Pamario dangų vėl raižė lėktuvų modeliai
Kai po daugelio metų pertraukos pernai vėl sėkmingai vyko „Pamario taurės“ radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos, mažai kas abejojo, kad jos Armalėnų aerodrome vyks ir šiemet. Nors pūtė stiprokas vėjas, užtat pabodęs lietus netrukdė modeliams kilti į padangę.
Varžybų atidarymą paskelbė Šilutės aerodromo direktorius Valdemaras Marčiulionis, Skambant Lietuvos himnui, vėliavą pakėlė jauniausias Šilutės aviamodeliuotojų klubo „Skrydis“ narys. Varžybų dalyvių pasveikinti atvykęs LR Seimo narys Artūras Skardžius sakė, kad aviamodelių skraidinimas nėra vien šia aistra užsikrėtusių suaugusių vyrų žaidimas: „Ši atgimstanti sporto šaka turi labai platų pritaikymą pramonėje, meteorologijoje ir karyboje. Teko lankytis Afganistane, Kandagare, lietuvių misijos uždarymo ceremonijoje ir savo akimis matyti, kaip lietuvaičiai valdo bepiločius orlaivius vykdydami žvalgybos ir palaikymo misijas. Džiaugiuosi, kad jaunimas perima vyresniųjų patirtį, kurią galės pritaikyti praktikoje“.
Šiemet varžybose dalyvavo devyni sportininkai iš Gargždų, Kuršėnų, Kauno ir Klaipėdos. Jiems ore reikėjo atlikti 9 figūras. Keturios iš jų – pakilimas, horizontali aštuoniukė, žemėjimas ratu (leidžiantis iš maždaug 6 metrų ir apskrendant ratą) bei nusileidimas – buvo privalomos. Kitas sportininkai galėjo pasirinkti savo nuožiūra. Pradedant ir baigiant figūrą apie tai balsu reikėjo įspėti teisėjus. Taip pat buvo vertinama lėktuvų išvaizda.
Šiemet varžyboms teisėjavo klaipėdiečiai Boleslovas Daniušis, Edvardas Šeikovskis ir Vladimiras Butkinas, jiems vadovavo kuršėniškis Vytautas Steponavičius. Nors pats dalyvauti varžybose negalėjo, aistringas modeliuotojas V. Butkinas vis vien suspėjo išsitraukti iš savo automobilio bagažinės ir paleisti į orą lengvutį reaktyvinio naikintuvo modelį. Nors į priekį jį ginė nedidukas elektrinio variklio sukamas propeleris, šis lėktuvėlis kaip tikras naikintuvas sugebėjo kone sustoti ore, padaryti unikalią „kobros“ figūrą. Pasak V. Butkino, tai praktiškai kambarinis modelis, vienu akumuliatoriaus pakrovimu galintis ore išbūti iki 10 minučių, todėl net nedidelis Armalėnų aerodrome pūtęs vėjas jam buvo per stiprus.
Varžybose dalyvavo gerokai solidesni lėktuvai. Kai kurių kaina buvo tokia pat, kaip neblogo padėvėto automobilio, o pasukti vairams reikėjo apie 60 kg jėgos.
Šiemet varžybų nugalėtoju tapo Valerijus Kostikovas iš Klaipėdos, pernai pademonstravęs ir, deja, čia pat Armalėnuose sukūlęs unikalų reaktyvinio lėktuvo „L-39“ kopiją. Kad niekas neapdraustas nuo nelaimių, patvirtino ir nelabai sėkmingas antrą vietą užėmusio dar vieno klaipėdiečio Algirdo Ungulaičio skrydis per treniruotę. Jo valdomas lėktuvas nelabai sėkmingai nutūpė, nors važiuoklę pavyko greitai sutvarkyti, varžybose jis dalyvavo jau su kitu modeliu. Trečias šiemet liko pernai „Pamario taurę“ iškovojęs Mindaugas Grimalis iš Gargždų.
Armalėnuose dangų raižė ne tik varžybų dalyvių lėktuvai – buvo ir tokių, kurie varžybose nedalyvavo, tačiau turėjo ką parodyti vis gausiau į panašias varžybas susirenkantiems žiūrovams. Tai buvo ir nesudėtingi plastikiniai elektros variklių skraidinami modeliai, ir ranka į orą išmetamas, bet sugebantis kylančias oro sroves pagauti sklandytuvas, ir kruopščiai pagamintos legendinės „Lituanicos“ bei „ANBO 4“ kopijos.
Vaidotas VILKAS