Prisiminta keturiasdešimt Martyno Jankaus muziejaus veiklos metų

Kas nepamena praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio, tam net sunku įsivaizduoti, kad tais laikais įsteigti muziejų – ir dar kur nors atokiame kaime – sumanymas buvo tarsi iš fantastikos srities…

Šįkart kalba sukasi apie 40 metų veiklos sukaktį šeštadienį paminėjusį Martyno Jankaus muziejų Bitėnuose. Šia iškilminga proga publikai pristatytoje profesoriaus Domo Kauno beveik 900 puslapių apimties monografijoje „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ randame tokias eilutes: „Porą senų suolų surado mokytojai (Bitėnų mokyklos – red. pastaba) Birutė ir Kazimieras Žemguliai. Ekspoziciją mokykloje įrengė 1981 m. gegužės 23 d. į Bitėnus nuvykę Martyno Mažvydo knygos mėgėjų klubo nariai ir Mažeikos (Šilutės kultūros sk. vedėjas – red. pastaba) atsiųsti talkininkai, atidarymas įvyko gegužės 24 d.“

Pirmoji M. Jankaus muziejaus globotoja Birutė Žemgulienė ir dabartinė muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

Monografijos autorius rašo, o kai kas gal dar ir prisimena, kad į atidarymą susirinko neįtikėtinai daug žmonių – net keli šimtai. O kai LKP oficiozas „Tiesa“ paskelbė žinutę „Muziejus Bitėnų kaime“, kilo nemenkas šaršalas – juk tuomet tokiam muziejui steigti reikėjo LKP Centro komiteto leidimo!..

Toliau monografijos autorius rašo: „Kadangi ekspozicijos atidarymo juostelę perkirpo LKP Šilutės rajono komiteto sekretorius, buvo pradėtas partinis tyrimas. Jis per toli nenuėjo: rastas ne muziejus, bet, kaip konstatuota, tik mokyklinė kraštotyros ekspozicija, kuri nedrausta. Vilnius nurimo“.

Visą šią muziejaus steigimo istoriją puikiai pamena pirmoji jo saugotoja bitėniškė Birutė Žemgulienė, kuri apie muziejaus pradžią  trumpai ir papasakojo susirinkusiems į muziejaus 40-mečio iškilmes. Muziejaus kelias, beje, kaip ir paties Martyno Jankaus gyvenimas nebuvo rožėmis klotas, bet apie tai – kitose mūsų publikacijose.

Šeštadienį vėl susirinkta į Sueigą pas Martyną Jankų. Panašios vykdavusios ir garsiajam leidėjui gyvam esant, jos kasmet rengiamos ir muziejumi tapusioje Jankų sodyboje.

 

Nuo pat 2003 metų naujais kūriniais papildomas unikalus šalyje Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – paveikslų galerija po atviru dangumi. Tas meno kūrėjų darbų ir natūralios gamtos žalumos sąskambis ištisus metus sulaukia lankytojų iš visos Lietuvos ir pasaulio.

Šįkart galeriją po atviru dangumi vėl papildė nauji menininkų darbai. Kai kurios iš jų labai tiko išplėstos sodybos teritorijos erdvėse.

Muziejaus kolektyvą, vadovaujamą Liudvikos Burzdžiuvienės, pasveikino ir jam padėkojo Pagėgių savivaldybės vadovai,  iš LR Seimo atvykusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė, kultūros darbuotojai, kiti.

Minėtąją Domo Kauno monografiją „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ susirinkusiems pristatė recenzentės prof. dr. Roma Bončkutė, doc. dr. Silva Pocytė ir pats monografijos autorius prof. D. Kaunas. Pasak autoriaus, šioje knygoje dvi istorijos: Jankaus ir Mažosios Lietuvos.

 

Petro Skutulo tekstas ir nuotraukos

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip vasarą saugotis parazitinių ligų?

Vasara – ne tik atostogų metas, bet ir palankus laikotarpis kirmėlinėms ligoms plisti. Žemės ūkio darbai, dažnas buvimas gamtoje, neplautos uogos ar daržovės – visa tai gali tapti askaridozės, echinokokozės, toksokarozės ar kitų parazitinių ligų priežastimi. Dažniausiai šiomis ligomis užsikrečia ir serga ikimokyklinio bei jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai, taip pat vyresni nei 65 metų asmenys. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kaip apsisaugoti ir išvengti vienos dažniausių parazitinių ligų – askaridozės. Kaip užsikrečiama? Ligą sukelia

Iniciatyvų konkurso nugalėtojai Šilutėje ir Lumpėnuose

„Maxima LT“ paskelbė 15 bendruomenių, kurios šiais metais gavo „Mes – bendruomenė“ 2025 m. finansavimą. Paskelbtame konkūro nugalėtojų sąraše ir viena bendruomenė iš Šilutės, viena – iš Pagėgių savivaldybės. „Maxima LT“ iniciatyvų konkursas „Mes – bendruomenė“ – tai socialinis projektas, kuris šiemet skelbiamas 11-tą kartą. Šia iniciatyva siekiama prisidėti prie visos Lietuvos bendruomenių vaikų prasmingo laisvalaikio po pamokų. Pavyzdžiui, vystant kokybiškas edukacijas, veiklų ir pramogų erdves, didinant neformalaus mokymosi ir užimtumo galimybes, plėtojant edukacijos, kultūros ar sporto infrastruktūrą. Prisidėdama prie

Į Vilkyčius grįžta tarptautinės ralio kroso varžybos: laukiama keturių šalių atstovų

Jau birželio 29-ą dieną Vilkyčių automobilių sporto komplekse vyks Baltijos šalių bei Latvijos ir Lietuvos ralio kroso čempionatų etapai. Neabejojama, kad varžybos bus dramatiškos, kadangi organizatoriai čia tikisi sulaukti beveik šimto dalyvių iš mažiausiai keturių šalių. Vos prieš dvi savaites Vilkyčių automobilių sporto komplekse įvyko Lietuvos automobilių kroso čempionato etapo lenktynės. Birželio 29-ą dieną automobilių sporto aistruoliai kviečiami stebėti ralio kroso batalijas. Čia bus surengti net dviejų čempionatų etapai. Į Šilutės rajone įsikūrusį Vilkyčių automobilių sporto kompleksą atvyksta tiek Baltijos

Miškas – ne trasa. Valstybinių miškų urėdija primena lankymosi miške taisykles

Įsibėgėjant aktyviam laisvalaikio gamtoje sezonui, Valstybinių miškų urėdija ragina elgtis atsakingai. Keturračiais ir kitomis motorinėmis transporto priemonėmis miške leidžiama važiuoti tik keliais. Griežtai draudžiama važiuoti kvartalinėmis linijomis, proskynomis, elektros linijų trasomis, raistais, priešgaisrinėmis juostomis, miško paklote ar pažintiniais takais. Miško keliai skirti visiems lankytojams, todėl svarbu gerbti aplinką ir kitus poilsiautojus. Važinėjimas bekele gali padaryti ilgalaikę žalą miško ekosistemoms – pažeisti dirvožemį, sunaikinti augaliją, trikdyti laukinius gyvūnus. Pramogas miškuose dažnai mėgsta pasirinkti keturračių entuziastai. Šių motorinių transporto priemonių vairuotojų ypač

Taip pat skaitykite