Petro Tamavičiaus pieno ūkis pripažintas „Metų ūkiu“

Nuo ūkininko P. Tamavičiaus sodybos ūkinių pastatų veda tiesus takas abipus pievų, kuriose ganosi jo melžiamų karvių banda. Takas kruopščiai nuvalytas, karvių pėdsakų nė su žiburiu nerasi. Pasak ūkininko, jo karvės yra protingos, savo vietą žino, atėjus laikui ateina prie vartų ne tik pašaro, bet ir pieno atiduoti. Netrukus jos žygiuos į naują karvidę.

Kiekviena ūkininko Petro Tamavičiaus karvė per metus duoda po 8300 litrų pieno. Prieš 8 metus ūkis jau buvo pripažintas geriausiu rajone.

Ūkininkas Petras Tamavičius prie pieno melžimo įrangos.

Apie Gurgždžių kaimo (Juknaičių sen.) ūkininką Petrą Tamavičių rašėme ankstesniuose „Pamario“ puslapiuose. Ir šįkart sugrįžti pas ūkininką buvo malonu. Nors pats ūkininkas pripažįsta, kad šie metai jam nėra lengvi, tačiau darbo nesikratantis, naujovių nevengiantis 100 ha žemės plotų šeimininkas sulaukė spaudos dėmesio dar kartą. Šiemet jo ūkis pripažintas geriausiu 2014 metų ūkiu Šilutės rajone.
Pasak Šilutės r. savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjo Alfredo Stasio Nausėdos, tokį pripažinimą ūkininkui lėmė inovacijų taikymas ūkyje bei dalyvavimas įvairiose programose, nes ir rajoninio konkurso „Metų ūkis 2014“ nuostatuose numatyta šiuo konkursu skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros bei geriau tvarkytis savo ūkyje.
Konkurse galėjo dalyvauti rajono ūkininkai, įregistravę ūkius Ūkininkų registre, dalyvaujantys ūkininkų veikloje ir ūkininkaujantys savivaldybėje, kurioje veikia Ūkininkų sąjunga. Konkursas vyko dviem etapais, pirmiausia išrinkti geriausi ūkininkų ūkiai seniūnijose, vėliau – savivaldybėje. Vertinimo komisija vertino ūkio veiklą ir jo rezultatus, atsižvelgė į ūkininko kvalifikaciją, išsilavinimą, kitus kriterijus.
Komisijos pirmininkas A. S. Nausėda ir nariai Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas, Šilutės konsultavimo biuro vedėja Ina Kuzmienė, Savivaldybės administracijos vyriausiais specialistas-gamtosaugininkas Remigijus Rimkus ir Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus vieningai nusprendė pripažinti šių metų ūkiu Petro Tamavičiaus ūkį ir skirti jam 1000 Lt prizą.
Ūkininkas bus pakviestas ir pagerbtas Dagotuvių šventėje, Žemaičių Naumiestyje. Rajoninio turo nugalėtojas tradiciškai dalyvaus šalies geriausių šių metų ūkininkų pagerbimo šventėje.
Ūkininkas P. Tamavičius suskaičiavo, kad turima žemė jam leidžia išlaikyti ne daugiau kaip 62 karves, todėl didinti karvių bandos jis nebeketina.
Laisvos žemės aplinkui jo turimas valdas daugiau nėra, o pirkti pašarus ar važiuoti šienauti toliau jam neapsimoka. Taigi, būtent tokiai melžiamų karvių bandai jis pastatė modernią karvidę. Šio pastato statybai vien medžiagoms įsigyti prireikė 300 tūkst. Lt. Medžiagoms pirkti ūkininkas pasinaudojo lengvatine 150 tūkst. Lt parama iš Kaimo paramos fondo.
Simboliška, kad prieš porą metų pradėti statybos darbai pabaigti šiemet, projektas įgyvendintas birželio 29 d., per ūkininko P. Tamavičiaus 60-metį. Taigi, jubiliejus buvo skirtas pastatui priduoti ir registruoti.
Gyvulių ūkio savininkas pasakojo, kad projektą Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikė 2011 m., jį patvirtino tik po metų. 2012-ųjų rudenį buvo pradėta karvidės statyba, o po dvejų metų išaugo naujutėlis, modernus pastatas, kurio bendra vertė pasiekė bemaž milijoną litų. Taip nutiko todėl, kad per tą laiką, kai buvo pateiktas ir patvirtintas projektas, medžiagų ir statybos darbų kainos išaugo dvigubai.
Nors projektas įgyvendintas, tačiau ūkininkas dar skaičiuoja darbus, kuriuos jam teks padaryti. Karvidėje dar reikia plytelėmis išklijuoti dvejų metrų aukščio sienas. Ūkininkas sakė sienas paruošiantis pats, o plytelėms išklijuoti teks samdyti gerai išmanantį meistrą.
P. Tamavičius atviravo, kad ūkyje netrūksta technikos, tačiau dar planuoja įsigyti pašarų dalytuvą, kuris tiksliai pagal receptūrą paruoštų šieną iš ritinių. Dar norėtų senąjį MTZ traktorių pakeisti naujesniu ir galingesniu.
Nuo ankstaus ryto iki vakaro ūkyje triūsiančiam gyvulių augintojui dar padeda trys samdomi darbininkai. P. Tamavičius su šypsena sakosi esąs universalus: kai reikia, jis yra zootechnikas ar veterinaras bei melžėjas, o kartais – ir mechanizatorius, statybininkas. Ir, žinoma, darbų vadovas.
Naujoje karvidėje bus melžiamos karvės, o senieji pastatai liks veislinei bandai, užtrūkusioms karvėms ir veršeliams auginti. Naujosios karvidės pagalbinėse patalpose bemaž viskas paruošta darbui. 62 karves pamelžti galės viena melžėja. Vienu metu bus melžiamos 5 karvės. Melžimo aparatus plaus automatizuotos linijos, rengiamos patalpos veterinarijai.
Modernus ūkininkas nevengia naujovių. Papildomai įsigijo įrenginį, kuris vandenį boileryje šildo nuo pieno šaldytuvo ( 2,5 tonos talpos) kompresoriaus – tai jam leis sutaupyti išlaidų karštam vandeniui, kurį naudoja pieno linijoms plauti, o žiemą – net patalpas šildyti.
Apsilankiusiems gyvulių augintojo Petro Tamavičiaus ūkyje akį džiugina ypatinga tvarka, prasidedanti nuo įvažiavimo į sodybą ir lydinti kiekviename žingsnyje.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir šią savaitę sinoptikai žada lietaus, o šilumos – iki 25 laipsnių

