Nepaprasti vasaros naktų debesys ir Joninių orai

Kaip informuoja Meteo.lt, būtent taip galima pavardinti naktimis švytinčius sidabriškuosius debesis (trumpinys – NLC). Jie yra unikalūs tuo, kad susiformuoja ne apatinėje (kaip įprasti mums debesys), o viršutinėje atmosferos dalyje (~80 km aukštyje).

Tokius nepaprastus debesis galima išvysti tikrai ne kiekvieną vasaros naktį. Jie pasirodo tik keletui valandų pačiomis trumpiausiomis birželio-liepos naktimis. Dar rečiau šie debesys sužimba ypač ryškiai ir apima visą šiaurinį horizontą. NLC nakties danguje reikėtų laukti praėjus bent pusantros valandos po saulėlydžio arba anksti ryte, kol tebėra tamsu (maždaug 23:30-03:00 val.). Jeigu pasiseks, pamatysite melsvai balsvą švytėjimą.

Šių debesų susiformavimas nėra iki galo išaiškintas, bet naujausi tyrimai  parodė, kad net ir labai aukštai atmosferoje nėra sausa ir kaupiasi vandens garai galop pavirstantys į smulkius ledo kristalus. Kadangi ~80 km aukštyje virš žemės paviršiaus saulė tebešviečia, todėl NLC sudarantys kristalai būna apšviečiami ir dėl to sužimba naktiniame danguje. Vis dėlto sidabriškųjų debesų švytėjimas nulemtas ne tik išsklaidytos saulės šviesos. Sprendžiant pagal spektrą, tokias spalvas lemia dar ir debesis sudarančių ledo kristalų fotoliuminescencija veikiant ultravioletinei saulės spinduliuotei.

Kad ir kaip ten bebūtų, šie debesys naktinio dangaus stebėtojams yra neatsiejamas pačių trumpiausių ir šviesiausių vasaros naktų akcentas. Tad artimiausias 4-5 savaites, jei naktimis nemiegosite (o šiaurinis dangaus skliautas bus giedras), būtinai išeikite į lauką ir pasižvalgykite po dangų. Reiškinys šiuo metų laiku jau yra pakankamai dažnas, tad silpnesnius ar ryškesnius debesis tikrai turėtų pavykti išvysti.

Joninių savaitgalio orai

Ilgąjį savaitgalį daugelyje rajonų numatomos trumpos liūtys su perkūnija.

Birželio 21 d., penktadienį, diena šalyje bus mažai debesuota, vakariniuose rajonuose – visai saulėta. Lietaus, aišku, nenumatoma. Pūs vidutinio stiprumo vėjas. Aukščiausia temperatūra dieną sieks 22-27 laipsnius šilumos, pajūryje dėl vakario vėjo bus gaiviau – apie 20 laipsnių.

Birželio 22 d., šeštadienį, naktį vyraus ramūs ir sausi orai, tik vakariniame šalies pakraštyje paryčiais apniuks, vietomis trumpai palis. Temperatūra naktį sieks 15 laipsnių šilumos. Šeštadienio dieną Lietuvą pasieks nedidelis, bet aktyvus ciklonas. Daugelyje rajonų numatomos trumpos liūtys su perkūnija, vietomis pliaups smarkiai. Vėjas besikeičiančios krypties, 6-11 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai gali sustiprėti iki 15-20 m/s. Temperatūra įdienojus šalyje sieks 22-27 laipsnius šilumos, tačiau popietę, palijus, gerokai atvės.

Birželio 23 d., sekmadienį, naktį palis daugelyje vietovių, tačiau intensyvesni lietūs, kai kur lydimi perkūnijos, numatomi daugiausia šiaurinėje šalies pusėje. Smarkokas vėjas pūs iš pietvakarių, pajūryje jo gūsiai sieks 15-18 m/s. Apniukusi naktis bus šilta – 12-17 laipsnių šilumos. Sekmadienio dieną, ciklonui tolstant, tarpais trumpai palis didesnėje šalies teritorijos dalyje, tačiau jau vyraus nedidelis ir vidutinio intensyvumo lietus. Vėjas pasisuks iš šiaurės vakarų, taps žvarbokas, vietomis gūsingas. Jis atneš į mūsų kraštą vėsesnį orą, todėl temperatūra dieną tesieks 17-22 laipsnius šilumos.

