Perversmo scenarijus: antroji dalis – „kojų balius“…

Socialdemokratai paliko posėdžių salę.

Spalio 7 d., pirmadienį, Šilutės rajono savivaldybės taryba susirinko į septintąjį posėdį, beje, neeilinį. Buvo numatyta svarstyti tik sprendimo projektą dėl Sigito Šepučio atleidimo iš mero pavaduotojo pareigų.

Į neeilinį Savivaldybės tarybos posėdį susirinko 24 nariai, nedalyvavo Steponas Kazlauskas (meras Vytautas Laurinaitis pranešė, kad jis išvykęs).
Įprasta, kad politikai pirmiausia patvirtina posėdžio darbotvakę. Tačiau to daryti neteko – paskelbta, kad Socialdemokratų, partijos Tvarka ir teisingumas, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijų nariai atsisako dalyvauti pasėdyje. Socialdemokratai Tomas Budrikis, Antanas Martinkus ir mero pavaduotojas Sigitas Šeputis paliko posėdžio salę. Po jų išėjo tvarkiečiai ir valstiečiai. Visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ atstovai Taryboje Daiva Žebelienė ir Edvardas Jurjonas, kurie nepriklauso frakcijai, nes jai būtini mažiausiai trys nariai, taip pat išėjo iš salės.

Savo vietoje liko meras V. Laurinaitis. Merui iš kairės ir iš dešinės liko tuščios valdančiosios daugumo narių kėdės. Atokiau sėdėjo 5 Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovai ir 3 Lietuvos liberalų sąjūdžio nariai. Tai – opozicija. Su jais siūlymą atleisti S. Šeputį iš mero pavaduotojo pareigų palaikę du Socialdemokratų darbo partijos atstovai Arūnas Pupšys ir Artūras Stonkus taip pat liko salėje.
Posėdis gali vykti, kai jame iš 25 narių dalyvauja bent 13. Šįkart salėje beliko 10 politikų ir posėdžiui pirmininkaujantis meras. Dėl posėdžio darbotvarkės nė nebalsuota, nes 11-os politikų neužtenka, kad posėdis vyktų.

Proga pasikalbėti
Opozicijai priklausančio Liberalų sąjūdžio atstovas Audrius Endzinas priminė įstatymą, kad Tarybos nario pareiga yra dalyvauti posėdyje, ir pasiūlė pertrauką. Į tai meras atsakė, kad kiekvienas Tarybos narys apsisprendė, niekas nieko neįpareigojo, frakcijos narių reikalas – dalyvauti ar nedalyvauti posėdyje. A. Endzinas paprašė dėl siūlymo balsuoti. Meras pakvietė balsuoti ir patikrinti, ar yra kvorumas. Netrukus paskelbė, kad yra 10 Tarybos narių, tad kvorumo nėra, posėdis baigtas ir padėkojo už dalyvavimą.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovė Sandra Tamašauskienė klausė, ar trečią kartą pateikus svarstyti sprendimo projektą dėl S. Šepučio atleidimo iš mero pavaduotojo pareigų valdančioji dauguma susirinks į posėdį ir Tarybos nariai eis prie slapto balsavimo urnos?

Posėdžiauti nebeliko kam.

Meras atsakė, kad valdančioji dauguma senokai mano, kad nesą reikalo eiti prie urnos, nėra reikalo kažką tikrintis, ji apsisprendusi ir nepalaiko tokių niekuo nepagrįstų siūlymų. „Turime susivokti, kad koalicija tvirta, koalicija palaiko savo išrinktuosius“, – patikino meras.
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Zigmantas Merliūnas teigė matęs, kokia sutelkta valdančioji dauguma ir kaip vieningai visi išėjo iš salės. Ir priminė įstatymą, jog slaptai balsavus ir neatleidus S. Šepučio iš mero pavaduotojo pareigų, prie šio reikalo būtų galima grįžti tik po pusės metų. „Jeigu valdančioji dauguma tokia tvirta, kodėl nesurengus slapto balsavimo ir nesuteikus mero pavaduotojui galimybės ramiai dirbti pusę metų? Tą buvo galima padaryti ir rugsėjo 26 dieną vykusiame Tarybos posėdyje, diskusija ir slaptas balsavimas trunka neilgai. Šiandien surengėte „kojų balių“. Jeigu jūs tokie drąsūs, kodėl nesurengiate slapto balsavimo?“ – klausė Z. Merliūnas.

Anot mero, kam reikia to balsavimo? „Nėra reikalo. Niekas iš frakcijos narių nemato reikalo, kad reikia tikrintis“, – kalbėjo meras dar kartą primindamas, kad nėra kvorumo, posėdis jau baigtas.
S. Tamašauskienė priminė rugsėjo 26 d. prieš Savivaldybę suėjusių Naujakurių kvartalo gyventojų piketą dėl gatvės asfaltavimo, gyventojų pasipiktinimą dėl K. Kalinausko gatvės pro Šilutės Žibų pradinę mokyklą tiesimo ir stebėjosi, kad nėra pagrindo… „Šis išėjimas yra ne drąsos, o baimės žingsnis“, – sakė S. Tamašauskienė. Meras sutiko, kad diskutuoti galima, tačiau tai kiti klausimai, tam reikia pasiruošti: surinkti duomenis, išdalinti Tarybos nariams medžiagą.