Ši savaitė ir Šilutės krašte prasidėjo vis su lietumi, netrūko saulės ir vėjo. Tačiau karščių jau nebėra. Pirmadienį, rugpjūčio 2 d., itin drėgnus orus atnešęs ciklonas po truputį keliavo šiaurinių platumų link. Buvo ir lietaus, tačiau negausiai, o šilumos irgi netrūko. Rugpjūčio 3-ios, antradienio, naktį vietomis trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, pajūryje – šiaurės vakarų 7-12 m/s, pajūryje gūsiai 15-17 m/s. Žemiausia temperatūra 10-15, pajūryje 16-18 laipsnių. Dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas

Jau pradeda žydėti rykštenės: skinkite negailėdami

Pievos ir patvoriai jau geltonuoja – pradeda žydėti rykštenės. Jos mėgstamos dėl ryškios spalvos, be to, ilgai laikosi pamerktos. Aplinkosaugininkai ragina šį invazinį augalą skinti kad ir glėbiais – taip sumažinsime jo paplitimą. Tačiau įspėja nuvytusių žiedynų nemesti kur pakliuvo, tik į kompostavimo įrenginius ar žaliųjų atliekų aikšteles, kad nepaplistų sėklos. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos trys rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė, aukštoji rykštenė ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.Jos pradeda žydėti apie vasaros vidurį, o baigia rudenį. Visos jos

Pagerbkite tikrą Mokytoją – teikite kandidatūras „Metų mokytojo“ premijai gauti

Šilutės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą įsteigti „Metų mokytojo“ nominaciją. Galbūt nėra svarbiausia dovana, piniginė premija. Svarbiausia, kad krašto bendruomenei suteikta proga iš geriausių mokytojų pasiūlyti kandidatūras ir švęsti, džiaugtis per iškilmes, kai bus pagerbiamas „Metų mokytojas“. Savivaldybė, kviesdama teikti kandidatūras, interneto svetainėje tikina neabejojanti, kad jūsų mokykloje yra tas išskirtinis – pilietiškas, inovatyvus, jaunąją kartą įkvėpti gebantis, kolegas motyvuojantis ir bendruomenę buriantis Mokytojas. Jei taip – kviečiame jį nominuoti, užpildant nustatytos formos rekomendaciją, kartu pateikiant kandidato sutikimą dėl asmens

Pratęsiamas išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminas nedidelių saulės elektrinių įsigijimui

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, siekdama užtikrinti sklandų išlaidų kompensavimo, nedidelių, iki 10 KW galios saulės elektrinių įsigijimui iš elektrinių parkų procesą, pratęsė išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminą dviem mėnesiams iki 2021 metų rugsėjo 30 d. Įgyvendinimo terminas pratęstas pareiškėjams 2020 m. liepos mėn. teikusiems paraiškas kompensacinei išmokai pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų)“ gauti. Sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į gausų pateiktų paraiškų skaičių ir karantino metu sulėtėjusį reikalingų dokumentų tvarkymo procesą, neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį elektrinių parkų

Taip pat skaitykite