Pagėgių bibliotekoje – popietė su Vydūno ženklu

Minėdama Bibliotekų metus, Pagėgių savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė literatūrinio ir filosofinio žodžio gerbėjus, krašto istorijos puoselėtojus, sveiko dvasinio bei fizinio gyvenimo būdo propaguotojus į kraštotyrinį-literatūrinį susitikimą su Mažosios Lietuvos dainiaus, kultūros bei raštijos veikėjo, filosofo, muziko, tautos žadintojo Vydūno draugijos nariais.

Vydūno draugijos nariai su pagėgiškiais ir Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomene.

Vydūno draugijos nariai su pagėgiškiais ir Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomene.

Svečius sveikino ir krašto bendruomenės nariams juos pristatė Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktorės pareigas Ramutė Vaitkuvienė. Ji pasidžiaugė, jog gražia tradicija tapo Vydūno kūrybinio bei idėjinio palikimo puoselėjimo renginiai, kurie gausiai suburia kraštiečius.
Vydūno draugijos steigėjas, ilgametis draugijos pirmininkas, dabartinis draugijos Garbės pirmininkas, 2010 m. Pagėgių krašto Garbės pilietis, doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius akcentavo, jog tarpukario laikotarpiu ir karo metais Vydūno propaguota žmoniškumo, tautos vienybės ideologija „gyveno“ to meto visuomenės sluoksniuose, tikėjusiuose tautos laisve bei nepriklausomybe. Vydūnas visokeriopai stengėsi stiprinti bei išsaugoti šią Lietuvos žmonių dvasinę stiprybę, būtiną valstybės nepriklausomybei atkurti. Pasak Garbės pirmininko, Vydūno draugijos įkūrimą lėmė siekis puoselėti ir perduoti iš kartos į kartą Vydūno idėjas, pagerbti ir įamžinti šio šviesuolio atminimą.
Nevaržomos prieigos prie Vydūno kūrinijos užtikrinimas yra vienas iš svarbiausių Vydūno draugijos uždavinių. Ši siekiamybė realizuojama leidžiant Vydūno kūrybinį palikimą, tyrinėjant bei populiarinant jo kūrybą, organizuojant įvairias kitas su Vydūno gyvenimu bei kūrybiniu keliu susijusias veiklas. Dr. Vaclovas Bagdonavičius pasidžiaugė, kad bibliotekos yra istorinės atminties saugotojos ir skleidėjos, perduodančios didžiausių žmonijos protų, tarp jų ir Vydūno, minčių šviesą visuomenei. Svečio teigimu, labai malonu, jog Pagėgių savivaldybėje Vydūnui pagerbti nuolatos skiriamas ypatingas dėmesys, o kultūros sklaida yra prioritetas.

Vydūno idėjinį ir kūrybinį palikimą pristato Pagėgių krašto Garbės pilietis doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius.

Vydūno idėjinį ir kūrybinį palikimą pristato Pagėgių krašto Garbės pilietis doc. dr. Vaclovas Bagdonavičius.

Renginio metu Vydūno draugijos pirmininkas Tomas Stanikas pagėgiškius supažindino su 2016 m. šios draugijos išleistais leidiniais: „Vydūnas apie meilę“, Vydūno veikalą „Tauresnio žmoniškumo užtekėjimas: (kada karų nebebus)“. Kalbėdamas apie pastarąjį veikalą, Tomas Stanikas teigė, jog tai pirmoji pokariu Detmolde (Vokietijoje) Vydūno išleista knyga, kurią šiemet paskatino perleisti pastarųjų metų įvykiai ir neramumai pasaulyje. Draugijos pirmininkas akcentavo, jog mokslą, meną ir dorą Vydūnas savo raštijos darbuose vadina trimis pagrindinėmis žmoniškumo apraiškomis. Žmoniškumas yra kertinė sąvoka visoje Vydūno filosofijoje, o gyvoji tikyba – pagrindinė žmogaus taurėjimo sąlyga, tuo tarpu karai – kūrybą griaunančių galių pasireiškimas. Būtent šiame veikale Vydūnui, pasišventusiam humanizmo šaukliui, rūpi atskleisti giliąsias karų priežastis.
Knygelę „Vydūnas apie meilę“ T. Stanikas pristatė kaip jaunimui skirtą leidinį, mat meilė dažnai esti pamatinė jaunuomenės vertybė. Naujų Vydūno ir apie jį leistų knygų sutiktuvės Pagėgių savivaldybės viešojoje bibliotekoje palydėtos Vydūno draugijos narių a cappella atliktomis Mažosios Lietuvos dainomis.
Kadangi Vydūno kūrinijoje išreiškiama idėja, jog žmogaus augimas vyksta trimis keliais – sau, tautai ir žmonijai – po muzikinės pertraukos renginio vedėja R. Vaitkuvienė pakvietė renginio dalyvius ir svečius padiskutuoti, kaip dažnai kasdieniniame gyvenime žmonės vadovaujasi šiuo principu. Diskusijai įsibėgėjus, Pagėgių krašto rašytoja, pedagogė Stasė Valužienė pastebėjo, kad šiuo metu visuomenėje ryškėja itin didelis atotrūkis tarp kartų ir teigė, jog vertėtų svarstyti, kaip suartinti skirtingų amžiaus grupių žmones. Svarstyta ir tėvų, švietimo įstaigų darbuotojų įtaka žmonių moraliniam tarpusavio suartėjimui. Jautria, gilia literatūrine gaida diskusiją papuošė bei nuskaidrino Vydūno draugijos nario, Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešių muziejaus (Ustronės k., Panevėžio r. sav.) muziejininko Audriaus Daukšos skaityta poezija iš lietuvių literatūros klasiko Justino Marcinkevičiaus eilėraščių ciklo „Pavasario balsai Pasandravy“ bei šio poeto eilėraštis „1989 m. Vasario 16-oji“.

Vydūno draugijos nariai dainavo Mažosios Lietuvos dainas.

Vydūno draugijos nariai dainavo Mažosios Lietuvos dainas.

Už įsimintiną, prasmingą, vydūniškąja gyvenimo filosofija alsuojančią popietę Vydūno draugijos nariams ir pirmininkui T. Stanikui įteiktas šakotis ir pagal šilutiškio liaudies medicinos eksperto, farmacininko, žolininko prof. Virgilijaus Skirkevičiaus receptūrą pagamintų natūralių arbatų iš Mažosios Lietuvos žolelių rinkiniai „Senosios Prūsijos lobiai“.
Pagėgiškiai įsigijo Vydūno draugijos išleistų knygų ir čia pat gavo šių veikalų rengėjų, leidėjų autografus.

Sonata Vitkutė
Pagėgių savivaldybės viešosios
bibliotekos metodininkė – skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kodėl verta dirbti suvirintoju užsienyje?

Suvirintojo specialybė yra paklausi visame pasaulyje. Todėl neatsitiktinai vis daugiau suvirintojų ieško darbo užsienyje, mat ten galima uždirbti kur kas daugiau, nei mūsų šalyje. Užsienio šalyse suvirintojo darbas – vienas iš paklausiausių darbų, todėl užsienio kompanijos linkusios mokėti didelį darbo užmokestį, kad tik galėtų prisikviesti pas save licencijuotą darbuotoją, kuris išmanytų savo darbą. Daugelis užsienio šalių stipriai augo išvystę pramonę ir gamybą, todėl iš to kyla didesnis poreikis suvirintojų paieškoms. Kai kuriose šalyse suvirintojai uždirba reikšmingai daugiau nei vidutinė tos

Kaip sumažinti gartraukio skleidžiamą triukšmą?

gartraukis

Gartraukis virtuvėje yra svarbus ne tik dėl patogumo, bet ir dėl daugelio kitų priežasčių. Jis padeda efektyviai pašalinti maisto gaminimo metu atsiradusius kvapus, garus, riebalų daleles. Šis įrenginys ne tik sumažina nemalonių kvapų pasklidimą po visus namus, bet ir užtikrina švaresnę ir geresnę oro kokybę namuose. Tačiau daugeliui žmonių nepatinka garsus gartraukio veikimas, ypač jeigu virtuvė yra sujungta su bendra namų erdve. Kaip išvengti didelio triukšmo? Visų pirma reikėtų žinoti tai, jog absoliučiai tylaus gartraukio nėra, tačiau yra keletas sprendimo

Alternatyvios finansavimo galimybės Lietuvos įmonėms – daugiau nei tradicinės paskolos

Globalizacijos ir skaitmeninių technologijų inovacijų laikais tokių šalių kaip Lietuva finansinis kraštovaizdis sparčiai keičiasi. Tradiciniai bankai ir jų ilgai taikomos paskolų suteikimo procedūros dažnai laikomi nepatogiais ar ribojančiais, todėl Lietuvos įmonės aktyviai ieško alternatyvių finansavimo sprendimų. Siekdami įvairinti veiklą ir rasti tinkamų finansavimo galimybių, daugelis verslininkų lengviau atsikvėpė radę alternatyvias finansines paslaugas. Jos atitinka specifinius šiuolaikinių įmonių poreikius. Fintech ir jų vaidmuo verslo finansavimui Vienas iš svarbiausių šių pokyčių Lietuvoje variklių yra fintech sektorius. Šios technologijomis paremtos finansinės platformos, teikiančios

Registrų centras: jaunavedžiai tuoktuvėms rinkosi rugpjūčio savaitgalius

Pasibaigusi kalendorinė vasara jau leidžia suskaičiuoti ir apibendrinti, koks buvo šių metų vestuvių sezonas. Kaip ir kiekvienais metais populiariausios tuoktuvių datos buvo rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. Tačiau ilgiau nei įprastai išsilaikiusi šiluma nemažą dalį jaunavedžių paskatino savo šventei pasirinkti ir rugsėjo savaitgalius, pastebi visos šalies metrikacijos duomenis išanalizavęs Registrų centras. Registrų centro administruojamos Metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausia santuokos sudarymo data šiais metais buvo rugpjūčio 19-oji, šeštadienis – šią dieną amžinos meilės įžadais apsikeitė net 352 poros. Nedaug

Taip pat skaitykite