Nekompensuojamų siuntinių sąrašas – ką būtina žinoti?
Daugelis žino apie draudžiamų siųsti daiktų sąrašą ir bent jau numano, kas jame galėtų būti. Tačiau ar kada girdėjote apie nekompensuojamų daiktų sąrašą? Tai objektai, kuriems dingimo ar apgadinimo atveju negalioja nei standartinis, nei papildomas kurjerių draudimas. Liūdniausia tai, kad kartais apie šį sąrašą sužinoma tik tada, kai tenka susidurti su nemaloniomis situacijomis. O jų, kaip žinia, gali pasitaikyti net ir pačiose patikimiausiose kurjerių įmonėse.
Taigi, kelios įžvalgos apie nekompensuojamus siuntinius – ką turėtumėte žinoti?
Nekompensuojami daiktai – kokie jie?
Nekompensuojamųjų sąraše gali atsidurti įvairūs daiktai / dokumentai. Juos visus siejantis esminis kriterijus – objektų vertė yra sunkiai įvertinama ir įrodoma dingimo, apgadinimo atveju.
Keli pavyzdžiai, kad būtų šiek tiek lengviau įsivaizduoti:
- gimimo liudijimai ir asmens identifikacijos dokumentai;
- vairuotojo teisės ir automobilio dokumentai, numeriai;
- juvelyrikos dirbiniai (išskyrus bižuteriją);
- telefono kortelės;
- duomenys laikmenose;
- kt.
Beje, daugelis šių daiktų atsiduria ir draudžiamųjų sąraše. Vis dėlto, kai kurie gali būti siunčiami su tam tikromis išlygomis. Dar viena nekompensuojamų objektų kategorija galėtų būti netinkamai supakuotos siuntos, kurios buvo pažeistos dėl netinkamos pakuotės. Arba kitaip – siuntėjo kaltės. Nesvarbu, tai populiariosios siuntos Lietuva–Anglija ar pervežimas į ne ES šalis, būtina nuodugniai išanalizuoti bendras (visoms siuntoms taikomas) ir papildomas sąlygas.
Esminė nekompensavimo priežastis
Kompensacijos neteikimo priežastis yra paprasta – tokių dalykų vertę įrodyti sunku, tad, tikėtina, viskas pereitų į ilgai trunkantį ginčą, kuriame teisius rasti būtų sunku. Tai suprasdamos atsakingos kurjerių ar šių tarpininkų įmonės pateikia atitinkamą nekompensuojamų daiktų sąrašą. Jei dvejojate, bet įtariate, kad jūsų planuojamas siųsti gaminys galėtų atsidurti jame ir nerandate reikalingos informacijos – visuomet geriau susisiekti, pasitikslinti.
Sužinoti apie draudžiamus siųsti gaminius išties paprasta. Tereikia pasitikslinti su kurjerių įmone bei vietine muitine apie toje šalyje galiojančius apribojimus ir kitus svarbius niuansus. O kaip su nekompensuojamais daiktais? Žinoma, visuomet verta klausti patikimų kurjerių. Įsivaizduoti šią tvarką paprasčiau, kai žinoma, kad dažniausiai kompensuojami būna tie daiktai, kurių vertę galite įrodyti atitinkamais dokumentais. Ir, žinoma, tik tokiu atveju jei išoriškai pažeista pakuotė buvo tinkama, tvirta.
Ką daryti, jei vis dėlto norite siųsti tokius daiktus?
Atsakingi kurjeriai pabrėžia – siųsdami tokio tipo gaminius / produktus, prisiimate pilną atsakomybę ir suprantate, kad dingimo ar apgadinimo atveju jums už patirtus nuostolius nebus atlyginta. Siunčiant dokumentus bei sąraše nurodytus tam tikrus daiktus, nei kurjerių teikiamas standartinis, nei papildomas draudimas negalioja. Ką daryti, jei nusprendėte vis tiek juos gabenti tokiu būdu? Svarbiausi momentai – patikima kurjerių kompanija ir savarankiškai parūpintas specifinio daikto draudimas.
Tiesa, yra ir panašių daiktų, kurie nėra nekompensuojamų objektų sąraše, bet norint juos gabenti, būtina sukonkretinti pavadinimą. Įmonės sutinka jas vežti tuomet, kai nurodomas tikslus apibūdinimas – ne dovana, o konkretus daiktas, ne automobilio detalė, o konkreti transporto priemonės dalis. Ko gero, tinkamos pakuotės svarbos nė nereikia aptarti papildomai.
pr2022/095