Per trejus metus pasikeitė kas septintas savivaldybės tarybos narys

Per trejus šios kadencijos metus savivaldybių tarybose pasikeitė 225 savivaldybių tarybų nariai iš 1502, maždaug kas septintas į savivaldą išrinktas atstovas.

Išrinkti, bet nedirba

Tokius duomenis paskelbė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), atlikusi savivaldybių tarybų narių kaitos analizę, iki kitų rinkimų likus mažiau nei metams. Lietuvoje savivaldybių tarybų nariai ir merai renkami ketverių metų kadencijai. Savivaldybių tarybų rinkimai vyks 2023 metų pavasarį.

VRK nurodo, kad dažniausiai nariai patys kreipiasi į komisiją ir atsisako mandato dėl nesuderinamų pareigų su savivaldybės tarybos nario darbu – dėl šios priežasties tarybas paliko 50,67 proc. išrinktų atstovų.

17,78 proc. savivaldybių tarybų narių atsisakė mandato dėl asmeninių priežasčių, o 12,44 proc. narių įgaliojimai nutrūko juos išrinkus į Seimą.

Per trejus metus pasitaikė atvejų, kai VRK nutraukė savivaldybių tarybų narių įgaliojimus anksčiau termino narių mirties atveju, tai sudaro 7,11 proc.

6,67 proc. mandatų neteko VRK sprendimu nustačius, kad asmenys eina nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario darbu pareigas. 2,67 proc. savivaldybių tarybų narių buvo pripažinti kaltais teismo sprendimu ir VRK turėjo jų įgaliojimus nutraukti, kaip numato įstatymas.

Taip pat Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas numato, kad tarybos narys turi būti nuolatinis savivaldybės, į kurios tarybą buvo išrinktas, gyventoju. Jam išvykus nuolat gyventi už savivaldybės teritorijos ribų ir informavus VRK, jo įgaliojimai nutraukiami. Tokių atvejų VRK fiksavo 1,78 procento.

Svarbu, ne kur gyveni, o kur deklaravai gyvenąs…

Nustatytas vienas atvejis, kai savivaldybės tarybos narys buvo deklaravęs savo gyvenamąją vietą kitoje savivaldybėje ir neinformavęs VRK, dėl ko mandatas jam buvo panaikintas.

Taip pat vienas asmuo buvo išrinktas meru. Dėl šios priežasties VRK nutraukė jo kaip savivaldybės tarybos nario įgaliojimus ir suteikė savivaldybės tarybos nario-mero mandatą.

Didžiausia savivaldybės tarybos narių kaita fiksuota Vilniaus miesto savivaldybėje. Vilniaus mieste nuo 2019 metų pasikeitė 17 tarybos narių iš 51.

Biržuose ir Šilalėje keitėsi po 10 narių, Mažeikiuose, Rokiškyje ir Telšiuose – po devynis, o Anykščių, Kėdainiuose ir Kelmės savivaldybėse – po septynis tarybų narius. Nuo 2019 metų savivaldybių tarybų narių rinkimų Alytaus, Kupiškio ir Vilniaus rajonų savivaldybėse nepasikeitė nė vienas narys.

Daugiau vyrų

Iš viso 469 savivaldybių tarybų narių mandatų priklauso moterims (31,23 proc.), o 1033 mandatai – vyrams (68,77 proc.).

VRK duomenimis, Lietuvoje yra tik viena savivaldybė, kurios taryboje dirba daugiau moterų nei vyrų. Birštono savivaldybės tarybą sudaro 8 moterys ir 7 vyrai.

Kai kuriose savivaldybėse tarybų narių vyrų ir moterų skaičius yra proporcingas. Pavyzdžiui, Kėdainių rajono savivaldybės taryboje – 13 moterų ir 14 vyrų. Šalčininkų ir Šilalės rajonų savivaldybėse yra po 12 moterų ir po 13 vyrų.

Daugumoje savivaldybių vyrų yra ženkliai daugiau nei moterų. Pavyzdžiui, Marijampolės savivaldybės taryboje – trys moterys ir 24 vyrai. Utenos rajono savivaldybėje – trys moterys ir 22 vyrai, Druskininkų savivaldybėje – keturios moterys ir 21 vyras, Rietavo savivaldybėje – trys moterys ir 14 vyrų.

Iš 60-ies Lietuvos savivaldybių 56-ioms vadovauja merai vyrai, o keturioms – merės moterys.

Amžiaus vidurkis – per 50 metų

 

  • Šių metų kovo 31 d. duomenimis, bendras savivaldybių tarybų narių amžiaus vidurkis yra 54 metai ir 3 mėnesiai.

 

Daugiausia narių, dirbančių savivaldybių tarybose, priklauso amžiaus grupei nuo 55 iki 64 metų (31,42 proc.). 22,84 proc. tarybos narių yra sulaukę nuo 45 iki 54 metų.

18,84 proc. tarybų narių patenka į amžiaus grupę nuo 65 iki 74 metų. Tarybų narių, kuriems yra nuo 35 iki 44 metų, yra 17,44 proc. 6,86 proc. – sudaro tarybų nariai, kuriems yra nuo 25 iki 34 metų.

2,06 proc. sudaro asmenys, kuriems 75-eri ir daugiau. Mažiausia dalis – (0,05 proc.) tarybų narių, kurių amžius iki 24 metų.

Jauniausiai tarybos narei yra 21-eri. Vyriausia šiuo metu yra sulaukusi 86-erių. Jauniausiam Lietuvos merui – 30, vyriausias yra 69-erių metų amžiaus.

Daugiausia Daivų ir Vytautų

Iš šiuo metu savivaldybių tarybų narių pareigas einančių asmenų didžiausią dalį sudaro turintys Vytauto ir Daivos vardus…

Pavyzdžiui, Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Savivaldybės tarybos narė Daiva Plikšnienė, buvusi Tarybos narė Daiva Žebelienė, dabar administracijos direktoriaus pavaduotoja.

Populiariausi savivaldybių tarybų narių moterų vardai – Nijolė, Jūratė, Dalia, Edita ir Lina. Tarybų nariai vyrai dažniausiai turi Kęstučio, Jono, Antano, Arūno ir Sauliaus vardus. Šilutės r. savivaldybės taryboje  yra Antanas Martinkus, Arūnas Pupšys, Arūnas Jagminas.

Beje, Arūnas Jagminas į Savivaldybės tarybą atėjo neseniai, kai iš jos pasitraukė trumpai pabuvęs Vladas Kainovaitis, gavęs mandatą į Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojus išėjus Daivai Žebelienei. Tokie pokyčiai visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ gretose. Tik Edvardas Jurjonas politikoje yra nuo pat išrinkimo dienos.

Pasakoti, kaip politikai „bėgioja“ per partijas, būtų ilga kalba. Prie jos dar sugrįšime.

pamarys.eu inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę. Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per

Seimas paskelbė savivaldos rinkimus, jie vyks kitų metų kovo 5 d.  

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks eiliniai savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Tokią rinkimų datą savo nutarimu įtvirtino Seimas. Už tokį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtą nutarimą ketvirtadienį balsavo 119 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, 1 parlamentaras susilaikė. Nutarimas dėl savivaldos rinkimų datos įsigalios šių metų spalio 7 d. Seimui paskelbus rinkimų datą, prasidės politinė rinkimų kampanija. Rinkimų kodeksas numato, kad rinkimų politinė kampanija prasideda nuo rinkimų datos paskelbimo ir baigiasi praėjus 100 dienų nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)

Savaitgalį pasitrauks lietus, sugrįš šalnos ir rudeniška šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 23 d., penktadienį, tankesni debesys sukinėsis rytinėje šalies pusėje. Vietomis sulauksime trumpalaikio, nedidelio lietaus. Labiausiai jis tikėtinas rytiniuose rajonuose. Pūs nestiprus šiaurės vakarų, šiaurės krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra sieks 12-16 laipsnių šilumos. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik kai kur šalies rytuose ir pajūryje. Vėjas beveik visiškai nurims, dalyje Lietuvos formuosis rūkas. Temperatūra kris iki 1-6, pajūryje –  7-10 laipsnių šilumos. Vietomis žemės paviršių nubalins 0-4 laipsnių šalnos. Šeštadienio dieną debesuotumas

Išrinkti konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojai

Specialiai sudaryta komisija rugsėjį tradiciškai rinko konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojus. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, efektyvinti gamybą, laikytis ekologinės pusiausvyros. 3-ioji vieta šiame konkurse atiteko daržininkystės Grabupiuose (Šilutės sen.) plėtojančiam Vytautui Valančiui. 31-erių ūkininkas pasakojo, kad šia veikla užsiima jau 7-erius metus, augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus bei įvairias prieskonines žoleles. Jis savo produktais prekiauja turguje, tiekia pajūrio kavinėms. Ateityje planuoja atidaryti savo specializuotą parduotuvę. Pasak Vytauto, dabar ruošiamas cechas, kuriame bus rauginamos daržovės, kurių bus

Taip pat skaitykite