Ateinančios savaitės pradžioje mūsų regione stiprės aukštesnio slėgio sritis. Lietaus tikimybė sumenks, vėjai nurims, vėl bus daugiau saulės. Sugrįš ir tikra vasariška šiluma. Tokią prognozę šventiniam savaitgaliui paskelbė Hidrometeorologijos tarnyba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Atnaujinta prie Šilutės ligoninės stovinti skulptūra „Pūga“

Šilutės rajono savivaldybė savo naujienose skelbia, kad Savivaldybės  lėšomis atnaujinta istorinė skulptūra „Pūga“, stovinti prie Šilutės ligoninės.  Priminsime ne kartą „Pamaryje“ aprašytą istoriją: šis paminklas skirtas Natkiškių kaimo (dabar Pagėgių sav.) medicinos felčerei Zosei Petraitienei, kuri, vykdama pas gimdyvę, 1982 m. sausio 6 d. žuvo siautėjant stipriai pūgai. Po penkerių metų priešais Šilutės ligoninę buvo atidengta skulptūra „Pūga“ (skulptorius Antanas Šnaras, architektas Petras Lapė). 1994 metais Natkiškiuose, kurių apylinkėse ir įvyko nelaimė, Z. Petraitienės vardu pavadinta mokykla. Z. Petraitienė jaunystėje

Laukuose nuiminėjate derlių. Neparsineškite į ūkį afrikinio kiaulių maro

Prasidėjus grūdų derliaus nuėmimo darbams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus laikytis biosaugos ir iš laukų neparsinešti į savo ūkį afrikinio kiaulių maro (AKM). VMVT specialistai įspėja, kad tuose pačiuose laukuose gali būti vaikščioję AKM užsikrėtę šernai. Jie galėjo užkrėsti nuimamą derlių, šiaudus, žolę ir pan.  Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo, privaloma visas į ūkį grįžtančias transporto priemones dezinfekuoti. Kokiais grūdais šerti kiaules? Specialistai primena, kad šerti kiaules šių metų derliaus grūdais galima tik juos išlaikius 60 dienų. 

Brangs komunalinės atliekos

Šilutės rajono savivaldybės taryba posėdyje planuoja svarstyti didesnius įkainius už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Siūloma pakeisti Šilutės r. savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 16 d. sprendimo „Dėl Šilutės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ 1 punktu patvirtintų nuostatų 1 priedą. Su UAB „Ecorevice“ 2024 m. sausio 8 d. sudaryta viešojo pirkimo sutartis, kuri įsigaliojo 2024 m. balandžio 15 d. Pagal sutarties sąlygas pasikeitė atliekamų paslaugų kaina. Padidėjo metinė pastoviosios

Gėlių puokštės iš Ramunių gatvės  

Kur šiandien žmonės dažniausiai susipažįsta? Teisingai – internete. Pamačiusi, kokias gražias gėlių puokštes kuria usėniškė Vaida Breiterienė, nusprendžiau susipažinti. Tai buvo dar pavasarį. Akis patraukė puokštė su senoviniais kaimiškais baltais narcizais ir panorau jų pasimerkti. Ilgai netruko ir gėlės jau puikavosi vazoje mūsų namuose, skleisdamos nuostabų aromatą.Tuo labiau džiaugiausi, kad pavyko pamaloninti į renginį bibliotekoje atvykusias viešnias iš Kauno. Žiedai pievose ir prie namų Dienas leisti tarp savo auginamų, laukuose ir pievose skinamų gėlių Vaida pradėjo išėjusi iš darbo. Prie

Taip pat skaitykite