Rekonstrukcija subrandino naujų idėjų

FONDASKintų Vydūno kultūros centro rekonstrukcija, kuriai iš ES 2007-2013 m. struktūrinių fondų paramos programos skirti beveik 4 milijonai litų, buvo baigta pernai pavasarį. Metus laiko padirbėjus naujomis sąlygomis, kolektyvui kilo naujų minčių. Norima pertvarkyti Vydūno muziejaus ekspoziciją, o kultūros centro kiemelyje pastatyti Vydūno skulptūrą.

Iš kairės: dizainerės Raminta Voverytė ir Monika Drigotienė aptaria su Kintų Vydūno kultūros centro vadove Rita Tarvydiene, kaip turėtų atrodyti atnaujintas Vydūno muziejus.

Pasak Kintų Vydūno kultūros centro vadovės Ritos Tarvydienės, po rekonstrukcijos įvyko tai, ko ir tikėtasi – gerokai padidėjo lankytojų srautai. „Mūsų specifika tokia, kad atvažiuoja ne tik pavieniai turistai. Dauguma atvyksta autobusais po 40-50 žmonių ir turime sukti galvas, kaip juos priimti, ką daryti, kad visi sutilptume. Pastebėjome, kad dabartinius turistus domina ne vien ekspozicija, net ir pats Vydūno gyvenimo būdas, jo filosofija, pažiūros. Todėl kilo mintis susieti Kintus su Vydūnu taip, kaip, pavyzdžiui, kaimyninė Priekulė susijusi su rašytoja Ieva Simonaityte. Mąstome laikui bėgant pastatyti kultūros kieme ant suolelio sėdinčio Vydūno skulptūrą, o patį muziejų labiau pritaikyti šiuolaikiniams poreikiams“, – sakė R. Tarvydienė.
Paskatą tokioms mintims suteikė centro rekonstrukcija. Dabar, kai sutvarkyta aplinka, belieka tik sukurti skulptūrą ir surasti vietą, kur ją geriau pastatyti, o šiuolaikiška elektros instaliacija sudaro galimybių pertvarkyti muziejų.
Taip jau sutapo, kad artėjant Lietuvos valstybės šimtmečiui atsirado galimybė dalyvauti Kultūros rėmimo fondo konkurse dėl dalinio kultūros ir meno projekto „Vidinio tilsmo mokykla Vydūno muziejaus ekspozicijoje“ finansavimo. Tikimasi gauti 50 tūkst. litų paramą. Be to, Rita Tarvydienė susipažino su jaunomis dizainerėmis Raminta Voveryte ir Monika Drigotiene iš UAB „Ergolain“, kurios pritarė įstaigos vadovės sumanymams ir jau kelintą kartą atvyksta tartis, kaip geriau įrengti naująją ekspoziciją.
Pagrindinis šio projekto tikslas – pakeisti Vydūno muziejaus ekspozicijos informaciją ir įgyvendinti „Gyvo muziejaus“ idėją, kad lankytojas jaustųsi ne muziejuje, o tarsi rašytojo paliktame knygynėlyje, kur jis gali vartyti, skaityti jo išleistas knygas girdėti skambančią arfą, jo sukurtas ir aranžuotas dainas, matyti pastatytas dramas, gauti jo paliktus atsakymus ir patarimus apie sveikatą, apie pasaulio harmoniją, kaip pažinti save, kaip pažadinti pagrindines jusles.
Kadangi visame pastate yra buvusi mokykla, o Vydūnas čia dirbo mokytoju, visą ekspozicija suplanuota pertvarkyti edukaciniu principu, tarsi mokykla įvairaus amžiaus žmonėms – nuo pradinuko iki suaugusiojo. Visą ekspoziciją nutarta pavadinti „Vidinio tilsmo“ mokykla. „Vidiniu tilsmu“ Vydūnas vadino meditacijos, susikaupimo, žmogaus buvimo su savimi laiką, sugebėjimą įvertinti pagrindines žmoguje esančias jusles, kaip jos veikia protą ir kaip per susivokimą galima jas valdyti. Planuojama įkurti vidinio tilsmo kambarį, tam skiriama ekspozicijos gale esanti viena nedidelė patalpėlė, kurioje numatoma įrengti 5 pojūčių meditacijos ir susikaupimo kambarį.
Lauko ekspozicijos pagrindinis akcentas būtų Vydūno žaliasis suolelis. Tai iliustracija išlikusiam sodininko pasakojimui apie pažintį su Vydūnu, kai sodininkas klausęs rašytojo, kokia spalva dažyti sodo suolelį. Vydūnas atsakęs: „Be abejonės, tik žaliai – tai gyvumo spalva.“

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pokalbis telefonu vairuojant gali kainuoti vairuotojo pažymėjimą…

Dauguma vairuotojų nepaiso Kelių eismo taisyklių reikalavimo – draudimo naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant ir tokiais savo veiksmais kelia pavojų ne tik sau, bet ir kitiems viešajame eisme dalyvaujantiems asmenims. Policijos pareigūnai visoje Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, liepos mėnesį fiksavo 47 pažeidimus: Tauragėje – 24 pažeidimai; Šilalėje – 4 pažeidimai; Šilutėje – 18 pažeidimų; Pagėgiuose – 1 pažeidimas. Visiems vairuotojams surašyti protokolai pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 417 str. 3 d. Vairuojant naudojantis mobiliaisiais telefonais gresia

Nuspręsta tirti Daivos Žebelienės elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija paskelbė, kad liepos 21d.  pradėtas tyrimas dėl Šilutės rajono savivaldybės tarybos narės Daivos Žebelienės elgesio. Aiškinamasi, ar ji nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo ribojimo atstovauti. Pagal šį teisės aktą valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo neturi teisės atstovauti fiziniams ar juridiniams asmenims ir ginti jų interesų institucijoje ar įstaigoje, kurioje jis dirba. Tyrimas pradėtas gauto pranešimo pagrindu. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tirs aplinkybes, kai D. Žebelienė galbūt atstovavo UAB „Toluta” interesams 2019 m. ir 2020 m.

Universitetas senąsias kareivines pavers migrantų istorine kryžkele. Gyventojus prašo dalintis senais lagaminais

Rudenį Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto kūrybinė grupė (Raimonda Nabažaitė, Milda Kontrimė, Rima Čerapė) visuomenei ruošiasi pristatyti naują kultūrinį-edukacinį projektą „Migrantas“. Interaktyvios garso, muzikos, istorinio pasakojimo ekskursijos metu Klaipėdos senosios kareivinės (dabar – Klaipėdos universitetas) virs istorine migrantų vieta ir jų likimų kryžkele. „Migrante“ kiekvienam dalyviui bus siekiama suteikti naują tapatybę – Klaipėdoje apsigyvenusio ar laikinai priklydusio žmogaus dalia.   Nuo kareivinių statybos iki Klaipėdos universiteto studentiško šurmulio   Buvusios senosios kareivinės migrantų kryžkele pasirinktos neatsitiktinai. Siekiama,

Bibliotekininkai kurs stalo žaidimą

Lietuvos kultūros taryba skyrė finansavimą Tolygios kultūrinės raidos programai ir finansavo Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos projektą „Stalo žaidimas „Keliauk ir pažink Šilutę“ (projekto vadovė Sandra Jablonskienė) skirdama 3 690,00 Eur finansavimą. Įgyvendindami šį projektą bibliotekininkai kurs inovatyvią, išliekamąją vertę turintį stalo žaidimą, reprezentuojantį Šilutės kraštą. Šis žaidimas bus puiki edukacinė priemonė mokiniams, miestelėnams, kitose Lietuvos vietovėse gyvenantiems žaidėjams, norintiems pažinti ar iš naujo atrasti Šilutės miesto istorijos ir kultūros paveldą. Stalo žaidimas kvies suburti savo draugų kompaniją (komandą) ir

Taip pat skaitykite