Perka dyzelinius, bet mąsto apie dujomis ar elektra varomus autobusus

Šilutės autobusų parkas atsinaujina. Numatoma pirkti apie 11 autobusų, pagamintų 2007-2011 metais. Pirmieji 4 mikroautobusai jau nupirkti ir vežioja keleivius. Per artimiausius 5 metus tikimasi įsigyti visiškai naujų šiuolaikinių dujomis arba elektra varomų autobusų.

Pirkimams pradėjo rengtis pernai
Praėjusių metų spalį Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis pasirašė įsakymą, leidžiantį UAB Šilutės autobusų parkui įsigyti autobusų (1 autobusą apie 50 vietų, 2 autobusus apie 20 vietų, 5-6 autobusus iki 30 vietų), kurių bendra įsigijimo vertė neviršytų 1,2 mln. tuomet dar litų.

Pirmieji Šilutės autobusų parką pasiekė ir į maršrutus išriedėjo 2007-2009 m. pagaminti mikroautobusai „Mercedes Sprinter“, galintys vežti 21 keleivį.

Beveik 70 tūkst. žmonių kas mėnesį pervežanti bendrovė turi per 40 autobusų, iš kurių 37 dar gali važiuoti. Seniausias „Mercedes“, pagamintas 1975 metais, naujausieji – 2001 metų laidos. Vien Šilutės autobusų parke ši technika spėjo nuriedėti po kelis milijonus kilometrų. Direktoriaus teigimu,vidutinė autobuso rida iki didesnių gedimų pradžios paprastai būna apie 1,5 milijono km. Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus sakė, kad gavus Savivaldybės administracijos direktoriaus leidimą, įsigyti naujų autobusų nebuvo lengva. Teko ilgai derėtis su bankais, nes jie neskubėjo skolinti palankiomis sąlygomis įmonei, kuri turi nemažai skolų ir dar skolinga savo darbuotojams. Pagaliau pavyko gauti 300 tūkstančių eurų paskolą penkeriems metams, prie kurios 20 procentų (60 tūkstančių eurų) turi prisidėti pats Šilutės autobusų parkas. Tokiu būdu autobusams įsigyti skirta 360 tūkst. eurų ir ši suma nežymiai didesnė už Savivaldybės administracijos pernai numatytą 1,2 milijono litų (apie 345 tūkstančius eurų).
Penki mikroautobusai
Atsižvelgiant į poreikius, nupirkti 5 mikroautobusai „Mercedes Sprinter“ su 13-14 sėdimų vietų. Jie pagaminti 2007-2009 metais ir nuriedėję iki 300 tūkst. km. Keturi iš jų jau važinėja numatytais maršrutais, dar vieno laukiama už poros savaičių. Kartu su stovimomis vietomis, šie mikroautobusai gali vežti iki 21 keleivio.
Pasak autobusų parko direktoriaus, iš patirties galima spėti, kad šie autobusai be didesnių gedimų sugebės nuriedėti dar apie pusę milijono kilometrų. Kol kas nauju pirkiniu visi patenkinti. Eksploatacijos išlaidos sumažėjo, keleiviai telpa, o važiavimo komfortas padidėjo, nes nauji autobusai patogesni, be to visuose juose sumontuota oro kondicionavimo įranga.

UAB Šilutės autobusų parko direktoriaus Artūro Stonkaus teigimu, jau laikas pradėti mąstyti apie modernius elektra arba gamtinėmis dujomis varomus autobusus.

