Pradės tvarkyti pusšimtį naujų kultūros paveldo objektų

Šiame sąraše ir Švėkšnos sinagoga bei Martyno Jankaus sodybos daržinė Bitėnų kaime, Pagėgių savivaldybėje.

Paveldo tvarkybai numatyta  8,3 mln. eurų

Lėšų numatyta ir M. Jankaus sodybos daržinei tvarkyti. Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo

Kultūros ministras Simonas Kairys įsakymu patvirtino Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo 2022–2024 metų programą. Šių metų biudžete šalies paveldo tvarkybai iš viso numatyta daugiau kaip 8 mln. eurų. Iš jų 5 mln. 883 tūkst. eurų skirti minėtai paveldotvarkos finansavimo programai – net 1 mln. 250 tūkst. eurų daugiau negu pernai. Dar 1,8 mln. eurų šiemet numatyta privačių valdytojų objektų tvarkybos finansavimui, 320 tūkst. eurų – kilnojamųjų vertybių išsaugojimui.

„Šių metų biudžete paveldo tvarkybai skirti 8,3 mln. eurų yra didžiausia suma, kada

nors skirta šiai itin svarbiai sričiai. Gerokai padidintas finansavimas leidžia imti tvarkyti beveik pusšimtį naujų kultūros paveldo objektų. Prie reikšmingų pokyčių prisideda ir tai, jog kartu su komanda atnaujinome, supaprastinome paveldotvarkos finansavimo tvarkos aprašą – tai atveria daugiau galimybių ir sumažina biurokratinę naštą“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.

 

Tvarkybos darbai bus atliekami 124 kultūros paveldo objektuose: 47 iš jų nauji, likusieji – tęstiniai. Remiantis kultūros ministro nustatytais prioritetais, tvarkybos darbai vyks įvairių regionų 38-iose savivaldybėse esančiuose objektuose, penkiose vyskupijose ir dviejose arkivyskupijose. Papildomai skiriamos lėšos atveria galimybę 0,5 mln. eurų padidinti bažnyčių tvarkybos darbų finansavimą – iš viso tam šiemet skiriama 2 mln. eurų.

Paveldotvarkos programoje dėmesys atkreiptas ir į tautinių mažumų, inžinerinį techninį, dvarų bei sakralinį paveldą, taip pat medinių sakralinių objektų apsaugos technines priemones. Prie sėkmingo šios programos įgyvendinimo prisideda ir valdytojai, iš viso jai skirdami per 1 mln. eurų. Šiuose objektuose bus parengiami tvarkybos ir tyrimų projektai, likviduojamos kylančios avarijų grėsmės, vykdomos restauravimo ir tvarkybos veiklos.

Sąraše – 15 kultūros paminklų

Kultūros paveldo objektų, kuriuose bus pradėti arba tęsiami tvarkybos darbai, sąraše – 15 kultūros paminklų, 5 sinagogos (Čekiškės, Švėkšnos, Marijampolės, Vilniaus Gėlių gatvės ir Ohel Jaakov choralinė sinagoga Kaune), kitų konfesijų maldos namai: karaimų kenesa Vilniuje, Švenčionių ir Daniliškių cerkvės, Skuodo ir Žeimelio evangelikų liuteronų bažnyčios, Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčia, Vilniaus bazilijonų vienuolyno statinių ansamblio Švč. Trejybės bažnyčia ir varpinė. Šiemet bus pradėti Vilniaus universiteto pastatų komplekso, Pumpėnų vėjo malūno, aušrininko, spaustuvininko Martyno Jankaus sodybos daržinės, Rainių žudynių vietos ir koplyčios komplekso Kančios koplyčios ir kitų objektų, kitąmet – Karaliaus Vilhelmo kanalo statinių komplekso Jokšų tilto bei kitų objektų tvarkybos darbai.

2022–2024 m. laikotarpiu tvarkybos darbų taip pat sulauks Adomynės, Biržuvėnų, Čiobiškio, Gelgaudiškio, Siesikų, Baisogalos, Merkinės, Liubavo, Paežerių, Aukštosios Fredos, Rokiškio, Zyplių, Kretingos ir kiti dvarai.

Kultūros ministerija kaip vieną efektyviausių priemonių tvarkant privačioje nuosavybėje esantį kultūros paveldą laiko kompensavimo privatiems valdytojams finansavimo didinimą. Šiam tikslui 2022 m. papildomai skiriama 250 tūkst. eurų. Iš viso šiemet daliai tvarkomųjų paveldosaugos darbų išlaidų kompensuoti bus skirta 1,8 mln. eurų.

Prisideda ir savininkai

„Prie paveldotvarkos darbų reikšmingai prisideda ir patys privačių objektų savininkai – tai liudija augantį visuomenės sąmoningumą ir dėmesį šiai svarbiai sričiai. Pernai buvo kompensuotos tyrimų, tvarkybos darbų projekto parengimo bei restauravimo išlaidos net 31 objektui, kurie priklauso privatiems savininkams. Kviečiame savininkus kuo aktyviau naudotis valstybės suteikiama parama ir drauge puoselėti vertingiausius mūsų šalies paveldo objektus“, – sako kultūros ministras.

Kultūros min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip vykdomos biuro darbuotojų bei IT specialistų atrankos?

Šiandieną daugelyje organizacijų darbuojasi biuro darbuotojai bei IT specialistai. Ar žinote, kaip yra vykdoma jų paieška? Kaip vykdoma biuro darbuotojų paieška? Darbuotojų paieška yra vykdoma etapais. Pirmasis etapas yra susijęs su būsimo darbdavio poreikių išgryninimu. Pokalbių metu yra išsamiai aptariama, kokių darbuotojų yra ieškoma, kokie kompetencijų ir kitų savybių reikalavimai jiems yra keliami, panašūs klausimai. Šis etapas yra labai svarbus, nes tik tiksliai žinant, ko ieškoma, galima tai rasti. Išsiaiškinus realius būsimo darbdavio poreikius, išorės specialistai atlieka siūlomo darbo bei

Kaip išsirinkti ir priderinti rankinę prie savo aprangos?

Gerai pasirinkta rankinė gali būti ne tik funkcionali, bet ir stilinga! Sužinokite daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir išsirinkite tinkamiausią rankinę. Stilinga rankinė – nepakeičiama spintos dalis Stilinga ir tinkamo dydžio moteriška rankinė gali ne tik pagerinti jūsų stilių, bet ir padėti su savimi visada turėti svarbiausius daiktus. Žinoma, kartais išsirinkti rankinę gali būti gana sudėtinga užduotis, nes galite rasti tokią daugybę įvairiausių stilių, dydžių ir modelių! Dėl to naudinga sužinoti daugiau apie pagrindines stiliaus tendencijas ir apie geriausius rankinių

Daiktai, be kurių neišsiversite virtuvėje

Yra tiek daug keistų dalykų, kuriais galite užpildyti savo virtuvės stalčius ir spinteles. Kai kurie yra tiesiog nenaudingi, bet kai kurie tikrai yra gana geri pirkiniai, pavyzdžiui, vienkartiniai rankšluoščiai. Štai kelių dalykų, be kurių negalime išsiversti savo virtuvėje, sąrašas. Matavimo šaukštai Kai kepate, daugumoje receptų labai svarbu tiksliai išmatuoti ingredientus. Daug kartų gaminio cheminė sudėtis grindžiama tiksliais skirtingų ingredientų santykiais, o rezultatai gali būti ne tokie puikūs, jei viską sujauksite ir tik sumesite produktus. Todėl kepdami visada naudokite matavimo šaukštus.

Gydomasis masažas. Kada jis reikalingas?

Masažas – tai kombinuotas mechaninis ir refleksinis poveikis audiniams ir organams trinties, spaudimo, vibracijos pavidalu, kuris atliekamas tiesiai ant žmogaus kūno paviršiaus tiek rankomis, tiek specialiais prietaisais, siekiant gydomojo ar kito poveikio. Kada gydomasis masažas yra reikalingas? Kodėl masažas naudingas kiekvienam žmogui? Sveikam žmogui masažas gali padėti palaikyti raumenų tonusą, malšinti patinimą ir nuovargį. O jei nerimaujama dėl nugaros ar kaklo skausmų, buvo traumos kojose ar rankose, tai, žinoma, masažas padės pagerinti raumenų ir sąnarių funkcines savybes. Trumpai tariant, kas

Taip pat skaitykite