Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.

 

Žygiuos pėsčiomis į Vilnių…

Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija.

Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę. Mokytojai ir mokiniai eis iš Alytaus, Anykščių, Elektrėnų, Kaišiadorių, Kauno, Klaipėdos, Šilutės, Tauragės ir kitų miestų.

Šiandien, t. y. penktadienį, rugsėjo 29 d., Vilniuje prie Vyriausybės rūmų, Kudirkos aikštėje, vyks protesto akcija. Ji prasidės 12 val.

Sutarta su keturiomis iš penkių švietimo profesinių sąjungų

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia, kad rugsėjo 28 d. su keturiomis profesinėmis sąjungomis pasiektas susitarimas dėl jų keltų reikalavimų.

Su Lietuvos švietimo ir mokslo profesine sąjunga, Švietimo ir mokslo profesine sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimu, Lietuvos profesine sąjunga „Sandrauga“ sutarta dėl Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties atnaujinimo.

„Su keturiomis iš penkių profsąjungų pasiekėme susitarimą ir toliau judėsime link sutarties pasirašymo. Visos pusės žengė žingsnius konstruktyvaus sprendimo link, už tai esu dėkingas. Vienintelei iš derybų pasitraukusiai ir streiką pradedančiai profsąjungai sudarysime visas galimybes lygiavertiškai konstruktyviai išspręsti susidariusią situaciją. Oficialiai pateiksime ministerijos pasiūlymą, pakviesime jį įvertinti, pasirašyti atnaujintą sutartį ir tokiu būdu užtikrinti tai, dėl ko streikuoti nusprendė mokytojai. Tiek jie, tiek mes siekiame, kad vaikai galėtų nepertraukiamai mokytis. Tai visų mūsų prioritetas ir vaikų konstitucinė teisė“, – po derybų sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.

Esminiai pakeitimai

Esminis pakeitimas susijęs su ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo ir profesinio mokymo mokytojų darbo užmokesčio didinimu: atnaujintos sutarties projekte užfiksuota, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. skiriama papildomų lėšų darbo užmokesčiui didinti 10 proc.; nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. – ne mažiau kaip 10 proc.

Siekiama įgyvendinti politinių partijų susitarimo tikslą, kad 2024 m. mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarytų 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Pasak ministerijos, bus griežtinamas reguliavimas, kad savivaldybės iš ministerijos nebegautų valstybės dotacijų per didelėms klasėms. Nuo kitų mokslo metų bus įtvirtinta teisė mokyklos savininkui (daugeliu atveju – savivaldybei) didžiausią leistiną mokinių skaičių 5-12 kl. mažinti nuo 30 iki 26 mokinių, o 1-4 kl. – nuo 24 iki 22 mokinių.

Kaip streiko metu mokyklose organizuojamas ugdymas?

Rugsėjo 29 d. vienai iš švietimo profesinių sąjungų pradedant streiką švietimo bendruomenei kyla klausimų dėl ugdymo proceso organizavimo mokyklose.  Apie tai rugsėjo 28 d. kalbėta nuotolinėje konsultacijoje su mokyklų vadovais, taip pat visoms mokykloms išsiųsta informacija raštu.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pateikia atsakymus į dažniausius klausimus: kas atsako už ugdymo organizavimą mokyklose, kokie sprendimai galimi, jei švietimo įstaigos darbuotojai streikuoja ir mokykla nebegali dirbti kaip įprasta.

Mokyklose, kuriose mokytojai streikuoja, veikia streiko komitetas ar jo atstovai. Jie nurodo, kaip turi elgtis streike dalyvaujantys darbuotojai. Streiko komitetas kartu su mokyklos vadovu užtikrina turto ir mokinių, darbuotojų apsaugą.

Sprendimus dėl ugdymo proceso kiekvienoje mokykloje priima mokyklos vadovas.

Jei mokykloje streikuoja tiek darbuotojų, kad nebegalima užtikrinti ugdymo proceso tęstinumo ir mokinių saugumo, galima priimti sprendimus dėl ugdymo proceso koregavimo ar net laikinai jį sustabdyti.

Galimas tvarkaraščio pertvarkymas, pamokų intensyvinimas, laikinas ugdymo proceso sustabdymas, atostogų perkėlimas.

Apie priimtus sprendimus dėl ugdymo proceso koregavimo ar trumpalaikio stabdymo, jei dauguma mokytojų streikuoja ir nėra galimybės užtikrinti mokinių saugumą mokykloje, mokyklos vadovas turi informuoti mokyklos bendruomenę.

Jeigu vaikai nelankys mokyklos, tėvams teks pasirūpinti jų priežiūra.

Jei mokykloje stabdomas ugdymo procesas, o tėvai dėl darbo pobūdžio negali pasirūpinti vaikų priežiūra, mokyklose pagal galimybes gali būti organizuojamos budinčios grupės, kaip tai vyko karantino laikotarpiu.

Parengta pagal Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos ir Švietimo, mokslo ir sporto min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05)

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05) Pamario bibliotekininkų bendruomenę pasiekė skaudi žinia. Žiemiškai baltą gruodžio 5-osios rytą Amžinybėn iškeliavo buvusi ilgametė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos darbuotoja Gerdrūta Leškytė. Daugelis šilutiškių ją prisimena kaip Giedrę iš bibliotekos. Gerdrūta Leškytė gimė 1942 kovo 4 d. Upynoje, Šilalės rajone. 1959 m. baigė Upynos vidurinę mokyklą. Taip pačiais metais pradėjo dirbti Lietuvos TSR valstybinėje respublikinėje bibliotekoje (dabar – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). 1965–1968 m. dirbo Šilalės rajono Upynos vidurinės

Atsakė, kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti ir eurą, ir kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ir nuo jų parametrų, ir nuo naudojimo laiko. „Elektrinės girliandos turi labai daug parametrų, kurie gali lemti tokių papuošimų elektros sunaudojimą: girliandos ilgis, lempučių kiekis joje, lempučių tipas ir galingumas. Labiausiai elektros sunaudojimas priklauso nuo girliandos lempučių kiekio, tipo ir galingumo, tad į tai

Popietė „Advento vainikas kitaip“

​Švėkšnoje veikiantis „Diemedžio“ ugdymo centras interneto svetainėje pasidalijo šia gera žinia. ​Adventas – laukimo ir susikaupimo, gerų darbų metas. Norisi draugauti, būti geresniais kitiems, dažniau nusišypsoti. Advento simbolis – vainikas, kuris reiškia šviesos troškimą. Gruodžio 2 dieną, ,,Diemedžio” ugdymo centre vyko edukacinė popietė „Advento vainikas kitaip“, kurią organizavo auklėtoja Vilma Uselienė. Popietė prasidėjo B. Fererro istorija apie 4 advento vainiko žvakes, kurios simbolizuoja taiką, tikėjimą, meilę ir viltį. Ši istorija privertė susimąstyti apie tai, kaip svarbu išsaugoti viltį, nes kol

Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje – „Laiškas Gediminui“

Šių metų spalio-lapkričio mėnesiais Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje buvo įgyvendinamas mokyklinis projektas „Laiškas Gediminui“. 2023-ieji metai yra paskelbti Gedimino laiškų metais, todėl vienas iš projekto tikslų ir buvo paminėti šį istorinį įvykį. Mokiniai, dalyvaudami šiame svarbiame projekte, pagilino savo istorines žinias apie Lietuvos kunigaikštį Gediminą, suprato jo rašytų laiškų svarbą, sužinojo, kas padėjo kunigaikščiui jo sumanymą išpildyti ir su kokiais instrumentais buvo rašomi laiškai. Pirmoje projekto dalyje mokiniai buvo supažindinti su daugybe knygų, esančių bibliotekoje, apie garsųjį Gediminą. Antroje

Taip pat skaitykite