Plaučių uždegimas – klastinga liga, kuria susirgti gali kiekvienas

Plaučių uždegimas yra viena dažniausių komplikacijų, kurią gali patirti gripu ir kitomis virusinėmis, taip pat bakterinėmis ligomis susirgę žmonės. Specialistai pabrėžia, kad plaučių uždegimas labiausiai pavojingas nusilpusiam organizmui, tad siekiant apsisaugoti rekomenduojama grūdintis, gyventi fiziškai aktyvų gyvenimą, subalansuotai maitintis. Nuo plaučių uždegimo, kurį sukelia pneumokokai, gali apsaugoti ir skiepai.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojos pulmonologės Violetos Palaimienės teigimu, plaučių uždegimą dažniausiai sukelia nosiaryklėje esantys įvairūs mikroorganizmai (pneumokokai, hemofilus, streptokokai), kurie nusilpus imuninei sistemai ima daugintis ir su sekretu patenka į trachėją, bronchus, o vėliau – nuslinkę į plaučius sukelia plaučių audinio uždegimą.

„Taip atsitinka nusilpus mūsų organizmui – peršalus, esant dideliems temperatūros pokyčiams ar sergant virusine infekcija, kuomet imuninė sistema negeba jų pati sunaikinti. Ši liga dažniausiai išsivysto, kada komplikuojasi ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, tokios kaip peršalimas, bronchitas ar gripas“, – aiškina gydytoja pulmonologė.

Plaučių uždegimu gali susirgti kiekvienas

Pasak Klaipėdos ligoninės gydytojos, atskirti plaučių uždegimą nuo kitų peršalimo ligų galima pagal keletą požymių. „Dažniausi ligos simptomai – užsitęsęs karščiavimas, kosulys, bendras silpnumas, sumažėjusi fizinio krūvio tolerancija atliekant įprastus darbus. Ligonis taip pat gali jausti dusulį, jam gali padažnėti kvėpavimas. Vyresnio amžiaus žmonėms gali sutrikti ir sąmonė, atsirasti sumišimas, dezorientacija. Užsitęsus bet kuriam iš šių simptomų reikėtų kreiptis į gydytoją, kad atlikus papildomus tyrimus būtų įvertinta ligonio būklė bei skirtas atitinkamas gydymas“, – aiškina pulmonologė V. Palaimienė.

Plaučių uždegimu gali susirgti kiekvienas. Tačiau, pasak gydytojos pulmonologės, didesnę riziką susirgti turi vyresni žmonės ir sergantieji sunkiomis gretutinėmis ligomis: astma, cukriniu diabetu, inkstų nepakankamumu, lėtinėmis širdies ligomis, bei tie, kurie vartoja imuninį atsaką silpninančius vaistus. Rūkymas, alkoholio vartojimas, nutukimas bei nesveika gyvensena taip pat didina šią riziką.

„Lietuvos gydymo įstaigų duomenys rodo, kad kasmet sergamumas plaučių uždegimu šalyje yra apie 5-11 atvejų iš 1000 suaugusiųjų. Mirties tikimybė nuo visuomenėje įgyto plaučių uždegimo siekia apie 10 procentų. Jei ligonis serga gretutinėmis ligomis – net 30-40 procentų. Apskritai plaučių uždegimas yra pavojingiausias sunkią gretutinę patologiją turintiems pacientams bei žmonėms su sutrikusiu imunitetu. Jie turi didesnę riziką tiek susirgti, tiek mirti nuo šios ligos“, – pabrėžia Klaipėdos ligoninės gydytoja.

Plaučių uždegimas gali būti gydomas ir namuose, ir ligoninėje

Medikė pažymi, jog pacientui įtariant plaučių uždegimą, atliekama krūtinės ląstos rentgenograma, įvertinami kraujo uždegiminiai rodikliai ir auskultuojami (klausomi) plaučiai. Jos teigimu, nė vienas iš šių rodiklių atskirai negali būti diagnostiniu kriterijumi, dažniausiai vertinama visuma, taip pat ligos simptomai.

„Plaučių uždegimui gydyti yra skiriami antibiotikai. Lengvas plaučių uždegimas jaunam žmogui gali būti gydomas ir namuose. Gydymo efektyvumą reikėtų vertinti po trijų dienų, atliekant kraujo tyrimus. Jei ligos simptomai blogėja – reikalinga hospitalizacija. Ligoninėje dažniau yra gydomi vyresnio amžiaus žmonės, sergantys gretutinėmis ligomis, išsekę, kuomet reikalingos papildomos priemonės – intraveninė antibiotikoterapija ar deguonies terapija“, – teigia gydytoja pulmonologė V. Palaimienė.

Geriausia profilaktika – nuoseklus rūpinimasis savimi

Pasak BENU vaistininkės Lauros Mockutės, norint išvengti plaučių uždegimo reikėtų stengtis nesušalti, užtikrinti subalansuotą darbo ir poilsio režimą, sveikai maitintis. „Tam, kad nesirgtume plaučių uždegimu būtina nuosekliai rūpintis savo imunine sistema. Sveikas gyvenimo būdas, tinkama visavertė mityba, pakankamas fizinis aktyvumas ir taisyklingas miego režimas gali padėti stiprinti imuninę sistemą bei sumažinti infekcijų riziką. Kita apsaugos priemonė – grūdinimasis. Kuo daugiau laiko žmogus praleidžia lauke, tuo atsparesnis temperatūros pokyčiams jis tampa“, – pabrėžia L. Mockutė.

Vaistininkės teigimu, plaučių uždegimo prevencijai svarbūs ir profilaktiniai skiepai nuo gripo bei vakcina nuo pneumokokinės infekcijos. „Didžiausią riziką susirgti šia liga turi vaikai ir senyvo amžiaus žmonės. Be pastarųjų, pneumokokine vakcina taip pat rekomenduojama pasiskiepyti ir tiems žmonėms, kurių imuninė sistema yra silpna bei tiems, kurie turi gretutinių lėtinių ligų. Kai organizmas nusilpęs, su liga kovoti tampa daug sunkiau. Tad norint apsaugoti save, patariama skiepytis, kad būtų išvengta sunkių padarinių ar palengvinta ligos eiga“, – sako farmacininkė.

Anot L. Mockutės, pasiskiepyti mokama vakcina nuo pneumokokinės infekcijos vaistinėse turi galimybę visi sulaukę pilnametystės. Tokia praktika galioja vaistinėse skiepijantis visomis vakcinomis.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vaistininkė: liaudies medicina gali ne tik padėti, bet ir pakenkti

Prasidėjęs peršalimo ligų sezonas ne vieną paskatina imtis papildomų sveikatinimosi priemonių: griebiamės ne tik vaistažolių arbatų, bet ir tradicinių liaudies medicinos receptų. Vaistininkė perspėja, kad derinant liaudies mediciną su įprastomis gydymo priemonėmis svarbu nepamesti saiko, kad besigydydami dar labiau sau nepakenktume. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, į vaistinę užsukantys neretai klausia, ar saugu naudoti vieną ar kitą liaudies medicinoje naudojamą gydymo būdą. Pasitaiko atvejų, kai žmonės ateina besiskundžiantys įvairiais simptomais, kurių nepavyko įveikti tradicinėmis priemonėmis. „Pavyzdžiui, kilusį kosulį bando

Ligonių kasos primena privalomojo sveikatos draudimo garantijas neįgaliesiems

Mums visiems kartais reikia šiek tiek pastangų visaverčiam gyvenimui gyventi. Tačiau daugiau kaip 220 tūkst. žmonių Lietuvoje neretai tenka labai stengtis, kad pasiektų kitiems paprastą tikslą. Tai – žmonės su negalia, į kurių kasdienybės iššūkius turėtume atkreipti dėmesį. Kaip šiuos iššūkius kasdien gali palengvinti privalomojo sveikatos draudimo garantijos? Draudimas valstybės lėšomis Esminis palengvinimas – privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Nedirbantys gyventojai, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti neįgaliaisiais, PSD yra draudžiami valstybės lėšomis. Tai reiškia, kad šiems žmonėms nereikia mokėti PSD įmokos,

Gydytoja įspėja: perštėjimas ir ašarojimas gali būti ne akių nuovargio, o pavojingesnės būklės požymiai

Žiemiški orai ir minusinė temperatūra didina ne tik peršalimo ligų riziką, bet ir tikimybę susidurti su akių problemomis. Šaltis ir vėjas lauke, šildymo įrenginių išsausintas patalpų oras, ryškus dirbtinis apšvietimas, taip pat ir nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterių ekranus lemia, kad akys sausėja ir atsiranda perštėjimas, paraudimas, neryškus matymas. Gydytojų teigimu, svarbu nenumoti į simptomus ranka, nes jie yra būdingi ne tik laikinam akių nuovargiui, bet ir sausų akių sindromui, kuris negydomas gali sutrikdyti regėjimą. „Sausų akių sindromas nėra paprastas akių

Kodėl paukščiai nešioja žiedus?

Paukščių ekologija ir elgesys tiriami įvairiais metodais. Vienas jų, ypač dažnai ir plačiai naudojamas visame pasaulyje – žiedavimas. Žiedavimu išaiškinami paukščių migracijų maršrutai, žiemojimo vietos, amžiaus trukmė, žuvimo priežastys, gausumo tendencijos ir daugybė kitų paukščių ekologijos ir elgesio klausimų. Šiuo metodu vykdoma ir jūrinių erelių stebėsena. Jūriniai ereliai buvo stebimi ir Blinstrubiškių miške, kur ekosistemai išsaugoti įsteigtas biosferos poligonas. Visa ši saugoma teritorija priskirta „Natura 2000“ tinklui, kaip buveinių ir paukščių apsaugai svarbi teritorija, kurios didžiausia vertybė čia perinčios jūrinių

Taip pat skaitykite