Patarimai artėjant Joninėms

Joninės, kai minima trumpiausia naktis metuose, siejamos su šokinėjimu per laužus, maisto kepimu ant žarijų, pramogomis gamtoje ir smagia draugų kompanija. Deja, kiekvienais metais šią šventę apkartina gaisrai.

Draudimo ekspertas pataria, į ką, siekiant išvengti nelaimių, atkreipti dėmesį ir akcentuoja, kad gaisrų sukeltos žalos – gerokai išaugusios.

Daugiau atsargumo ir gaminant

Neatsakingas elgesys su ugnimi – vis dar viena dažniausių gaisro priežasčių, pastebi draudimo bendrovės ERGO Turto ir specialiųjų rizikų žalų administravimo skyriaus vadovė Margarita Čebelienė. Apžvelgdama per pirmus penkis šių metų mėnesius įvykusius ir su ugnimi susijusius incidentus, ji akcentuoja, kad, jei jie nebūtų pastebėti laiku, galėjo baigtis dešimtimis kartų didesnėmis žalomis. Vienu atveju gaisras prasidėjo nuo vonioje paliktos žvakės, kitąkart užsidegė ir palangę pradegino ant jos padėtas rankšluostis, kuris liepsną pagavo iš dujinės orkaitės išimant puodą. Virtuvėje dažnai užsidega ir puode kaitinamas aliejus, šalia viryklės esančios pintinės, apdega virtuvinės spintelės, sugadinamos viryklės.

„Kitas, labai skaudžiai galėjęs pasibaigti incidentas įvyko Kaune, kai išvalius šašlykinę pelenai buvo supilti į kibirą, o šis uždengtas ir pastatytas ant žvyro šalia namo. Atrodo, viskas padaryta pagal taisykles, tačiau stipraus vėjo gūsis apvertė kibirą, o pelenai uždegė prie pat buvusius plastikinius vazonus ir namo fasadą. Tokia pamoka itin svarbi artėjant Joninėms – būtina tinkamai pasirūpinti nuo laužo ar kepsninės likusiais pelenais, laužus kurti tik tam skirtose vietose, būti kiek įmanoma atidesniems“, – pataria ERGO specialistė.

Namai nukenčia ir juose nebūnant

Apžvelgdama dažniausius su liepsnomis susijusius incidentus šiemet, M. Čebelienė akcentuoja ir dūmtraukių defektus, gauta nemažai pranešimų dėl skalbimo mašinų bei indaplovių defektų kilusių gaisrų. Per pirmus penkis metų mėnesius užfiksuotos žalos, kai dėl netvarkingos elektros instaliacijos užsidegė elektros lizdas ir aprūko kambario siena bei lubos, apgadinti namų fasadai, sudegė automobilis su jame buvusiais daiktais. Kituose namuose sprogo prie kieto kuro katilo prijungti šildymo sistemos vamzdžiai ir deformavosi katilas.

„Didžioji dalis incidentų šiemet užfiksuoti namuose. Nors dažniausiai Jonines švenčiame gamtoje ar svečiuose, tačiau ignoruoti minėtų pavojų negalime, tad prieš patraukiant į kelią reikėtų apžiūrėti, ar visi elektros prietaisai namuose išjungti, ar nėra paliktų be priežiūros gaisrą galinčių sukelti įrenginių. Taip pat nereikėtų deginti laužų šalia namų ir automobilių, nes vėjo pakeltos žarijos greitai gali tapti gaisro priežastimi, juos gesinant įmanoma apdegti veidą, rankas ir net kojas“, – įspėja pašnekovė.

Žalos – vis didesnės

Lygindama pirmus penkis šių metų mėnesius su tuo pačiu laikotarpiu pernai, M. Čebelienė pastebi, kad vis dar dažniausiai nuo liepsnų ar su jomis susijusių incidentų nukenčia didžiųjų miestų gyventojai. Vilniuje šiemet užfiksuota net 19 gaisrų, po vieną apsinuodijimą dūmais, sprogimą ir žalą dėl elektros įtampos svyravimų, o Kaune – 9 gaisrai, 2 apsinuodijimai dūmais, po vieną sprogimą ir skraidymo objekto atsitrenkimą. Iš mažesnių miestų išsiskyrė Šilutė, Raseiniai, Molėtai ir Kupiškis, kuriuose šiemet užfiksuota jau po keturias su gaisru susijusias žalas.

„Nors incidentų skaičius per pirmus penkis šių metų mėnesius, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, buvo panašus, tačiau žalų išmokėta dvigubai daugiau – beveik 911 tūkst. eurų. Kalbant apie pastatų draudimą, vidutinė išmoka siekė kone 13 tūkst. eurų, o didžiausia – net 145 tūkst. eurų. Didžiulės žalos už 10 tūkst. eurų pridarė ir elektros energijos įtampos svyravimai. Nuo ugnies kentėjo ir namuose esantis turtas – vidutinė žala siekė 4,4 tūkst. eurų, o didžiausia – net 35 tūkst. eurų, nors itin skaudžių ir didelių nelaimių užfiksuota nebuvo. Tai tik dar kartą parodo, kad su ugnimi turime būti itin atidūs, nes net mažiausias neatsargus mūsų žingsnis vėliau gali turėti milžiniškų ir labai brangiai atsieinančių pasekmių“, – apie saugumo būtinybę primena ERGO atstovė.

ERGO inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05)

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05) Pamario bibliotekininkų bendruomenę pasiekė skaudi žinia. Žiemiškai baltą gruodžio 5-osios rytą Amžinybėn iškeliavo buvusi ilgametė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos darbuotoja Gerdrūta Leškytė. Daugelis šilutiškių ją prisimena kaip Giedrę iš bibliotekos. Gerdrūta Leškytė gimė 1942 kovo 4 d. Upynoje, Šilalės rajone. 1959 m. baigė Upynos vidurinę mokyklą. Taip pačiais metais pradėjo dirbti Lietuvos TSR valstybinėje respublikinėje bibliotekoje (dabar – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). 1965–1968 m. dirbo Šilalės rajono Upynos vidurinės

Atsakė, kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti ir eurą, ir kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ir nuo jų parametrų, ir nuo naudojimo laiko. „Elektrinės girliandos turi labai daug parametrų, kurie gali lemti tokių papuošimų elektros sunaudojimą: girliandos ilgis, lempučių kiekis joje, lempučių tipas ir galingumas. Labiausiai elektros sunaudojimas priklauso nuo girliandos lempučių kiekio, tipo ir galingumo, tad į tai

Popietė „Advento vainikas kitaip“

​Švėkšnoje veikiantis „Diemedžio“ ugdymo centras interneto svetainėje pasidalijo šia gera žinia. ​Adventas – laukimo ir susikaupimo, gerų darbų metas. Norisi draugauti, būti geresniais kitiems, dažniau nusišypsoti. Advento simbolis – vainikas, kuris reiškia šviesos troškimą. Gruodžio 2 dieną, ,,Diemedžio” ugdymo centre vyko edukacinė popietė „Advento vainikas kitaip“, kurią organizavo auklėtoja Vilma Uselienė. Popietė prasidėjo B. Fererro istorija apie 4 advento vainiko žvakes, kurios simbolizuoja taiką, tikėjimą, meilę ir viltį. Ši istorija privertė susimąstyti apie tai, kaip svarbu išsaugoti viltį, nes kol

Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje – „Laiškas Gediminui“

Šių metų spalio-lapkričio mėnesiais Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje buvo įgyvendinamas mokyklinis projektas „Laiškas Gediminui“. 2023-ieji metai yra paskelbti Gedimino laiškų metais, todėl vienas iš projekto tikslų ir buvo paminėti šį istorinį įvykį. Mokiniai, dalyvaudami šiame svarbiame projekte, pagilino savo istorines žinias apie Lietuvos kunigaikštį Gediminą, suprato jo rašytų laiškų svarbą, sužinojo, kas padėjo kunigaikščiui jo sumanymą išpildyti ir su kokiais instrumentais buvo rašomi laiškai. Pirmoje projekto dalyje mokiniai buvo supažindinti su daugybe knygų, esančių bibliotekoje, apie garsųjį Gediminą. Antroje

Taip pat skaitykite