Renkantis sklypą būsimam namui būtina apmąstyti, kaip teks tvarkyti susidariusias nuotekas

Internete galima rasti daugybę patarimų, kaip tinkamai išsirinkti sklypą namo statybai. Žmonės renkasi savo svajonių namus, galvodami ir apie gražų kraštovaizdį, ir apie kelių infrastruktūrą, ir apie saugią kaimynystę, ir apie atstumą iki didmiesčių.  Aiškinamasi, ar brangu bus prisijungti ir prie elektros, ir dujų tinklų.

Tačiau nereikėtų pamiršti ir dar vieno svarbaus dalyko: ar bus galimybė prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų. Todėl kiekvienas, svajojantis apie nuosavo namo statybas, iš anksto turėtų atlikti nesudėtingus namų darbus. Būtina prisiminti, kad išleisti nuotekas į centralizuotus nuotekų tinklus  kainuoja gerokai pigiau negu tinkamai eksploatuoti individualių nuotekų sistemas.

Pirmiausia reikėtų pasidomėti savivaldybės, kurioje ketinama statyti naujus namus, Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros planais. Šiuos dokumentus galima rasti savivaldybių interneto svetainėse. Planuose skelbiama informacija, ar toje vietoje, kur planuojama įsigyti sklypą, šiuo metu galima prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, ar tai bus galima padaryti tik artimiausiais metais. Jeigu tokia galimybė atsirastų po 2-3 metų, reikėtų susisiekus su savivaldybės specialistais pasidomėti, ar šie planai per artimiausius metus nesikeis.

Vietos vandentvarkos įmonėje taip pat reikėtų pasidomėti, kiek kainuotų centralizuotos nuotekų sistemos infrastruktūros nutiesimas iki būsimų namų. Reikėtų atkreipti dėmesį, gal dalį šių darbų vandentvarkos įmonė finansuos valstybės biudžeto ar ES lėšomis, tuomet šių darbų kaina sumažėtų.

Gali paaiškėti, kad prisijungti prie centralizuotų nuotekų sistemų artimiausią dešimtmetį nėra jokių galimybių. Tuomet reikėtų iš anksto apsvarstyti, kokią individualių nuotekų tvarkymo sistemą pasirinkti: rezervuaro tipo individualių nuotekų tvarkymo įrenginį, biologinio tipo valymo individualų įrenginį arba septiko tipo valymo individualų įrenginį. Renkantis tokį įrenginį būtina įvertinti atliktus grunto tyrimus, savo poreikius, įrenginio ir jo įrengimo kainą, bei eksploatacijos išlaidas.

Projektuojant būsimą namą, turi būti atliekami grunto tyrimai. Jo rezultatai svarbūs ir ketinant įsirengti individualų nuotekų tvarkymo įrenginį. Pavyzdžiui, naudojant septiko tipo įrenginį, infiltracijos vamzdžiai, tranšėjos laikui bėgant užsikemša nuotekomis, todėl paprastai kas 15 metų turi būti iš naujo iškastos, užterštas gruntas išvežtas ir paklotos naujos tranšėjos. Be to, šios kategorijos įrenginys užima nemažai vietos, todėl sklypas turi būti pakankamai didelis.

Patys paprasčiausi yra rezervuaro tipo individualių nuotekų tvarkymo įrenginiai. Juos gali įrengti tokius įrenginius montuojančios bendrovės. Šiuo atveju vonios kambarių, tualetų ar virtuvių nuotekos patenka į šalia namo įrengtą sandarų rezervuarą, iš kurio periodiškai šiuos nuotekos yra išvežamos vežėjų. Renkantis šio įrenginio tipą būtina įvertinti, kiek žmonių gyvens name ir kaip dažnai reikės išvežti nuotekas.

Biologinio valymo įrenginiai yra sudėtingiausi ir brangiausi, tačiau jų eksploatacija yra paprastesnė ir pigesnė, kadangi susikaupęs dumblas iš jų vežamas rečiau. Nuotekos valomos biologiniu būdu, t. y. mikroorganizmais, kuriems reikia deguonies ir maisto medžiagų.

Naudojant visus tris individualių nuotekų įrenginių tipus periodiškai reikės išvežti susidariusias nuotekas arba susikaupusį dumblą. Nuotekų transportavimo paslaugas teikiančių įmonių kontaktus galima lengvai surasti Nuotekų tvarkymo informacinės sistemos internetinėje svetainėje https://ntis.am.lt/. Norintiems užsisakyti šią paslaugą gyventojams, sistemoje nebūtina registruotis, tačiau nurodytoje interneto svetainėje galima rasti daug naudingos informacijos apie nuotekų vežėjus, apie įrenginių montuotojus ir individualių nuotekų tvarkymo įrenginių tipus. Prisiregistravus galima matyti įrenginių aptarnavimo istoriją. Jeigu valdomas ne vienas įrenginys – juos visus matyti vienoje vietoje.

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Ministras K. Navickas: „Lumpėnų Rambynas“ – pavyzdys, kaip investavimas į naujausias technologijas lemia sėkmę

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ (Pagėgių savivaldybė) karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis jau daugiau kaip tris dešimtmečius, ir jo vadovas Remigijus Kelneris yra pavyzdys, kaip technologijos ir ūkininkų darbštumas bei žinios lemia sėkmę. „Technologijos ir inovacijos augti siekiantiems ūkiams užtikrina konkurencingumą ir stabilumą. „Lumpėnų Rambynas“ yra pavyzdys, kaip investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejama sėkmingo pieno ūkio veiklos dalimi. Modernus pieno ūkis yra efektyvus, o technologijos

Ministrė A. Bilotaitė: toliau stipriname sieną su Rusija

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė darbo vizitu lankėsi Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių pasienio rinktinės Vištyčio pasienio užkardoje. Vizito metu aptartos valstybės sienos su Rusijos Federacija apsaugos stiprinimo kryptys, kontrmobilumo priemonių įrengimas pažeidžiamiausiuose pasienio su Rusija ruožuose, taip pat VSAT ir kariuomenės sąveikos stiprinimas. „Mūsų siena su Rusija saugoma aukščiausiu lygiu. Visas sienos ruožas stebimas moderniomis stebėjimo sistemomis, pasienio pareigūnai operatyviai reaguoja į bet kokius sienos pažeidimus. Tačiau atsižvelgus į galimas grėsmes, taip pat karo Ukrainoje pamokas, kontrmobilumo ir

Žinia žvejams: nuo pirmadienio draudžiama žvejoti karšius Nemuno deltos regioninio parko vandenyse

Aplinkos ministerija primena, kad nuo balandžio 22 d., pirmadienio, iki gegužės 20 d. draudžiama žvejoti karšius. Šis draudimas galioja tik Nemuno deltos regioninio parko vandens telkiniuose ir netaikomas žvejybai polderiuose.   Įprastai šis draudimas įsigalioja balandžio 20 d., tačiau Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse numatyta, kad jeigu pirmoji draudimo diena yra savaitgalis, draudimas įsigalioja kitą dieną po savaitgalio. Tikslias Nemuno deltos regioninio parko ribas galima rasti čia. Pavasarį pakeitus Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisykles, Nemuno deltos regioniniame parke žvejoti leidžiama

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Taip pat skaitykite