Refliuksas: ko vengti?

Graužimas gerklėje, skausmas už krūtinkaulio ir rūgštaus skrandžio turinio atpylimas, – visi šie simptomai gerai atpažįstami žmonėms, linkusiems į gastroezofaginį refliuksą. „Eurovaistinės“ vaistininkas Paulius Raudonis teigia, kad su šiuo negalavimu susiduria itin daug žmonių, tačiau ne kiekvienas žino, kaip teisingai ir greitai atsisveikinti su keliamais simptomais.

Simptomai, kurių nesumaišysi su jokia kita liga

Gastroezofaginio refliukso (GERL) simptomus būtų sunku sumaišyti su kita liga, todėl vaistininkas Paulius Raudonis primena pačius svarbiausius ligos požymius:

„Graužimas gerklėje, raugėjimas ir atpylinėjimas rūgščiu skrandžio turiniu, graužimas gerklėje, skausmingas rijimas ir skausmas už krūtinkaulio valgant, pasilenkiant ar gulint. Visa tai signalizuoja apie refliuksą. Tai reiškia, kad tuo metu į mūsų stemplę pateko sukilęs skrandžio turinys, kuris dirgina gleivinę, kelia skausmus ir diskomfortą. Retkarčiais susidūrus su tokiais simptomais, juos galima numalšinti ir savarankiškai, tačiau jeigu tai kartojasi itin dažnai – bent porą kartų į savaitę – būtina kreiptis į gydytoją“, – pasakoja vaistininkas P. Raudonis.

Vaistininkas pabrėžia, kad ignoruojant šiuos simptomus, galima pasidaryti sau tik dar daugiau žalos. Anot jo, negydomas GERL gali padaryti ilgalaikių pasekmių sveikatai – pavyzdžiui, sukelti ryklės uždegimą, pakenkti dantų emaliui ar netgi balso stygoms.

6 patarimai, kaip numalšinti refliuksą

„Suintensyvėjus GERL simptomams žmonės dažnai skuba į vaistines įsigyti jiems padėsiančių vaistinių preparatų. Ir nors jie simptomus numalšins, visgi, visam laikui jų nepašalins. Dėl to svarbu laikytis ir kitų sveikatos patarimų, padėsiančių užkirsti kelią GERL simptomams ateityje“, – sako vaistininkas P. Raudonis ir įvardija, ką svarbiausia prisižiūrėti linkusiems į refliuksą:

  1. Veskite maisto dienoraštį. Linkusiems į GERL patariama nevartoti riebaus, aštraus maisto, alkoholio, kavos, mėtų ir šokolado. Tačiau nebūtinai visi šie produktai būtent jums gali sukelti GERL simptomus. Dėl to pabandykite keletą savaičių vesti maisto dienoraštį, kuris parodys, kokio maisto pavalgius dažniausiai sutrinka sveikata. Taip žinosite, ko atsisakyti.
  2. Geriausios miego pozos. Miegokite ant kairiojo šono arba ant nugaros – pusiau sėdomis pasidėjus stačiau pagalvę. Miegant šiose pozose, skrandžio turinys ir rūgštys turi mažesnę tikimybę patekti į stemplę ir taip sukelti nepageidaujamus skausmus.
  3. Medetkų ir šaltalankių aliejai. Esant išdegintai gleivinei galima kas kelias valandas purkštis medetkų ir šaltalankių aliejų, kuris gali veikti priešuždegimiškai, sudrėkinti ir numalšinti skausmą. Pasipurškę 30 minučių nieko negerkite ir nevalgykite.
  4. Nepersivalgykite. Jeigu susiduriate su rėmens skausmais, venkite persivalgymo. Geriau valgykite mažesnėmis porcijomis, bet dažniau – po 4-5 kartus į dieną.
  5. Jokių naktipiečių. Prieš einant miegoti svarbu, kad jūsų suvalgytas maistas būtų spėtas suvirškinti. Tai neleis rūgštims dirginti jūsų skrandžio, todėl nevalgykite 3-4 valandas iki miego.
  6. Negerkite dideliais gurkšniais. Taip pat gerkite daugiau vandens ir venkite alkoholio bei kofeino, kadangi jie taip pat gali sustiprinti GERL simptomus.
Pranešimą spaudai parengė „Eurovaistinė“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Elektroninių sukčių Kalėdos prasideda anksčiau: kaip nepasimauti ant jų kalbiuko?

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras informuoja, kad per trečiąjį metų ketvirtį, nuo liepos iki rugsėjo, elektroniniai sukčiai iš mūsų šalies gyventojų ir įmonių siekė išvilioti 5,1 mln. eurų – net penktadaliu daugiau nei per tą patį laiką pernai. Tačiau, nepaisant suintensyvėjusių atakų, šalies finansų institucijų atsparumas sukčiavimui taip pat auga. Realūs nuostoliai, kuriuos sugebėjo padaryti sukčiai, minėtu laikotarpiu, palyginus su 2022-aisiais, sumažėjo 3 procentais, iki 2,3 mln. eurų. Vidutinė išviliojama suma šių metų trečiąjį ketvirtį siekė 871 eurą. Skaičiuojama, kad

Baltijos šalių tyrimas: dūmų detektorių namuose mažėja, lietuviai jų turi mažiausiai

Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse mažėja dūmų detektorius namuose turinčių asmenų, o gaisruose žuvusių žmonių skaičius mūsų šalyje auga. Tyrimo duomenys rodo, kad praėjusiais metais šiuos įrenginius nuosavame būste buvo įsirengę 70 proc. Lietuvos gyventojų, šiemet – 64 proc. mūsų šalies žmonių. Ši tendencija akivaizdi ir Latvijoje (detektorių nuo 78 proc. sumažėjo iki 73 proc.) bei Estijoje (detektorių nuo 93 proc. sumažėjo iki 90 proc.). Be to, gerokai mažiau lietuvių, lyginant su latviais ir estais, savo būstuose turi šiuos namų

Generalinei prokuratūrai pateiktas skundas dėl Vyriausybės neskaidriai panaudotų milijardų

Viešojo intereso gynimo fondas ir Sveikatos teisės institutas pateikė skundą Generalinei prokuratūrai dėl COVID valdymui skirtų lėšų panaudojimo teisėtumo ir prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimų nusikalstamų veikų (didelio masto lėšų iššvaistymo ir piktnaudžiavimo valdžia) bei pradėti viešojo intereso gynimo procedūrą. Ar galimas Lietuvoje milijardinis „skandalas” dėl Vyriausybės veiklos, dabar turės atsakyti Prokuratūra. STI suburtos teisės ir finansų ekspertų grupės atliktas tyrimas parodė, kad 2020-2022 metų laikotarpiu Vyriausybė be teisėto pagrindo ir neužtikrindama lėšų panaudojimo skaidrumo paskirstė apie 3 milijardus

Orai antrąją savaitės pusę, kai baigiasi kalendorinis ruduo

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie neramius orus, kurie prasidės jau šiandien, lapkričio 29 d., trečiadienį. Tarnybos įspėja, kad trečiadienį jau turėtų būti itin neramu ir bent jau Rytų Lietuvoje sulauksime itin smarkaus snygio. Trečiadienio naktis buvo ir rūku, plikledžiu, šerkšnu. Vėjas buvo silpnas. Temperatūra siekė 6-11, rytiniuose rajonuose kai kur –12-15,pajūryje – 3-5 laipsnius šalčio. Dieną daug kur pasnigs, Rytų Lietuvoje vietomis smarkiai. Kai kur pustys. Vėjas besikeičiančios krypties, 6-11 m/s. Temperatūra 1-6 laipsniai šalčio, Kuršių nerijoje 0-2 laipsniai šilumos. Orų

Taip pat skaitykite