Paslaptingiausia metų šventė Vainute

Joninės – paslaptingiausia metų šventė, ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties – vasaros saulėgrįžos šventė. Jonines, vis kitaip vadinamas, švenčia daugelyje krikščioniškojo pasaulio tautų. Joninių šventės ištakos – pagoniškoji Rasų šventė, kuri vėliau dėl krikščionybės įtakos sutapatinta su Jono Krikštytojo gimimo diena.Anksčiau vasaros saulėgrįžos šventė, kaip ir kitos didžiausios kalendorinės šventės, buvo švenčiamos kelias dienas.

Kas gali būti smagiau už paslaptingą Joninių naktį: vainikus, būrimus, liepsnojančius laužus, svajones ir tikėjimą, kad jos išsipildys, kad bus surastas paparčio žiedas? Susitikti ir švęsti Jonines kartu susitelkė ir pakvietė vainutiškiai: Senųjų kaimo tradicijų centras, Vainuto seniūnija ir Vainuto bendruomenė ir gausus būrys rėmėjų.
Joninių šventė Vainute prasidėjo krepšinio varžybomis. Dėl Vainuto seniūno Vitalijaus Mockaus prizo varžėsi net 16 komandų. Miestelio centrinėje A. Baranausko gatvėje, kaip ir kasmet per Jonines, netrūko šurmulio. Čia įsikūrę prekybininkai siūlė įvairiausių gardėsių, suvenyrų, žaislų vaikams, loterijų ir atrakcijų, netrūko ir alaus.
Vainuto Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje aukotos šv. Mišios. Po sakralinės dalies šventinė eisena, lydima Šilalės kultūros centro pučiamųjų orkestro ir šokėjų, patraukė į tradicinę šventės vietą.
Šventės vedėja Vaida Galinskienė susirinkusius sveikino žemaičių tarme. Priminė, kad šventė nuo amžių amžinųjų net trim vardais vadinama: Joninės, Rasos, Kupolės. Visi vardai vienodai svarbūs. Sakė: „Kaip pavadinsi – taip nepagadinsi, svarbiausia, kaimyną susitikti, apie reikalus pasirokuoti, kupolę surišti, laužą užkurti, paparčio žiedo ieškoti, šventės prisiminimais dar nors kelias nedėlias širdį pakaitinti…“

Joninės – mistikos, burtų metas. Tikima, kad Joninių naktį įsisiautėja piktosios jėgos, tačiau jos pergudraujamos ir nugalimos. Per Jonines merginos spėja savo ateitį. Į ateitį pažvelgti maga ir vaikinams. Merginos, norinčios sužinoti, kada ištekės, ant sausuolio medžio šakos mesdavo vainiką. Jei pavyksta ant šakos pataikyti iš pirmo metimo – džiaugsmas, nes ištekės tais pačiais metais, jei iš antro – teks dar metelius palaukti.
Joninės – metas, kai visa gamta yra aukščiausiame pakilimo taške ir tarsi gyvybės šaltinis trykšta sveikata, teikia gyvybę ir jėgą. Nuo seno merginos ir moterys Joninių išvakarėse skubėdavo rinkti žolynų. Juos surinkdavo iš skirtingų vietų, surišdavo į kupolę ar nupindavo vainiką iš 9 skirtingų žolynų.

Šventės vedėja pasidžiaugė, kad mergelių žolynai surinkti, surišti, todėl beliko žolynus gražiais žodeliais nudailinti, juos parsinešus namo už švento paveikslo užkišti, kad nuo piktų akių ir visokių blogybių per visus metus apsaugotų. Gražių žodžių šventės dalyviams negailėjo į šventinę, žolynais išdabintą sceną pakviesti svečiai: LR Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Inesa Murauskienė, tarybos nariai Daiva Žebelienė ir Vytautas Laurinaitis, kuris yra ir Vainuto bendruomenės pirmininkas. Vainutiškius ir svečius sveikino Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus, kvietęs visus linksmintis, nes lietus numatomas tik naktį. Seniūnas ypač dėkojo šventės organizatoriams, rėmėjams, ypač šventės vedlei Marytei Eugenijai Matevičienei ir jos kolektyvui.
LR Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis vainutiškiams ir jų svečiams palinkėjo slapčiausių svajonių išsipildymo, rasti paparčio žiedą. Priminęs, kad 2014-ieji paskelbti šeimos metais, palinkėjo visoms šeimoms sėkmės, išreikšdamas viltį, kad jos augintų sveikus vaikus, laimę rastų čia, bet ne užjūriuose. Seimo narių K. Komskio ir R. Žemaitaičio iniciatyva šiais šeimos metais pagerbtos gražios, darnios šeimos, kurių Vainute ypač daug. Padėkos raštai įteikti Ingos ir Remigijaus Jurkaus, Dainos ir Gražvydo Austynų, Daivos ir Stasio Kurlinkų, Loretos ir Aloyzo Lukočių, Loretos ir Jono Skurdelių šeimoms.
„Po daugiau nei 20 metų nepriklausomybės mes svarstome, kas yra šeima. Jums tai nekelia klausimų, kad šeima yra vyro ir žmonos sąjunga, kurioje svarbiausia vaikai. Gaila, kad iš Europos ateina ne tik geros, bet ir blogos tradicijos“, – sveikindamas darnias šeimas sakė K. Komskis.
Administracijos direktoriaus pavaduotoja Inesa Murauskienė pasidžiaugė, kad Vainutas gyvena puikiai, nes rugsėjo pirmąją čia bus atidaryta ikimokyklinė grupė.
Kaip ir kasmet, per Jonines buvo pagerbti tie seniūnijos žmonės, kurie prisideda prie Vainuto puoselėjimo. Jiems – padėkos raštai ir dovanos. Seniūnas pasidžiaugė, kad komisija, apvažiavusi Vainuto miestelį ir seniūniją, pamatė ir įvertino ne vieną daugiabutį, sodybą. Gražiai savo aplinką tvarko A. Baranausko gatvės 38 numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai, Tauragės gatvės 17, A. Baranausko gatvės 35 namo gyventojai. Padėkos raštai ir dovanos įteiktos gražių sodybų šeimininkams Daivai ir Antanui Juraškoms, Sonatai Vaivadaitei ir Tomui Kriaučiūnui.
Į sceną pakviesti ir pasveikinti krepšinio varžybų laimėtojai – Vainuto komanda: Matas ir Julius Jucikai, Audrius Juknius, Edvinas Kurlinkus.
Vakarėjo, o žmonių vis daugėjo, iš visų pusių skubėjo į Joninių šventę. Meno kolektyvai griežė, dainavo, šoko – dovanojo gerą nuotaiką visiems ieškantiems paparčio žiedo, tikintiems, kad išsipildys slapčiausios svajonės. Linksmino kolektyvai iš Vainuto, Usėnų, Žemaičių Naumiesčio, Žemaitkiemio, Bikavėnų. Vainutiškiai šiltai išlydėjo į dainų šventę savo kolektyvus: folkloro ansamblį „Vainuta“ (vad. L. Mieliulytė) ir Vainuto gimnazijos šokių ansamblį „Ūta“ (vad. L. Šaulytė). Abiem kolektyvams įteikti įspūdingi duonos kepalai su daugybe mažų duonos kepaliukų. Ąžuolo vainikais vainikuoti varduvininkai Jonai, Janinos, Rasos. Varduvininkus sveikino ir į ratelį kvietė „Ūtos“ šokėjos, šampano taure ir duona vaišino seniūnas V. Mockus ir Seimo narys R. Žemaitaitis.
Koncertavo Telšių folkloro ansamblis „Spigėns“, grupės „Pikaso“, „Dar“, suliepsnojo Joninių laužas, dangų nuplieskė šventiniai fejerverkai.

Laima PUTRIUVIENĖ

Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis įteikė LR Seimo padėkos raštus gražioms, darnioms vainutiškių šeimoms: Loretai ir Jonui Skurdeliams, Daivai ir Stasiui Kurlinkams, Loretai ir Aloyzui Lukočiams bei Ingai ir Remigijui Jurkams. Šioje šventinėje ceremonijoje ūkininkaujantį tėvą Remigijų Jurkų pavadavo vienas iš 5 Jurkų šeimos vaikų Jonukas.

IMGP4313_resize_resize IMGP4366_resize_resize IMGP4373_resize_resize IMGP4377_resize_resize IMGP4384_resize_resize IMGP4388_resize_resize IMGP4391_resize_resize IMGP4392_resize_resize IMGP4395_resize_resize IMGP4398_resize_resize IMGP4413_resize_resize IMGP4415_resize_resize IMGP4418_resize_resize IMGP4426_resize_resize IMGP4448_resize_resize IMGP4477_resize_resize IMGP4492_resize_resize IMGP4498_resize_resize IMGP4502_resize_resize IMGP4507_resize_resize IMGP4511_resize_resize IMGP4529_resize_resize IMGP4566_resize_resize IMGP4567_resize_resize IMGP4570_resize_resize IMGP4579_resize_resize

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite