Parduodama nauja kolekcinė moneta, skirta Abiejų Tautų Respublikos Edukacinės komisijos jubiliejui

Spalio 5 d. Lietuvos bankas pradėjo išankstinę prekybą kolekcine 10 eurų nominalo sidabro moneta, skirta Abiejų Tautų Respublikos Edukacinės komisijos įkūrimo 250 m. sukakčiai. Išankstinio pardavimo metu kolekcinę monetą galima įsigyti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt. Nuo spalio 12 d. moneta bus išleista į apyvartą, tuomet ją bus galima nusipirkti dar ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.

Monetos sukūrimas – bendras Lietuvos banko ir Lenkijos centrinio banko projektas. 1773 m. spalio 14 d. įkurta Abiejų Tautų Respublikos Edukacinė komisija atliko reikšmingą vaidmenį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ir Lenkijos karalystės istorijoje. „Edukacinės komisijos įsteigimas liudijo Apšvietos epochos idėjų perėmimą Abiejų Tautų Respublikoje“, – teigia kolekcinės monetos aprašymą parengusi istorikė, humanitarinių mokslų daktarė Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.

Edukacinė komisija buvo pirmoji Europoje švietimo ministerija, atsakinga už mokyklų sistemos organizavimą, administravimą bei ugdymo turinį. Jai buvo pavesta kontroliuoti visas Lenkijos karalystės ir LDK akademijas, aukštąsias mokyklas, akademines bendruomenes ir viešąsias mokyklas, taip pat modernizuoti ir supasaulietinti ugdymo turinį, kuriam iki tol įtaką darė Jėzuitų ordinas.

Edukacinės komisijos  tema simboliais atskleista ir  kolekcinėje  monetoje, kurią sukūrė dailininkas Giedrius Paulauskis. Monetos averse pavaizduotas LDK herbas Vytis ir reformuotos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vyriausiosios mokyklos – Vilniaus universiteto (VU)  pastatų ansamblis (XVIII a. 9 deš. graviūra).

Monetos reverse – Abiejų Tautų Respublikos Edukacinės komisijos antspaudo atvaizdas, žemiau – atversta simbolinė knyga. Vienas jos viršelis vaizduoja reformuotoje VU spaustuvėje 1783 m. perleistą pradžios mokykloms skirtą vadovėlį. Kitame knygos viršelyje – lietuviškai pateikta citata iš pirmojo Edukacinės komisijos aplinkraščio: „… jaunų žmonių lavinimas ir švietimas – vienintelė tvarios valstybių laimės sąlyga“. Monetos briaunoje užrašas „1773“, skirtukas – laurų šakelė.

Abiejų Tautų Respublikos Edukacinės komisijos 250 m. sukakčiai skirtos monetos tiražas – 3 000 vnt. Monetas nukaldino UAB „Lietuvos monetų kalykla“. Sidabro moneta yra 34 mm skersmens, 23,3 g svorio, jos pardavimo kaina – 72 Eur su PVM. Svarbiai sukakčiai paminėti skirta kolekcinė moneta – tai jau antrasis bendras projektas su Lenkijos centriniu banku. Lietuvos ir Lenkijos centriniai bankai 2021 m. išleido sidabro monetas, skirtas Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230 m. sukakčiai.

Lietuvos banko inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Elektroninių sukčių Kalėdos prasideda anksčiau: kaip nepasimauti ant jų kalbiuko?

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras informuoja, kad per trečiąjį metų ketvirtį, nuo liepos iki rugsėjo, elektroniniai sukčiai iš mūsų šalies gyventojų ir įmonių siekė išvilioti 5,1 mln. eurų – net penktadaliu daugiau nei per tą patį laiką pernai. Tačiau, nepaisant suintensyvėjusių atakų, šalies finansų institucijų atsparumas sukčiavimui taip pat auga. Realūs nuostoliai, kuriuos sugebėjo padaryti sukčiai, minėtu laikotarpiu, palyginus su 2022-aisiais, sumažėjo 3 procentais, iki 2,3 mln. eurų. Vidutinė išviliojama suma šių metų trečiąjį ketvirtį siekė 871 eurą. Skaičiuojama, kad

Baltijos šalių tyrimas: dūmų detektorių namuose mažėja, lietuviai jų turi mažiausiai

Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse mažėja dūmų detektorius namuose turinčių asmenų, o gaisruose žuvusių žmonių skaičius mūsų šalyje auga. Tyrimo duomenys rodo, kad praėjusiais metais šiuos įrenginius nuosavame būste buvo įsirengę 70 proc. Lietuvos gyventojų, šiemet – 64 proc. mūsų šalies žmonių. Ši tendencija akivaizdi ir Latvijoje (detektorių nuo 78 proc. sumažėjo iki 73 proc.) bei Estijoje (detektorių nuo 93 proc. sumažėjo iki 90 proc.). Be to, gerokai mažiau lietuvių, lyginant su latviais ir estais, savo būstuose turi šiuos namų

Generalinei prokuratūrai pateiktas skundas dėl Vyriausybės neskaidriai panaudotų milijardų

Viešojo intereso gynimo fondas ir Sveikatos teisės institutas pateikė skundą Generalinei prokuratūrai dėl COVID valdymui skirtų lėšų panaudojimo teisėtumo ir prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimų nusikalstamų veikų (didelio masto lėšų iššvaistymo ir piktnaudžiavimo valdžia) bei pradėti viešojo intereso gynimo procedūrą. Ar galimas Lietuvoje milijardinis „skandalas” dėl Vyriausybės veiklos, dabar turės atsakyti Prokuratūra. STI suburtos teisės ir finansų ekspertų grupės atliktas tyrimas parodė, kad 2020-2022 metų laikotarpiu Vyriausybė be teisėto pagrindo ir neužtikrindama lėšų panaudojimo skaidrumo paskirstė apie 3 milijardus

Orai antrąją savaitės pusę, kai baigiasi kalendorinis ruduo

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie neramius orus, kurie prasidės jau šiandien, lapkričio 29 d., trečiadienį. Tarnybos įspėja, kad trečiadienį jau turėtų būti itin neramu ir bent jau Rytų Lietuvoje sulauksime itin smarkaus snygio. Trečiadienio naktis buvo ir rūku, plikledžiu, šerkšnu. Vėjas buvo silpnas. Temperatūra siekė 6-11, rytiniuose rajonuose kai kur –12-15,pajūryje – 3-5 laipsnius šalčio. Dieną daug kur pasnigs, Rytų Lietuvoje vietomis smarkiai. Kai kur pustys. Vėjas besikeičiančios krypties, 6-11 m/s. Temperatūra 1-6 laipsniai šalčio, Kuršių nerijoje 0-2 laipsniai šilumos. Orų

Taip pat skaitykite