Rykštė nerūkantiems

Daugiabučių namų gyventojai kenčia nuo rūkančių mokinių. Per pertraukas tarp pamokų iš mokyklos ar gimnazijos moksleiviai skuba į kiemus, daugiabučių laiptines patraukti dūmo. Retas kuris ieško šiukšliadėžės – tiesiog patraukę palieka krūvas nuorūkų, tuščius cigarečių pakelius meta po kojomis – surinks kiti… Kasmet redakcija sulaukia pasipiktinusių gyventojų signalų: pritrūkę kantrybės skambina mums, tikėdamiesi, kad redakcija vienintelė gali išspręsti šią problemą. Tokio skambučio sulaukėme ir šiemet.

Rūkymas paveikia jaunuolių smegenų sistemos vystymąsi ir pačios asmenybės raidą. Kuo anksčiau pradedama rūkyti, tuo sunkiau atsisakyti šio žalingo įpročio. Nikotinas yra tarsi atviri vartai ir kitoms priklausomybėms.

Lietuvininkų g. 25 namo gyventoja sakė, kad dėl kiemo aplinką teršiančių rūkalių ji kreipėsi į Šilutės seniūniją ir policiją. Jos pareiškimas buvo užregistruotas, tačiau rūkančiųjų dėl to nesumažėjo. Jaunimas ir toliau per pertraukas renkasi ant suolelių ir traukia dūmą – rūko ir šiukšlina, nors greta pastatyti net du kibirai, tačiau nuorūkas meta sau po kojomis…
„Ką daryti? Aptverti kiemą aukšta spygliuota tvora? O gal yra įstatymai, leidžiantys daugiabučių gyventojams gyventi ramiai?“ – klausė moteris.
Gyventojai ne kartą drausmino rūkalius. To paties kiemo, gretimo namo gyventoja sakė ilgą laiką dirbusi mokykloje, pati užauginusi 5 vaikus, todėl bendrauti su jaunimu mokanti. Rūkančių jaunuolių ji klausė, ar ir namie jie taip elgiasi, šiukšlina, nors greta šiukšlėms ir nuorūkoms padėta kibirų, už kelių žingsnių stovi konteineriai.
Pašmaikštavę jaunuoliai kibo į kieme augančią obelį ir ėmė ją krėsti, nors ant žemės netrūko krituolių. Šiukšlių kibirą teko išpilti jai pačiai, kaip jau ne vieną kartą…
„Obuolių negaila – tegul vaikai valgo. Tačiau kibirą galėtų paimti ir išpilti, juk jis tik tam ir padėtas. Nuorūkos vis tiek lekia aplinkui tą kibirą. Anksčiau mūsų kieme dar buvo keli vyrai, kurie mėgdavo sėdėti ant suolelio, pasikalbėti po alyvomis, bet jų nebėra, tad suolelį jau seniai „užėmė“ gimnazijos jaunimas. Parūkyti ateina prieš pamokas, per pertraukas ir dar po pamokų. Neuždrausi – kai kurie tikriausiai jau yra pilnamečiai, tačiau galėtų bent svetimuose kiemuose elgtis mandagiai, nešiukšlinti“, – svarstė šilutiškė.
Šilutės pirmosios gimnazijos socialinė pedagogė Daiva Peštenienė patikino, kad gimnazijoje bei jos teritorijoje niekas nerūko. Jai pradėjus dirbti, rūkančiųjų mokykloje buvę daugiau, tačiau pastaraisiais mokslo metais jų gerokai sumažėjo. Kovai su rūkymu gimnazijoje skiriama daug dėmesio. Socialinė pedagogė į gimnaziją ateina anksčiausiai ir dažnai stebi vietas, kur mėgsta burtis rūkaliai. Tas vietas stebi ir per pertraukas, aktyviai bendradarbiauja su policijos pareigūnais, daro reidus. Gimnazijoje rengiamos apklausos bei organizuojamas prevencinis darbas.
Anot pedagogės, pastebėti rūkaliai pirmiausiai rašo pasiaiškinimą, apie rūkymą pranešama jų tėvams. Rūkantys gimnazistai rašo referatą, iliustruotą skaidrėmis apie rūkymo žalą. Tarptautinę nerūkymo dieną toks referatas rodomas gimnazijos amfiteatre. Pastebėti rūkantys gimnazistai patys rengia klasės valandėles apie rūkymo žalą.
Socialinė pedagogė rodė storoką aplanką, kuriame susegti gimnazistų pasiaiškinimai dėl rūkymo. Pasak D. Peštenienės, nuostabą kelia, kad paskambinusi rūkančių tėvams neretai išgirsta, jog jie nesusikalba su savo vaiku ir palieka tai gimnazijai. Yra tėvų, kurie padėkoja už socialinės pedagogės pastebėjimą ir pažada su savo atžala pasikalbėti apie tai. Tačiau yra tėvų, kurie rytą pradeda rūkydami kartu su savo vaikais…
Šilutės prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Nerija Ropienė primena, kad Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 185 (1) straipsnis „Rūkymas vietose, kuriose draudžiama tai daryti“ numato, kad rūkymas vietose, kuriose pagal įstatymus draudžiama tai daryti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties litų. Šiemet už tokį pažeidimą nubausta 15 nepilnamečių. LR tabako kontrolės įstatymo 19 str. „Tabako gaminių vartojimo ribojimas“ draudžia rūkyti visose švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose ir šių įstaigų teritorijose, bendrose gyvenamosiose, kitose bendrojo naudojimo patalpose, kuriose nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru; rūkyti draudžiama darbo vietose, esančiose uždarose patalpose.
Savivaldybių tarybos turi teisę uždrausti rūkyti viešosiose ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose vietose (parkuose, skveruose ir kitur). Priminsime, kad Šilutės mieste yra dvi nerūkymo zonos: „Šeimų skverelis“, esantis tarp Šilutės muziejaus ir kredito unijos, bei skveras su fontanu, esantis Tilžės ir Vydūno gatvių sankirtoje.
LR administracinių teisės pažeidimų kodekso181 straipsnis „Tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams“ užtraukia įspėjimą arba net baudą iki 400 litų. Už valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams šiemet buvo nubausti 7 nepilnamečių tėvai. O minėto kodekso 161 str. „Miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas“ nesilaikymas užtraukia įspėjimą arba baudą iki 2000 Lt. Šiemet buvo nubaustas vienas nepilnametis, kuris šiukšlino cigarečių nuorūkomis.
Įstatymais, draudimais siekiama vaikus apsaugoti nuo tabako, bet nė vienas šalies teisės aktas tiesiogiai neskelbia, jog nepilnamečiams rūkyti draudžiama. LR Seimas kaip tik ir svarsto pataisas, kuriomis siūloma uždrausti nepilnamečiams rūkyti, pirkti ar turėti šiuo metu ypač paplitusias elektronines cigaretes, bus numatomos didesnės baudos jaunuoliams už rūkymą.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite