Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą.

Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius.

Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima nuslėpti tikrąją sandorio sumą, sumažinti mokestines prievoles. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba šiuo metu atlieka 19 ikiteisminių tyrimų dėl prekybos automobiliais, kuriuose nustatyta per 7,5 mln. eurų žala valstybės biudžetui.

„Tyrimai atliekami dėl 4,5 tūkst. automobilių, kurie buvo įvežti iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos Sąjungos“, – sakė A. Bilotaitė. Pranešama, kad Latvijos, kuri yra įdiegusi privalomą automobilių registravimo sistemą, patirtis rodo, kad per pirmuosius metus šiame sektoriuje sumokėtų mokesčių suma išaugo 27,2 mln. eurų.

Naujoje sistemoje bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai, t. y. kiekviena šalyje esanti ir nuosavybės teise Lietuvos gyventojui ar įmonei priklausanti transporto priemonė turės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Transporto priemonę parduoti ar registruoti bus galima tik turint šį kodą. Nuo šiol savininkų pasikeitimas ir registracija bus du atskiri procesai. Pirma, vykstant nuosavybės pasikeitimui kas kartą bus suteikiamas naujas SDK. Antra, tik jį turintis asmuo galės registruoti transporto priemonę savo vardu.

„Regitros“ veiklos istorijoje  tai  didžiausias pokytis registracijos srityje per 30 metų. Nuo gegužės 1 dienos įdiegiama nauja sistema, kur visiems bus prievolė turėti transporto savininko deklaravimo kodą. Tas kodas bus unikalus, skiriamas kiekvienai transporto priemonei, o keičiantis savininkui, keisis ir kodas.

Kodas bus sudarytas iš 8 simbolių, raidžių. Kas bus su transporto priemonėmis, kurios dabar yra registre? Jų  yra 1 980 000  – visoms  bus automatiškai suteiktas kodas. Tad savininkams nuo gegužės 1 d. jokių naujų rūpesčių nebus. Kodą bus galima gauti pasinaudojus elektroniniais kanalais, tai nieko nekainuos, o kreipiantis tiesiogiai į „Regitrą“, teks sumokėti 4 eurus.

Faktiškai automobilį registruoti bus galima tik turint SDK. Jei neturite SDK, ta transporto priemonė niekada negaus leidimo dalyvauti eisme. Dabar pardavėjas turi per 15 dienų informuoti apie transporto priemonės pardavimą, pirkėjas per 10 dienų turi deklaruoti, kad įsigijo transporto priemonę. Nuo gegužės 1 d. tiek pirkėjas, tiek pardavėjas turės kreiptis per 5 darbo dienas. Pirkėjas deklaruoja, kad įsigijo transporto priemonę, o pardavėjas patvirtina, kad tikrai tam pirkėjui tą transporto priemonę pardavė.

Nors reikalavimai įsigalioja nuo gegužės 1 d., yra numatytas pereinamasis laikotarpis. Visos transporto priemonės, kurios buvo įvežtos iki tada, turės galimybę būti deklaruotos iki liepos 1 d. Atsižvelgiant į tai, kad tai yra visiškai nauja sistema, kontroliuojančios institucijos numato taikyti tolerancijos laikotarpį iki rugsėjo 1 d.

Padarius pirmą kartą administracinį nusižengimą, bauda yra 75 eurai. Jei pažeidimas padarytas pakartotinai, bauda siekia nuo 440 iki 600 eurų.

Parengta pagal Eltos, VRM ir „Regitros“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite