Nemuno deltoje – saugomi jūriniai ereliai

Renato Jakaičio nuotr.

Jūsų dėmesiui – didžiausias Europoje gyvenantis plėšrusis paukštis, jo didenybė jūrinis erelis (Haliaeetus albicilla). Norint apsaugoti jūrinių erelių namus, steigiamos „Natura 2000” teritorijos, jų žinomi lizdai išsaugomi miško kirtimo metu.

Dideli paukščiai

Jo ištiestų sparnų plotis siekia net iki 240 cm, taigi ant jų gulomis tilptų Jonas Valančiūnas ir dar liktų vietos. Sveria jis nuo 3 (patinai) iki 7 kilogramų (patelės). Gyvena jūrinis erelis netrumpai – ilgiausia žinoma gyvenimo trukmė laisvėje siekia 36 metus. Jo apdarą sudaro skirtingų atspalvių rudos plunksnos, o suaugę paukščiai išsiskiria balta galva ir uodega.

Šis paukštis yra monogamas, paprastai ištikimas savo partneriui visą gyvenimą, o perėti pradeda ne anksčiau kaip 4-5 gyvenimo metais. Patelė padeda 1-3 kiaušinius ir didžiąją laiko dalį juos peri, tuo tarpu patinas rūpinasi maistu. Jauniklių šėrimu taip pat rūpinasi abu poros nariai iki pat rudens. Daugiausia minta žuvimis ir vandens paukščiais, taip pat kritusiais gyvūnais, ypač žiemą.

Taip, jūriniai ereliai yra gana sėslūs paukščiai ir netoli savo lizdo gali laikytis ištisus metus, skirtingai nuo kai kurių savo giminaičių, kurie žiemoti skrenda iki pat centrinės Afrikos.

Jūriniai ereliai Lietuvoje išgyvena atgimimo laikotarpį. Praėjusio amžiaus pradžioje jie buvo visiškai išnykę, o atsikurti pradėjo nuo 1985-ųjų metų, kai buvo aptiktos pirmosios perinčios poros. Dabar, gamtosaugininkų pastangomis, jų populiacija po truputį auga ir šiuo metu gali siekti iki 200 porų.

Lizdus suka brandžiuose medžiuose

Šiems plėšriesiems paukščiams išsaugoti yra itin svarbu apsaugoti jų lizdus. Taip pat svarbu išsaugoti brandžius įvairiarūšius medynus, nes ereliai lizdus krauna brandžiuose medžiuose, vidutiniškai 22 m virš žemės. Šie paukščiai jautrūs trikdymui – net vienkartinis apsilankymas prie lizdo perėjimo ar kiaušinių dėjimo metu gali nulemti dėties žūtį, nes šie paukščiai peri anksti (gali pradėti jau vasario pabaigoje), esant šaltoms ir dažnai nepalankioms orų sąlygoms.

Šiuo metu jūriniai ereliai saugomi Blinstrubiškio miške, Kuršių mariose, Kuršių Nerijoje ir Nemuno deltoje. Taip pat saugomos erelių sankaupų vietos Kuršių mariose ir Nemuno deltoje, kur maitintis susirenka klajojantys paukščiai.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Neblaivūs smurtautojai, vagystės, avarija…

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Pareigūnai balandžio 8-11 d. stebėjo, ar vairuotojai sustoja priešais pėsčiųjų perėjas, kai to reikalaujama pagal taisykles. Užfiksuota 17 vairuotojų (Šilutė – 10, Tauragė – 6, Pagėgių sav. – 1), kurie nepraleido pėsčiųjų ir sukėlė jiems pavojų. Šiems pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad balandžio 15-21 d. bus vykdoma transporto priemonių  greičio kontrolė. Balandžio 14-os rytą Šilutėje rastas vyro, gim. 1985 m., kūnas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Balandžio 14 d.

Kaip išlaikyti asmeninę erdvę santykiuose

Išlaikyti asmeninę erdvę santykiuose – tai subtilus menas, kuris gali stiprinti ryšį tarp partnerių ir palaikyti sveiką santykių dinamiką. Santykiai – tai ne vien tarpusavio bendravimas ir bendros veiklos, bet ir gebėjimas leisti vienas kitam laisvę būti savimi, įskaitant laiką praleistą atskirai ar su skirtingais žmonėmis. Pavyzdžiui, susitikimai su draugais ir pažįstamais, įskaitant palydoves Klaipėdoje, Kaune ar kituose miestuose gali suteikti naujų įžvalgų, idėjų ir energijos, kurią vėliau galima atnešti atgal į santykius. Svarba išlaikyti asmeninę erdvę Išlaikyti asmeninę erdvę

Per kelias valandas – 24 000 pasodintų medelių

SBA grupė, kuriai priklauso ir „Šilutės baldų“ įmonė, paskelbė gerą žinią apie miškasodį: per kelias valandas – 24 000 medelių! SBA miškasodis mūsų grupėje tapo tikra tradicija. Jau trečius metus iš eilės pavasarį, vieną dieną ir vieną valandą, trijuose SBA miestuose kolegos su šeimomis renkasi į miškus ir sodina medelius. Balandžio 13 d., šeštadienį, Utenoje, Kaune ir Šilutėje pasodinome daugiau nei 24 000 medelių 7 ha teritorijoje. Tai – tradicinė mūsų įžanga į dešimtmečius organizuojamą Nacionalinį miškasodis, kuris vyks jau

Jonui Budreckui suteiktas Garbės piliečio vardas

Žemaičių Naumiesčio bendruomenė paviešino žinią, kad balandžio 12 d. buvo surengtos iškilmės, į kurias gausiai susirinko seniūnijos gyventojai ir iš šio krašto kilę žinomi asmenys. Atvyko ir Šilutės rajono savivaldybės vadovai. Balandžio 12 d., penktadienį, Žemaičių Naumiestyje buvo minima Liūto diena. Šia proga vyko buvusio seniūno Jono Budrecko iškilmingas pagerbimas už viso gyvenimo nuopelnus Žemaičių Naumiesčiui – jam suteiktas Žemaičių Naumiesčio  Garbės piliečio vardas ir įteiktas apdovanojimas. Buvusį ilgametį Žemaičių Naumiesčio seniūną J. Budrecką sveikino Seimo narys Zigmantas Balčytis, Šilutės

Taip pat skaitykite