Prisiminta keturiasdešimt Martyno Jankaus muziejaus veiklos metų

Kas nepamena praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio, tam net sunku įsivaizduoti, kad tais laikais įsteigti muziejų – ir dar kur nors atokiame kaime – sumanymas buvo tarsi iš fantastikos srities…

Šįkart kalba sukasi apie 40 metų veiklos sukaktį šeštadienį paminėjusį Martyno Jankaus muziejų Bitėnuose. Šia iškilminga proga publikai pristatytoje profesoriaus Domo Kauno beveik 900 puslapių apimties monografijoje „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ randame tokias eilutes: „Porą senų suolų surado mokytojai (Bitėnų mokyklos – red. pastaba) Birutė ir Kazimieras Žemguliai. Ekspoziciją mokykloje įrengė 1981 m. gegužės 23 d. į Bitėnus nuvykę Martyno Mažvydo knygos mėgėjų klubo nariai ir Mažeikos (Šilutės kultūros sk. vedėjas – red. pastaba) atsiųsti talkininkai, atidarymas įvyko gegužės 24 d.“

Pirmoji M. Jankaus muziejaus globotoja Birutė Žemgulienė ir dabartinė muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

Monografijos autorius rašo, o kai kas gal dar ir prisimena, kad į atidarymą susirinko neįtikėtinai daug žmonių – net keli šimtai. O kai LKP oficiozas „Tiesa“ paskelbė žinutę „Muziejus Bitėnų kaime“, kilo nemenkas šaršalas – juk tuomet tokiam muziejui steigti reikėjo LKP Centro komiteto leidimo!..

Toliau monografijos autorius rašo: „Kadangi ekspozicijos atidarymo juostelę perkirpo LKP Šilutės rajono komiteto sekretorius, buvo pradėtas partinis tyrimas. Jis per toli nenuėjo: rastas ne muziejus, bet, kaip konstatuota, tik mokyklinė kraštotyros ekspozicija, kuri nedrausta. Vilnius nurimo“.

Visą šią muziejaus steigimo istoriją puikiai pamena pirmoji jo saugotoja bitėniškė Birutė Žemgulienė, kuri apie muziejaus pradžią  trumpai ir papasakojo susirinkusiems į muziejaus 40-mečio iškilmes. Muziejaus kelias, beje, kaip ir paties Martyno Jankaus gyvenimas nebuvo rožėmis klotas, bet apie tai – kitose mūsų publikacijose.

Šeštadienį vėl susirinkta į Sueigą pas Martyną Jankų. Panašios vykdavusios ir garsiajam leidėjui gyvam esant, jos kasmet rengiamos ir muziejumi tapusioje Jankų sodyboje.

 

Nuo pat 2003 metų naujais kūriniais papildomas unikalus šalyje Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – paveikslų galerija po atviru dangumi. Tas meno kūrėjų darbų ir natūralios gamtos žalumos sąskambis ištisus metus sulaukia lankytojų iš visos Lietuvos ir pasaulio.

Šįkart galeriją po atviru dangumi vėl papildė nauji menininkų darbai. Kai kurios iš jų labai tiko išplėstos sodybos teritorijos erdvėse.

Muziejaus kolektyvą, vadovaujamą Liudvikos Burzdžiuvienės, pasveikino ir jam padėkojo Pagėgių savivaldybės vadovai,  iš LR Seimo atvykusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė, kultūros darbuotojai, kiti.

Minėtąją Domo Kauno monografiją „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ susirinkusiems pristatė recenzentės prof. dr. Roma Bončkutė, doc. dr. Silva Pocytė ir pats monografijos autorius prof. D. Kaunas. Pasak autoriaus, šioje knygoje dvi istorijos: Jankaus ir Mažosios Lietuvos.

 

Petro Skutulo tekstas ir nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Smurtautojai nerimsta

Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai tiria šiuos įvykius. Rugpjūčio 8 d. prieš pietus  namo laiptinėje Traksėdžių k., Šilutės sen., pažįstamas asmuo sukėlė fizinį skausmą nepilnamečiui, gim. 2010 m. Rugpjūčio 10 d. rytą Rusnėje rastas moters, gim. 1942 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Rugpjūčio 10 d. vakare namuose, Liepų g., Šilutėje,  blaivus vyras, gim. 1963 m., sukėlė fizinį skausmą moteriai, gim. 1958 m. Tą patį vakarą Vainute neblaivi (2,08 prom.) 21-erių metų mergina sukėlė

Liepa: šilčiausia buvo Ventėje

Liepos mėn. vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 17,7°C: nuo 16,9-17°C šiaurės vakariniuose rajonuose iki 18,8-19,1°C pamaryje ir Kuršių nerijoje. Šilčiausia buvo Ventėje (19,1°C), o šalčiausia – Laukuvoje (16,9°C). Aukščiausia oro temperatūra siekė 27,6-32,8°C. Aukščiausia paros oro temperatūra registruota 22 d. Kybartuose 32,8°C, žemiausia – 30 d. Skuode – +4,4°C. Liepos 2 d. baigėsi pirmoji šiais metais kaitra, prasidėjusi birželio 25 d. Kaitra registruota 29-iose iš 52-ų meteorologijos stočių, ilgiausiai, po 7 dienas (06.26-07.02), ji tęsėsi Alytuje, Birštone, Druskininkuose ir Kaišiadoryse.

8 faktai apie pagalves. Kai kurių tikrai nesate girdėję!

Nors pagalves naudojame visi, tačiau apie jas dauguma mūsų žino visai nedaug. Siūlome papildyti savo žinių lobyną ir apie pagalves sužinoti daugiau!  8 įdomiausi faktai apie pagalves Ar kada susimąstėte, kokia yra vidutinė pagalvės tarnavimo trukmė? Paskaičiuota, kad plunksninės pagalvės naudojamos maždaug 8-10 metų, pūkinės – 5-10 metų, o sintetinės – nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Galbūt atėjo laikas seną pagalvę pakeisti nauja? Platų kokybiškų pagalvių asortimentą galite rasti Epik.lt internetinėje parduotuvėje. Pagalvė nėra šių laikų išradimas: pirmosios pagalvės

Per Žolinę – Senųjų amatų dienos Neringoje. Dalyvaus ir šilutiškiai

Žolinės savaitgalį, rugpjūčio 13–15 d., Nidos prieplaukos aikštėje po dvejų metų pertraukos vyks jau XXIII gyvosios archeologijos festivalis „Senųjų̨ amatų dienos Neringoje“. Vienintelis toks festivalis Vakarų Lietuvoje Organizatoriai kviečia ne tik stebėti, bet ir išmėginti įvairius tradicinius amatus, gardžiuotis istorinės virtuvės patiekalais ir dalyvauti senosios kultūros įkvėptuose muzikos bei šokio pasirodymuose. Renginiai – nemokami. Vienas savičiausių Neringos renginių ir vienintelis toks Vakarų Lietuvoje festivalis kaskart sutraukia tradicijoms neabejingus meistrus iš visos Lietuvos ir leidžia lankytojams susipažinti su įvairių amatų istorija bei

Taip pat skaitykite