Perka dyzelinius, bet mąsto apie dujomis ar elektra varomus autobusus

Šilutės autobusų parkas atsinaujina. Numatoma pirkti apie 11 autobusų, pagamintų 2007-2011 metais. Pirmieji 4 mikroautobusai jau nupirkti ir vežioja keleivius. Per artimiausius 5 metus tikimasi įsigyti visiškai naujų šiuolaikinių dujomis arba elektra varomų autobusų.

Pirkimams pradėjo rengtis pernai
Praėjusių metų spalį Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis pasirašė įsakymą, leidžiantį UAB Šilutės autobusų parkui įsigyti autobusų (1 autobusą apie 50 vietų, 2 autobusus apie 20 vietų, 5-6 autobusus iki 30 vietų), kurių bendra įsigijimo vertė neviršytų 1,2 mln. tuomet dar litų.

Pirmieji Šilutės autobusų parką pasiekė ir į maršrutus išriedėjo 2007-2009 m. pagaminti mikroautobusai „Mercedes Sprinter“, galintys vežti 21 keleivį.

Beveik 70 tūkst. žmonių kas mėnesį pervežanti bendrovė turi per 40 autobusų, iš kurių 37 dar gali važiuoti. Seniausias „Mercedes“, pagamintas 1975 metais, naujausieji – 2001 metų laidos. Vien Šilutės autobusų parke ši technika spėjo nuriedėti po kelis milijonus kilometrų. Direktoriaus teigimu,vidutinė autobuso rida iki didesnių gedimų pradžios paprastai būna apie 1,5 milijono km. Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus sakė, kad gavus Savivaldybės administracijos direktoriaus leidimą, įsigyti naujų autobusų nebuvo lengva. Teko ilgai derėtis su bankais, nes jie neskubėjo skolinti palankiomis sąlygomis įmonei, kuri turi nemažai skolų ir dar skolinga savo darbuotojams. Pagaliau pavyko gauti 300 tūkstančių eurų paskolą penkeriems metams, prie kurios 20 procentų (60 tūkstančių eurų) turi prisidėti pats Šilutės autobusų parkas. Tokiu būdu autobusams įsigyti skirta 360 tūkst. eurų ir ši suma nežymiai didesnė už Savivaldybės administracijos pernai numatytą 1,2 milijono litų (apie 345 tūkstančius eurų).
Penki mikroautobusai
Atsižvelgiant į poreikius, nupirkti 5 mikroautobusai „Mercedes Sprinter“ su 13-14 sėdimų vietų. Jie pagaminti 2007-2009 metais ir nuriedėję iki 300 tūkst. km. Keturi iš jų jau važinėja numatytais maršrutais, dar vieno laukiama už poros savaičių. Kartu su stovimomis vietomis, šie mikroautobusai gali vežti iki 21 keleivio.
Pasak autobusų parko direktoriaus, iš patirties galima spėti, kad šie autobusai be didesnių gedimų sugebės nuriedėti dar apie pusę milijono kilometrų. Kol kas nauju pirkiniu visi patenkinti. Eksploatacijos išlaidos sumažėjo, keleiviai telpa, o važiavimo komfortas padidėjo, nes nauji autobusai patogesni, be to visuose juose sumontuota oro kondicionavimo įranga.

UAB Šilutės autobusų parko direktoriaus Artūro Stonkaus teigimu, jau laikas pradėti mąstyti apie modernius elektra arba gamtinėmis dujomis varomus autobusus.

