Pereinamąją Pamario taurę išsivežė vilniečiai aviamodeliuotojai
Šeštadienį Šilutės aeroklubo skraidymo aikštėje, Armalėnuose, vyko radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos Pamario taurei laimėti. Atgaivintos ir jau trečius metus surengtos varžybos sulaukė keliolikos dalyvių iš Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Šilutės, atvyko pasižvalgyti ir latvių, kurie kitais metais planuoja ir pasivaržyti.
Šilutės aviacinės technikos konstravimo ir modeliavimo klubas „Skrydis“ – šių varžybų organizatorius. Laikinasis klubo vadovas Kęstutis Paldauskas su savuoju žalios spalvos lėktuvo modeliu užėmė 8 vietą. Teisėjams paskyrus 151 tašką, varžybų nugalėtojo diplomas, medalis atiteko Algirdui Ungulaičiui iš Klaipėdos, antrąją ir trečiąją vietas užėmė vilniečiai Aleksandras Vizbaras (140 taškų) ir Vladimiras Romanovas (132 taškai). Vilniečių komandai teko ir pereinamoji Pamario taurė. Net kelis lėktuvų modelius turėjo šilutiškis Alvydas Ruškys.
Šalia lėktuvų tako pievelėje stovėjo per 40 automobilių – buvo ir žiūrovų. Po baltos palapinės skliautu vyrai rikiavo lėktuvų modelius, kurie skyrėsi ir dydžiu, ir spalvomis. Paganyti akis buvo į ką. O kai šie modeliai kilo į dangų, raižė vėjo genamais debesimis kartais uždengiamą mėlynę, kai grakščiai kilo ir drausmingai tūpė ant tako, kai raitė ore įvairias figūras, juos lydėjo reiklių teisėjų ir varžybų dalyvių bei sirgalių žvilgsniai. Po sėkmingo pasirodymo nuaidėdavo plojimai. Buvo ir „susižeidusių“, vienas jauno šilutiškio modelis kaip nėrė į tolį, taip ir nebesugrįžo. Vaikinui teko eiti jo ieškoti. Pažvelgus į mygtukų ir svirtelių tarsi prikaišiotą valdymo pultą, nepavykusį skrydį lengva paaiškinti. Tačiau nesėkmių buvo mažai, gerokai dažniau pasirodymus lydėjo plojimai ir susižavėjimo šūksniai. Anot K. Paldausko, varžybos trunka nuo ryto iki vakaro.
Vyr. teisėjas Vytautas Steponavičius atvyko net iš Kuršėnų. Sulaukta svečių iš Latvijos. Tad prie moterų paruošto vaišių stalo nuolatos buvo užkandžiaujančių, o šalia ant ugnies kvapus skleidė kepami šašlykai. Savivaldybė yra skyrusi varžyboms šiek tiek pinigų, K. Paldauskas susirado ir kitų rėmėjų.
Vertinamas ne tik pakilimas bei nusileidimas, tačiau ir ore atliekami pratimai, kiekvienas vertinamas 10 taškų sistema. Varžomasi trijuose turuose, į galutinius rezultatus įtraukiami dviejų turų geriausi rezultatai. Ore lėktuvėlis užtrunka 10-12 minučių. Nėra nustatyta, per kiek laiko užbaigti pasirodymą ir atlikti visus pratimus. Tad vienam lėktuvėliui ore pritrūko degalų… Pasitaikė ir nedidelių „traumų“. Prie šių nelaimėlių, tarsi tėvai prie savo vaikų, uoliai triūsė jų „pilotai“.
Vaikams būtų įdomu ir naudinga
Anot K. Paldausko, šis pomėgis nėra labai brangus, tačiau reikalauja laiko, kruopštumo, kantrybės. Kai lėktuvėlio valdytojas abiejų rankų pirštais maigo valdymo pulto svirteles, mygtukus, šalia stovintis žmogus praneša teisėjams apie kiekvieną lėktuvo pradedamą ir baigiamą figūrą ore.
Stebėdamas pasirodymus K. Paldauskas pasakojo, kad prieš daug metų aviamodeliuotojų būreliai būdavo beveik kiekvienoje mokykloje. Dabar lėšų nebeskiriama, būrelių nėra, nors norinčiųjų juos lankyti tikrai atsirastų.
„Čia išmoksti visko – elektronikos, kurti, meistrauti, klijuoti, dažyti… Toks vaikas suaugęs mokės ir grindis sudėti, ir lentas obliuoti, gręžti, daryti daugelį buityje reikalingų darbų. Jis turės įgudimo meistrauti. Be to, padaryti lėktuvo modelį reikia daug kantrybės, kruopštumo, atidumo. Tačiau šių būrelių nebeliko, lėšų nebėra…“ – pasakojo šilutiškis, žinąs pavyzdžių, kai, nelikus būrelio, vaikų tėvai ėjo ir prašė tęsti užsiėmimus.
„Mes jau meistraujame savuose garažuose… Mokau savo anūkus. Nors iš vienoje mokykloje dar dirbančio savo pažįstamo girdėjau, kad ir mokiniai jau esą kitokie – jie nori gauti gatavą lėktuvo modelį, patys meistrauti nebenori… Pasikeitė daug kas. Nemažai mūsiškių išėjo į lakūnus. Man tai šis užsiėmimas kaip liga: jeigu susirgai, tai iki gyvos galvos“, – pasakojo K. Paldauskas.
Dabar lėktuvų modelių galima ir nusipirkti. Tačiau K. Paldauskui paties pasidarytas yra labiau prie širdies. Į nusipirktą dar reikia įmontuoti aparatūrą. Kainos modelių įvairios: gali kainuoti ir 600 Eur, ir tik 150 Eur. Didesni yra brangesni. Tačiau variklį teks įsidėti pačiam. Yra įvairių markių modelių.
Žinios apie varžybas Šilutėje sklinda per draugus, pažįstamus. Štai latviai atvyko tik stebėti, o kitais metais žada dalyvauti varžybose. „Mes turime idealų lėktuvų taką, erdvų lauką varžyboms. Sąlygos labai geros. Pievelėje, jeigu ji lygi, jeigu gerai nušienauta, net minkščiau leistis negu ant asfalto,“ – džiaugėsi pagrindinis šių varžybų organizatorius.
Įvairaus dydžio lėktuvų modeliai ir ore atlieka lėktuvams prilygstančias figūras. Tik valdymas – iš žemės pultu, mažyčiais svirtelių judesiukais.
Atlikęs ore suktuką, kuris ir lėktuvams yra viena iš sudėtingiausių figūrų, lėktuvėlis vėl suka ratą ir ruošiasi kitam pratimui. Nutūpimas buvo „kietokas“, nulūžo ratukas… „Dešimties taškų teisėjai nebeskirs…“ – tarė K. Paldauskas.
Stasė SKUTULIENĖ