Prisiminta keturiasdešimt Martyno Jankaus muziejaus veiklos metų

Kas nepamena praėjusio šimtmečio devintojo dešimtmečio, tam net sunku įsivaizduoti, kad tais laikais įsteigti muziejų – ir dar kur nors atokiame kaime – sumanymas buvo tarsi iš fantastikos srities…

Šįkart kalba sukasi apie 40 metų veiklos sukaktį šeštadienį paminėjusį Martyno Jankaus muziejų Bitėnuose. Šia iškilminga proga publikai pristatytoje profesoriaus Domo Kauno beveik 900 puslapių apimties monografijoje „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ randame tokias eilutes: „Porą senų suolų surado mokytojai (Bitėnų mokyklos – red. pastaba) Birutė ir Kazimieras Žemguliai. Ekspoziciją mokykloje įrengė 1981 m. gegužės 23 d. į Bitėnus nuvykę Martyno Mažvydo knygos mėgėjų klubo nariai ir Mažeikos (Šilutės kultūros sk. vedėjas – red. pastaba) atsiųsti talkininkai, atidarymas įvyko gegužės 24 d.“

Pirmoji M. Jankaus muziejaus globotoja Birutė Žemgulienė ir dabartinė muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė.

Monografijos autorius rašo, o kai kas gal dar ir prisimena, kad į atidarymą susirinko neįtikėtinai daug žmonių – net keli šimtai. O kai LKP oficiozas „Tiesa“ paskelbė žinutę „Muziejus Bitėnų kaime“, kilo nemenkas šaršalas – juk tuomet tokiam muziejui steigti reikėjo LKP Centro komiteto leidimo!..

Toliau monografijos autorius rašo: „Kadangi ekspozicijos atidarymo juostelę perkirpo LKP Šilutės rajono komiteto sekretorius, buvo pradėtas partinis tyrimas. Jis per toli nenuėjo: rastas ne muziejus, bet, kaip konstatuota, tik mokyklinė kraštotyros ekspozicija, kuri nedrausta. Vilnius nurimo“.

Visą šią muziejaus steigimo istoriją puikiai pamena pirmoji jo saugotoja bitėniškė Birutė Žemgulienė, kuri apie muziejaus pradžią  trumpai ir papasakojo susirinkusiems į muziejaus 40-mečio iškilmes. Muziejaus kelias, beje, kaip ir paties Martyno Jankaus gyvenimas nebuvo rožėmis klotas, bet apie tai – kitose mūsų publikacijose.

Šeštadienį vėl susirinkta į Sueigą pas Martyną Jankų. Panašios vykdavusios ir garsiajam leidėjui gyvam esant, jos kasmet rengiamos ir muziejumi tapusioje Jankų sodyboje.

 

Nuo pat 2003 metų naujais kūriniais papildomas unikalus šalyje Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – paveikslų galerija po atviru dangumi. Tas meno kūrėjų darbų ir natūralios gamtos žalumos sąskambis ištisus metus sulaukia lankytojų iš visos Lietuvos ir pasaulio.

Šįkart galeriją po atviru dangumi vėl papildė nauji menininkų darbai. Kai kurios iš jų labai tiko išplėstos sodybos teritorijos erdvėse.

Muziejaus kolektyvą, vadovaujamą Liudvikos Burzdžiuvienės, pasveikino ir jam padėkojo Pagėgių savivaldybės vadovai,  iš LR Seimo atvykusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė, kultūros darbuotojai, kiti.

Minėtąją Domo Kauno monografiją „MARTYNAS JANKUS tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ susirinkusiems pristatė recenzentės prof. dr. Roma Bončkutė, doc. dr. Silva Pocytė ir pats monografijos autorius prof. D. Kaunas. Pasak autoriaus, šioje knygoje dvi istorijos: Jankaus ir Mažosios Lietuvos.

 

Petro Skutulo tekstas ir nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Neteisėtu praturtėjimu kaltinami sutuoktiniai pravers teismo duris

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą, kurį Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai perdavė teismui. Baudžiamojoje byloje sutuoktinių pora iš Pagėgių savivaldybės kaltinama neteisėtu praturtėjimu. Skaičiuojama, kad 40-metis K. K. ir 38 metų K. Ž. K. turėjo turto, kuriam įsigyti per kelerius metus panaudojo beveik 300 tūkst. eurų neteisėtų pajamų. Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir jį organizavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Dalia Mackevičienė. Tyrimą atliko Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės

Vasario 1 d. prasidėjo žiemos priėmimas į profesines mokyklas

Vasario 1 d. prasideda 2023 m. pagrindinio priėmimo į profesinio mokymo įstaigas žiemos etapas. Stojančiųjų prašymai mokytis LAMA BPO informacinėje sistemoje bus priimami iki vasario 12 d. Prašymus teikti gali ir jau įgijusieji išsilavinimą ar profesinę kvalifikaciją, ir jos dar neturintieji. „Šiuo metu darbo rinkoje labiausiai pasigendama inžinerijos ir informacinių technologijų sričių specialistų, taip pat didėja darbuotojų poreikis statybos, gamybos sektoriuose. Norėdami užpildyti šią spragą, skatiname kuo didesnį profesinio mokymo prieinamumą ir atvirumą, planuojame investicijas į profesinio mokymo programų atnaujinimą.

Taip pat skaitykite