Netrukus numatoma įsigyti ir didesnių autobusų. Gruodį į Šilutę turėtų parriedėti 5 MAN autobusai, galėsiantys vežti po 30 keleivių. Brangiausias autobusų parko pirkinys – 2011 m. pagamintas 49 vietų turistinis autobusas MAN, atitinkantis „Euro-5“ ekologinius reikalavimus. Įmonės direktorius A. Stonkus sakė, kad gana naują ir brangų autobusą teko pirkti todėl, kad dėl aplinkosaugos reikalavimų senesnių autobusų nebeįleidžia į daugelį Europos miestų.
Dujos ar elektra?
A. Stonkaus žiniomis, iki 2020 metų, remiant ES, atsiras galimybė įsigyti moderniausių ir ekologiškiausių autobusų. Benzininių rusiškų LAZ pavyko atsikratyti dar prieš 20 metų, įsigijus dėvėtų dyzelinių vakarietiškų autobusų, o dabar pamažu baigiasi ir dyzelinių autobusų era. Perspektyviausi – gamtinėmis dujomis varomi hibridiniai arba visiškai elektriniai autobusai. Jau dabar mąstoma, kokius rinktis. Tai svarbus sprendimas, nes kol kas Šilutės autobusų parkas neturi nei gamtinių dujų pylimo kolonėlės, nei akumuliatorių krovimo stotelės.
Įrengti dujų pilstymo kolonėlę, nuolat atsivežant dujų cisternomis, atsieitų apie milijoną eurų. Akumuliatorių krovimo stotelė – pigesnė, tačiau neaišku, kiek vienu pakrovimu galėtų nuvažiuoti elektrinis autobusas. Patys elektriniai autobusai dar tik žengia į rinką. Tokius jau gamina lenkai ir rengiasi pradėti gaminti švedai. Būtų optimalu, kad vienu pakrovimu autobusas galėtų nuvažiuoti apie 150 km, pavyzdžiui, iki Tauragės ir atgal.
Nežinia kur iškels, jei iškels…
Ne pirmus metus kalbama apie Šilutės autobusų parko iškėlimą iš centrinės miesto dalies ir apie autobusų stoties sujungimą su Šilutės geležinkelio stotimi. Pasak A. Stonkaus, apie iškėlimą nemažai kalbėta iki ekonominės krizės, tada planuota įmonę perkelti į priemiestį, ties UAB „Velka“ arba kažkur ties UAB „Šilutės melioracija“.
Autobusų stoties vietoje turėjo atsirasti prekybos centras, kaip padaryta Klaipėdoje, Skuode, Tauragėje ir kitur. Planus nusinešė krizė – viskas liko savo vietose.
„Nors krizė jau baigėsi, kol kas apie autobusų stoties ir autobusų parko perkėlimą nieko nebegirdėti“, – sakė UAB Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus.

Vaidotas VILKAS

Hits: 64

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuo pirmadienio atsiveria daugiau parduotuvių, kino teatrai, leidžiami renginiai

Nuo pirmadienio Vyriausybės sprendimu veiklą gali atnaujinti parduotuvės, veikiančios prekybos centruose, kino teatrai, leidžiami renginiai. Prekybos centruose, kuriuose veiklą vykdo daugiau nei viena parduotuvė ar vienas prekybininkas ir prekybos plotas sudaro mažiau kaip 50 proc. viso prekybos centro ar kitos prekybos vietos prekybos ploto, vienu metu galinčių būti lankytojų skaičius apskaičiuojamas pagal bendrą prekybos centro, turgavietės ar kitos prekybos vietos prekybos plotą, kurio vienam lankytojui turi tekti ne mažiau kaip 50 kv. metrų arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip

Lietuvos valstybės skola dabar ir prieškariu 

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos instituto vyr. mokslo darbuotojas profesorius Juozas Skirius: Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus pastebėjo, kad šiuo metu valstybės skola išaugusi iki neįprasto lygio, tačiau esą nereikėtų tuo gąsdintis. Lietuvos banko duomenimis, 2020 m. pabaigoje valstybės skola siekė 24,8 mlrd. eurų arba beveik 51 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Pasak G. Šimkaus, Lietuvos skola nesiekia Mastrichto kriterijaus (60 proc. BVP) ir yra mažesnė nei kitose euro zonos valstybėse. Įdomu, kad 2019-aisiais mūsų šalies skola siekė

Paspirtukų vairuotojai patiria nuostolių

Elektrinis paspirtukas – puikus sprendimas, norint greitai ir saugiai nukeliauti netolimą atstumą. Vis dėlto tai yra transporto priemonė, todėl jai galioja Kelių eismo taisyklės. Draudikai pastebi, kad kasmet daugėja važiuojančiųjų paspirtukais sukeltų eismo įvykių.  Žala kasmet didėja  „Elektriniai paspirtukai, kuriems nereikalingas vairuotojo pažymėjimas, gali važiuoti iki 25 kilometrų per valandą greičiu, todėl jais paprasta aplenkti dviratininkus ir pėsčiuosius, tačiau vienas neatsargus manevras gali sukelti pavojingą situaciją. Su paspirtukais susijusias žalas fiksuojame jau keletą metų. 2019 metais tokių žalų buvo 140,

Dėl netinkamų padangų žalą gali tekti atlyginti patiems

Dygliuotas žiemines padangas pasikeisti į vasarines šiemet galima iki gegužės 10 d. Tuo tarpu su žieminėmis nedygliuotomis padangomis važinėti galima ir šiltuoju sezonu. Itin svarbu, kad padangos būtų tinkamos techninės būklės, todėl draudikai rekomenduoja patikrinti naudojamų padangų protektoriaus gylį, nusidėvėjimo tolygumą ir oro slėgį jose. Skirtingai nei žiemą, kai su vasarinėmis padangomis važinėti draudžiama, nedygliuotos žieminės padangos pavasarį ir vasarą yra leistinos. „Jei automobilio techninė būklė neatitinka reikalavimų ir dėl to įvyksta eismo įvykis – draudikas, išmokėjęs draudimo išmoką nukentėjusiam

Taip pat skaitykite