Rugpjūčio 31-ąją minima Laisvės diena – prieš 30 metų iš Lietuvos išvesta okupacinė kariuomenė
Atkūrus Nepriklausomybę 1990 m. kovo 11 d., Lietuvos teritorijoje buvo dislokuotos maždaug penkios okupacinės kariuomenės divizijos ir apie 34,6 tūkst. karių, 1000 tankų, apie 180 lėktuvų, 1901 šarvuotis. Netrukus po Nepriklausomybės paskelbimo prasidėjo derybų procesas, trukęs ne vienerius metus ir atnešęs Lietuvai visišką laisvę nuo okupantų.
„Okupacinės kariuomenės išvedimas – Lietuvos sėkmės istorija. Ilgų ir alinančių derybų rezultatas – taikiai, be prievartos, be pasipriešinimo iš Lietuvos išvežta gausybė galingos technikos, į kitą valstybę perkelta dešimtys tūkstančių karių. Galime didžiuotis savo atkaklumu – okupacinė kariuomenė iš Lietuvos buvo išvesta vieneriais metais anksčiau nei iš Vokietijos, Latvijos ir Estijos“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Nors okupacinė kariuomenė iš Lietuvos traukėsi įvairiai – ir garbingai, ir išplėšdama, sunaikindama paliekamą turtą, tačiau, anot istorijos liudininkų, svarbiausia buvo rezultatas – paskutinis Rusijos armijos karinis ešelonas nesustodamas pravažiavo Kenos geležinkelio stotį rugpjūčio 31 dieną, 23 val. 46 minutės. Rugpjūčio 31-oji Lietuvoje yra minima kaip Laisvės diena.
Krašto apsaugos min. inf.