Rusnėje paminėti Marijos Gimbutienės metai

2021 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Marijos Gimbutienės metais. Paminėti iškilios mokslininkės šimtmetį į Rusnės kultūros namus rinkosi rusniškiai, svečiai, koncertavo Salos etnokultūros ir informacijos centro folkloro ansamblis „Sklada“, skambėjo dainos ir sakmės, vyko vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimas.

Renginį „Etninė simbolika ir harmoningas gyvenimas su gamta lietuvių liaudies mene“ pradėjo Salos etnokultūros ir informacijos centro vadybininkė Dalia Kubilienė įžanginiu žodžiu apie mokslininkės Marijos Gimbutienės nuopelnus Lietuvos ir pasaulio etninei kultūrai.

Poetas Vytautas Skripka yra sakęs:

Man Gimbutienės knygą apie baltus

Užmigusiam po galva tu padėk.

Ten renkas mirę mūsų žemių kalbos

Ir prūsų vėlės šnekas su žvaigždėm…

 

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Rusnės filialo bibliotekininkas Algis Čėsna pristatė virtualią parodą apie mokslininkės gyvenimą. Pirmoji skaidrė skelbė „Marija Gimbutienė (1921-2021 – iškiliausia, pasaulinį pripažinimą pelniusi lietuvė mokslininkė, sukūrusi mokslo sritį ir atradusi bei aprašiusi iki tol neištirtą  senosios Europos civilizaciją“). „Didžiąją savo gyvenimo dalį praleidusi užsienyje, M. Gimbutienė niekada nebuvo nutolusi nuo savo šaknų, nuo gimtosios Lietuvos, „tapusi pasaulyje viena įtakingiausių archeologių, savo tyrimuose sujungusia archeologiją, lingvistiką, etnologiją ir religijotyrą į bendrą discipliną – archeomitologiją, gerokai pakeitusią Europos priešistorijos sampratą“, – kalbėjo Algis Čėsna.

Rusniškė tautodailininkė Violeta Benetienė papasakojo apie baltų ornamentikos simboliką lietuvių liaudies mene, iliustracijoms pasiremdama savo iš vilnos veltais paveikslais, demonstruojamais parodoje.

Vėliau V. Benetienė visus susirinkusius pakvietė į vilnos vėlimo edukacijos užsiėmimą „Nusivelkim keturkampę, penkiakampę apsaugą nuo laumių…“. Ilgai prašyti nereikėjo. Greitai rankose puikavosi įvairiaspalviai vilnos pluošteliai, adatos ir prasidėjo vėlimo užsiėmimas. Mokytojos padedami nusivėlėme mažyčius rutuliukus, papuošdami juos norimais apsaugos nuo laumių ženklais. Supratome, kad šis darbas reikalauja atidumo ir kruopštumo.

Renginyje skambėjo liaudies dainos, atliekamos folkloro ansamblio „Sklada“ (vadovė Dalia Kubilienė). Pasiklausėme ansambliečių skaitomų sakmių apie laumes.

Pasidžiaugėme dalyvavę renginyje, kuriame plačiau susipažinome su mokslininkės Marijos Gimbutienės gyvenimu ir moksline veikla, jos nuopelnais, dalyvavę puikiame edukaciniame užsiėmime bei pasiklausę liaudies dainų. Pasivaišinome gardžiu šakočiu, kurį dovanojo Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Serva, dėkodama renginio organizatorėms ir dalyviams.

Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite