Perka dyzelinius, bet mąsto apie dujomis ar elektra varomus autobusus

Šilutės autobusų parkas atsinaujina. Numatoma pirkti apie 11 autobusų, pagamintų 2007-2011 metais. Pirmieji 4 mikroautobusai jau nupirkti ir vežioja keleivius. Per artimiausius 5 metus tikimasi įsigyti visiškai naujų šiuolaikinių dujomis arba elektra varomų autobusų.

Pirkimams pradėjo rengtis pernai
Praėjusių metų spalį Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis pasirašė įsakymą, leidžiantį UAB Šilutės autobusų parkui įsigyti autobusų (1 autobusą apie 50 vietų, 2 autobusus apie 20 vietų, 5-6 autobusus iki 30 vietų), kurių bendra įsigijimo vertė neviršytų 1,2 mln. tuomet dar litų.

Pirmieji Šilutės autobusų parką pasiekė ir į maršrutus išriedėjo 2007-2009 m. pagaminti mikroautobusai „Mercedes Sprinter“, galintys vežti 21 keleivį.

Beveik 70 tūkst. žmonių kas mėnesį pervežanti bendrovė turi per 40 autobusų, iš kurių 37 dar gali važiuoti. Seniausias „Mercedes“, pagamintas 1975 metais, naujausieji – 2001 metų laidos. Vien Šilutės autobusų parke ši technika spėjo nuriedėti po kelis milijonus kilometrų. Direktoriaus teigimu,vidutinė autobuso rida iki didesnių gedimų pradžios paprastai būna apie 1,5 milijono km. Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus sakė, kad gavus Savivaldybės administracijos direktoriaus leidimą, įsigyti naujų autobusų nebuvo lengva. Teko ilgai derėtis su bankais, nes jie neskubėjo skolinti palankiomis sąlygomis įmonei, kuri turi nemažai skolų ir dar skolinga savo darbuotojams. Pagaliau pavyko gauti 300 tūkstančių eurų paskolą penkeriems metams, prie kurios 20 procentų (60 tūkstančių eurų) turi prisidėti pats Šilutės autobusų parkas. Tokiu būdu autobusams įsigyti skirta 360 tūkst. eurų ir ši suma nežymiai didesnė už Savivaldybės administracijos pernai numatytą 1,2 milijono litų (apie 345 tūkstančius eurų).
Penki mikroautobusai
Atsižvelgiant į poreikius, nupirkti 5 mikroautobusai „Mercedes Sprinter“ su 13-14 sėdimų vietų. Jie pagaminti 2007-2009 metais ir nuriedėję iki 300 tūkst. km. Keturi iš jų jau važinėja numatytais maršrutais, dar vieno laukiama už poros savaičių. Kartu su stovimomis vietomis, šie mikroautobusai gali vežti iki 21 keleivio.
Pasak autobusų parko direktoriaus, iš patirties galima spėti, kad šie autobusai be didesnių gedimų sugebės nuriedėti dar apie pusę milijono kilometrų. Kol kas nauju pirkiniu visi patenkinti. Eksploatacijos išlaidos sumažėjo, keleiviai telpa, o važiavimo komfortas padidėjo, nes nauji autobusai patogesni, be to visuose juose sumontuota oro kondicionavimo įranga.

UAB Šilutės autobusų parko direktoriaus Artūro Stonkaus teigimu, jau laikas pradėti mąstyti apie modernius elektra arba gamtinėmis dujomis varomus autobusus.

Netrukus numatoma įsigyti ir didesnių autobusų. Gruodį į Šilutę turėtų parriedėti 5 MAN autobusai, galėsiantys vežti po 30 keleivių. Brangiausias autobusų parko pirkinys – 2011 m. pagamintas 49 vietų turistinis autobusas MAN, atitinkantis „Euro-5“ ekologinius reikalavimus. Įmonės direktorius A. Stonkus sakė, kad gana naują ir brangų autobusą teko pirkti todėl, kad dėl aplinkosaugos reikalavimų senesnių autobusų nebeįleidžia į daugelį Europos miestų.
Dujos ar elektra?
A. Stonkaus žiniomis, iki 2020 metų, remiant ES, atsiras galimybė įsigyti moderniausių ir ekologiškiausių autobusų. Benzininių rusiškų LAZ pavyko atsikratyti dar prieš 20 metų, įsigijus dėvėtų dyzelinių vakarietiškų autobusų, o dabar pamažu baigiasi ir dyzelinių autobusų era. Perspektyviausi – gamtinėmis dujomis varomi hibridiniai arba visiškai elektriniai autobusai. Jau dabar mąstoma, kokius rinktis. Tai svarbus sprendimas, nes kol kas Šilutės autobusų parkas neturi nei gamtinių dujų pylimo kolonėlės, nei akumuliatorių krovimo stotelės.
Įrengti dujų pilstymo kolonėlę, nuolat atsivežant dujų cisternomis, atsieitų apie milijoną eurų. Akumuliatorių krovimo stotelė – pigesnė, tačiau neaišku, kiek vienu pakrovimu galėtų nuvažiuoti elektrinis autobusas. Patys elektriniai autobusai dar tik žengia į rinką. Tokius jau gamina lenkai ir rengiasi pradėti gaminti švedai. Būtų optimalu, kad vienu pakrovimu autobusas galėtų nuvažiuoti apie 150 km, pavyzdžiui, iki Tauragės ir atgal.
Nežinia kur iškels, jei iškels…
Ne pirmus metus kalbama apie Šilutės autobusų parko iškėlimą iš centrinės miesto dalies ir apie autobusų stoties sujungimą su Šilutės geležinkelio stotimi. Pasak A. Stonkaus, apie iškėlimą nemažai kalbėta iki ekonominės krizės, tada planuota įmonę perkelti į priemiestį, ties UAB „Velka“ arba kažkur ties UAB „Šilutės melioracija“.
Autobusų stoties vietoje turėjo atsirasti prekybos centras, kaip padaryta Klaipėdoje, Skuode, Tauragėje ir kitur. Planus nusinešė krizė – viskas liko savo vietose.
„Nors krizė jau baigėsi, kol kas apie autobusų stoties ir autobusų parko perkėlimą nieko nebegirdėti“, – sakė UAB Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip sumažinti paskolos mėnesio įmoką?

Paskola geromis sąlygomis yra labai svarbi. Vienas iš būdų sumažinti paskolos išlaidas yra pereiti prie paskolos su pigesnėmis palūkanomis. Kaip aš galiu sumažinti savo paskolas? Yra dviejų tipų paskolos: su užstatu (kai skolinatės naudodami turtą, pavyzdžiui, namą kaip užstatą), neužtikrinta (kai tarp jūsų ir skolintojo yra sudaryta oficiali sutartis). Asmeninė paskola yra be užstato, o tai reiškia, kad jūsų namams negresia pavojus. Tai gana nebrangi paskola, kurią grąžinate per nustatytą terminą (paprastai nuo vienerių iki septynerių metų) reguliariai mokėdami mėnesinius

Kokios įmonės gali gauti ES paramą?

Visi Europos piliečiai ir daugelis kitų pasaulio šalių tiesiogiai arba netiesiogiai gauna naudos iš ES biudžeto. Ji padeda milijonams studentų, tūkstančiams mokslininkų ir daugeliui miestų, regionų ir ne pelno organizacijų. Visi ES piliečiai gali kreiptis dėl ES finansavimo, tai apima ir ES įsisteigusias įmones. ES parama turi keletą skirtingų finansavimo programų, dėl kurių galite kreiptis, atsižvelgdami į jūsų verslo ar projekto pobūdį. Finansavimo galimybių taip pat galima gauti per programas, kurias tiesiogiai įgyvendins valstybės narės, pavyzdžiui, atkūrimo ir atsparumo priemonė

Kodėl verta rinkti roletus langams uždengti?

Daugelis žmonių nekreipia daug dėmesio į langų uždengimą ir dažnai pasirenka bet kokias žaliuzes ar roletus, kurios yra jų namuose. Jie praranda galimybę pakeisti savo erdvę, sukurti reikiamą funkcionalumą ir sukurti norimą išvaizdą. Taip yra todėl, kad puikiai parinkti roletai gali papildyti jūsų namų dizainą ir suteikti stilių. Alternatyva tradicinėms langų užuolaidoms yra langų roletai, tinkantys bet kurioje erdvėje. Jie yra ne tik praktiškas būdas padidinti kambario privatumą, bet ir puikus būdas valdyti šviesą ir temperatūrą. Protingai parinktos langų žaliuzės

Baldų furnitūra: kodėl lankstai tokie svarbūs?

Šiandien baldai neįsivaizduojami be furnitūros. Tai gali būti, pavyzdžiui, lankstai ir jų komponentai, kurie užtikrina gaminio funkcionalumą. Ar spintelė yra spintelė, jei jos durelės  tinkamai nesivarsto? Būtent durelių lankstai, spintelių lankstai bei panaši baldų furnitūra garantuoja baldo panaudojimo kokybę ir patvarumą.  Kaip išsirinkti tinkamus lankstus? Pagal tvirtinimo būdą ir vietą lankstai gali šiek tiek skirtis. Priklausomai nuo durelių atidarymo ir baldo konstrukcinių ypatumų, lankstai baldams būna įvairūs ir atitinka skirtingą atidarymo kampą. Taigi, standartinis kampas yra 105–110 laipsnių, o specialaus

Taip pat skaitykite