Pusketvirto milijono su rūpesčių kupra

Pagėgių vaikų lopšelis-darželis liepą ir rugpjūtį nedirba, nes tai – tėvų atostogų metas. Tačiau šiemet nemažai vaikų negalės lankyti darželio ir rugsėjį bei spalį, mat į dalį Pagėgių vaikų globos namų pastato perkeliamas ir intensyviai remontuojamas darželis gali būti užbaigtas nebent iki lapkričio 1 d.

Kaip keturis mėnesius dalis tėvų pajėgs suderinti vaikų priežiūrą ir darbą?
Mero versija – kitokia
„Sunkiai verčiasi…“ – tiesmukai pripažino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, paprašytas apibūdinti be darželio paslaugos paliktų dirbančių tėvų situaciją. Tačiau išsyk paguodė: kai darželis bus po didelio Vaikų globos namų pastato stogu, ateityje bus lengviau plėstis, nes vietos ten esą daug.
„Pamarys“ jau yra informavęs, kad vaikų darželio teritorijoje baigiama tvarkyti tris pastatus, kur įsikurs Vaikų globos namų auklėtinių šeimynos, o darželis ir nemažai kitų įstaigų bei organizacijų keliami į didelį Vaikų globos namų pastatą.
Pagėgiškiai tikėjosi, kad įkurtuvės naujajame vaikų darželyje nebus nukeltos į lapkritį, jų tikėtasi gerokai anksčiau. Pagėgių savivaldybės tarybos Socialinių reikalų ir teisėtvarkos komiteto posėdyje situacija aiškinta statybininkų stoka, emigracija.
Meras V. Komskis telefonu nurodė visai kitokias priežastis. Esą Savivaldybės biudžetas patvirtinamas pirmąjį metų ketvirtį, ministerijos finansavimą skiria balandį ar gegužę, tvarkomam objektui bent du mėnesius rengiamas techninis projektas, tad tik vasarą statybininkai gali imtis darbo.
„Statybininkai dirba puikiai, čia nėra jų kaltės, čia nėra nieko bendra ir su statybininkų stygiumi bei panašiais reikalais“, – kalbėjo meras, įsitikinęs, kad vertimosi per galvą nebūtų, jeigu vienais metais Savivaldybė užsitikrintų finansavimą, neskubant būtų parengtas techninis projektas, randant laiko ilgėliau padiskutuoti, pasitarti, viską apgalvoti, o štai kitais metais į objektą atvyktų konkursą laimėjusios įmonės statybininkai. Tačiau Lietuvoje lėšų dalybos ir gavimas toli gražu nesutampa su mero siūlomu scenarijumi.
V. Komskis priminė, kad UAB „Statybų techniniai sprendimai“ iš Klaipėdos, laimėjusi konkursą ir tvarkanti naująjį vaikų darželį, pagal sutartį darbus gali užbaigti iki sausio 1 d. Be to, ši bendrovė, irgi raginama paskubėti, rengė ir techninį projektą, tad ir išlenda bėdų, apie kurias nebuvo laiko net padiskutuoti. Pavyzdžiui, į vaikų darželio patalpas turi patekti ir saulės šviesos… Pasak mero, dabar tenka ieškoti sprendimų, kurių nepadaryta dėl skubėjimo. O juk Savivaldybė gautąsias lėšas turi įsisavinti šiais metais. To nepadarius, lėšų likutį tektų grąžinti.
Pagėgių savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjas Vladas Baubkus informavo, kad darželiui įrengti skirta 790 tūkst. Lt. Tiesa, tik remontui ir panašioms reikmėms, o kur dar baldai? Meras pripažino, kad bent 100 tūkst. Lt tikrai reikės darželio baldams, kitai būtinai įrangai supirkti. Iš savivaldybės biudžeto, ne iš kitur. Vaikų darželius išlaiko savivaldybės, tėvai moka tik už vaikų maistą. Pagėgių savivaldybėje nustatyta, kad 3-6 m. amžiaus vaiko maistas per dieną kainuoja 7 Lt, 1,5-3 m. amžiaus – 6 Lt. Be to, lopšelinuko ir darželinuko tėvai per mėnesį moka 1,5 Lt higienos ir ugdymo reikmėms. Pagėgių savivaldybės taryba yra nustačiusi ir taikomų mokesčio lengvatų.
Netikėta žinia
Lyg perkūnas iš giedro dangaus – nuo spalio 1 d. 35 litais didinama minimali mėnesio alga, premjeras Algirdas Butkevičius įspėjo, kad tam lėšų savivaldybės turės rasti iš vidinių rezervų. Netrukus buvo patikslinta – tam savivaldybės turi naudoti sutaupytas socialinių išmokų lėšas. Meras V. Komskis šią pažadėtą naštą pavadino „baisia žinia ir žlugimu“.
Gal įsikiš Lietuvos savivaldybių asociacija?
Šiemet jau visos savivaldybės gavo teisę skirstyti socialines išmokas, todėl daugelis giriasi nemažai sutaupę. Finansų skyriaus vedėja Rūta Fridrikienė informavo: rugpjūčio 1 d. duomenimis, Pagėgių savivaldybė sutaupė 191 tūkst. Lt socialinėms išmokoms gautų lėšų, tačiau turi 8,8 mln. Lt skolų, o septynių mėnesių biudžeto pajamų planas įvykdytas 96 proc. Planuota gauti 6,6 milijono Lt, gauta – 6,3 milijono.
Nepaisant to, naujasis vaikų darželis be baldų neliks.
Viena bėda – ne bėda
Panašūs rūpesčiai pagėgiškius užgulė ir vaikų darželio teritorijoje tris pastatus tvarkant Vaikų globos namų auklėtiniams. Kad visi globotiniai, beje, iš Pagėgių krašto teritorijoje gyvenančių šeimų, netilps į šiuos tris namelius, rodos, jau aišku. Bet ir čia spaudžia ta pati bėda: reikia skubėti, ir čia šiemet reikia įsisavinti 2,7 milijono Lt, kuo greičiau užbaigti darbus, įkurdinti vaikus. O gaišaties irgi buvo, nes statybų bendrovė turėjo parengti techninį projektą… Istorija beveik analogiška kaip ir darželio.
Žinoma, kitos savivaldybės su pavydu kalba apie Pagėgius, mažą savivaldybę, šiemet investicijoms gavusią 3,4 milijono litų.
Kai kas supranta…
Pagėgių vaikų darželio teritorijoje statybininkai triūsia trijuose nameliuose, kur įsikurs Vaikų globos namai. Už šių namelių yra senas pastatas, kuriame šiuo metu glaudžiasi lopšelio-darželio vaikai. Anot darželio direktorės Nijolės Ulberkytės, vietoj keturių į dvi gerokai padidintas grupes kasdien susirenka iki 54 vaikų. Iki pietų vienoje grupėje dirba jau ne po dvi, bet po tris darbuotojas, tiek pat jų būna ir popietinėje pamainoje. Tad darželio darbuotojos neliko be darbo ar be algų, tačiau galbūt net 40 tėvų neturi galimybių naudotis lopšelio-darželio paslauga.
Švietimo skyriaus vedėja Virginija Sirvidienė patikino, kad naujoje vietoje įkurdinus darželį, bus viena grupe daugiau, čia tilps net 95 vaikai. Vedėja priminė, kad renovuojant Pagėgių A. Mackaus gimnaziją, irgi buvę nepatogumų: dalyje pastato vaikus mokė dviem pamainomis. O apie vaikų darželio tvarkymą tėvai buvę informuoti jau pavasarį.
„Prašėme tėvų, kad tie, kurie turi su kuo palikti vaikus, jų laikinai nevestų į darželį. Kai kas suprato“, – sakė V. Sirvidienė.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Sidabrinės nendrės“ premijai teikiamos dvi kandidatūros

Šilutės r. savivaldybės „Sidabrinės nendrės“ premijos komitetas sulaukė dviejų pasiūlymų, ką apdovanoti „Sidabrinės nendrės“ premija. Tai: Ingrita Riterienė, visuomenininkė, asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ vadovė, kultūros puoselėtoja. Teikėjai: Švėkšnos seniūnas ir Šilutės kultūros ir pramogų centro Švėkšnos skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė; Adma Baltutienė, Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė, folkloro kolektyvo „Pilutė“ vadovė. Teikėjai: Žemaičių krašto etnokultūros centras, Žemaičių Naumiesčio seniūnas, Gardamo seniūnė, Degučių kaimo bendruomenė „Rytdiena“, Žemaičių Naumiesčio gimnazija, Žemaičių Naumiesčio mokykla-darželis.  „Sidabrinė nendrė“ –  tai aukščiausia Šilutės rajono savivaldybės premija, teikiama

Kėdainiuose įgriuvo tiltas per Nevėžį

Šiandien Lietuvos automobilių kelių direkcija išplatino tokį pranešimą: „Įlūžus sijai, uždarytas eismas Kėdainių tiltu per Nevėžį (rajoniniu keliu Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai nuo 44,37 iki 44,44 km). Informacija apie įvykį buvo gauta iš AB „Kelių priežiūra“ šiandien, sausio 31 d., apie 7.30 val. Eismas tiltu operatyviai uždarytas, statomi apylankos ženklai kaip apvažiuoti uždarytą vietą ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistai išvyko į vietą įvertinti situacijos. Eismas laikinai kreipiamas apylanka krašto keliu Nr. 144 Jonava–Kėdainiai–Šeduva“. Prezidentas kaltina kelininkus Kaip tik

Tik vienas centas, vertas beveik dviejų milijonų

Jeigu rankoje laikote 1 cento monetą, žinokite, kad labai netolimoje ateityje apyvartoje jų gali ir nebelikti. Antai Kanada vieno cento monetas nustojo kaldinti 2012 metais. Australijoje 1 ir 2 centų monetų nebegamina jau nuo 1992 m. Bahamų salose mažiausio nominalo monetų gamybą ir vartojimą sustabdė 2020 m. sausio pabaigoje. Jungtinės Karalystės Karališkoji monetų kalykla šiais metais paskelbė, jog dėl monetų pertekliaus kitą dešimtmetį jie nebegamins nei 2 svarų, nei 2 pensų monetų. O kaip Europoje? Anot Lietuvos banko, palyginus su

Šilutės rajono Taryboje: netinka niekas, ką pasiūlo opozicija

Sausio 26 d.  įvyko Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 23 Tarybos nariai iš 25: nedalyvavo Zigmantas  Jaunius ir Steponas Kazlauskas. Už biudžetą – 16 balsų Tarybos nariai patvirtinto Savivaldybės 2023 metų biudžetą  – 65 940 870 eurų pajamų. Už biudžetą balsavo 16 Tarybos narių, 7 opozicijos atstovai susilaikė. Jos vardu kalbėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Žygimantas Kurlianskas  sakė, jog padaryti darbai matomi, jiems buvo pritarusi Taryba. Ir retoriškai klausė, ar būtų įmanoma geriau? Esą pagal gautas Europos

Taip pat skaitykite