Orai: savaitgalis bus šiltas, vietomis palis su perkūnija 

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja, kokių orų tikėtis savaitgalį.

Liepos 29 d., šeštadienį, naktį bus nuo 11 ir 16 laipsnių šilumos. Dieną trumpo lietaus galima tikėtis tik vietomis ir tik pavakare. Bus iki 22-26 laipsnių šilumos.

Liepos 30 d., sekmadienį, daugelyje rajonų trumpi lietūs, kai kur lis smarkiai. Naktis numatoma gerokai šiltesnė, bus nuo 13 iki 18 laipsnių šilumos, o dieną prognozuojama iki 22-27 laipsnių šilumos. Priešpaskutinė liepos mėnesio diena turėtų palepinti šiluma.

Liepos 31 d., pirmadienį, orai atvės. Galimas lietus, perkūnija, gūsingas vėjas. Griaudint perkūnijai, lyjant, vėjo gūsiai gali siekti 15-18 m/s.

Antradienį – rugpjūčio 1 d. Prasidės paskutinis vasaros mėnuo.

Karščio bangos Europoje atsiliepia ir lietuvių atostogoms

Karščio bangos Europoje – kaip mūsų atostogas keičia klimato kaita?
„Swedbank“ ekonomistė Greta Ilekytė teigia, kad ekstremalūs vasaros karščiai Italijoje, Ispanijoje bei Graikijoje, trikdo įprastą dienotvarkę ir jaukia atostogų planus. Minėtuose šalyse šią vasarą termometro stulpelis dienos metu perkopia 40 laipsnių, o naktį nenusileidžia žemiau 30°C.
Europą užklupusios karščio bangos – Cerberis ir Charonas – pavadintos pagal graikų mitologijoje vartus į požemį saugojusi trigalvį šunį su gyvatės uodega ir keltininką, kuris nešė ten mirusiuosius, dar labiau stiprina jų grėsmės įspūdį. 

Tvyrantys karščiai ne tik verčia laiką leisti patalpose siekiant sumažinti sveikatai kylantį pavojų, bet ir lemia miškų gaisrus, išsilydžiusį asfaltą, prastesnę oro kokybę ar sutrikusį paslaugų teikimą.

Tokios ne pirmą vasarą kylančios karščio bangos kelia klausimų, kaip mūsų atostogos atrodys ateityje?

Kaip visa tai paveiks tarptautinį ir vietos turizmo sektorių?

Turbūt ne vienas Lietuvos gyventojas, šiuo metu atostogas leidžiantis pietinėse Europos šalyse prie Viduržemio jūros, turi mažiau galimybių jomis pasimėgauti ir dar susiduria su sveikatai kylančia rizika. Panašu, kad dėl intensyvėjančių ir ilgiau trunkančių karščių, kuriuos lemia klimato kaita, vis rečiau atostogų planus vasarą susiesime su pietinėmis šalimis.

Tuo metu vasarą leisti Lietuvoje gali atrodyti vis patraukliau ne tik mums, bet ir svečiams iš užsienio.

Kaip karštis keičia keliones

Dėl tvyrančių karščių Jungtinės Karalystės institucijos neseniai išplatino raginimą gyventojams susilaikyti nuo turistinių kelionių į Pietų Europos šalis. Siekiant išvengti nelaimių dėl perkaitimo rizikos, kai kurios Pietų šalys pačios ėmėsi riboti apsilankymus turistų pamėgtose vietose. Pavyzdžiui, Graikija apribojo Atėnuose esančio Akropolio lankymą. Tuo metu dėl siaučiančių miškų gaisrų evakuojami gyventojai ir turistai iš įvairių Ispanijos ir Graikijos regionų.

Nors turistų srautas piką dažniausiai pasiekia liepos ir rugpjūčio mėnesiais, Europos Kelionių Komisijos (EKK) duomenimis, dėl išaugusių karščio bangų rizikos gyventojai vis dažniau į Pietų Europos šalis renkasi keliauti pavasario arba rudens mėnesiais.

Tuo metu tie gyventojai, kurie dėl vaikų atostogų turi mažiau galimybių keliauti pavasarį ar rudenį, vis dažniau pasirenka keliauti į Vidurio ar Šiaurės Europos šalis, pavyzdžiui, Čekiją, Daniją, Norvegiją ar Islandiją. Taip pat populiarėja kalnų vietovės, kuriose vyrauja žemesnė temperatūra.

Karščio bangos prisideda ir prie didesnių paslaugų kainų. Pavyzdžiui, Ispanijoje vasaros laikotarpiu elektros suvartojama daug daugiau nei žiemos mėnesiais. Bene visą parą veikiantys kondicionieriai, išaugęs vandens vartojimas lemia didesnes energijos sąnaudas ir mokesčius už jas. Kai kuriuose regionuose dėl karščių jaučiamas ir vandens stygius.

Temperatūros rekordai taps dažnesni

Prasidėjus liepai, vidutinė Žemės temperatūra pasiekė naują visų laikų rekordą, kuris dar tą pačią savaitę buvo pagerintas 3 kartus. Anksčiau nauji rekordai būdavo pagerinami vidutiniškai kas 3-15 metų.

„World Weather Attribution“ klimato modeliuotojai skaičiuoja, kad anglies dvideginio emisijoms augant, karščio bangų atsiradimo tikimybė padidėja 100 kartų. Mokslininkai taip pat prognozuoja, kad karščio bangos, kai temperatūra sieks daugiau nei 45 laipsnius Celsijaus, taps įprastu reiškiniu šalia Viduržemio jūros įsikūrusiose šalyse. Negana to, tikėtina, kad šio amžiaus pabaigoje temperatūra šiose šalyse vis dažniau perkops ir 50 laipsnių pagal Celsijų ribą.

Vis dėlto pripažįstama, kad tiksliai prognozuoti klimato kaitos padarinius yra itin sudėtinga. Pasiekus vadinamąjį lūžio tašką, klimato pokyčių įtaka gali būti sunkiai nuspėjama. Tačiau nors ir negalima tiksliai įvardinti ekstremalių gamtos reiškinių dažnumo ir intensyvumo, tikėtina, kad karščio bangos taps intensyvesnės, dažnesnės ir plėsis apimdamos vis daugiau šalių.

Poveikis ir galimybės Lietuvai

Lietuva dėl savo klimato tampa vis patrauklesnė turistams vasaros metu. Matant klimato kaitos veikiamą pasaulio ekonomiką ir turizmo sektorių, Lietuvai tai yra proga susigrąžinti iki pandemijos buvusį turistų skaičių.

Remiantis EKK duomenimis, Lietuvoje per pirmą šių metų pusmetį, palyginus su analogišku laikotarpiu 2019 m., sulaukėme apie 30 proc. mažiau turistų. Pagal šį rodiklį atrodome prasčiausiai Europoje, o žemiau yra tik kaimynė Latvija. Prie turistų skaičiaus kritimo prisidėjo ne tik pandemija, bet ir Rusijos karas Ukrainoje bei geopolitinė įtampa, sumažėję turistų srautai iš Rusijos ir Baltarusijos, pastaruosius kelis metus sparčiai augusios paslaugų kainos.

Karščių alinamai Pietų Europai vasarą tampant vis mažiau patrauklia vieta atostogoms, Lietuvai tai yra galimybė parodyti lietuviškos vasaros pranašumus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kodėl verta dirbti suvirintoju užsienyje?

Suvirintojo specialybė yra paklausi visame pasaulyje. Todėl neatsitiktinai vis daugiau suvirintojų ieško darbo užsienyje, mat ten galima uždirbti kur kas daugiau, nei mūsų šalyje. Užsienio šalyse suvirintojo darbas – vienas iš paklausiausių darbų, todėl užsienio kompanijos linkusios mokėti didelį darbo užmokestį, kad tik galėtų prisikviesti pas save licencijuotą darbuotoją, kuris išmanytų savo darbą. Daugelis užsienio šalių stipriai augo išvystę pramonę ir gamybą, todėl iš to kyla didesnis poreikis suvirintojų paieškoms. Kai kuriose šalyse suvirintojai uždirba reikšmingai daugiau nei vidutinė tos

Kaip sumažinti gartraukio skleidžiamą triukšmą?

gartraukis

Gartraukis virtuvėje yra svarbus ne tik dėl patogumo, bet ir dėl daugelio kitų priežasčių. Jis padeda efektyviai pašalinti maisto gaminimo metu atsiradusius kvapus, garus, riebalų daleles. Šis įrenginys ne tik sumažina nemalonių kvapų pasklidimą po visus namus, bet ir užtikrina švaresnę ir geresnę oro kokybę namuose. Tačiau daugeliui žmonių nepatinka garsus gartraukio veikimas, ypač jeigu virtuvė yra sujungta su bendra namų erdve. Kaip išvengti didelio triukšmo? Visų pirma reikėtų žinoti tai, jog absoliučiai tylaus gartraukio nėra, tačiau yra keletas sprendimo

Alternatyvios finansavimo galimybės Lietuvos įmonėms – daugiau nei tradicinės paskolos

Globalizacijos ir skaitmeninių technologijų inovacijų laikais tokių šalių kaip Lietuva finansinis kraštovaizdis sparčiai keičiasi. Tradiciniai bankai ir jų ilgai taikomos paskolų suteikimo procedūros dažnai laikomi nepatogiais ar ribojančiais, todėl Lietuvos įmonės aktyviai ieško alternatyvių finansavimo sprendimų. Siekdami įvairinti veiklą ir rasti tinkamų finansavimo galimybių, daugelis verslininkų lengviau atsikvėpė radę alternatyvias finansines paslaugas. Jos atitinka specifinius šiuolaikinių įmonių poreikius. Fintech ir jų vaidmuo verslo finansavimui Vienas iš svarbiausių šių pokyčių Lietuvoje variklių yra fintech sektorius. Šios technologijomis paremtos finansinės platformos, teikiančios

Registrų centras: jaunavedžiai tuoktuvėms rinkosi rugpjūčio savaitgalius

Pasibaigusi kalendorinė vasara jau leidžia suskaičiuoti ir apibendrinti, koks buvo šių metų vestuvių sezonas. Kaip ir kiekvienais metais populiariausios tuoktuvių datos buvo rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. Tačiau ilgiau nei įprastai išsilaikiusi šiluma nemažą dalį jaunavedžių paskatino savo šventei pasirinkti ir rugsėjo savaitgalius, pastebi visos šalies metrikacijos duomenis išanalizavęs Registrų centras. Registrų centro administruojamos Metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausia santuokos sudarymo data šiais metais buvo rugpjūčio 19-oji, šeštadienis – šią dieną amžinos meilės įžadais apsikeitė net 352 poros. Nedaug

Taip pat skaitykite