Pasiruošimas rugsėjo pirmajai: gydytoja ragina tėvus neatidėlioti sveikatos patikrinimo

Nors tėvai savo atžaloms ieškoti kuprinių, rašiklių ir sąsiuvinių parduotuves užplūsta paskutinėmis rugpjūčio savaitėmis, profilaktiniu sveikatos patikrinimu reikėtų susirūpinti anksčiau. Pasak sveikatos specialistų, taip ne tik galima išvengti susidariusių eilių, bet ir užkirsti kelią galimoms didesnėms sveikatos problemoms.

BENU vaistininkės Lauros Mockutės teigimu, artėjant mokslo metų pradžiai, tėvams susirūpinimą kelia ir artėjančių virusų, peršalimų sezonas.

„Rugpjūčio antroje pusėje kasmet stebime, jog tėvai suskumba stiprinti vaikų imuninę sistemą, ieško preparatų, saugosiančių nuo peršalimo ligų, virusinių infekcijų, teiraujasi įvairių apsaugos priemonių prieš susirgimus darželinukams ir mokyklinio amžiaus vaikams. Pagrindinės prekės krepšelyje: cinkas, selenas, omega 3, vitaminas D“, – dalijasi BENU vaistininkė.

Pasak jos, vasarą vaikai dažniausiai sustiprina savo sveikatą bei imunitetą: dėka atostogų atsipalaiduoja nervinė sistema, sumažėja poreikis maisto papildams.

„Žvelgiant bendrai, vaikų sveikata vasaros metu pagerėja – pagrindinis, tačiau neilgai trunkantis negalavimas dažniausiai būna peršalimas dėl oro kondicionavimo. Taip pat svarbus faktorius – mityba, kuri tampa labiau visavertiška dėl sezoninių daržovių, vaisių ir uogų gausos, tad mažųjų organizmas gerai aprūpinamas įvairiais vitaminais, neretu atveju – tiesiai iš nuosavo sodo“, – sako L. Mockutė.

Tiksliausi patarimai – dėka tyrimų

Vaistinės atstovės nuomone, derėtų įsiklausyti į organizmo siunčiamus ženklus ir sekti savo savijautą.Ji nerekomenduoja atėjus į vaistinę įsigyti visų įmanomų maisto papildų…

„Reikėtų vertinti vaiko kasdienę mitybą ir numatyti, kokių vitaminų ar mikroelementų gali trūkti. Tam, jog nereikėtų spėlioti ir organizmą papildytume tik reikalingomis medžiagomis, reikėtų atlikti kraujo tyrimus ir, atsižvelgiant į rezultatus, taip rinktis maisto papildus. Tik pagal atliktus tyrimus tiksliausiai matyti, kokių vitaminų ar mineralinių medžiagų mūsų ar mūsų vaikų organizmui trūksta“, – pasakoja specialistė.

Pasak vaistininkės, vaikui pabaigus mokyklą bei tuo pačiu pasibaigus privalomajam sveikatos patikrinimui, žmonės linkę numoti ranka į reguliarių patikrų svarbą.

„Gyvenimo tempas šiuo metu – greitas ir intensyvus, branginame kiekvieną laisvą minutę. Todėl kartais visai pamirštame, kokia svarbi yra mūsų sveikata. Todėl ir „neprivalomi“ sveikatos patikrinimai tampa ne tokie dažni. Vertėtų įprasti periodiškai ją tikrinti. Stengtis, jog mūsų maisto racione būtų kuo daugiau sveikų ir kokybiškų maisto produktų bei kuo daugiau judėti, o mityba būtų visavertė“, – pokalbį užbaigia vaistininkė.

Ar kasmetinis sveikatos patikrinimas būtinas?

Paklausta apie mokinio sveikatos pažymėjimus, Šeškinės poliklinikos šeimos medicinos III vaikų skyriaus vedėja ir gydytoja Miglė Trumpickaitė pasakoja, jog gydytojai juos išduoda kartą per metus ir tai galima daryti bet kuriuo metų laiku – šis pažymėjimas galioja ištisus metus nepriklausomai nuo to, kada buvo išduotas.

„Tereikia susiplanuoti profilaktinio patikrinimo vizitą pas šeimos gydytoją arba vaikų ligų gydytoją, pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą. Įprastai pačių tėvelių iniciatyva patikrinti vaikų sveikatą atsiranda artėjant mokslo metams. Vis dėlto, asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir patys gydytojai bei slaugytojai padeda susiplanuoti šiuos vizitus ir anksčiau – aktyvūs kvietimai prasideda jau nuo ankstyvo pavasario, praėjus intensyviam ūmių žiemos laikotarpio infekcijų sezonui“, – pataria gydytoja.

Specialistė teigia, jog patikrinimas mokinio sveikatos pažymėjimui turi padėti gydytojui nustatyti rizikos veiksnius, susijusius su fiziniu ugdymu, skubia pagalba ugdymo įstaigoje, mitybos pritaikymu, alergenų vengimu, tinkama sėdėjimo vieta vaikui ir dantų ir žandikaulio būkle. Tam, kad gydytojas tai padarytų, reikalingi tam tikri tyrimai, matavimai, pokalbiai su vaikais ir jų tėvais, detali vaiko apžiūra, specialistų išvados ir ne tik.

„Gydytojai dažniau privalo atlikti tyrimus, gauti tam tikras specialistų konsultacijas, kai vaikas priklauso kuriai nors rizikos grupei – pavyzdžiui, kuomet jų tėvai ar jie patys (priklausomai nuo amžiaus) yra vegetarai, sergantiems lėtinėmis ligomis ar tiems, kam nustatytas neharmoningas augimas“, – sako ji.

Neramina fizinio aktyvumo stoka

Gydytoja M. Trumpickaitė tęsia, jog dėl vaikų organizmo specifikos jų būklė kinta greitai, o įvairiausių klausimų ir nusiskundimų pasitaiko gana dažnai – tėvai ieško pagalbos imuniteto stiprinimo, mitybos, specialistų konsultacijų klausimais.

„Vieni dažniausių tėvų rūpesčių – netinkami mitybos įpročiai, mažas fizinis aktyvumas, per didelis įsitraukimas į ekranus, laikysenos problemos, dažni susirgimai ūmiomis infekcinėmis ligomis ir įgūdžių trūkumas su lengvesniais negalavimais susitvarkyti namuose, be gydytojo pagalbos“, – sako ji.

Baigdama pokalbį, gydytoja patikina – jeigu vaikas turi sveikatos problemų, tai nereiškia, kad jis negali lankyti ugdymo įstaigos – tai tik rodo, kad jo fizinė ar psichologinė būklė yra lengviau pažeidžiama arba reikalauja specifinio dėmesio kasdien. Pavyzdžiui, vaikai, turintys nuolatinių ar laikinų sveikatos sutrikimų gali mankštintis pagal specialiąją kūno kultūros programą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Skardos lankstinių gamyba

lankstiniai

Gaminiai iš skardos lankstinių daugelį metų vaidina svarbų vaidmenį statybinėse konstrukcijose. Trapecijos formos skarda išsiskiria paprastomis, bet išraiškingomis formomis. Tai funkcionali medžiaga, kuri leis įgyvendinti tiek paprastus, tiek gana  ambicingus architektūrinius projektus. Anot specialistų, trapecinis profilis griauna tradicinę stogo dangų naudojimo koncepciją: trapecijos formos lakštai puikiai tinka stogams, fasadams ir tvoroms. Tai sudarys galimybes įgyvendinti išorinės architektūros estetiškus ir funkcionalius sprendimus. Dėl šių priežasčių trapecijos formos profilius labai vertina architektai, konstruktoriai ir nuosavų namų savininkai. Rinkoje rasite įvairių profilių, storių

Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta net 140 kg maisto

Jeigu namuose daug maisto iš šaldytuvo ar virtuvės spintelių iškeliauja į šiukšlių dėžę – verta susimąstyti. Paminėjus Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną, puiki proga pradėti keisti savo įpročius. Šią jau ketvirtą kartą minimą dieną siekiama atkreipti dėmesį į be reikalo švaistomo maisto neigiamą įtaką ne tik mūsų finansams, bet ir visai mūsų planetai. Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma beveik 59 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia net 132 mlrd. eurų.  Vidutiniškai kiekvienas ES gyventojas išmeta 131 kg

Didės pensijos ir kitos socialinės išmokos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija apskaičiavo, kiek kitąmet didės įvairių rūšių pensijos. Tai aktualu daugiau nei penktadaliui mūsų šalies žmonių – 2023 m. rugpjūčio mėnesio duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 616 tūkst. senatvės pensijos gavėjų ir apie 7,5 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Augs ir baziniai socialinių išmokų dydžiai – bazinė socialinė išmoka, šalpos pensijos, tikslinės kompensacijos, valstybės remiamų pajamų dydis, – dėl to didės vaiko pinigai ir kitos socialinės išmokos. Siūlymams dar turi pritarti Vyriausybė ir Seimas. „Planuojame,

Tarptautinė Kauno policijos ir prokuratūros operacija: išardytas narkotikų tinklas nuo Graikijos iki Lietuvos

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Kauno apygardos prokuratūros prokurorais, atlikdami tyrimą dėl elektroninėje erdvėje platinamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, išaiškino asmenis, kurie internetinėse platformose galimai vykdė narkotinių medžiagų gamybos mokymo ir kvaišalų platinimo veiklas. Tarp pirkėjų galimai buvo ir nepilnamečių. Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos mūsų šalį galimai pasiekdavo iš Graikijos. Sukti, tačiau išnarplioti keliai internetinėse erdvėse Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad

Taip pat skaitykite