Privalomosios pradinės karo tarnybos pokyčiai – svarbus žingsnis visuotinio šaukimo link

Siekiant nuosekliai didinti privalomosios pradinės karo tarnybos karių skaičių, kuris leistų padidinti gynybai parengtų piliečių skaičių ir paspartinti aktyviojo kariuomenės personalo rezervo formavimą, Krašto apsaugos ministerija teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybės svarstymui Karo prievolės įstatymo pakeitimo projektą.

Pakeitimai sudarys sąlygas didinti privalomosios karo tarnybos patrauklumą, parengti didesnį skaičių jaunesniųjų vadų bei Lietuvos kariuomenei trūkstamų specialistų, taip pat pritraukti daugiau karinį parengtumą įgijusių jaunuolių į profesinę karo tarnybą, didinti aktyviojo kariuomenės personalo rezervo skaičių, tuo pačiu sudarant prielaidas pereiti prie visuotinio šaukimo.

Laukia svarbūs ir reikalingi pakeitimai

Vienas svarbiausių įstatymo pasikeitimų – kviesti jaunuolius atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą iš karto po mokyklos baigimo, taip pat šaukti į karo tarnybą aukštųjų mokyklų studentus bei statutinius pareigūnus. Taip pat siekiama spręsti jaunuolių, dėl sveikatos negalinčių atlinkti karinės tarnybos, situaciją. Šiuo metu yra nemažas skaičius šauktinų jaunuolių, kurie negali atlikti privalomosios karo tarnybos dėl sveikatos būklės.

Dalis jų atlikti privalomąją tarnybą norėtų, todėl teikiamame įstatymo projekte siūlomas ir kitoks tarnybos formatas, sudarantis sąlygas tokiems jaunuoliams atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą. Tikslinamos ir Karo prievolės įstatymo nuostatos dėl alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos atlikimo, kur alternatyviosios tarnybos trukmę siūloma ilginti nuo 10 iki 12 mėnesių.

Dar viena naujovė yra tarnybos laiko diferencijavimas – į privalomąją pradinę karo tarnybą prievolininkai būtų kviečiami 9 mėnesių periodui, tačiau, atsižvelgiant į Lietuvos kariuomenės poreikius, tarnybos laikotarpis galėtų būti sutrumpinamas iki 6 mėnesių.

Tie jaunuoliai, kurie yra pabaigę aukštąsias mokyklas ir įgiję specialybes, kurių kariuomenėje trūksta ar kurių kariuomenė nerengia, pvz. aviacijos, avionikos specialistai, inžinieriai, medikai bus kviečiami į tarnybą 3 mėnesiams, per kuriuos įgis reikiamą bazinį karinį parengimą. Siekiama, į kariuomenę pritraukti daugiau specialistų, kurie po tarnybos būtų aktyviojo rezervo dalimi tam, kad ištikus krizei, specialių žinių turintys kariai galėtų efektyviai prisidėti prie užduočių vykdymo.

Studentai galės pasirinkti vieną iš kelių variantų karo tarnybai atlikti

Aukštųjų mokyklų studentai, kurie bus pakviesti atlikti privalomąją karo tarnybą, galės pasirinkti, vieną iš kelių variantų karo tarnybai atlikti. Karo prievolės įstatymo projekte studijuojantiems aukštosiose mokyklose, siūloma nustatyti nuo 160 iki 200 dienų privalomąją pradinę karo tarnybą pagal Jaunesniųjų karininkų vadų mokymo programą, kuri būtų organizuojama dalimis ir truktų ne ilgiau kaip 3 metus arba tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgose, kuri truktų po 15 savaitgalių per metus.

Taip pat studentai turės pasirinkimą stabdyti studijas ir pasirinkti atlikti įprastinę 9 mėnesių privalomąją pradinę karo tarnybą. Tie jaunuoliai, kurie pabaigę vidutinę mokyklą stos mokytis į kolegijas arba universitetus, paklius į sąrašus tokiu atveju, jei jiems bus 18-21 metai.

Numatytos ir išimtys: karo prievolininkai, kuriems tarnyba atidėta individualia tvarka, į ją, pasibaigus numatytoms aplinkybėms, būtų šaukiami iki 22 metų. Tie, kurie gavo šaukimą į privalomąją pradinę karo tarnybą, bet neatvyko jos atlikti, būtų šaukiami iki 30 metų. Jaunuoliai, kurie mokosi ir gyvena užsienyje bei paklius į šaukiamųjų sąrašus, turės tokius pat pasirinkimus, kaip ir studijuojantys bei gyvenantys Lietuvoje.

