Pirkti alkoholio – tik su asmens dokumentu

Kol valstybės vadovai svarsto, kaip traukti tautą iš alkoholizmo liūno, prekybininkai padarė savo tvarką: nuo rugsėjo 2 d. perkant alkoholio būtina pateikti asmens dokumentą.

Kiek ir kokių priekaištų, piktų žodžių dabar išgirs pardavėjai, lengva nuspėti. Teks iškęsti… Jie žino, kad privalo iš pirkėjo reikalauti asmens dokumento, tą ir darys. Tiesa, buvo piktumų ir dėl Rugsėjo 1-osios, kai alkoholio negalėjai gauti nei parduotuvėje, nei kavinėje. Tądien alkoholis neparduodamas. Tačiau ši tvarka prigijo, prieš šią mokslo metų pradžios dieną prekybos centruose jau nebebuvo didesnio alkoholio pirkėjų srauto. Pliusas: nei prieš šventę kam to alkoholio bereikia, nei šventės dieną. Ar kam nuo to gyvenimas patamsėjo?

Ar paisoma įstatymo?

„Kokio dokumento? Nei aš jo turiu, nei man reikia, kvailystė, ką čia ir sakyt. Turėjau pasą, nežinau, kur jis dabar. Nenusipirksiu vynelio? Juokus kalbi, tik kad pinigų turėčiau, o jau kur ir ko gauti, žinau geriau už jus visus… Tai prikuria kvailysčių. Net juokas neima. Sakai, kad šiandien neparduoda gėrimų. O aš, va, linksmas, gavau, išgėriau. Ir rytoj gausiu. Tik kad pinigėlių turėčiau“,  – rugsėjo 1-ąją, kai neprekiaujama alkoholiu, kalbėjo, akivaizdu, jau apšilęs vyras Šilutėje.

„Jeigu būtų mano valia, palikčiau Šilutėje tik kokią vieną parduotuvę su brangiais gėrimais turtingiems žmonėms. Dabar juk ant kiekvieno kampo yra parduotuvių, to alaus bambalių, pigių ir brangesnių gėrimų lentynos prikrautos, eina vyrai ir moterys net su vaikais vorele, vis perka ir perka. Perka ir geria, kad kvaili pasidarytų. Šėtono prasimanymas tie svaigalai! O kiek kančių per jį, kiek ašarų! Mano brolis neblaivus užsimušė, anūkas vairuotojo teises pragėrė, sesuo ir jos vaikai geria ir jau visai prasigėrę – baisūs, nesusikalbėsi, į žmones nepanašūs. Dieve, kiek nelaimių ir kančių per tą girtavimą…“ – sakė pensinio amžiaus moteris.

Į Pamarį su reikalais atvykęs verslininkas sakė, kad Šilutės mieste labai daug alkoholio parduotuvių, galėtų tiek ir nebūti. Ir neblaivių vyrų bei moterų matąs dažnai, šlaistosi gatvėmis. Kodėl policija nesulaiko, nebaudžia už šį viešosios tvarkos pažeidimą? Verslininkas priminė Šilutės miesto šventę, kai aluje galėjai maudytis – gėrė tėvai, motinos, prie stalų, ant pievelės susisodinę vaikus. Kodėl per šventę taip leidžia? Juk įstatymas draudžia gerti alkoholį viešoje vietoje bei viešumoje pasirodyti neblaiviam. Vyro nuomone, vasarą, kai Lietuvoje rengiama daug įvairių švenčių, labai retai būna tokių, kur nebūna net alaus.

Šiemet Juknaičių seniūnijos bendruomenių šventėje alaus nebuvo. Tik?

Nuomonės ir vertinimai

„Pamarys“ pasiteiravo Šilutės r. savivaldybės darbuotojų, kaip jie vertina nuo rugsėjo 2 d. prekybininkų įsiteisintą tvarką, kai alkoholis parduodamas tik pirkėjui pateikus asmens dokumentą.

Birutė Tekorienė, Švietimo skyriaus vedėja:

– Vertinu kaip neišmintingą sprendimą. Eis 70 metų amžiaus žmogus pirkti, iš jo reikalaus asmens dokumento…

Tas dokumentų reikalavimas apsunkina pardavėjų darbą. Jeigu rimtas vyras norės nusipirkti tik butelį alaus, turės rodyti dokumentą? Kokios naudos iš to tikimasi, aš dar nesuprantu. Neprekiauti alkoholiu rugsėjo 1-ąją – gerai, tai pasiteisino, visi įprato. Galėtų būti daugiau tokių dienų, kai nei parduotuvėse, nei restoranuose, baruose, kavinėse iš viso neprekiaujama alkoholiu.

Man užkliūna kitkas: per šventes viešose vietose prekiauja alumi, čia pat jis geriamas, tai mato šalia būnantys vaikai. Kodėl čia pat budintys pareigūnai į tai nesikiša?

Vilma Griškevičienė, Kultūros skyriaus vedėja:

– Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja besaikiu girtavimu. Esame alkoholikų tauta. Kiek pragertų vaikų? Kiek žūčių keliuose, kai avarijas padaro neblaivūs vairuotojai? Kiek nužudymų, kuriuos padaro neblaivūs žmonės? Ir taip toliau…

Tad bet kokia priemonė, kuri nors šiek tiek keistų šią kraupią situaciją, manau, gera. Jau gal 9 metus alkoholiu neprekiaujama rugsėjo 1-ąją. Po metų galėsime vertinti ir naująją tvarką, kai alkoholį parduoda tik pateikus asmens dokumentą. Tai didina pardavėjų atsakomybę, tačiau jeigu tai padės sumažinti paauglių, jaunimo galimybes nusipirkti alkoholio ir jį gerti, gerai. Tik ar neatsiras „gerų“ dėdžių, kurie turės asmens dokumentą ir nupirks nepilnamečiams svaigalų?

Remigijus Rimkus, Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas:

– Man kelia nerimą tai, kad vis dažniau reikia pateikti asmens dokumentą, nors nuolat girdime, kad asmens dokumento duomenis reikia saugoti, bet kam nepatikėti, nes gali jais pasinaudoti. Gal per petį asmens kodą įžiūrės? Ko gero, kai kas tą dokumentą pames.

Nauja tvarka įneša griežtumo. Perki alkoholio – parodyk asmens dokumentą. Žmogus suklūsta, susimąsto, jei dokumento neturi, tuokart butelio nenusipirks, gal tą dieną liks negėręs.

Manau, kad alkoholiu turi prekiauti tik specializuotos parduotuvės, jų turi būti nedaug. Pavyzdžiui, taip mačiau Švedijoje. Tokioje parduotuvėje tiktų ir griežta pardavimo tvarka. Šilutėje užtektų 2-3 tokių parduotuvių, o juk dabar pasiūla ir prieinamumas mieste labai didelis.

Rugsėjo 1-oji tapo blaivumo švente. O juk kai tądien buvo nuspręsta neprekiauti alkoholiu, iš pradžių jo pirkdavo išvakarėse, dabar to nebedaro. Alkoholio ribojimas ugdo, auklėja. Ir neblaivių mokinių nebematome.

Indra Pranaitienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja:

– Manau, visos priemonės reikalingos, jeigu jos mažina alkoholio pardavimą, vartojimą, prieinamumą. Vaikai, jaunimas, juk nėra paslaptis, kad girtauja, tokių atvejų yra nemažai, tai baisu ir nepateisinama. Juk geria vis jaunesnio amžiaus asmenys. Kiek naudos bus iš tvarkos, kai alkoholio parduos tik pateikus asmens dokumentą, pamatysim. Reikia išbandyti visas priemones, kad tik mažėtų alkoholio prieinamumas. Tiesa, ne visi prekybos centai pritarė šiam naujam prekybos apribojimui. Kai degalinėse uždraudė alkoholio prekybą, naudos yra.

Pritarčiau, kad alkoholį pardavinėtų tik specializuotose parduotuvėse, kaip yra kitose valstybėse, Šilutėje užtektų vienos tokios parduotuvės su labai griežta pardavimo tvarka. Ne visi pritars, kad alkoholio galės nusipirkti tik pateikę asmens dokumentą, tačiau ne visiems patiko ir Rugsėjo 1-osios šventė visai be alkoholio, ir draudimas rūkyti kavinėse, baruose, ir draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse.

Kalbėjosi Stasė SKUTULIENĖ

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite