Pasaulinė dviračių diena ir monetos

dviračioPasaulinė dviračio diena minima birželio 3-iąją. Šiemet tai buvo pirmadienį. Tai diena, kai visi yra kviečiami vietoj automobilio rinktis dviratį ar kitą aplinkai draugišką transporto priemonę.

Dviračio atsiradimo istorija

Dviratis ne tik yra ekologiška transporto rūšis, bet ir skatina sveiką gyvenseną. Pastebėta, kad važiavimas dviračiu mažina širdies ligų, insulto, tam tikrų vėžio formų ir diabeto riziką. Pasaulinę dviračio dieną valstybės raginamos gerinti kelių eismo saugumą, sudaryti tinkamas sąlygas dviračių takų infrastruktūrai miestuose, skatinti žmonių įprotį nuo vaikystės važinėtis dviračiais ir organizuoti dviračių žygius.

Dviračio išradėju laikomas vokietis Karlas Draizas (Karl von Drais), kuris 1817 m. liepos 12 d. savo sumeistrautu balansiniu dviračiu (be pedalų) nuvažiavo iš Manheimo iki Švecingeno. Dviratis turėjo du vienodo dydžio ratus, vairo rankenas ir stabdžius.

2017 m. minint dviračio išradimo dviejų šimtų metų sukaktį, Vokietijoje buvo išleista kolekcinė proginė 20 eurų moneta.

Tačiau dviračio su pedalais išradėjas yra kitas žmogus, kalvis iš Škotijos Kirkpatrikas Makmilanas (Kirkpatrick Macmillan). Jis 1839 m. pagamino dviratį, sveriantį 34 kg, sudarytą iš medinio rėmo su išdrožta arklio galva ir dviejų guma padengtų geležinių ratų. Priekinis ratas buvo 80 cm skersmens, o galinis – 110 cm. Pedalus ir galinį ratą jungė svertai, kuriuos, norint važiuoti, reikėjo judinti pirmyn ir atgal.

Dviračiai ir monetos

Lietuvoje vienintelė moneta, kurioje vaizduojamas dviratis, pasirodė 2003 m. ir buvo skirta XXVIII olimpiados žaidynėms Atėnuose įamžinti. Monetos dailininkas Giedrius Paulauskis ant šios kolekcinės 50 litų sidabrinės monetos averso pavaizdavo Lietuvos Respublikos herbą, viršuje jo puslankiu užrašė LIETUVA, apačioje nurodė monetos nominalą 50 LITŲ, kairėje metus – 2003.

Monetos reverse pavaizduotos stilizuotos dviratininkės. Kairėje pateiktas Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ženklas, viršuje puslankiu užrašyta ATĖNAI, apačioje – 2004.

Šios monetos tiražas 2000 vnt.

Pasaulyje vaizduoti dviračius ant monetų yra neretas reiškinys. Monetas su dviračiais yra išleidusi Meno sala, taip pat Vokietija, Kanada, Italija ir begalė kitų šalių. Šiomis monetomis siekiama paskatinti žmones domėtis dviračio istorija, sportu ir skatinti sveiką gyvenseną!

Pinigų muziejaus inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Gydytojai rekomenduoja hidrolizuotą kolageną. Kas tai?

Apie kolageno papildus ir jų naudą girdėjo daugelis. Tačiau ne visiems pažįstamas hidrolizuotas kolagenas, kurio sudėtyje gausu aukščiausios kokybės I, II ir III tipo kolageno peptidų. Kuo ypatingas šis papildas ir ką žinoti apie jo vartojimą? Atsakome! Kokybiškas maisto papildas Hidrolizuotas kolagenas, paprastai išgaunamas iš galvijų, yra populiarus miltelių formos papildas, kuris nuo kitų kolageno papildų skiriasi savo forma, bet ne veiksmingumu. Šios rūšies kolagenas suskaidomas į mažesnius peptidus, kad būtų lengviau įsisavinamas, todėl jis labai efektyviai veikia odos sveikatą,

Geriausios antklodės visiems metų laikams. Kaip išsirinkti?

Antklodės yra svarbi miego dalis, daranti įtaką ne tik komfortiškam miegui, bet ir bendrai gyvenimo gerovei. Pasirinkus tinkamą antklodę, ypač vilnonę, galima pagerinti miego kokybę ir savijautą visais metų laikais. Vilnonės antklodės yra ypač vertinamos dėl jų natūralių savybių, kurios suteikia šilumą, reguliuoja drėgmės lygį ir leidžia odai kvėpuoti. Vilna yra gamtos duota medžiaga, turinti  puikias izoliacines savybes. Tai reiškia, kad vilnonė antklodė gali suteikti šilumos, kai reikia, tačiau tuo pat metu gali būti naudojama visais metų laikais, reguliuojant kūno

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkant rankinę vyrui?

Laikai, kai vyrai buvo santūrūs dėl aksesuarų, seniai praėjo. Vis labiau populiarėja tokie vyriški aksesuarai kaip elegantiškas laikrodis, sąsagos, krepšys ar rankinė. Tinkamai priderinti prie stiliaus ir progos suteikia vyriško charakterio ir elegancijos.   Vyriška odinė rankinė per petį yra praktiškas ir stilingas aksesuaras, galintis papildyti bet kurio vyro garderobą. Renkantis tokią rankinę, svarbu atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų, kurie padės išsirinkti kokybišką ir ilgalaikį gaminį. Atkreipkite dėmesį į odos kokybę. Aukštos kokybės oda yra patvari, atspari dėvėjimuisi ir

Šilutės ligoninėje atnaujinta įranga akių ligų diagnostikai

Konsultacinės poliklinikos akių ligų kabinetas pasipildė šiuolaikišku, išskirtines diagnostines galimybes turinčiu optiniu koherentiniu tomografu. Akių vidines struktūras (visus tinklainės sluoksnius) leidžiantis pamatyti prietaisas gerokai pagerina ankstyvąją akių ligų diagnostiką ir gydymą. Neskausmingas prietaisas Nuo šiol pacientams, sergantiems glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija, diabetine retinopatija ir kitomis akių ligomis, nereikės vykti į kitus miestus, norint patikslinti diagnozę ir atlikti tyrimą. Šis neinvazinis, šviesos metodu pagrįstas tyrimas neturi jokių skausmingų pojūčių, yra saugus, patogus ir atliekamas per trumpą laiką (nuo 5 iki 10

Taip pat skaitykite