Pagėgių krašto ūkininkai negaus 550 tūkstančių eurų

Šiais metais visa Pagėgių savivaldybės teritorija priskirta potvynių užliejamoms žemėms, todėl ūkininkams kompensacinė išmoka už hektarą sumažėja iki 28 eurų. Mažo nepalankumo vietovėse ši išmoka yra numatyta 46 eurai už hektarą. Skirtumas – 18 eurų už hektarą mažiau. Pagėgių ūkininkams skirtoji išmoka sumažėja beveik 550 tūkst. eurų. Suma nemenka, nes prilygsta beveik 2 milijonams litų.

Žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės įsakymu, išleistu šių metų balandžio 1 d., nurodyta, kad potvynių užliejamose teritorijose kompensacinė išmoka yra 28 Eur už ha. Prie potvynių užliejamų teritorijų, kuriose kliūtis ūkininkavimui sukelia periodiškai pasikartojantys potvyniai arba yra reali šių potvynių grėsmė, priskiriamos (…) Pagėgių savivaldybėje Lumpėnų, Natkiškių, Pagėgių, Stoniškių ir Vilkyškių seniūnijos. Dalis minimų teritorijų potvynių niekada nesulaukė, jų čia nebuvo ir vargu ar bus. Tačiau tokį žemių statusą, matyt, lemia ir tai, kad realus potvynis apsemia didelę dalį teritorijos, ją apskaičiavus procentais, visos žemės ir prilygintos užliejamoms. Mažo nepalankumo vietovėse už hektarą šiemet priklausytų 46 eurai. Tačiau Pagėgių krašto žemės tokio statuso jau neturi. Ūkininkai jau gauna išmokų avansus, iki kitų metų pavasario turėtų gauti visas šių metų išmokas, tad jau nebeverta tikėtis atgauti tai, kas atimta.
Pagėgių savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algirdas Uselis „Pamarį“ informavo, kad pernai Pagėgių krašto ūkininkai gavo 4 milijonus 91 tūkstantį eurų išmokų, dar 1,354 milijono eurų sudarė kompensacinė išmoka už ūkininkavimą mažiau palankiose vietovėse. Šiais metais, kai visos žemės priskirtos užliejamoms, už hektarą bemokės po 28 eurus, ūkininkus pasieks tik 880 tūkstančių eurų šių išmokų, o negaunama suma sudarys 550 tūkstančių eurų. Kam dar aiškiau litais, tai negaunama suma bus beveik 2 milijonai litų.
Suma – didelė. A. Uselis paaiškino, kad, skiriant išmokas, esama daugybės įvairių kriterijų, vertinimo reikalavimų ir viso kito, kad nelengva visa tai suprasti. Pirmiausia dominuoja stambių ūkių, bendrovių, net pieno, mėsos perdirbimo įmonių duomenys, iš jų susiformuoja vaizdas, kad žemės ūkyje – tiesiog klestėjimas. Ir A. Uselis paminėjo tą patį, ką girdėjome Šilutės rajone: nuo 2018 metų peržiūrės žemių statusą, Pagėgių krašto žemės gali nepatekti į mažiau palankias ūkininkauti, gal būsią tik palankios ūkininkauti ir užliejamos, tai dabar esant užliejamų teritorijų sąraše ir po 2018 metų dar už hektarą mokėtų po tuos 28 eurus. „Geriau žvirblis rankoj…“ – svarstė A. Uselis.
Pagėgių krašte, anot vedėjo, vyrauja gyvulininkystė: ūkininkai laiko ir parduoda veršelių, jaučių, turi karvių, parduoda pieno. Tačiau galvijų pardavimas pelnų neneša, pieno kainos šiais metais mažėjo katastrofiškai. Tačiau Pagėgių krašto ūkininkai per praėjusius metus galvijų skaičių padidino beveik tūkstančiu, nes, anot vedėjo, reikia kažkaip pragyventi. Dabartinių duomenų apie laikomų galvijų skaičių dar nėra, o ankstesnių metų būtų tokie: 2009 m. – 14,5 tūkst., 2013 m. – 18 tūkst., 2014 m. – 19,2 tūkst.; 2013 m. laikyta 7,3 tūkst. karvių, 2014 m. – 7,6 tūkst. Tačiau šie skaičiai nereiškia, kad ūkininkų gyvenimas gerėjo ir gerėjo. Mėsinių galvijų, veršelių pardavimas ne vieną gelbėjo iš skolų, dengė nuostolius. „Ūkininkas, gavęs europinės paramos, turi vykdyti sutarties sąlygas, suktis kaip išmano, nes sutarties nevykdymas gresia tuo, kad gali tekti grąžinti gautąją paramą…“ – aiškino A. Uselis realią situaciją ir retoriškai klausė, iš ko ūkininkas grąžintų tą gautąją europinę paramą. Šito kiekvienas bijo. Tad laikomų galvijų bandos didinamos kad išgyvenus.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite