Rusnėje paminėti Marijos Gimbutienės metai

2021 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Marijos Gimbutienės metais. Paminėti iškilios mokslininkės šimtmetį į Rusnės kultūros namus rinkosi rusniškiai, svečiai, koncertavo Salos etnokultūros ir informacijos centro folkloro ansamblis „Sklada“, skambėjo dainos ir sakmės, vyko vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimas.

Renginį „Etninė simbolika ir harmoningas gyvenimas su gamta lietuvių liaudies mene“ pradėjo Salos etnokultūros ir informacijos centro vadybininkė Dalia Kubilienė įžanginiu žodžiu apie mokslininkės Marijos Gimbutienės nuopelnus Lietuvos ir pasaulio etninei kultūrai.

Poetas Vytautas Skripka yra sakęs:

Man Gimbutienės knygą apie baltus

Užmigusiam po galva tu padėk.

Ten renkas mirę mūsų žemių kalbos

Ir prūsų vėlės šnekas su žvaigždėm…

 

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Rusnės filialo bibliotekininkas Algis Čėsna pristatė virtualią parodą apie mokslininkės gyvenimą. Pirmoji skaidrė skelbė „Marija Gimbutienė (1921-2021 – iškiliausia, pasaulinį pripažinimą pelniusi lietuvė mokslininkė, sukūrusi mokslo sritį ir atradusi bei aprašiusi iki tol neištirtą  senosios Europos civilizaciją“). „Didžiąją savo gyvenimo dalį praleidusi užsienyje, M. Gimbutienė niekada nebuvo nutolusi nuo savo šaknų, nuo gimtosios Lietuvos, „tapusi pasaulyje viena įtakingiausių archeologių, savo tyrimuose sujungusia archeologiją, lingvistiką, etnologiją ir religijotyrą į bendrą discipliną – archeomitologiją, gerokai pakeitusią Europos priešistorijos sampratą“, – kalbėjo Algis Čėsna.

Rusniškė tautodailininkė Violeta Benetienė papasakojo apie baltų ornamentikos simboliką lietuvių liaudies mene, iliustracijoms pasiremdama savo iš vilnos veltais paveikslais, demonstruojamais parodoje.

Vėliau V. Benetienė visus susirinkusius pakvietė į vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimą „Nusivelkim keturkampę, penkiakampę apsaugą nuo laumių…“. Ilgai prašyti nereikėjo. Greitai rankose puikavosi įvairiaspalviai vilnos pluošteliai, adatos ir prasidėjo vėlimo užsiėmimas. Mokytojos padedami nusivėlėme mažyčius rutuliukus, papuošdami juos norimais apsaugos nuo laumių ženklais. Supratome, kad šis darbas reikalauja atidumo ir kruopštumo.

Renginyje skambėjo liaudies dainos, atliekamos folkloro ansamblio „Sklada“ (vadovė Dalia Kubilienė). Pasiklausėme ansambliečių skaitomų sakmių apie laumes.

Pasidžiaugėme dalyvavę renginyje, kuriame plačiau susipažinome su mokslininkės Marijos Gimbutienės gyvenimu ir moksline veikla, jos nuopelnais, dalyvavę puikiame edukaciniame užsiėmime bei pasiklausę liaudies dainų. Pasivaišinome gardžiu šakočiu, kurį dovanojo Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Serva, dėkodama renginio organizatorėms ir dalyviams.

Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite