Pirkti alkoholio – tik su asmens dokumentu

Kol valstybės vadovai svarsto, kaip traukti tautą iš alkoholizmo liūno, prekybininkai padarė savo tvarką: nuo rugsėjo 2 d. perkant alkoholio būtina pateikti asmens dokumentą.

Kiek ir kokių priekaištų, piktų žodžių dabar išgirs pardavėjai, lengva nuspėti. Teks iškęsti… Jie žino, kad privalo iš pirkėjo reikalauti asmens dokumento, tą ir darys. Tiesa, buvo piktumų ir dėl Rugsėjo 1-osios, kai alkoholio negalėjai gauti nei parduotuvėje, nei kavinėje. Tądien alkoholis neparduodamas. Tačiau ši tvarka prigijo, prieš šią mokslo metų pradžios dieną prekybos centruose jau nebebuvo didesnio alkoholio pirkėjų srauto. Pliusas: nei prieš šventę kam to alkoholio bereikia, nei šventės dieną. Ar kam nuo to gyvenimas patamsėjo?

Ar paisoma įstatymo?

„Kokio dokumento? Nei aš jo turiu, nei man reikia, kvailystė, ką čia ir sakyt. Turėjau pasą, nežinau, kur jis dabar. Nenusipirksiu vynelio? Juokus kalbi, tik kad pinigų turėčiau, o jau kur ir ko gauti, žinau geriau už jus visus… Tai prikuria kvailysčių. Net juokas neima. Sakai, kad šiandien neparduoda gėrimų. O aš, va, linksmas, gavau, išgėriau. Ir rytoj gausiu. Tik kad pinigėlių turėčiau“,  – rugsėjo 1-ąją, kai neprekiaujama alkoholiu, kalbėjo, akivaizdu, jau apšilęs vyras Šilutėje.

„Jeigu būtų mano valia, palikčiau Šilutėje tik kokią vieną parduotuvę su brangiais gėrimais turtingiems žmonėms. Dabar juk ant kiekvieno kampo yra parduotuvių, to alaus bambalių, pigių ir brangesnių gėrimų lentynos prikrautos, eina vyrai ir moterys net su vaikais vorele, vis perka ir perka. Perka ir geria, kad kvaili pasidarytų. Šėtono prasimanymas tie svaigalai! O kiek kančių per jį, kiek ašarų! Mano brolis neblaivus užsimušė, anūkas vairuotojo teises pragėrė, sesuo ir jos vaikai geria ir jau visai prasigėrę – baisūs, nesusikalbėsi, į žmones nepanašūs. Dieve, kiek nelaimių ir kančių per tą girtavimą…“ – sakė pensinio amžiaus moteris.

Į Pamarį su reikalais atvykęs verslininkas sakė, kad Šilutės mieste labai daug alkoholio parduotuvių, galėtų tiek ir nebūti. Ir neblaivių vyrų bei moterų matąs dažnai, šlaistosi gatvėmis. Kodėl policija nesulaiko, nebaudžia už šį viešosios tvarkos pažeidimą? Verslininkas priminė Šilutės miesto šventę, kai aluje galėjai maudytis – gėrė tėvai, motinos, prie stalų, ant pievelės susisodinę vaikus. Kodėl per šventę taip leidžia? Juk įstatymas draudžia gerti alkoholį viešoje vietoje bei viešumoje pasirodyti neblaiviam. Vyro nuomone, vasarą, kai Lietuvoje rengiama daug įvairių švenčių, labai retai būna tokių, kur nebūna net alaus.

Šiemet Juknaičių seniūnijos bendruomenių šventėje alaus nebuvo. Tik?

Nuomonės ir vertinimai

„Pamarys“ pasiteiravo Šilutės r. savivaldybės darbuotojų, kaip jie vertina nuo rugsėjo 2 d. prekybininkų įsiteisintą tvarką, kai alkoholis parduodamas tik pirkėjui pateikus asmens dokumentą.

