Pagėgių bibliotekoje – popietė su Vydūno ženklu

Minėdama Bibliotekų metus, Pagėgių savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė literatūrinio ir filosofinio žodžio gerbėjus, krašto istorijos puoselėtojus, sveiko dvasinio bei fizinio gyvenimo būdo propaguotojus į kraštotyrinį-literatūrinį susitikimą su Mažosios Lietuvos dainiaus, kultūros bei raštijos veikėjo, filosofo, muziko, tautos žadintojo Vydūno draugijos nariais.

Vydūno draugijos nariai su pagėgiškiais ir Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomene.

Vydūno draugijos nariai su pagėgiškiais ir Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomene.

Svečius sveikino ir krašto bendruomenės nariams juos pristatė Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktorės pareigas Ramutė Vaitkuvienė. Ji pasidžiaugė, jog gražia tradicija tapo Vydūno kūrybinio bei idėjinio palikimo puoselėjimo renginiai, kurie gausiai suburia kraštiečius.
Vydūno draugijos steigėjas, ilgametis draugijos pirmininkas, dabartinis draugijos Garbės pirmininkas, 2010 m. Pagėgių krašto Garbės pilietis, doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius akcentavo, jog tarpukario laikotarpiu ir karo metais Vydūno propaguota žmoniškumo, tautos vienybės ideologija „gyveno“ to meto visuomenės sluoksniuose, tikėjusiuose tautos laisve bei nepriklausomybe. Vydūnas visokeriopai stengėsi stiprinti bei išsaugoti šią Lietuvos žmonių dvasinę stiprybę, būtiną valstybės nepriklausomybei atkurti. Pasak Garbės pirmininko, Vydūno draugijos įkūrimą lėmė siekis puoselėti ir perduoti iš kartos į kartą Vydūno idėjas, pagerbti ir įamžinti šio šviesuolio atminimą.
Nevaržomos prieigos prie Vydūno kūrinijos užtikrinimas yra vienas iš svarbiausių Vydūno draugijos uždavinių. Ši siekiamybė realizuojama leidžiant Vydūno kūrybinį palikimą, tyrinėjant bei populiarinant jo kūrybą, organizuojant įvairias kitas su Vydūno gyvenimu bei kūrybiniu keliu susijusias veiklas. Dr. Vaclovas Bagdonavičius pasidžiaugė, kad bibliotekos yra istorinės atminties saugotojos ir skleidėjos, perduodančios didžiausių žmonijos protų, tarp jų ir Vydūno, minčių šviesą visuomenei. Svečio teigimu, labai malonu, jog Pagėgių savivaldybėje Vydūnui pagerbti nuolatos skiriamas ypatingas dėmesys, o kultūros sklaida yra prioritetas.

Vydūno idėjinį ir kūrybinį palikimą pristato Pagėgių krašto Garbės pilietis doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius.

Vydūno idėjinį ir kūrybinį palikimą pristato Pagėgių krašto Garbės pilietis doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius.

Renginio metu Vydūno draugijos pirmininkas Tomas Stanikas pagėgiškius supažindino su 2016 m. šios draugijos išleistais leidiniais: „Vydūnas apie meilę“, Vydūno veikalą „Tauresnio žmoniškumo užtekėjimas: (kada karų nebebus)“. Kalbėdamas apie pastarąjį veikalą, Tomas Stanikas teigė, jog tai pirmoji pokariu Detmolde (Vokietijoje) Vydūno išleista knyga, kurią šiemet paskatino perleisti pastarųjų metų įvykiai ir neramumai pasaulyje. Draugijos pirmininkas akcentavo, jog mokslą, meną ir dorą Vydūnas savo raštijos darbuose vadina trimis pagrindinėmis žmoniškumo apraiškomis. Žmoniškumas yra kertinė sąvoka visoje Vydūno filosofijoje, o gyvoji tikyba – pagrindinė žmogaus taurėjimo sąlyga, tuo tarpu karai – kūrybą griaunančių galių pasireiškimas. Būtent šiame veikale Vydūnui, pasišventusiam humanizmo šaukliui, rūpi atskleisti giliąsias karų priežastis.
Knygelę „Vydūnas apie meilę“ T. Stanikas pristatė kaip jaunimui skirtą leidinį, mat meilė dažnai esti pamatinė jaunuomenės vertybė. Naujų Vydūno ir apie jį leistų knygų sutiktuvės Pagėgių savivaldybės viešojoje bibliotekoje palydėtos Vydūno draugijos narių a cappella atliktomis Mažosios Lietuvos dainomis.
Kadangi Vydūno kūrinijoje išreiškiama idėja, jog žmogaus augimas vyksta trimis keliais – sau, tautai ir žmonijai – po muzikinės pertraukos renginio vedėja R. Vaitkuvienė pakvietė renginio dalyvius ir svečius padiskutuoti, kaip dažnai kasdieniniame gyvenime žmonės vadovaujasi šiuo principu. Diskusijai įsibėgėjus, Pagėgių krašto rašytoja, pedagogė Stasė Valužienė pastebėjo, kad šiuo metu visuomenėje ryškėja itin didelis atotrūkis tarp kartų ir teigė, jog vertėtų svarstyti, kaip suartinti skirtingų amžiaus grupių žmones. Svarstyta ir tėvų, švietimo įstaigų darbuotojų įtaka žmonių moraliniam tarpusavio suartėjimui. Jautria, gilia literatūrine gaida diskusiją papuošė bei nuskaidrino Vydūno draugijos nario, Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejaus (Ustronės k., Panevėžio r. sav.) muziejininko Audriaus Daukšos skaityta poezija iš lietuvių literatūros klasiko Justino Marcinkevičiaus eilėraščių ciklo „Pavasario balsai Pasandravy“ bei šio poeto eilėraštis „1989 m. Vasario 16-oji“.

Vydūno draugijos nariai dainavo Mažosios Lietuvos dainas.

Vydūno draugijos nariai dainavo Mažosios Lietuvos dainas.

Už įsimintiną, prasmingą, vydūniškąja gyvenimo filosofija alsuojančią popietę Vydūno draugijos nariams ir pirmininkui T. Stanikui įteiktas šakotis ir pagal šilutiškio liaudies medicinos eksperto, farmacininko, žolininko prof. Virgilijaus Skirkevičiaus receptūrą pagamintų natūralių arbatų iš Mažosios Lietuvos žolelių rinkiniai „Senosios Prūsijos lobiai“.
Pagėgiškiai įsigijo Vydūno draugijos išleistų knygų ir čia pat gavo šių veikalų rengėjų, leidėjų autografus.

Sonata Vitkutė
Pagėgių savivaldybės viešosios
bibliotekos metodininkė – skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Hits: 98

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės. Šiuo metu siuntų iki 22 Eur deklaruoti nereikia, tačiau netrukus tvarka pasikeis. Liepos 1 d. neliks importo PVM lengvatos, o tai reiškia, kad net mažiausios vertės siuntos su prekėmis, atkeliaujančios iš trečiųjų šalių, bus apmokestintos. Pavyzdžiui, jūsų iš

Siūlymas skiepytis nuo COVID-19 tarsi išmaldos prašymas?

Šiandien, balandžio 14 d., Šilutės Vydūno gimnazijos sporto salėje duris atvėrė vakcinavimo centras. Šilutės r. savivaldybės vyr. specialistė-savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė nuo pat ryto buvo su 8 darbuotojų komanda. Dirba Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro ir Visuomenės sveikatos biuro specialistai. Per pirmąją dieną suplanuota paskiepyti 216 rajono ugdymo įstaigų darbuotojų, kurie dirba kontaktiniu būdu mokyklose, vaikų darželiuose ir kt. panašiose įstaigose. Didžiulis krūvis medikams ir slaugytojams Kam teko lankytis Šilutės šeimos gydytojų centruose, ko gero, pastebėjo, kiek darbo dabar turi

Ką valgyti netoleruojantiems fruktozės?

Užvalgius kai kurių vaisių atsiranda nemalonių pojūčių? Gali būti, kad jūsų organizmas netoleruoja fruktozės.  Fruktozė – natūralus vaisių cukrus, kurio yra meduje, vaisiuose, daržovėse ir uogose. Duomenys rodo, kad Europoje fruktozės netoleruoja maždaug 30 proc. gyventojų. Laimė, kad ne visuose vaisiuose, daržovėse ar uogose gausu fruktozės, todėl tiems, kurie jos netoleruoja – svarbu žinoti kiek ir ko valgyti.   „Yra dvi fruktozės netoleravimo formos: įgimtas arba įgytas fruktozės netoleravimas. Žmonėms, kurie netoleruoja fruktozės pavalgius tam tikrų produktų gali atsirasti nemalonių

Kur šiuo metu važiuoja „Google Street View“ automobilis?

„Google Street View“ automobiliai keliaus per daugelį šalies miestų. Pagrindinis pakartotinio važiavimo tikslas – atnaujinti Lietuvos miestų, kelių ir greitkelių vaizdus „Google“ žemėlapių platformoje. Google Street View“ dėka vartotojai turi galimybę virtualiai aplankyti daugumą Lietuvos miestų, istorinius paminklus, pilis, taip pat kurortus prie jūros ir nacionalinius parkus. „Google“ pastebi, kad infrastruktūra miestuose bei tarp jų laikui bėgant keičiasi, vystosi, todėl žemėlapyje matomus vaizdus svarbu reguliariai atnaujinti, o nauji vaizdai vartotojams padės dar geriau orientuotis įvairiose vietovėse. „Street View“ funkcija suteikia

Taip pat skaitykite