Pagryniuose neužmirštas Prezidentas Kazys Grinius

Seimas nusprendė 2016 metus paskelbti Prezidento Kazio Griniaus metais. Gruodžio 17 d. bus minimos šio Lietuvos Prezidento, Steigiamojo Seimo komiteto, rengusio Lietuvos Konstituciją, pirmininko, šeštojo Lietuvos premjero, gydytojo, publicisto K. Griniaus 150-osios gimimo metinės.

Čia Pagryniuose prasideda K. Griniaus gatvė.

Čia Pagryniuose prasideda K. Griniaus gatvė.

Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, yra Kazio Griniaus gatvė. Pasukus ja, galima išvažiuoti į kelią Šilutė – Rusnė, kur Šlažų kaime pastatytas tiltas, vadinamas Kazio Griniaus vardu. Šiam tiltui šiemet sukako 90 metų. Šilutės rajono savivaldybė jau pagerbė Prezidento Kazio Griniaus atminimą – ant tilto atramos atidengta memorialinė lenta su Prezidento atvaizdu, šis ženklas informuoja, kad tai K. Griniaus tiltas.

Apie Kazį Grinių
K. Grinius gimė Selemos Būdos kaime, Sasnavos valsčiuje, Marijampolės apskrityje, 1866 m. gruodžio 17 d. Buvo Steigiamojo, I, II ir III Seimo narys, ypač rūpinęsis sveikatos apsauga, pagal išsilavinimą – gydytojas, studijų Maskvoje metais kalėjęs už dalyvavimą studentų riaušėse, gynė tautinių mažumų apsisprendimo laisvę, pilietines teises. Gyveno Rusijoje, buvo išrinktas Voroneže į Rusijos lietuvių tarybą. Atsidūręs Paryžiuje, rūpinosi lietuvių grįžimu iš vokiečių nelaisvės, padėjo net 1000 tautiečių. 1919 m. grįžo į Lietuvą. Nuo 1920 m. birželio 19 d. iki 1922 m. vasario 2 d. vadovavo VI Ministrų kabinetui. 1926 m. birželio 7 d. III Seimas išrinko K. Grinių Respublikos Prezidentu. Lietuvai jis vadovavo iki 1926 m. gruodžio 17 d., kai buvo įvykdytas perversmas. Jis mirė 1950 m. birželio 4 d. Čikagoje, 1994 m. palaikai buvo parvežti į Lietuvą ir palaidoti jo gimtinėje. Yra parašęs botanikos, medicinos, istorijos veikalų, vertė grožinę, mokslo populiariąją literatūrą iš lenkų kalbos. Už protestą prieš žydų žudymą buvo ištremtas į Ąžuolų Būdą.

Marytės ir Stasio Oželių sodyboje ant specialaus stovo iškeliama Lietuvos trispalvė arba valstybės vėliava su Vyčio ženklu.

Marytės ir Stasio Oželių sodyboje ant specialaus stovo iškeliama Lietuvos trispalvė arba valstybės vėliava su Vyčio ženklu.

K. Griniaus gatvėje
Iš Šilutės Žalgirio gatve važiuojant į Pagrynius, visai netoli užrašo, skelbiančio gyvenvietės pavadinimą, į dešinę atsišakoja K. Griniaus gatvė, kuri veda Šlažų tilto link, dar vadinamo Kazio Griniaus tiltu. Jis atstatytas 1926 metais, mat praūžęs didelis potvynis, ledai buvo šį tiltą labai suniokoję.
Pagryniuose, K. Griniaus gatvės pradžioje, dėmesį patraukia didelis rausvas lauko riedulys, ant kurio plokštumos priklijuotoje granito plokštėje iškalti tokie Prezidento Kazio Griniaus testamento žodžiai: „Giliai tikiu lietuvių tautos amžinybe…“. Šį Prezidento atminimui skirtą memorialinį ženklą pagryniškiai atidengė 2009 metų gruodį, K. Griniaus gimtadienio išvakarėse. Įamžinti vos pusmetį Lietuvos Prezidentu buvusio K. Griniaus atminimą sumanė K. Griniaus gatvėje sodybą turintis Mažosios Lietuvos istorijos ir kultūros puoselėtojas Algirdas Mykolas Kubaitis, projektą sukūrė jo sūnus vilnietis Mindaugas, šilutiškis Ričardas Undzėnas iškalė užrašą. 55 šeimų atstovai pasirašė memorialinio akmens statybos ir atidengimo aktą, kuris įteiktas Šilutės muziejui saugoti. Prezidentas K. Grinius Šilutėje apsilankė 1926 m., buvo pirmasis mūsų valstybės Prezidentas, į šį kraštą atvykęs po jo prijungimo prie Lietuvos 1923 m. 1926 m. pastatytas per užliejamą teritoriją 616 tūkst. litų kainavęs Šlažų tiltas.
Paminklinis akmuo Prezidento atminimui įamžinti Pagryniuose radosi K. Griniaus vardu pavadintos gatvės pradžioje, šalia Marytės ir Stasio Oželių išpuoselėtos ir dailiai aptvertos sodybos. Daugelis praeivių, kurie vaikščioja į Pagrynius pernai išasfaltuotu ir sutvarkytu taku, kartais sustoja prie šio akmens, perskaito Prezidento žodžius. Matyt, pagryniškiai, kuriems svarbi istorinė atmintis, ir turėjo tokį tikslą.
K. Griniaus gatvės sodybų šeimininkai turi ir kitą tradiciją. M. ir S. Oželių sodyboje ant specialaus stovo dabar visą laiką plevėsuoja vėliava su Vyčio ženklu, kartais ją pakeičia Lietuvos trispalvė. Anksčiau S. Oželis, Šilutės sporto mokyklos lengvosios atletikos treneris, sodyboje iškeldavo Lietuvos trispalvę, tačiau ne tik per valstybės šventes, svarbias Lietuvai datas, religines šventes, bet ir per žmonos Marytės, sūnų Mindaugo ir Stasio, marčios Evelinos, anūko Martyno gimtadienius. Progų iškelti Lietuvos trispalvę radosi vis daugiau – į giminę atėjo dar viena marti Julija, sulaukta anūkės.
Yra Pagryniuose patriotų: vėliavos su Vyčio ženklu nuolat plevėsuoja K. Griniaus gatvėje šeštuoju numeriu pažymėtoje sodyboje, ji plevėsuoja ir šios gatvės 11A sodyboje. Visą laiką plevėsuojančių vėliavų su Vyčio ženklu Pagrynių kaime yra nemažai. Toks ženklas labai dera išpuoselėtose, gražiai prižiūrimose sodybose.
Pagryniai sparčiai plečiasi, daugėja naujų statybų, tad ribos, skiriančios šį priemiestį nuo Šilutės, greitai nebeliks. Gyventojų skaičiumi Pagryniai senokai bus aplenkę ne vieną mažesnę rajono seniūniją. Tiesa, kaimo pavadinimas lyg ir sietųsi su Prezidento K. Griniaus pavarde, tačiau tokių sąsajų nėra.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Moksleivius kviečia dalyvauti konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“

28-ąjį kartą skelbiamas konkursas „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“. Kviečiami dalyvauti 9–12 klasių ir gimnazijų 1–4 klasių mokiniai. Konkurso tikslas – puoselėti moksleivių pilietiškumą, skatinti juos domėtis dabarties krašto saugumu ir gynybos aktualijomis, Lietuvos valstybės ir Lietuvos kariuomenės istorija. Jaunimas turi galimybių susipažinti su šiuolaikine Lietuvos kariuomene ir visa krašto apsaugos sistema. Konkursą organizuoja Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė, padeda Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Kauno technologijos universitetas. Trimis etapais vyksiančio konkurso premijų fondas – 1800 Eur, kurį

Policijai vos spėjus pagirti…

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Praėjusį savaitgalį reidų metu nesulaikius nė vieno neblaivaus vairuotojo, šią savaitę jų vėl yra. Kovo 18-20 d. Tauragės apskr. VPK aptarnaujamoje teritorijoje buvo stabdomos visos transporto priemonės ir tikrinamas vairuotojų blaivumas. Patikrinta 441 transporto priemonė (Tauragėje – 115, Šilalėje – 122, Pagėgių sav. – 94, Šilutėje – 74). Pažeidimų nenustatyta. Kovo 21-os vakare Saugose sustabdytas automobilis „Ford Focus“, kurį vairavo neblaivi (1,67 prom.) moteris, gim. 1992 m. Kovo 20 d. po pietų

Kviečia registruotis norinčius prekiauti šilutės miesto šventėje

2023 m. gegužės 27 d. vyks Šilutės miesto šventė. Organizatoriai kviečia tautodailininkus, liaudies meistrus, prekybininkus iki 2023 m. gegužės 19 d. registruotis norinčius prekiauti šventės metu. Registraciją tvarko Ramutė Girskienė, Šilutės seniūnijos žemėtvarkos inžinierė, tel. 8 441 62 124, 8 699 20 567, el. p. ramute.girskiene@silute.lt 2021-12-16 Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T1-861 nustatytas naujas vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti (teikti paslaugas) viešose vietose išdavimą dydis – 2,00 Eur/kv. m. Prieš atlikdami mokėjimą susisiekite su atsakingu darbuotoju ir pasitikslinkite galimus prekybos vietų dydžius. Rekvizitai:

Lietuvos bankas išleido monetą „Kartu su Ukraina“

Lietuvos bankas į apyvartą kovo 16 d. išleido proginę 2 eurų monetą „Kartu su Ukraina“. Didžioji už monetas gautų lėšų dalis (išskyrus nominalą ir pridėtinės vertės mokestį) bus skirta Ukrainai padėti. Kiekvieno, perkančio monetą, pagalba – 10 Eur, bendra monetos kaina – 14,52 Eur. Pagalbos lėšos bus pervestos į Ukrainos nacionalinio banko atidarytą sąskaitą humanitarinei pagalbai rinkti. Šią monetą – tiek numizmatinėje pakuotėje, tiek ritinėliais – galima nusipirkti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.

Taip pat skaitykite