Visgi privalomosios karinės tarnybos prioritetas ir idealiausias variantas išlieka 18-19 metų jaunuoliai, kurie baigia mokyklą ir ateina atlikti privalomosios karo tarnybos iš karto po mokyklos baigimo.Tokie jaunuoliai, dar besimokydami ir patekę į šaukiamųjų sąrašus, bus kviečiami pasitikrinti sveikatos. Įsigaliojus Karo prievolės įstatymo pakeitimams nuo 2025-ųjų metų Lietuvoje nuosekliai didėtų aktyviojo rezervo karių skaičius.

Tarnyba aktyviajame rezerve pailgėtų nuo 10 iki 15 metų, kurios metu rezervo kariai periodiškai būtų kviečiami į kartotinius rezervo mokymus. Taip pat padidėtų privalomosios pradinės karo tarnybos karių skaičius, kuris šiuo metu sudaro nuo 3,8 iki 4 tūkst. per metus. Ministrų kabinetui pritarus, Karo prievolės įstatymo pakeitimo projektas bus teikiamas Seimui.

Krašto apsaugos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pirmosios ponios Dianos Nausėdienės vizitas Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė lankėsi Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje, kur dalyvavo bendroje edukacijoje ir diskusijoje su Pagėgių Šv. Kryžiaus parapijos Carito, Meno ir sporto mokyklos neformaliojo suaugusiųjų švietimo bei Pagėgių sav. neįgaliųjų draugijos atstovais, bibliotekos lankytojais. „Be galo malonu būti tarp aktyvių, skaitančių, mąstančių, socialiai atsakingų žmonių. Ačiū jums už tai, kad esate tie Vydūno įkvėpti spinduliai, nešantys ir dalijantys šviesą kitiems, ypatingai jaunimui. Tai be galo svarbu, tai kuria atvirą, drąsią ir tvirtą bendruomenę“, – sakė D. Nausėdienė.

Joninėms ant Rambyno kalno 140 metų

Šventas mūsų kalnas ir šita vieta – buvo taip per amžius, bus taip visada. Daug čia buvo švenčių, keitėsi laikai, o Rambynas žilas matė visa tai… Regimantas Šilinskas „Ant Rambyno“   Prieš 140 metų ant legendomis apipinto didingo Rambyno kalno pirmą kartą suskambo lietuviška daina, eilėmis ir scenarijų žodžiais prabilo mėgėjiškų teatrų dalyviai, o susirinkę žiūrovai iš visos Lietuvos iki ryto klausėsi muzikos, juokėsi, verkė ir dainavo kartu. Buvo kartu. Ši šventė – gyvoji tradicija, o jos meninė ir kultūrinė

Vogė alkoholinius gėrimus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Nuo kovo 2 iki gegužės 2 dienos 38-erių metų vyras per 8 kartus iš parduotuvės Šilutėje pavogė alkoholinių gėrimų už 154 eurus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į Šilutės r. PK kreipėsi vyras, gim. 1977 m., dėl socialiniame tinkle paskelbtos šmeižiančios informacijos apie jį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 11 d. vakare Saugose akivaizdžiai neblaivus (tikrintis neblaivumą atsisakė) vyras, gim. 1971 m., sužalojo 6 metais už save vyresnį vyrą. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į

Ant naujo pašto ženklo – pirmą sykį Klaipėdoje startuosiančios didžiųjų burlaivių lenktynės

Šiandien, birželio 14 d. Lietuvos paštas išleidžia Natalijos Vaišnorienės kurtą pašto ženklą „Lietuvos didžiųjų burlaivių regata“. Pašto ženklo nominalas – 1,55 Eur, tiražas – 40 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Klaipėdos pašte, adresu H. Manto g. 7. Didžiųjų burlaivių lenktynių „The Tall Ships Races“ starto uostu šįmet pirmą kartą istorijoje taps Klaipėda. Į Lietuvos uostamiestį birželio 27-30 d. suplauks didieji burlaiviai, o birželio 30-ąją iš Klaipėdos startavę burlaiviai lenktyniaus iki Helsinkio. Liepos 7 dieną jie

Taip pat skaitykite