Pamoka ,,Karalienė Luizė Lietuvoje“

Balandžio 13 d. Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje vyko atvira integruota lietuvių kalbos ir literatūros pamoka „Karalienė Luizė Lietuvoje“ 8b klasės mokiniams, kurią vedė specialioji pedagogė, logopedė Monika Žeimienė bei lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jūratė Daugalienė.

Kūrybinio rašymo ugdymui pasitelktos Padlet, Canva programos paįvairino pamokos veiklas. Panaudotos teatro meno išraiškos priemonės (su mokiniais bendravo pati Karalienė!) sustiprino bei pagyvino istorinio konteksto įspūdį. Pamokoje panaudoti inovatyvūs metodai įkvėpė mokinius parašyti literatūrinį laišką ,,Jos Didenybei Karalienei Luizei“.

Tokia žinia dalijasi Žemaičių Naumiesčio gimnazija.

 

Iki pat šiandien mylima ir nepamiršta Prūsijos karalienė Luizė

Kol vieni kovojo ir vadovavo karams, kiti į istoriją įėjo ramiai, taikiai, bet taip pat stipriai ir visiems laikams. Taip buvo ir su Prūsijos karaliene Luize, vokiečių labai mylima ir gerbiama iki pat šių dienų. Kadangi mūsų kraštas prieš šimtus metų priklausė Prūsijai ir be pavadinimo „Mažoji Lietuva“ turėjom dar ir kitą – „Prūsų Lietuva“, mums yra labai svarbu pažinti ne vien Lietuvos, bet ir Prūsijos istoriją bei asmenybes, ryškiausiai įsirašiusias jos puslapiuose.

Prūsijos karalienės Luizės portretas, kurį 1802 m. nutapė austrų tapytojas Jozefas Grasis.

1701 m. Šventosios Romos imperijos kurfiurstas Frydrichas III vietoje Prūsijos hercogystės įkūrė Prūsijos karalystę, kurios sostine tapo Karaliaučius, nuo 1772 m. – Berlynas, o 1806 -1807 m. laikotarpiu – Klaipėda. 1793 m. gruodžio 24 d. Meklenburgo hercogaitė Luise Auguste Wilhelmine Amalie, būdama 17 metų, ištekėjo už Prūsijos sosto įpėdinio Frydricho Vilhelmo III, kuris Prūsiją valdė 1776–1840 m. Luizė tapo Prūsijos karaliene ir tvirtu karaliaus ramsčiu. Ji buvo laikoma viena iškiliausių bei gražiausių Europos moterų.

Pirmą kartą į Klaipėdą (Memelį) karalienė atvyko 1802 m. birželio 10 d. Karališkoji pora iš Karaliaučiaus per Kuršių neriją vyko į Klaipėdą susitikti su naujuoju Rusijos imperatoriumi Aleksandru pirmuoju (1801–1825).

Antrasis karališkosios šeimos apsilankymas Klaipėdos krašte buvo priverstinis. Frydrichas Vilhelmas trečiasis 1806 m. spalio 9 d. paskelbė Prancūzijos imperatoriui Napoleonui Bonapartui karą. Tačiau po Jenos mūšio kartu su visu karališkuoju dvaru, vyriausybe ir dalimi Prūsijos armijos buvo priverstas bėgti į tolimiausią Prūsijos miestą – Klaipėdą. Nuo 1807 m. sausio iki 1808 m. Frydrichas Vilhelmas trečiasis, jo žmona Luizė ir vaikai gyveno Klaipėdoje.

1807 m. birželio 25 d. Tilžėje prasidėjo taikos derybos, kurioms sąlygas diktavo Prancūzijos imperatorius Napoleonas. Keturioms savaitėms, kol vyko Tilžės derybos, Piktupėnai (Pagėgių sav.) buvo virtę Prūsijos karaliaus, jo žmonos Luizės ir jų gausios šeimynos rezidencija. Trumpam į Piktupėnus buvo atvykęs ir Prūsijos sąjungininkės Rusijos caras Aleksandras pirmasis. Yra žinoma, kad jie su palydomis buvo apsistoję Piktupėnų mokykloje ir kunigo name.

Prūsijos atžvilgiu Prancūzijos imperatorius Napaleonas buvo nusiteikęs ypač nepalankiai, vadino ją valstybe „kuri neužsitarnauja, kad gyvuotų“. 1807 m. liepos 6-ąją Tilžėje įvykęs karalienės Luizės ir imperatoriaus Napoleono Bonaparto susitikimas baigėsi be rezultatų.

1807 m. liepos 7-ąją ant specialiai Nemuno viduryje pastatyto plausto, Prancūzijos imperatorius Napoleonas ir Rusijos caras Aleksandras pirmasis pasirašė Tilžės taikos sutartį.

1810 m. liepos 19 d. Prūsijos karalienė Luizė, sulaukusi vos 34-erių metų, mirė.

Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I ir Prūsijos karalienės Luizės susitikimas Tilžėje 1807 m. liepos 6 d. Dailininko N. L. F. Gosse darbo fragmentas, perspausdintas Austrijoje spausdintame atviruke. Iš Petro Skutulo rinkinio

Nors Tilžės sutartis buvo itin nepalanki Prūsijai, Prūsijos karalienės Luizės apsilankymas Pagėgių krašte paliko ryškų pėdsaką žmonių atmintyje. Pasakojama, kad misijai pas Napoleoną nepasisekus ir patvirtinus Prūsijai nepalankią sutartį, Luizė ilgai ir graudžiai verkusi sode po liepomis Piktupėnuose. Vėliau, pagerbiant karališkąją porą, mokyklos sode pasodintos dvi liepaitės. Ilgainiui jas imta vadinti karalienės Luizės liepomis, Klaipėdos Karalienės Luizės klubo rotariečių rūpesčiu, pažymėtos atminimo lentele. 1907 m. Tilžėje pastatytas tiltas per Nemuną buvo pavadintas Karalienės Luizės vardu. Šiuo metu tiltas jungia Lietuvą su RF Kaliningrado sritimi.

2014 m. liepos 6 d. Sovetsko miesto parke, nuo seno vadinamu Jokūbynės parku, atkurtas paminklas Prūsijos karalienei Luizei. Šis paminklas, statytas 1900 m. Antrojo pasaulinio karo metu buvo sunaikintas, jo likimas nežinomas.

Pagal tic.pagegiai.lt inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Parama verslo plėtrai Šilutės rajone

Šilutės rajono vietos veiklos grupė (VVG) planuoja skelbti kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“ bei gauti finansavimą naujų darbo vietų kūrimo išlaidoms. Parama teikiama įvairiai ekonominei ne žemės ūkio veiklai, apimančiai produktų gamybą, apdorojimą, perdirbimą, įvairių paslaugų teikimą. Galimi pareiškėjai: Šilutės rajone registruotas privatus juridinis arba fizinis asmuo, vykdantis veiklą ilgiau nei 1 m. Juridinio asmens – metinės pardavimo pajamos ataskaitiniais metais (2021 m.) turi būti ne mažesnės kaip 12 vidutinių darbo užmokesčių,

Odinių baldų derinimas: kokiame interjere jie tinka labiausiai?

Tikriausiai nėra nieko malonesnio, nei po sunkios darbo dienos prigulti ant odinio fotelio ar sofos. Nesvarbu, ar norite tiesiog pailsėti, ar ruošiatės žiūrėti mėgstamą laidą, ar pasimėgauti įdomia knyga – tai gali būti tobula akimirka. Patogūs ir stilingi baldai yra aukščiausias komforto elementas. Taigi, kaip reikėtų derinti odinius baldus? Štai keletas naudingų patarimų.   Klasikinės spalvos ir ne tik Iš odos pagaminti baldai yra nepavaldūs laikui ir tinka beveik bet kokio stiliaus interjere. Žinoma, jie visuomet patraukliai atrodys prie klasikinių

Chirurgai paneigia 3 mitus apie abdominoplastiką

Tiek dėl genetikos, tiek dėl drastiško svorio netekimo, gimdymo ar kitų kūno pokyčių, būna, pilvo oda praranda elastingumą ir nesugrįžta į buvusią padėtį. Tokiais atvejais atkurti plokščią pilvą sportu ar subalansuota mityba – sunku ar net visai neįmanoma. Tokiu atveju rekomenduojama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu stangrinama sukritusi oda, suglebę pilvo raumenys ir, pacientui pageidaujant, koreguojamas riebalų perteklius. Šiame straipsnyje specialistai paneigia tris populiariausius mitus apie pilvo plastiką. 1. Ši procedūra skirta tik moterims Pilvo plastika dažniausiai atliekama moterims vien

Kokie orai bus pirmąjį kalendorinės žiemos savaitgalį?

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad pirmasis kalendorinės žiemos savaitgalis nebus labai šaltas, tačiau sniego žadama. Gruodžio 2 d., penktadienį, dangus  bus debesuotas, trumpų pragiedrulių gali būti nebent šiaurės rytiniuose rajonuose. Gausaus sniego nebus, vėjas irgi menkas. Aukščiausia temperatūra visoje šalyje išliks neigiama: 1-6 laipsniai šalčio. Gruodžio 3 d., šeštadienį, naktį bus debesuota, nesnigs, tačiau keliuose vietomis bus slidu. Temperatūra bus 3-8 laipsniai šalčio. Šeštadienio dieną debesys bus tankūs, pragiedrulių nelaukiama. Jau po vidurdienio pietiniame šalies pakraštyje pradės snyguriuoti, iki vakaro turėtų

Taip pat skaitykite