Petro Tamavičiaus pieno ūkis pripažintas „Metų ūkiu“

Nuo ūkininko P. Tamavičiaus sodybos ūkinių pastatų veda tiesus takas abipus pievų, kuriose ganosi jo melžiamų karvių banda. Takas kruopščiai nuvalytas, karvių pėdsakų nė su žiburiu nerasi. Pasak ūkininko, jo karvės yra protingos, savo vietą žino, atėjus laikui ateina prie vartų ne tik pašaro, bet ir pieno atiduoti. Netrukus jos žygiuos į naują karvidę.

Kiekviena ūkininko Petro Tamavičiaus karvė per metus duoda po 8300 litrų pieno. Prieš 8 metus ūkis jau buvo pripažintas geriausiu rajone.

Ūkininkas Petras Tamavičius prie pieno melžimo įrangos.

Apie Gurgždžių kaimo (Juknaičių sen.) ūkininką Petrą Tamavičių rašėme ankstesniuose „Pamario“ puslapiuose. Ir šįkart sugrįžti pas ūkininką buvo malonu. Nors pats ūkininkas pripažįsta, kad šie metai jam nėra lengvi, tačiau darbo nesikratantis, naujovių nevengiantis 100 ha žemės plotų šeimininkas sulaukė spaudos dėmesio dar kartą. Šiemet jo ūkis pripažintas geriausiu 2014 metų ūkiu Šilutės rajone.
Pasak Šilutės r. savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjo Alfredo Stasio Nausėdos, tokį pripažinimą ūkininkui lėmė inovacijų taikymas ūkyje bei dalyvavimas įvairiose programose, nes ir rajoninio konkurso „Metų ūkis 2014“ nuostatuose numatyta šiuo konkursu skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros bei geriau tvarkytis savo ūkyje.
Konkurse galėjo dalyvauti rajono ūkininkai, įregistravę ūkius Ūkininkų registre, dalyvaujantys ūkininkų veikloje ir ūkininkaujantys savivaldybėje, kurioje veikia Ūkininkų sąjunga. Konkursas vyko dviem etapais, pirmiausia išrinkti geriausi ūkininkų ūkiai seniūnijose, vėliau – savivaldybėje. Vertinimo komisija vertino ūkio veiklą ir jo rezultatus, atsižvelgė į ūkininko kvalifikaciją, išsilavinimą, kitus kriterijus.
Komisijos pirmininkas A. S. Nausėda ir nariai Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas, Šilutės konsultavimo biuro vedėja Ina Kuzmienė, Savivaldybės administracijos vyriausiais specialistas-gamtosaugininkas Remigijus Rimkus ir Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus vieningai nusprendė pripažinti šių metų ūkiu Petro Tamavičiaus ūkį ir skirti jam 1000 Lt prizą.
Ūkininkas bus pakviestas ir pagerbtas Dagotuvių šventėje, Žemaičių Naumiestyje. Rajoninio turo nugalėtojas tradiciškai dalyvaus šalies geriausių šių metų ūkininkų pagerbimo šventėje.
Ūkininkas P. Tamavičius suskaičiavo, kad turima žemė jam leidžia išlaikyti ne daugiau kaip 62 karves, todėl didinti karvių bandos jis nebeketina.
Laisvos žemės aplinkui jo turimas valdas daugiau nėra, o pirkti pašarus ar važiuoti šienauti toliau jam neapsimoka. Taigi, būtent tokiai melžiamų karvių bandai jis pastatė modernią karvidę. Šio pastato statybai vien medžiagoms įsigyti prireikė 300 tūkst. Lt. Medžiagoms pirkti ūkininkas pasinaudojo lengvatine 150 tūkst. Lt parama iš Kaimo paramos fondo.
Simboliška, kad prieš porą metų pradėti statybos darbai pabaigti šiemet, projektas įgyvendintas birželio 29 d., per ūkininko P. Tamavičiaus 60-metį. Taigi, jubiliejus buvo skirtas pastatui priduoti ir registruoti.
Gyvulių ūkio savininkas pasakojo, kad projektą Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikė 2011 m., jį patvirtino tik po metų. 2012-ųjų rudenį buvo pradėta karvidės statyba, o po dvejų metų išaugo naujutėlis, modernus pastatas, kurio bendra vertė pasiekė bemaž milijoną litų. Taip nutiko todėl, kad per tą laiką, kai buvo pateiktas ir patvirtintas projektas, medžiagų ir statybos darbų kainos išaugo dvigubai.
Nors projektas įgyvendintas, tačiau ūkininkas dar skaičiuoja darbus, kuriuos jam teks padaryti. Karvidėje dar reikia plytelėmis išklijuoti dvejų metrų aukščio sienas. Ūkininkas sakė sienas paruošiantis pats, o plytelėms išklijuoti teks samdyti gerai išmanantį meistrą.
P. Tamavičius atviravo, kad ūkyje netrūksta technikos, tačiau dar planuoja įsigyti pašarų dalytuvą, kuris tiksliai pagal receptūrą paruoštų šieną iš ritinių. Dar norėtų senąjį MTZ traktorių pakeisti naujesniu ir galingesniu.
Nuo ankstaus ryto iki vakaro ūkyje triūsiančiam gyvulių augintojui dar padeda trys samdomi darbininkai. P. Tamavičius su šypsena sakosi esąs universalus: kai reikia, jis yra zootechnikas ar veterinaras bei melžėjas, o kartais – ir mechanizatorius, statybininkas. Ir, žinoma, darbų vadovas.
Naujoje karvidėje bus melžiamos karvės, o senieji pastatai liks veislinei bandai, užtrūkusioms karvėms ir veršeliams auginti. Naujosios karvidės pagalbinėse patalpose bemaž viskas paruošta darbui. 62 karves pamelžti galės viena melžėja. Vienu metu bus melžiamos 5 karvės. Melžimo aparatus plaus automatizuotos linijos, rengiamos patalpos veterinarijai.
Modernus ūkininkas nevengia naujovių. Papildomai įsigijo įrenginį, kuris vandenį boileryje šildo nuo pieno šaldytuvo ( 2,5 tonos talpos) kompresoriaus – tai jam leis sutaupyti išlaidų karštam vandeniui, kurį naudoja pieno linijoms plauti, o žiemą – net patalpas šildyti.
Apsilankiusiems gyvulių augintojo Petro Tamavičiaus ūkyje akį džiugina ypatinga tvarka, prasidedanti nuo įvažiavimo į sodybą ir lydinti kiekviename žingsnyje.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Daugiausia bičių laikoma Aukštaitijoje

Įvairiose pasaulio šalyse skambinama pavojaus varpais dėl masiškai nykstančių bičių, tačiau, panašu, kad Lietuvai tai negresia. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad mūsų šalyje kasmet auga ne tik bičių šeimų skaičius, bet ir surenkamo medaus kiekis. Skaičiuojama, kad pernai, 2021-aisiais, darbštuolės bitelės prinešė 7 894 tonas medaus. 2020-aisiais šis skaičius siekė 6 033 tonas. Surenkamo medaus kiekis, palyginti su 2011 m., išaugo 4,4 karto –prikopinėta 1 797 tonos medaus. Bičių šeimų skaičius taip pat augo. Šių metų pradžioje visoje Lietuvoje buvo

Savaitgalį Vilkyčius užplūs Lietuvos automobilių kroso čempionato dalyviai

Jau artėjantį sekmadienį Vilkyčių automobilių sporto komplekse ir vėl bus galima išgirsti variklių griausmą. Praėjus vos kiek daugiau nei dviem savaitėms po čia įvykusio Europos automobilių kroso čempionato etapo dabar prie starto stos mūsų šalies autokroso elitas. Čia vyks antrasis Lietuvos automobilių kroso A ir B lygos čempionatų etapas. Vilkyčių trasa Lietuvos autokroso lenktynininkams – puikiai pažįstama, o kai kurie mūsų šalies sportininkai čia paskutinį sykį varžėsi dar birželio 10-12 dienomis. Tąsyk šiame automobilių sporto komplekse buvo surengtos aukščiausios kategorijos

Informuoja policija: Švėkšnoje suskaldyti 7 kapų paminklai

Šilutės rajono policijos komisariate tiriami šie pastarųjų dienų įvykiai rajone. Tai – ir ilgojo Joninių savaitgalio įvykiai, taip pat pranešama apie pastaruoju metu gautus pranešimus. Birželio 27-os rytą  Švėkšnos kapinėse pastebėti septyni suskaldyti kapų paminklai. Nuostolis apie 15 000 eurų. Birželio 23 d. po pietų  Stadiono g., Šilutėje, automobilis BMW 528xi, kurį vairavo vyras, gim. 1956 m., nepraleido pagrindiniu keliu važiavusio automobilio „Toyota Celica“, kurį vairavo vyras, gim. 1998 m., ir su juo susidūrė. Eismo įvykio metu nukentėjo automobilio „Toyota

Pokyčiai rajono piniginėje

Birželio 30 d. planuojamas Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdis. Numatyta vėl tikslinti šių metų biudžetą: pajamas, išlaidas, kam skirtas lėšas švietimo, kultūros ir kitos įstaigos gali panaudoti. Kas keisis? Švietimas Švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu skirta lėšų savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklų tinklo stiprinimo iniciatyvoms skatinti: Šilutės r. savivaldybei tenka beveik 31,8 tūkst. Eur dotacija. Ta pati ministerija skyrė  beveik 6 000 Eur išlaidoms, susijusioms su suaugusių asmenų, atvykusių į Lietuvą iš Ukrainos dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje, lietuvių kalbos

Taip pat skaitykite