Birutė Tekorienė, Švietimo skyriaus vedėja:

– Vertinu kaip neišmintingą sprendimą. Eis 70 metų amžiaus žmogus pirkti, iš jo reikalaus asmens dokumento…

Tas dokumentų reikalavimas apsunkina pardavėjų darbą. Jeigu rimtas vyras norės nusipirkti tik butelį alaus, turės rodyti dokumentą? Kokios naudos iš to tikimasi, aš dar nesuprantu. Neprekiauti alkoholiu rugsėjo 1-ąją – gerai, tai pasiteisino, visi įprato. Galėtų būti daugiau tokių dienų, kai nei parduotuvėse, nei restoranuose, baruose, kavinėse iš viso neprekiaujama alkoholiu.

Man užkliūna kitkas: per šventes viešose vietose prekiauja alumi, čia pat jis geriamas, tai mato šalia būnantys vaikai. Kodėl čia pat budintys pareigūnai į tai nesikiša?

Vilma Griškevičienė, Kultūros skyriaus vedėja:

– Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja besaikiu girtavimu. Esame alkoholikų tauta. Kiek pragertų vaikų? Kiek žūčių keliuose, kai avarijas padaro neblaivūs vairuotojai? Kiek nužudymų, kuriuos padaro neblaivūs žmonės? Ir taip toliau…

Tad bet kokia priemonė, kuri nors šiek tiek keistų šią kraupią situaciją, manau, gera. Jau gal 9 metus alkoholiu neprekiaujama rugsėjo 1-ąją. Po metų galėsime vertinti ir naująją tvarką, kai alkoholį parduoda tik pateikus asmens dokumentą. Tai didina pardavėjų atsakomybę, tačiau jeigu tai padės sumažinti paauglių, jaunimo galimybes nusipirkti alkoholio ir jį gerti, gerai. Tik ar neatsiras „gerų“ dėdžių, kurie turės asmens dokumentą ir nupirks nepilnamečiams svaigalų?

Remigijus Rimkus, Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas:

– Man kelia nerimą tai, kad vis dažniau reikia pateikti asmens dokumentą, nors nuolat girdime, kad asmens dokumento duomenis reikia saugoti, bet kam nepatikėti, nes gali jais pasinaudoti. Gal per petį asmens kodą įžiūrės? Ko gero, kai kas tą dokumentą pames.

Nauja tvarka įneša griežtumo. Perki alkoholio – parodyk asmens dokumentą. Žmogus suklūsta, susimąsto, jei dokumento neturi, tuokart butelio nenusipirks, gal tą dieną liks negėręs.

Manau, kad alkoholiu turi prekiauti tik specializuotos parduotuvės, jų turi būti nedaug. Pavyzdžiui, taip mačiau Švedijoje. Tokioje parduotuvėje tiktų ir griežta pardavimo tvarka. Šilutėje užtektų 2-3 tokių parduotuvių, o juk dabar pasiūla ir prieinamumas mieste labai didelis.

Rugsėjo 1-oji tapo blaivumo švente. O juk kai tądien buvo nuspręsta neprekiauti alkoholiu, iš pradžių jo pirkdavo išvakarėse, dabar to nebedaro. Alkoholio ribojimas ugdo, auklėja. Ir neblaivių mokinių nebematome.

Indra Pranaitienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja:

– Manau, visos priemonės reikalingos, jeigu jos mažina alkoholio pardavimą, vartojimą, prieinamumą. Vaikai, jaunimas, juk nėra paslaptis, kad girtauja, tokių atvejų yra nemažai, tai baisu ir nepateisinama. Juk geria vis jaunesnio amžiaus asmenys. Kiek naudos bus iš tvarkos, kai alkoholio parduos tik pateikus asmens dokumentą, pamatysim. Reikia išbandyti visas priemones, kad tik mažėtų alkoholio prieinamumas. Tiesa, ne visi prekybos centai pritarė šiam naujam prekybos apribojimui. Kai degalinėse uždraudė alkoholio prekybą, naudos yra.

Pritarčiau, kad alkoholį pardavinėtų tik specializuotose parduotuvėse, kaip yra kitose valstybėse, Šilutėje užtektų vienos tokios parduotuvės su labai griežta pardavimo tvarka. Ne visi pritars, kad alkoholio galės nusipirkti tik pateikę asmens dokumentą, tačiau ne visiems patiko ir Rugsėjo 1-osios šventė visai be alkoholio, ir draudimas rūkyti kavinėse, baruose, ir draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse.

Kalbėjosi Stasė SKUTULIENĖ

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite