Pagėgių bibliotekoje – popietė su Vydūno ženklu

Minėdama Bibliotekų metus, Pagėgių savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė literatūrinio ir filosofinio žodžio gerbėjus, krašto istorijos puoselėtojus, sveiko dvasinio bei fizinio gyvenimo būdo propaguotojus į kraštotyrinį-literatūrinį susitikimą su Mažosios Lietuvos dainiaus, kultūros bei raštijos veikėjo, filosofo, muziko, tautos žadintojo Vydūno draugijos nariais.

Vydūno draugijos nariai su pagėgiškiais ir Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomene.

Vydūno draugijos nariai su pagėgiškiais ir Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomene.

Svečius sveikino ir krašto bendruomenės nariams juos pristatė Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktorės pareigas Ramutė Vaitkuvienė. Ji pasidžiaugė, jog gražia tradicija tapo Vydūno kūrybinio bei idėjinio palikimo puoselėjimo renginiai, kurie gausiai suburia kraštiečius.
Vydūno draugijos steigėjas, ilgametis draugijos pirmininkas, dabartinis draugijos Garbės pirmininkas, 2010 m. Pagėgių krašto Garbės pilietis, doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius akcentavo, jog tarpukario laikotarpiu ir karo metais Vydūno propaguota žmoniškumo, tautos vienybės ideologija „gyveno“ to meto visuomenės sluoksniuose, tikėjusiuose tautos laisve bei nepriklausomybe. Vydūnas visokeriopai stengėsi stiprinti bei išsaugoti šią Lietuvos žmonių dvasinę stiprybę, būtiną valstybės nepriklausomybei atkurti. Pasak Garbės pirmininko, Vydūno draugijos įkūrimą lėmė siekis puoselėti ir perduoti iš kartos į kartą Vydūno idėjas, pagerbti ir įamžinti šio šviesuolio atminimą.
Nevaržomos prieigos prie Vydūno kūrinijos užtikrinimas yra vienas iš svarbiausių Vydūno draugijos uždavinių. Ši siekiamybė realizuojama leidžiant Vydūno kūrybinį palikimą, tyrinėjant bei populiarinant jo kūrybą, organizuojant įvairias kitas su Vydūno gyvenimu bei kūrybiniu keliu susijusias veiklas. Dr. Vaclovas Bagdonavičius pasidžiaugė, kad bibliotekos yra istorinės atminties saugotojos ir skleidėjos, perduodančios didžiausių žmonijos protų, tarp jų ir Vydūno, minčių šviesą visuomenei. Svečio teigimu, labai malonu, jog Pagėgių savivaldybėje Vydūnui pagerbti nuolatos skiriamas ypatingas dėmesys, o kultūros sklaida yra prioritetas.

Vydūno idėjinį ir kūrybinį palikimą pristato Pagėgių krašto Garbės pilietis doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius.

Vydūno idėjinį ir kūrybinį palikimą pristato Pagėgių krašto Garbės pilietis doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius.

Renginio metu Vydūno draugijos pirmininkas Tomas Stanikas pagėgiškius supažindino su 2016 m. šios draugijos išleistais leidiniais: „Vydūnas apie meilę“, Vydūno veikalą „Tauresnio žmoniškumo užtekėjimas: (kada karų nebebus)“. Kalbėdamas apie pastarąjį veikalą, Tomas Stanikas teigė, jog tai pirmoji pokariu Detmolde (Vokietijoje) Vydūno išleista knyga, kurią šiemet paskatino perleisti pastarųjų metų įvykiai ir neramumai pasaulyje. Draugijos pirmininkas akcentavo, jog mokslą, meną ir dorą Vydūnas savo raštijos darbuose vadina trimis pagrindinėmis žmoniškumo apraiškomis. Žmoniškumas yra kertinė sąvoka visoje Vydūno filosofijoje, o gyvoji tikyba – pagrindinė žmogaus taurėjimo sąlyga, tuo tarpu karai – kūrybą griaunančių galių pasireiškimas. Būtent šiame veikale Vydūnui, pasišventusiam humanizmo šaukliui, rūpi atskleisti giliąsias karų priežastis.
Knygelę „Vydūnas apie meilę“ T. Stanikas pristatė kaip jaunimui skirtą leidinį, mat meilė dažnai esti pamatinė jaunuomenės vertybė. Naujų Vydūno ir apie jį leistų knygų sutiktuvės Pagėgių savivaldybės viešojoje bibliotekoje palydėtos Vydūno draugijos narių a cappella atliktomis Mažosios Lietuvos dainomis.
Kadangi Vydūno kūrinijoje išreiškiama idėja, jog žmogaus augimas vyksta trimis keliais – sau, tautai ir žmonijai – po muzikinės pertraukos renginio vedėja R. Vaitkuvienė pakvietė renginio dalyvius ir svečius padiskutuoti, kaip dažnai kasdieniniame gyvenime žmonės vadovaujasi šiuo principu. Diskusijai įsibėgėjus, Pagėgių krašto rašytoja, pedagogė Stasė Valužienė pastebėjo, kad šiuo metu visuomenėje ryškėja itin didelis atotrūkis tarp kartų ir teigė, jog vertėtų svarstyti, kaip suartinti skirtingų amžiaus grupių žmones. Svarstyta ir tėvų, švietimo įstaigų darbuotojų įtaka žmonių moraliniam tarpusavio suartėjimui. Jautria, gilia literatūrine gaida diskusiją papuošė bei nuskaidrino Vydūno draugijos nario, Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejaus (Ustronės k., Panevėžio r. sav.) muziejininko Audriaus Daukšos skaityta poezija iš lietuvių literatūros klasiko Justino Marcinkevičiaus eilėraščių ciklo „Pavasario balsai Pasandravy“ bei šio poeto eilėraštis „1989 m. Vasario 16-oji“.

Vydūno draugijos nariai dainavo Mažosios Lietuvos dainas.

Vydūno draugijos nariai dainavo Mažosios Lietuvos dainas.

Už įsimintiną, prasmingą, vydūniškąja gyvenimo filosofija alsuojančią popietę Vydūno draugijos nariams ir pirmininkui T. Stanikui įteiktas šakotis ir pagal šilutiškio liaudies medicinos eksperto, farmacininko, žolininko prof. Virgilijaus Skirkevičiaus receptūrą pagamintų natūralių arbatų iš Mažosios Lietuvos žolelių rinkiniai „Senosios Prūsijos lobiai“.
Pagėgiškiai įsigijo Vydūno draugijos išleistų knygų ir čia pat gavo šių veikalų rengėjų, leidėjų autografus.

Sonata Vitkutė
Pagėgių savivaldybės viešosios
bibliotekos metodininkė – skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip išsirinkti dyzelinių automobilių servisą?

Šiandien daugelis žmonių neįsivaizduoja gyvenimo be automobilių. Gyvenimas be jų būtų sunkus ir sugaištume daug laiko keliaudami iš vietos į vietą. Tačiau dyzelinis automobilis reikalauja daug priežiūros, o įvairūs gedimai nėra išimtis. Turbūt lengviausias būdas patikimai ir greitai pataisyti vieną ar kitą transporto priemonės gedimą yra kreiptis į remonto centrą. Savaime suprantama, kad kai kurias problemas galima išspręsti patiems, tačiau tikrai ne kiekvienas turi tokių gabumų. Išsirinkti autoservisą gali būti sunku, ypač jei planuojate naudotis šiomis paslaugomis pirmą kartą. Reikia

Piniginę perkeliame į telefoną. Kaip išsaugoti mokėjimo korteles išmaniuosiuose?

Piniginė – jau atgyvena, nes daugumą kortelių galite saugoti tiesiog savo telefone. Vos keliais mygtukų paspaudimais atsiskaitysite už pirkinius tiek prekybos centre ar restorane, tiek ir internete. Kaip išsaugoti korteles savo išmaniuosiuose įrenginiuose, pasakoja „Bitės Profai“. „Pamažu visas reikalingas korteles – tiek mokėjimo, tiek nuolaidų – galėsime išsaugoti išmaniuosiuose įrenginiuose. Įkėlus korteles į skaitmeninę piniginę „Google Pay“ ar „Apple Pay“ visas jas rasite vienoje vietoje. Perkant tereiks keliais mygtuko paspaudimais „įjungti“ ją savo telefono ekrane ir pridėjus telefoną prie bekontakčio

Paminklų kainos. Kodėl pigiai dažniausiai blogai?

Geros kokybės paminklai tarnauja kelis šimtus metų ir net jiems praėjus vis dar mena čia amžinojo poilsio atgulusio žmogaus vardą. Žinoma, tikrai ne visi paminklai, kurių siūlo rinka, yra tokie geri. Dažniausiai glumina paminklų kainos, kurios taip pat lyginamos su daug klausimų keliančia kokybe. Ar tikrai brangiau yra geriau ir kodėl kinta kaina? Akmuo – viskas Kaina pirmiausia kinta nuo medžiagos, kuri yra naudojama paminklo gamyboje. Kiek daugiau kainuoja granitas, tačiau jis tarnauja labai daug metų, nereikalauja jokios priežiūros ir

Kviečia nauja paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“

Rugsėjo 21 d. Vilniaus universiteto biblioteka Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“. Renginio metu bus parodyti Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Šilutės miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“ veiks nuo 13 iki 16 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 15 val. Šis Šilutei skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto

Taip pat skaitykite