Moterys, medžiojančios elnius

Nors medžioklė istoriškai laikoma vyrų užsiėmimu, tačiau istorijos šaltiniuose medžiotojos pasirodo greta vyrų bemaž tuo pačiu metu, medžioklės pomėgio jos neatsisakė ir iki šių laikų, – rašoma pirmajame 2017 metų „Medžiotojo ir meškeriotojo“ numeryje.

Daina Bosas - taip pat medžiotoja.

Daina Bosas – taip pat medžiotoja.

Paskutinį 2016 m. mėnesį Lietuvoje buvo surengtos net dvi pirmosios medžioklės, kuriose dalyvavo vien moterys – viena jų vyko Kelmės r. Raudgirio miškuose, kita – Molėtų r. Labanoro giroje.
Gruodžio pradžioje Kelmės rajono Raudgirio medžiotojų būrelio kolektyvas organizavo bene pirmąją medžioklę su varovais Lietuvoje tik moterims. Nors oras medžiotojas sutiko nesvetingai, žemę gaubė darganos, tačiau lietaus nepabūgusios moterys, nešinos medžiokliniais ginklais, rinkosi tik į joms skirtą medžioklę. Kelios iš jų sukorė net po kelis šimtus kilometrų.
Moteris medžioklėje – vis dar retas reiškinys: vos 1,48 % visų Lietuvos medžiotojų. Tačiau Raudgirio medžiotojų būrelyje medžioja net 4 moterys, o iš viso Kelmės rajone jų – 12. „Todėl mūsų būrelio moterys seniai reikalavo medžioklės, skirtos tik moterims“, – sakė būrelio pirmininkas Algirdas Šimulis.
Medžioklėje dalyvavusi Kelmės rajono Garbės medžiotoja Virginija Grėbliauskienė medžiotoja jau 38 metai. Dalindamasi prisiminimais ji pasakojo, kad pradėjusi medžioti ji buvo viena iš pirmųjų moterų medžiotojų Lietuvoje. Patyrusi medžiotoja tikėjosi, kad moterų medžioklėje daugės.
Kita medžioklė tik moterims vyko po savaitės, gruodžio 17 d., Molėtų rajone, Poviliškių medžiotojų klubo plotuose. Į medžioklę susirinko 13 damų iš įvairių Lietuvos kampelių – Vilniaus, Kauno, Ukmergės, Šilutės, Radviliškio ir Kelmės. Be damų šioje medžioklėje dalyvavo Vilniaus medžioklinių ragų orkestro vyrai, kuriems buvo skirtos varovų pareigos.
Pasak medžioklėje dalyvavusios kaunietės gamtininkės dr. Gintarės Sabalinkienės, įspūdingus Labanoro regioninio parko miškus dar labiau puošė gausiai iškritusio sniego pusnys ir šerkšnas medžių lajose, kuris laikėsi visą dieną. Nepaprasto grožio gamta, skambančių medžioklinių ragų orkestro ragų akordai ir moterų juokas sukūrė ypatingą šventinę medžioklės nuotaiką.

Dauguma medžioklės deivių pagal indoeuropietiškąją tradiciją – moteriškos giminės. Ne išimtis ir Lietuva, kuri turi bent dvi medžioklės deives – Žvorūną ir Medeiną.

Medžiojančios moterys bendrauja, rengia bendras medžiokles daugelyje šalių. G. Sabalinkienė spalio mėnesį, pakviesta Estijos moterų medžiotojų klubo, buvo išvykusi į medžioklę Estijoje, kur dalyvavo 55 moterys. Dauguma jų – vietinės, tačiau sambūris turėjo tarptautinių akcentų, nes buvo viešnių iš Latvijos, Islandijos, Bulgarijos, Italijos, Naujosios Zelandijos ir Lietuvos.
„Mūsų šalyje moterų medžiotojų klubo kol kas nėra, tačiau aktyvių ir iniciatyvių medžiojančių moterų nuolat daugėja. Todėl reikia tikėtis, kad jos netruks susiburs į vieną organizaciją ir imsis įvairių veiklų, kurios įsilies į medžiotojų ir visuomenės bendravimo kontekstą bei suteiks naujų spalvų medžiotojų įvaizdžiui visuomenėje“, – mano medžiotoja.
Moterų medžiotojų nuolatinė darbo grupė „Artemis club“ (Artemidės, senovės graikų medžioklės deivės, klubas) veikia Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC) sudėtyje. Klubo prezidentė – Sona Supekova iš Slovakijos. CIC generalinių asamblėjų metu klubo narės turi savo darbotvarkę, sprendžia moterims medžiotojoms Europoje bendras ir aktualias problemas. 2011 m. įkurtas „Artemis club“ – tai laikytina moterų medžiotojų būrimosi Europoje pradžia. Šiuo metu analogiški moterų medžiotojų klubai veikia jau daugelyje Europos šalių nacionalinių medžiotojų organizacijų sudėtyje.
Moterų medžiotojų temą „Medžiotojo ir meškeriotojo“ žurnale papuošė dar vienas akcentas – tauriųjų elnių kova dėl įtakos tarp gentainių ir giminės pratęsimo. Fotografui Raimondui Ginkui pavyko užfiksuoti nuostabių akimirkų Žagarės regioninio parko miškuose. Tai vaizdai, dėl kurių daugelis ir traukiame į miškus. Moterys taip pat medžioja elnius. Aistringas mūsų istorines asmenybes, medžiotojas Barborą Radvilaitę, Emiliją Pliaterytę keičia naujoji šiuolaikinių moterų karta.
Artūras Mankevičius, žurnalo „Medžiotojas ir meškeriotojas“ vyriausiasis redaktorius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kovo 5 d. – savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Už ką balsuosime?

Praėjusią savaitę įvykusiame Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdyje Sigitas Majus pranešė, kad frakcijos „Nepriklausomi“ nelieka, nes jos nariai Genovaitė Kimbrienė, Edgaras Padimanskas pasitraukė. Frakcijai būtini bent trys Tarybos nariai. Politinės rokiruotės Jau esame informavę, kad šie trys vietos politikai atstovavo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriui, kuris buvo panaikintas. Yra naujas skyrius, jo kandidatas į merus, kaip paskelbė Šilutėje lankęsis Seimo narys Aurelijus Veryga, bus Robertas Kuncaitis. Iširus „valstiečių“ skyriui, trys paminėti vietos politikai savivaldybės Taryboje, taip pat ir su

Atgimė Šilutės kultūros ir pramogų centras

Šiandien, 2022 m. spalio 5 d. 13 val. buvo iškilmingai perkirpta simbolinė atnaujinto ir rekonstruoto Šilutės kultūros ir pramogų centro pastato atidarymo juostelė. Šventinę teatralizuotą ceremoniją kūrė Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai ir šokių klubo „Žvaigždūnė“ šokėjos. Į iškilmes susirinko gausus būrys miestelėnų, Savivaldybės vadovai, dalyvavo LR Seimo narys Zigmantas Balčytis.  Statybų ir įrengimo darbus atlikusios UAB „Stamela“ vadovas Stanislovas Liepis simbolinį atnaujinto pastato raktą įteikė kultūros ir pramogų centro direktorei Jūratei Pancerovai. Pastatą pašventino Šilutės Šv. Kryžiaus bažnyčios klebonas

Šilutėje prasidėjo labai brangus šildymo sezonas (atnaujintas ir papildytas)

Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis įsakymu paskelbė, kad spalio 3 d. pradedamas švietimo įstaigų šildymo sezonas. Pernai šildymo sezonas centralizuotai tiekiant šilumą rajone prasidėjo spalio 11 dieną ir truko iki šių metų gegužės 2 d. Kaip beskaičiuotumei, pusę metų teks šildytis. Šis šildymo sezonas bus neregėto brangumo. Savivaldybės UAB „Šilutės šilumos tinklai“ paskelbė, kad centralizuotai tiekiamos šilumos kilovatvalandė Šilutės gyventojams spalio mėnesį kainuos net 8,27 ct (su 9 proc. PVM – 9,01 ct). Prieš metus kainavo 4,83 ct

Prasideda gripo sezonas: svarbu pasiskiepyti

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad Lietuvoje šią savaitę prasideda 2022-2023 m. gripo sezonas, kuris tęsis iki kitų metų gegužės mėn. (20-osios metų savaitės).  Įprastai šiuo laikotarpiu NVSC specialistai atidžiai stebi sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), hospitalizacijos rodiklius, vertina sergamumo dinamiką. Ir, atsižvelgdami į tai, siūlo savivaldybėms skelbti epidemiją, taikyti kitas užkrečiamųjų ligų valdymo priemones.   Iki šiol gripo sezono metu kiekvieną savaitę buvo skelbiami Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodikliai. Šiemet šie pranešimai, kuriuos

Taip pat skaitykite