Prisirinkime vaistažolių, kol žydi pievos

Gamtos apsuptyje gyvenančiam žmogui būna svarbios žinios bei stebėjimai, kurie leidžia geriau suprasti ir pažinti supančią aplinką. Dzūkijos nacionaliniame parke gyvenantys vietiniai žmonės gerai pažįsta ne tik grybus, bet ir augalus. Antai marcinkoniškiai tai, kas vyksta gamtoje, gražiai vadina gamtos dėsniais.

 

Iš marcinkoniškių pasakojimų apie vaistažoles: ,,Moterys pažįsta daugybę įvairių gydymui tinkamų žolių, kurias renka per visą pavasario, vasaros ir rudenio laiką. Kad susirgus kokia nors liga, galėtų gydytis. Gydydavosi įvairiomis vaistažolėmis. Labai naudojo kadagį. Pupalaiškį plikydavo nuo kosulio, nuo astmos. Darydavo arbatą. Rinkdavo žydėjimo metu. Nuo kosulio gerai ir amalas, ir žemuogės lapai. Sėmenys tinka nuo visų ligų. Labai naudingos putino, šermukšnio uogos. Putino uogos paprastai ilgai stovi. Tinka gerklei. O šermukšnis be galo, be krašto sveikas. Pavasarį reikia nupjauti šermukšnio šaką, nuskusti žievę, ją išdžiovinti ir galima plikyti arbatą. Ilgus metus nekosėsi ir gripo neturėsi.

Snaudukes gerdavo nuo geltos. Jos labai karčios, jų labai mažai reikia užplikyti. Snaudes dar naudojo ir nuo kepenų ligų, takažoles gėrė dėl vidurių. Kad kraujas nebėgtų, tai naudojo stravylą (kraujažolę). Ją reikia sutrinti tarp pirštų ir uždėti ant žaizdelės, stabdo kraujavimą.

Meškauogė – nuo pūslės, nuo inkstų. Jų duodavo ir karvėms. Pelynai gerina apetitą, tinka nuo pilvo skausmo ar viduriavimo. Žaizdas gydo arnika. Reikia paruošti skystį ir jame suvilgius drobinio audinio, dėti ant žaizdos. Dar eglės sakais gydo žaizdas.

Varnalėšų lapai praverčia, kai kai skauda kelius. Jais reikia ištrinti kojos kelį, dar galima nakčiai uždėti lapą. Trinti reikia apatine lapo puse. Raskila – nuo sukilusio kraujospūdžio.

Mėlynės akims gerai, uogojų arbatą gerdavo suviduriavus. Apgaravus spanguoles dėdavo į ausis, padėdavo ir nuo galvos skausmo. Spanguolės labai gerai nuo visko nemaltos valgyti. Sutvarko kraujo spaudimą ir ritmą…“.

Vietiniai dzūkai tikėjo, kad braidymas po jauną žolę ir vaistažolių rinkimas sutvirtina žmogų, daro jį sveikesniu.

Prisirinkime vaistažolių, kol dar žydi pievos!

Saugomų teritorijų tarnybos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Skardos lankstinių gamyba

lankstiniai

Gaminiai iš skardos lankstinių daugelį metų vaidina svarbų vaidmenį statybinėse konstrukcijose. Trapecijos formos skarda išsiskiria paprastomis, bet išraiškingomis formomis. Tai funkcionali medžiaga, kuri leis įgyvendinti tiek paprastus, tiek gana  ambicingus architektūrinius projektus. Anot specialistų, trapecinis profilis griauna tradicinę stogo dangų naudojimo koncepciją: trapecijos formos lakštai puikiai tinka stogams, fasadams ir tvoroms. Tai sudarys galimybes įgyvendinti išorinės architektūros estetiškus ir funkcionalius sprendimus. Dėl šių priežasčių trapecijos formos profilius labai vertina architektai, konstruktoriai ir nuosavų namų savininkai. Rinkoje rasite įvairių profilių, storių

Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta net 140 kg maisto

Jeigu namuose daug maisto iš šaldytuvo ar virtuvės spintelių iškeliauja į šiukšlių dėžę – verta susimąstyti. Paminėjus Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną, puiki proga pradėti keisti savo įpročius. Šią jau ketvirtą kartą minimą dieną siekiama atkreipti dėmesį į be reikalo švaistomo maisto neigiamą įtaką ne tik mūsų finansams, bet ir visai mūsų planetai. Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma beveik 59 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia net 132 mlrd. eurų.  Vidutiniškai kiekvienas ES gyventojas išmeta 131 kg

Didės pensijos ir kitos socialinės išmokos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija apskaičiavo, kiek kitąmet didės įvairių rūšių pensijos. Tai aktualu daugiau nei penktadaliui mūsų šalies žmonių – 2023 m. rugpjūčio mėnesio duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 616 tūkst. senatvės pensijos gavėjų ir apie 7,5 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Augs ir baziniai socialinių išmokų dydžiai – bazinė socialinė išmoka, šalpos pensijos, tikslinės kompensacijos, valstybės remiamų pajamų dydis, – dėl to didės vaiko pinigai ir kitos socialinės išmokos. Siūlymams dar turi pritarti Vyriausybė ir Seimas. „Planuojame,

Tarptautinė Kauno policijos ir prokuratūros operacija: išardytas narkotikų tinklas nuo Graikijos iki Lietuvos

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Kauno apygardos prokuratūros prokurorais, atlikdami tyrimą dėl elektroninėje erdvėje platinamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, išaiškino asmenis, kurie internetinėse platformose galimai vykdė narkotinių medžiagų gamybos mokymo ir kvaišalų platinimo veiklas. Tarp pirkėjų galimai buvo ir nepilnamečių. Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos mūsų šalį galimai pasiekdavo iš Graikijos. Sukti, tačiau išnarplioti keliai internetinėse erdvėse Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad

Taip pat skaitykite