Netrukus numatoma įsigyti ir didesnių autobusų. Gruodį į Šilutę turėtų parriedėti 5 MAN autobusai, galėsiantys vežti po 30 keleivių. Brangiausias autobusų parko pirkinys – 2011 m. pagamintas 49 vietų turistinis autobusas MAN, atitinkantis „Euro-5“ ekologinius reikalavimus. Įmonės direktorius A. Stonkus sakė, kad gana naują ir brangų autobusą teko pirkti todėl, kad dėl aplinkosaugos reikalavimų senesnių autobusų nebeįleidžia į daugelį Europos miestų.
Dujos ar elektra?
A. Stonkaus žiniomis, iki 2020 metų, remiant ES, atsiras galimybė įsigyti moderniausių ir ekologiškiausių autobusų. Benzininių rusiškų LAZ pavyko atsikratyti dar prieš 20 metų, įsigijus dėvėtų dyzelinių vakarietiškų autobusų, o dabar pamažu baigiasi ir dyzelinių autobusų era. Perspektyviausi – gamtinėmis dujomis varomi hibridiniai arba visiškai elektriniai autobusai. Jau dabar mąstoma, kokius rinktis. Tai svarbus sprendimas, nes kol kas Šilutės autobusų parkas neturi nei gamtinių dujų pylimo kolonėlės, nei akumuliatorių krovimo stotelės.
Įrengti dujų pilstymo kolonėlę, nuolat atsivežant dujų cisternomis, atsieitų apie milijoną eurų. Akumuliatorių krovimo stotelė – pigesnė, tačiau neaišku, kiek vienu pakrovimu galėtų nuvažiuoti elektrinis autobusas. Patys elektriniai autobusai dar tik žengia į rinką. Tokius jau gamina lenkai ir rengiasi pradėti gaminti švedai. Būtų optimalu, kad vienu pakrovimu autobusas galėtų nuvažiuoti apie 150 km, pavyzdžiui, iki Tauragės ir atgal.
Nežinia kur iškels, jei iškels…
Ne pirmus metus kalbama apie Šilutės autobusų parko iškėlimą iš centrinės miesto dalies ir apie autobusų stoties sujungimą su Šilutės geležinkelio stotimi. Pasak A. Stonkaus, apie iškėlimą nemažai kalbėta iki ekonominės krizės, tada planuota įmonę perkelti į priemiestį, ties UAB „Velka“ arba kažkur ties UAB „Šilutės melioracija“.
Autobusų stoties vietoje turėjo atsirasti prekybos centras, kaip padaryta Klaipėdoje, Skuode, Tauragėje ir kitur. Planus nusinešė krizė – viskas liko savo vietose.
„Nors krizė jau baigėsi, kol kas apie autobusų stoties ir autobusų parko perkėlimą nieko nebegirdėti“, – sakė UAB Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lengvųjų automobilių žibintų remontas

Šiuolaikiniuose automobiliuose yra daugybė žibintų ir šviesos šaltinių, kiekvienas iš jų atlieka tam tikrą funkciją. Tai gali būti signalizavimas kitiems eismo dalyviams apie planuojamą arba atliekamą veiksmą kelyje, aplinkos matomumo didinimas arba užtikrinimas, jog pati transporto priemonė yra matoma kitiems. Pastarąją funkciją atlieka dienos šviesos žibintai, kurie pagal kelių eismo taisykles privalo būti įjungti transporto priemonėse, nepriklausomai nuo paros laiko ar matomumo kelyje. Toks sprendimas yra priimtas, nes automobilis su įjungtais žibintais yra gerokai labiau pastebimas, nei važiuojantis be jų

„Mizon“ kosmetika – giliai maitinanti ir drėkinanti kosmetikos linija

Nuo pat pradžių Mizon prekės ženklas orientuojasi į tik natūralių ingredientų naudojimą. Pasitelkus inovatyvių technologijų pavyko sukurti visiškai saugią kosmetiką. Joje nėra parabenų, dažiklių, SLS ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. Tai ne visi šios kosmetikos privalumai. Visų Mizon produktų formulė labai lengva, bet kartu ir itin efektyvi. Galima naudoti visų tipų odai – normaliai, riebiai, jautriai, sausai, suglebusiai ir brandžiai. Prekės ženklas sukūrė specialią „10 žingsnių“ programą, kuri leidžia išnaudoti visas jo kosmetikos

5 patarimai, kad vaikelio laukimas praeitų sklandžiai

Jei šiek tiek nerimaujate dėl gimdymo, štai keletas naudingų patarimų. 1. Žinios Kiekviena moteris yra skirtinga. Mūsų kūnai yra skirtingi, mūsų kūdikiai yra skirtingi ir nebūna dviejų vienodų gimimų. Štai kodėl naudinga daugiau sužinoti apie gimdymą. Suprasdami daugiau apie savo galimybes ir kiekvieno iš jų privalumus ir trūkumus, galite jaustis labiau pasitikinti priimdama sprendimus dėl to, kaip norite pagimdyti. Taip pat galite pasikalbėti su savo akušere, jei kas nors jums ypač rūpi. Ji atsakys į visus jums rūpimus klausimus ir

Moteriškos rankinės. Rekomendacijos išskirtinėms progoms

Stilinga ir kokybiška rankinė yra itin svarbus daugelio moterų aksesuaras, kuris gali pagyvinti bendrą įvaizdį. Renkantis kasdieninę rankinę, dažnai išsikeliami keli kriterijai. Svarbiausia, kad ji būtų patogi, talpi, komfortabili ir lengvai pritaikoma prie bet kokios aprangos. Todėl dažnai pasirenkamos juodos, rudos, ar šviesių spalvų rankinės. O jeigu prireikia rankinės išskirtinei progai, pvz., gimtadienio šventei, vestuvėms, darbo vakarėliui, vakarienei mieste, ar kitokiai progai, reikalavimai gali būti šiek tiek kitokie. Tokiu atveju tampa svarbu, jog rankinė būtų kompaktiška, patogi dėvėti ir kurioje

Taip pat skaitykite