Tarybos narys Zigmantas Merliūnas valdantiesiems sakė: „Šiandien surengėte „kojų balių“…

Vėl merui padėkojus Tarybos nariams, pasipiktino konservatorius Arūnas Kurlianskas. „Vis girdžiu mes, mes… O kas tie mes? Meras ir jį palaikanti kompanija? Yra Taryba. Yra demokratija. Yra diskusija. Vis mes, mes, mes…“ – pratrūko A. Kurlianskas, o S. Tamašauskienė pridūrė, kad meras atstovauja visai Tarybai.
Primename, kad rugsėjo 26 d. surengtame posėdyje sprendimo projektas dėl S. Šepučio atleidimo iš vicemero pareigų buvo išbrauktas iš darbotvarkės. Tam pritarusią Vyriausybės atstovę Klaipėdos apkrityje Daivą Kerekeš 10 Tarybos narių apskundė Vyriausybės kanceliarijai. Šįkart posėdis sužlugdytas.

Kas toliau?
To „Pamarys“ pasiteiravo Liberalų sąjūdžio atstovo Taryboje Audriaus Endzino, kuris jau išrinktas LR Liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus pirmininku, pakeitė šias pareigas ėjusį Algirdą Gečą.

„Nepasitikėjimas vicemeru pareikštas, nes kandidatuodamas į šias pareigas Sigitas Šeputis nuslėpė jam skirtą kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, – kuri pritaikyta vykstant teisėsaugos tyrimui dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba. 10 Tarybos narių pareiškė nepasitikėjimą vicemeru ir parašai neatšaukiami. Negalėjome priversti vicemero pasakyti: „Atsiprašau, aš suklydau ar nesupratau klausimo… Dirbkime toliau“. Tad akmuo ne mūsų darže. Ir kitame posėdyje, tai bus jau trečias kartas, sprendimo projektas dėl Sigito Šepučio atleidimo iš vicemero pareigų turės vėl būti darbotvarkėje. Tarybos nariai vėl turės priimti sprendimą. Vėliau ar anksčiau, bet turės. Neišvengiamai, – sakė A. Endzinas. – Išėjimas iš posėdžio, manau, panašus į išankstinį susitarimą neleisti Tarybos nariams pareikšti savo nuomonės slaptai balsuojant – tai tarsi jų laisvės suvaržymas. Čia – ne vienybė, čia – baimė, kad kas nors pasakys tai, ką išties mano. Opozicija pasakė, kad meluoti negalima. Mes nesvarstome Sigito Šepučio darbų, buvusių ar esamų nuopelnų. Rugsėjo 26 d. posėdyje Taryba buvo suklaidinta neteisingai interpretuojant Tarybos veiklos reglamentą. Antrą kartą nusivalomos kojos į įstatyme nustatytą pareigą dalyvauti posėdyje. Žiūrėsime, kaip bus trečią kartą. Nors jau galima manyti, kad Tarybos nariai nėra laisvi pareikšti nuomonę, gal yra svertai, kurie juos verčia būti paklusniais? Galbūt tai Savivaldybės užsakymai įmonėms? Gal kitaip manipuliuojama? Išties meras, vicemeras, administracijos direktorius buvo sulaikyti, išvežti į areštinę… Vyksta tyrimas. Drįstu sakyti: „Mere, atsipeikėkite ir priimkite racionalius sprendimus. Ne tik jums, visiems to reikia, ir Šilutės rajono žmonėms. Palaikantiems mus ir nepalaikantiems. Čia ne tik dešimties Tarybos narių reikalas. Jį reikia spręsti. Kuo greičiau tai padarysite, tuo geriau bus visiems“.

Audrius Endzinas dažnai turi ką pasakyti.

A. Endzinas paaiškino, jog 5 mėnesius laukta, kad S. Šeputis susipras, paaiškins situaciją ir atsiprašys, kad taip nutiko. Gal nesuprato klausimo esmės, gal nenorėjo viešai priminti, kad kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti – galioja? Anot A. Endzino, galima rasti būdą atsakyti ir į tokį klausimą, atsiprašyti ir dirbti. „Mes ilgai laukėme bent to atsiprašymo, o nesulaukę inicijavome Sigito Šepučio atleidimą iš vicemero pareigų“, – aiškino Tarybos narys primindamas, kad, pareiškus nepasitikėjimą, jau ir atsiprašymas nepadėtų, privalu surengti Tarybos narių slaptą balsavimą.

Atleidus S. Šeputį iš vicemero pareigų, anot A. Endzino, valdantieji pasiūlytų kitą kandidatūrą į šias pareigas. Kandidatūrą teiktų meras. Esą jeigu tai būtų asmenybė, kuri telktų visus darbui, nemūrytų atskyrimo sienų ir nekastų atskyrimo griovių, kodėl nepalaikius?

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite