Praeitis liudija ateičiai: Žemaičių Naumiestis

Rugsėjo 9 d. Žemaičių Naumiestyje rengiama konferencija „Žydų paveldo aktualizavimas Žemaičių Naumiesčio kultūriniame kraštovaizdyje“. Joje bus siekiama priminti, atskleisti bei aktualizuoti nuo XVIII a. Žemaičių Naumiestyje gyvenusių, jį kūrusių ir tragiška lemtimi XX a. viduryje pasibaigusių miestelio žydų atminimą.

Šiuo renginiu siekiama supažindinti su žydų tautos gyvenimu Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje. Tolerancija garsėjusioje LDK jie turėjo neblogas sąlygas ne tik gyventi, bet ir  mokytis, kurti savo pasaulį. Šia tema pranešimą „Žydų gyvenimas LDK ir litvakų bendruomenės susiformavimas“ skaitys Klaipėdos universiteto istorijos mokslų daktaras Hektoras Vitkus.

Kol kas iki galo nėra aiškūs Rusnėje prieš keletą metų paminklu su Mahatma Gandi pagerbto Hermano Kalenbacho ryšiai su Žemaičių Naumiesčiu. Apie tai pranešimą „Kaip netikėtai gali prabilti istorija“ skaitys praeities tyrėjas Vytautas Toleikis. Tautinių bendrijų tarybos pirmininkas Daumantas Todesas atskleis mažai žinomus faktus apie žydų trėmimus į Sibirą XX a. pradžioje, ką išgyveno ši tauta carinėje Rusijoje. Plungiškis Eugenijus Bunka supažindins su litvakų „Atminties sodu“, kuris kuriamas norint priminti ir pagerbti iš įvairių Žemaitijos miestelių kilusius šios tautos gyventojus. Naumiestiškė gimnazistė Guoda Majutė supažindins su miestelio pastatais, kuriuos gyveno ir dirbo žydų tautybės žmonės.

Konferencijos dalyviai taip pat bus kviečiami padiskutuoti, kaip ateityje galėtų būti panaudotas (įveiklintas) miestelio centre esantis sinagogos pastatas. Panaikinus avarinę jo būklę, pastatas jau keletą metų be ryškesnės ateities stovi nenaudojamas.

  • Konferencijos pradžia – 10 val.
  • Vieta – Žemaičių Naumiesčio gimnazijos salė, Mokyklos g. 1, Žemaičių Naumiestis.
  • Rengėjas – Žemaičių Naumiesčio muziejus (Šilutės H. Šojaus muziejaus ekspozicija) su partneriais: Žemaičių Naumiesčio gimnazija, Šilutės F. Bajoraičio bibliotekos Žemaičių Naumiesčio filialu. Galimybę konferenciją surengti sudarė – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, prisidedant Šilutės rajono savivaldybei bei Astos Leonavičienės įmonei. Kviečiame ir laukiame.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Pempės diena: jau stebimi šių paukščių tuoktuvių šokiai

Kovo 19 d. laikoma Pempės diena – bundančios gamtos ir atšilimo simboliu. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos stebėtojai paprastąją pempę pastebėjo jau vasario pradžioje. Šylant klimatui ir orams vis anksčiau galima pastebėti daugiau pavasario šauklių, kurie pranašauja pasibaigusią žiemą. Pempės – įprasti pievų paukščiai Paprastoji pempė (Vanellus vanellus) – gan gerai žmonėms pažįstamas paukštis, išsiskiriantis savo išvaizda ir balsu. Tai atviro kraštovaizdžio paukštis, perėjimui renkasi gan įvairias vietas: pradedant atviromis pelkių plynėmis, šlapių durpynų plotais ir baigiant derlingomis įvairaus drėgnumo

Taip pat skaitykite