Pakeliaukim „Vėtrungių keliu“

Penktajame Lietuvos etnografiniame regione – Mažojoje Lietuvoje – nuo senų laikų buvo žinomas unikalus, tik šiam kraštui būdingas laivų ženklas – vėtrungė. Teigiama, kad jį sugalvojo Kuršių marių žvejybos inspektoriaus Ernstas Vilhelmas Berbomas (Ernst Wilhelm Beerbohm).

Šventės atributai – „Vėtrungių kelio“ žaidimo vėliava ir varpas.

Būtent E. V. Berbomo gimimo dieną – birželio 26-ąją – vėl buvo pradėtas dalyvių ratą iš ankstesnių metų turintis „Vėtrungių kelio“ žaidimas. Tą dieną vyko įvairių renginių: šilutiškiai ir miesto svečiai dalyvavo ekskursijoje autobusu H. Zudermano keliais, sugrįžę Hugo Šojaus muziejaus kiemelyje galėjo paskanauti vofelių ir kafijos, užsukti į improvizuotą spaustuvę ir įsigyti skarelių su vėtrungių ženklu, kurį sukūrė tautodailininkas Romas Tarvydas. Vėliau buvo iškelta „Vėtrungių kelio“ žaidimo vėliava.
Hermano Zudermano keliais
„Vėtrungių kelio“ žaidimas šiemet rengiamas jau penktąjį kartą. Žaidimo organizatoriai, naudodamiesi mūsų regiono vėtrunge, kviečia šilutiškius ir kitus žmones, besidominčius savo kraštu, keliauti rekomenduojamais maršrutais ir atlikti žaidimo užduotis.
Penkioliktą valandą pilnas autobusas, lydimas muziejaus direktorės Indrės Skablauskaitės, kultūros ir pramogų centro direktorės Jūratės Pancerovos, išvyko į ekskursiją vokiečių rašytojo Hermano Zudermano keliais. Klausydamiesi muziejininkės Romos Šukienės pasakojimo, aplankėme H. Zudermano gimtąjį namą Macikuose, stabtelėjome prie tos vietos, kur buvo senoji evangelikų liuteronų bažnyčia, prie H. Zudermano tėvų kapo ir paminklo. Miškelyje prie stadiono, kurį sodino Hugo Šojus ir pavadino Varnamiškiu, buvo priminta, kad Hugo Šojus būtent čia susipažino su Hermanu Zudermanu.
Nepamiršta ir „Germanijos“ viešbučio, stovėjusio toje vietoje, kur dabar įsikūrusi savivaldybė, bei Žalgirių miško. Savo apysakoje „Jonas ir Erdmė“ H. Zudermanas pasakojo būtent apie toje vietovėje gyvenančius žmones. Apgailestauta, kad šiuo metu nerekomenduojama vaikštinėti Žalgirių miško pažintiniu taku. Visiems kelionės dalyviams, tarp kurių buvo ir klaipėdiečių, išdalinti lankstinukai su informacija apie „Vėtrungių kelio“ žaidimą.

Senąja spausdinimo mašina ypač domėjosi mažieji šilutiškiai.

Vėtrungių kelio“ žaidimas
Šis žaidimas, rengiamas jau penktus metus, įgauna naujų formų. Žaidimo organizatoriai lankstinuke skelbia, kad šiemet „Vėtrungių kelią“ sudaro trys dalys: „Skonių kolekcija“, „Lobiai“ bei „Selfie“. Norintys dalyvauti žaidime gali rinktis bet kurį žaidimą. Visą informaciją apie šį žaidimą galima rasti muziejaus puslapyje, o tuo susidomėjusieji turės galimybę pakeliauti po gražų mūsų kraštą, nes žaidimo partnerių yra visame regione – nuo Jurbarko iki Neringos savivaldybės.
Savaime aišku, kad žaidimo dalyviai kviečiami apsilankyti muziejuose, informaciniuose centruose, bibliotekose. O norint įvykdyti tam tiktras užduotis, reikės nusifotografuoti ar atlikti kokią kitą užduotį. Žaidimas tęsis visą vasarą ir baigsis rugsėjo 27 d., kai oficialiai baigiasi turizmo sezonas.
Dalyvausiantys žaidime „Skonių kolekcija“, penkiose žinomose kavinėse užsisakę „Vėtrungių kelio“ skonio patiekalą“, turės ne tik skanauti išskirtinių patiekalų, bet, gavę voką, privalės atlikti nurodytą užduotį.
„Lobių“ dalis skirta atkaklesniems keliautojams, kurie pagal žemėlapį turės surasti savo lobius. „Selfie“ (asmenukė) žaidimo dalyviai, atvykę į kiekvieną objektą, pasidarys asmenukę ir nuotrauką kels į žaidimo svetainę. Informacijos reikia ieškoti atnaujintoje specialioje „Vėtrungių kelio“ žaidimo interneto svetainėje.
Improvizuotoje kavinėje
17.00 val. muziejaus kiemelyje vyko edukacinės programos šeimoms. Į kiemelį užsuko iš ekskursijos sugrįžę šilutiškiai ir klaipėdiečiai. Dvaro kieme įsikūrusioje jaukioje ir šventiškai išpuoštoje kavinėje buvo galima paskanauti cukraus pudra pagardintų vaflinių blynų, šišioniškių vofeliais vadinamų, užsigerti krašto senbuvių pamėgta kafija. Susidomėjusieji senąja spausdinimo technika galėjo įsigyti skarelių su senovine spausdinimo mašina atspaustais šiai progai sukurtais „ypatiškais“ „Vėtrungių kelio“ ženklais.
Gražaus būta pasisėdėjimo, pasikalbėjimo, vaikų žaidimo čia pat pievelėje, nekreipiant dėmesio į stiprų vėją, besidžiaugiant vis pasirodančia saulute. Vofelių kepėjai turėjo suktis lyg vijurkai, ne kartą teko bėgti iš naujo maišyti tešlą naujai atėjusiems svečiams. Skambėjo muzika, spragsėjo fotoaparatai.

Gardžius vofelius kepė ir svečius vaišino muziejaus darbuotojai.


„Vėtrungių kelio“ vėliava
Šventę vainikavo „Vėtrungių kelio“ žaidimo vėliavos iškėlimas vėtrungių alėjoje prie Šyšos upės. Ją iškėlė šio žaidimo partneriai – Kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova, sumanytoja, Hugo Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė ir Šilutės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos bibliotekininkė Virginija Veiverienė. Skambinti laivo varpu buvo pakviesta iš Klaipėdos atvykusi pedagogė Rasa Kirtiklienė, „Vėtrungių kelio“ dalyvė nuo pat pirmojo žaidimo.
Tris mėnesius besitęsiantis „Vėtrungių kelio“ žaidimas suteiks galimybių dar geriau pažinti Mažosios Lietuvos etnografinį regioną.
Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Spalio 23 d., šeštadienį, NKL rungtynės: susitinka ŠILUTĖ – DELIKATESAS (Joniškis)

Spalio 23 d. 16.00 val. Šilutės Vydūno gimnazijos krepšinio sporto salėje (Atgimimo al. 3, Šilutė) vyks NKL rungtynės:  ŠILUTĖ – DELIKATESAS (Joniškis)     Minutės pertraukėlių metu šoks krepšinio komandos šokėjos. Generalinis rėmėjas: Šilutės rajono savivaldybė. Rėmėjai: UAB „Šilutės polderiai“, UAB „Klasmann-Deilmann“, UAB „Budriko“, UAB „Šilutės vandens turizmo centras“, UAB „Žiblanga“, UAB „Šilutės autobusų parkas“, UAB „Įtampa“, Šilutės Vydūno gimnazija, UAB „Mano būstas VAKARAI“, UAB ,,Autostoma‘‘. Rėmimo partneriai: VPC „Šilutė Plius“, UAB „Šarūno reklama“, sporto ir sveikatingumo centras „Atėnai“, UAB

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Taip pat skaitykite