Perka dyzelinius, bet mąsto apie dujomis ar elektra varomus autobusus

Šilutės autobusų parkas atsinaujina. Numatoma pirkti apie 11 autobusų, pagamintų 2007-2011 metais. Pirmieji 4 mikroautobusai jau nupirkti ir vežioja keleivius. Per artimiausius 5 metus tikimasi įsigyti visiškai naujų šiuolaikinių dujomis arba elektra varomų autobusų.

Pirkimams pradėjo rengtis pernai
Praėjusių metų spalį Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis pasirašė įsakymą, leidžiantį UAB Šilutės autobusų parkui įsigyti autobusų (1 autobusą apie 50 vietų, 2 autobusus apie 20 vietų, 5-6 autobusus iki 30 vietų), kurių bendra įsigijimo vertė neviršytų 1,2 mln. tuomet dar litų.

Pirmieji Šilutės autobusų parką pasiekė ir į maršrutus išriedėjo 2007-2009 m. pagaminti mikroautobusai „Mercedes Sprinter“, galintys vežti 21 keleivį.

Beveik 70 tūkst. žmonių kas mėnesį pervežanti bendrovė turi per 40 autobusų, iš kurių 37 dar gali važiuoti. Seniausias „Mercedes“, pagamintas 1975 metais, naujausieji – 2001 metų laidos. Vien Šilutės autobusų parke ši technika spėjo nuriedėti po kelis milijonus kilometrų. Direktoriaus teigimu,vidutinė autobuso rida iki didesnių gedimų pradžios paprastai būna apie 1,5 milijono km. Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus sakė, kad gavus Savivaldybės administracijos direktoriaus leidimą, įsigyti naujų autobusų nebuvo lengva. Teko ilgai derėtis su bankais, nes jie neskubėjo skolinti palankiomis sąlygomis įmonei, kuri turi nemažai skolų ir dar skolinga savo darbuotojams. Pagaliau pavyko gauti 300 tūkstančių eurų paskolą penkeriems metams, prie kurios 20 procentų (60 tūkstančių eurų) turi prisidėti pats Šilutės autobusų parkas. Tokiu būdu autobusams įsigyti skirta 360 tūkst. eurų ir ši suma nežymiai didesnė už Savivaldybės administracijos pernai numatytą 1,2 milijono litų (apie 345 tūkstančius eurų).
Penki mikroautobusai
Atsižvelgiant į poreikius, nupirkti 5 mikroautobusai „Mercedes Sprinter“ su 13-14 sėdimų vietų. Jie pagaminti 2007-2009 metais ir nuriedėję iki 300 tūkst. km. Keturi iš jų jau važinėja numatytais maršrutais, dar vieno laukiama už poros savaičių. Kartu su stovimomis vietomis, šie mikroautobusai gali vežti iki 21 keleivio.
Pasak autobusų parko direktoriaus, iš patirties galima spėti, kad šie autobusai be didesnių gedimų sugebės nuriedėti dar apie pusę milijono kilometrų. Kol kas nauju pirkiniu visi patenkinti. Eksploatacijos išlaidos sumažėjo, keleiviai telpa, o važiavimo komfortas padidėjo, nes nauji autobusai patogesni, be to visuose juose sumontuota oro kondicionavimo įranga.

UAB Šilutės autobusų parko direktoriaus Artūro Stonkaus teigimu, jau laikas pradėti mąstyti apie modernius elektra arba gamtinėmis dujomis varomus autobusus.

Netrukus numatoma įsigyti ir didesnių autobusų. Gruodį į Šilutę turėtų parriedėti 5 MAN autobusai, galėsiantys vežti po 30 keleivių. Brangiausias autobusų parko pirkinys – 2011 m. pagamintas 49 vietų turistinis autobusas MAN, atitinkantis „Euro-5“ ekologinius reikalavimus. Įmonės direktorius A. Stonkus sakė, kad gana naują ir brangų autobusą teko pirkti todėl, kad dėl aplinkosaugos reikalavimų senesnių autobusų nebeįleidžia į daugelį Europos miestų.
Dujos ar elektra?
A. Stonkaus žiniomis, iki 2020 metų, remiant ES, atsiras galimybė įsigyti moderniausių ir ekologiškiausių autobusų. Benzininių rusiškų LAZ pavyko atsikratyti dar prieš 20 metų, įsigijus dėvėtų dyzelinių vakarietiškų autobusų, o dabar pamažu baigiasi ir dyzelinių autobusų era. Perspektyviausi – gamtinėmis dujomis varomi hibridiniai arba visiškai elektriniai autobusai. Jau dabar mąstoma, kokius rinktis. Tai svarbus sprendimas, nes kol kas Šilutės autobusų parkas neturi nei gamtinių dujų pylimo kolonėlės, nei akumuliatorių krovimo stotelės.
Įrengti dujų pilstymo kolonėlę, nuolat atsivežant dujų cisternomis, atsieitų apie milijoną eurų. Akumuliatorių krovimo stotelė – pigesnė, tačiau neaišku, kiek vienu pakrovimu galėtų nuvažiuoti elektrinis autobusas. Patys elektriniai autobusai dar tik žengia į rinką. Tokius jau gamina lenkai ir rengiasi pradėti gaminti švedai. Būtų optimalu, kad vienu pakrovimu autobusas galėtų nuvažiuoti apie 150 km, pavyzdžiui, iki Tauragės ir atgal.
Nežinia kur iškels, jei iškels…
Ne pirmus metus kalbama apie Šilutės autobusų parko iškėlimą iš centrinės miesto dalies ir apie autobusų stoties sujungimą su Šilutės geležinkelio stotimi. Pasak A. Stonkaus, apie iškėlimą nemažai kalbėta iki ekonominės krizės, tada planuota įmonę perkelti į priemiestį, ties UAB „Velka“ arba kažkur ties UAB „Šilutės melioracija“.
Autobusų stoties vietoje turėjo atsirasti prekybos centras, kaip padaryta Klaipėdoje, Skuode, Tauragėje ir kitur. Planus nusinešė krizė – viskas liko savo vietose.
„Nors krizė jau baigėsi, kol kas apie autobusų stoties ir autobusų parko perkėlimą nieko nebegirdėti“, – sakė UAB Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite