Nacionalinės ekspedicijos dalyviai iš naujo pažino Mažąją Lietuvą

Paskutinį birželio sekmadienį Kaune startavusi nacionalinė ekspedicija „Nemunu per Lietuvą“ liepos 4 dieną finišavo Klaipėdoje, Šiaurės rage. Šioje ekspedicijoje dalyvavo 10 garsių Lietuvos žmonių įgula. Nemuno upe jie plaukė autentišku Lietuvos jūrų muziejaus sukurtu plokščiadugniu žvejybiniu buriniu laivu – kurėnu, aplankydami istorines Lietuvos vietas. Liepos 1 d. ekspedicijos dalyviai apsistojo ant Rambyno kalno, Pagėgių savivaldybėje, o liepos 2-ąją keliautojų laukta Rusnės saloje, Šilutės rajone.

Kurėnas prisišvartavo Atmatos krantinėje.

Rusniškiai pasitiko su dainomis
Liepos 2 d. Atmatos prieplaukos krantuose smalsaujantys rusniškiai ir atskubėję šilutiškiai lūkuriavo nacionalinės ekspedicijos įgulos – profesoriaus Alfredo Bumblausko ir kelių jo studentų, žurnalisto Edmundo Jakelaičio, etnologės, televizijos laidų vedėjos Zitos Kelmickaitės, gamtininko Salemono Paltanavičiaus, lenktynininko Benedikto Vanago, atlikėjo Gabrieliaus Liaudansko-Svaro ir jo vienuolikmečio sūnaus Mykolo.
Į krantą išlipančius svečius dainomis pasitiko Rusnės etnografinis ansamblis „Sklada“ (vad. Dalia Kubilienė). Rusnės salos gyventojams, kuriuos spėjo anksčiau artimiau pažinti bei pamėgti, Zita Kelmickaitė, kaip ir dera namiškiams, tarstelėjo, kad kelionėje praradusi prekinę išvaizdą, dar Jurbarko rajone pajutusi beprarandanti balsą. Bet juk lakštingala negali nečiulbėti – tad netrukus ir Z. Kelmickaitė kartu su ansambliečiais jau traukė dainą apie žvejybą.
Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė į svečių sutiktuves atplaukė autentišku laivu – venterine burvalte „Rusnietis“. Tautiniais rūbais pasidabinusi, lauknešėliu nešina ji iš tolo mojo ekspedicijos svečiams. Kiekvieną svečią palabino gražiu žodžiu, kiekvienam pagal senuosius salos papročius dovanų įteikė. Nuo seno buvo tikima, kad šermukšnis saugo šeimos narius nuo nelaimių, ligų ir raganų. Taigi, kiekvienam svečiui dovanota šermukšnio šakelė ar vainikas, kuriuos žvejai kabindami laivuose tikėjo, kad šermukšnio vainikas apsaugos nuo audrų, padės žvejyboje. Žygeiviai stebėjosi dovanų gavę česnakų, tačiau netruko sužinoti, kad anuomet žvejus į marias išlydinčios žmonos paslapčia jiems į kišenes įdėdavo česnako tikėdamos, kad jis gelbsti ne tik susirgus, bet saugo nuo piktų jėgų.
Po šilto sutikimo svečiams buvo pasiūlyta šio krašto kulinarinio paveldo – Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorės Birutės Servienės virtos kafijos bei rusniškių įmantraus patiekalo – marinuoto sterko. Žygeiviai aplankė tautinio paveldo sergėtojus – rusniškė Inga Šatkienė jiems demonstravo žuvies apdorojimą nuo skrodimo iki rūkymo, laivadirbis Simas Knapkis papasakojo apie senovinius laivus ir pademonstravo, kaip jie gaminami.
Ekspedicijos dalyviai stovyklą įsirengė etnografinėje sodyboje pas Živilę ir Virgilijų Skirkevičius. Profesionalus farmacininkas ir žolininkas V. Skirkevičius svečius pavaišino neįprastais sumuštiniais – su plūdurais, po kuriais slypi tvenkinių gyvenimas. Paskanavusieji jų neliko abejingi. V. Skirkevičius sakė, kad plūdurai – baltymų šaltinis. Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė kepė vaflių, o mini žuvienės virimo čempionate susirungė rusniškis Algimantas Dirsė ir šyšiškis Bronius Kalvaitis. Kulinarinio paveldo sergėtojai virė žuvienę pagal senovinius receptus. Čempionatą stebėjo ir šinioniškai komentavo bei daug kitokių dalykų iš šišioniškių gyvenimo fobeliavo etnografės Indrė Skablauskaitė ir Vaida Galinskienė. Kitą dieną pagal senųjų vietos šeimininkių receptą iškeptu pyragu svečius vaišino etnografinės sodybos šeimininkė Živilė Skirkevičienė.
Tai, ką žygeiviai patyrė Rusnės saloje, be abejo, bus galima pamatyti LRT filmavimo komandos sukurtame dokumentiniame filme, kurių gali būti ir ne vienas. Planuojama iš ekspedicijos sukurti 8 dokumentinius filmus, kuriuos bus galima pamatyti jau šį rudenį.
Vakarop kurėnas su žygeiviais prisišvartavo Mingės kaime. Lankydamiesi Ventės rage jie neatsispyrė pagundai įsilieti į Kintų muzikos festivalį.

 

DSC_0462_resize

Profesoriui A. Bumblauskui dovanojo šermukšnio šakelę, česnako skiltelę.

DSC_0544_resize DSC_0476_resize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laima Putriuvienė

Pagėgių savivaldybėje
Liepos 1 d. ant Rambyno kalno M. Jankaus muziejuje nacionalinės ekspedicijos „Nemunu per Lietuvą“ dalyvius pasitiko 2015 metų Lietuvos vaikų ir moksleivių lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų konkurso „Tramtatulis“ laureatė, lumpėniškė Aurelija Jankauskytė, kuri dainavo ir pasveikino visus kalbėdama šišioniškių tarme. Laikantis senųjų papročių garbingiems svečiams ant rankų buvo rišamos šimtaraštės juostelės. Direktorė Liudvika Burzdžiuvienė atvykėliams pristatė M. Jankaus muziejaus veiklą, supažindino su čia organizuojamomis edukacinėmis programomis vaikams, kurių metu jie mokosi gaminti popierių bei rašyti plunksna.
Keliautojai apžiūrėjo muziejaus paveikslų sodą, ragavo pagal senovinį receptą virtos kafijos bei tradicinio Mažosios Lietuvos pyrago – „sankucheno“. Apie kafijos gėrimo tradicijas Mažojoje Lietuvoje svečiams pasakojo šio krašto istoriją gerai žinantis ir ja nuolatos besidomintis Pagėgių savivaldybės vicemeras Sigitas Stonys, kuris tądien buvo pasipuošęs tautiniais rūbais.

Ekspedicijos dalyviai mėgavosi jaukia Rambyno kalno atmosfera ir „Kamanos“ dainomis.

Atvykėliai aplankė gandrų koloniją, kuri juo sužavėjo, o vakarop rinkosi ant Rambyno kalno, kur skambėjo Pagėgių kultūros centro folkloro kolektyvo „Kamana“ dainos (vad. Aksavera Mikšienė). Tradicinės Mažosios Lietuvos krašto dainos, šokiai ir žaidimai pakerėjo atvykėlius. Garbūs svečiai pavaišinti tradiciniais šio krašto patiekalais – štriuceliu, gira, sūriu ir duona su lašinukais.
Nacionalinės ekspedicijos dalyvių apsilankymo Pagėgių krašte metu visos diskusijos, dainos, žaidimai ir kitos linksmybės buvo filmuojamos ir įrašinėjamos.
Ant Rambyno kalno aukuro ugnį įžiebęs profesorius A. Bumblauskas sakė susižavėjęs unikaliais Mažosios Lietuvos kampeliais. Kitas ekspedicijos dalyvis, garsus lenktynininkas B. Vanagas džiaugėsi nuostabia patirtimi, įgyta šioje ekspedicijoje, ir galimybe pamatyti tiek daug skirtingų Lietuvos veidų.
Ši ekspedicija atskleidė unikalių faktų apie Lietuvos istoriją, etnokultūrą, virtuvę ir gamtą.

Pamario inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite