Moterys, medžiojančios elnius

Nors medžioklė istoriškai laikoma vyrų užsiėmimu, tačiau istorijos šaltiniuose medžiotojos pasirodo greta vyrų bemaž tuo pačiu metu, medžioklės pomėgio jos neatsisakė ir iki šių laikų, – rašoma pirmajame 2017 metų „Medžiotojo ir meškeriotojo“ numeryje.

Daina Bosas - taip pat medžiotoja.

Daina Bosas – taip pat medžiotoja.

Paskutinį 2016 m. mėnesį Lietuvoje buvo surengtos net dvi pirmosios medžioklės, kuriose dalyvavo vien moterys – viena jų vyko Kelmės r. Raudgirio miškuose, kita – Molėtų r. Labanoro giroje.
Gruodžio pradžioje Kelmės rajono Raudgirio medžiotojų būrelio kolektyvas organizavo bene pirmąją medžioklę su varovais Lietuvoje tik moterims. Nors oras medžiotojas sutiko nesvetingai, žemę gaubė darganos, tačiau lietaus nepabūgusios moterys, nešinos medžiokliniais ginklais, rinkosi tik į joms skirtą medžioklę. Kelios iš jų sukorė net po kelis šimtus kilometrų.
Moteris medžioklėje – vis dar retas reiškinys: vos 1,48 % visų Lietuvos medžiotojų. Tačiau Raudgirio medžiotojų būrelyje medžioja net 4 moterys, o iš viso Kelmės rajone jų – 12. „Todėl mūsų būrelio moterys seniai reikalavo medžioklės, skirtos tik moterims“, – sakė būrelio pirmininkas Algirdas Šimulis.
Medžioklėje dalyvavusi Kelmės rajono Garbės medžiotoja Virginija Grėbliauskienė medžiotoja jau 38 metai. Dalindamasi prisiminimais ji pasakojo, kad pradėjusi medžioti ji buvo viena iš pirmųjų moterų medžiotojų Lietuvoje. Patyrusi medžiotoja tikėjosi, kad moterų medžioklėje daugės.
Kita medžioklė tik moterims vyko po savaitės, gruodžio 17 d., Molėtų rajone, Poviliškių medžiotojų klubo plotuose. Į medžioklę susirinko 13 damų iš įvairių Lietuvos kampelių – Vilniaus, Kauno, Ukmergės, Šilutės, Radviliškio ir Kelmės. Be damų šioje medžioklėje dalyvavo Vilniaus medžioklinių ragų orkestro vyrai, kuriems buvo skirtos varovų pareigos.
Pasak medžioklėje dalyvavusios kaunietės gamtininkės dr. Gintarės Sabalinkienės, įspūdingus Labanoro regioninio parko miškus dar labiau puošė gausiai iškritusio sniego pusnys ir šerkšnas medžių lajose, kuris laikėsi visą dieną. Nepaprasto grožio gamta, skambančių medžioklinių ragų orkestro ragų akordai ir moterų juokas sukūrė ypatingą šventinę medžioklės nuotaiką.

Dauguma medžioklės deivių pagal indoeuropietiškąją tradiciją – moteriškos giminės. Ne išimtis ir Lietuva, kuri turi bent dvi medžioklės deives – Žvorūną ir Medeiną.

Medžiojančios moterys bendrauja, rengia bendras medžiokles daugelyje šalių. G. Sabalinkienė spalio mėnesį, pakviesta Estijos moterų medžiotojų klubo, buvo išvykusi į medžioklę Estijoje, kur dalyvavo 55 moterys. Dauguma jų – vietinės, tačiau sambūris turėjo tarptautinių akcentų, nes buvo viešnių iš Latvijos, Islandijos, Bulgarijos, Italijos, Naujosios Zelandijos ir Lietuvos.
„Mūsų šalyje moterų medžiotojų klubo kol kas nėra, tačiau aktyvių ir iniciatyvių medžiojančių moterų nuolat daugėja. Todėl reikia tikėtis, kad jos netruks susiburs į vieną organizaciją ir imsis įvairių veiklų, kurios įsilies į medžiotojų ir visuomenės bendravimo kontekstą bei suteiks naujų spalvų medžiotojų įvaizdžiui visuomenėje“, – mano medžiotoja.
Moterų medžiotojų nuolatinė darbo grupė „Artemis club“ (Artemidės, senovės graikų medžioklės deivės, klubas) veikia Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC) sudėtyje. Klubo prezidentė – Sona Supekova iš Slovakijos. CIC generalinių asamblėjų metu klubo narės turi savo darbotvarkę, sprendžia moterims medžiotojoms Europoje bendras ir aktualias problemas. 2011 m. įkurtas „Artemis club“ – tai laikytina moterų medžiotojų būrimosi Europoje pradžia. Šiuo metu analogiški moterų medžiotojų klubai veikia jau daugelyje Europos šalių nacionalinių medžiotojų organizacijų sudėtyje.
Moterų medžiotojų temą „Medžiotojo ir meškeriotojo“ žurnale papuošė dar vienas akcentas – tauriųjų elnių kova dėl įtakos tarp gentainių ir giminės pratęsimo. Fotografui Raimondui Ginkui pavyko užfiksuoti nuostabių akimirkų Žagarės regioninio parko miškuose. Tai vaizdai, dėl kurių daugelis ir traukiame į miškus. Moterys taip pat medžioja elnius. Aistringas mūsų istorines asmenybes, medžiotojas Barborą Radvilaitę, Emiliją Pliaterytę keičia naujoji šiuolaikinių moterų karta.
Artūras Mankevičius, žurnalo „Medžiotojas ir meškeriotojas“ vyriausiasis redaktorius

Hits: 520

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotariečių dovana Šilutės ligoninės slaugytojoms

Šilutės Rotary klubo (2020-2021 m. prezidentas Šarūnas Stancikas) nariai, suprasdami medikų pasiaukojamo darbo svarbą gydant šilutiškius pandemijos sąlygomis, nutarė įteikti Šilutės ligoninės medikams kuklią dovanėlę: Klaipėdoje pradėjusio veikti „East Island SPA“ centro kompleksinių paslaugų kuponą ir 10 masažų kuponų. Šiandien, ketvirtadienį, šie dovanų kuponai įteikti Šilutės ligoninės medikų kolektyvui. Penkių minučių susitikime dovaną iš Šilutės RK prezidento Š. Stanciko priėmė ligoninės vyriausiasis gydytojas Viktoras Šileikis (jis irgi rotarietis) ir šios ligoninės slaugos administratorė Birutė Jurjonienė. Nuoširdžiai padėkojęs Šilutės klubo rotariečiams,

Elektroniniai sukčiai Lietuvoje iš gyventojų išvilioja milijonus  

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų, tuo pačiu laikotarpiu pernai nuostoliai siekė 1,2 mln. eurų. Ekspertai situaciją sieja su pandemijos kasdienybe: darbu iš namų, nuotoliniu bendravimu bei noru „įdarbinti“ susitaupytus pinigus. Pirmąjį 2021 metų ketvirtį LBA priklausantys finansų bei kredito rinkos dalyviai užfiksavo 472 sukčiavimo incidentus elektroninėje erdvėje – maždaug šimtu daugiau nei vidutiniškai per ketvirtį pernai. Tiek atvejų gausa, tiek padaryta žala labiausiai išsiskiria investiciniai sukčiavimai:

Ką minėsime 2022 metais?

Seimas svarstys ir priims nutarimą, ką minėsime kitais metais. Paskelbimo atmintinais metais nutarimai priimami iš anksto, tad dabar Seimas dėmesį skiria 2022 metams. Pradžia padaryta: Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pritarė 12 nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais.   Švietimo ir mokslo komitetas posėdyje svarstė 12 Seimo nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais. Atsižvelgiant į projektų gausą ir siūlomų minėti progų įvairovę, komiteto nariams buvo pasiūlyta įvertinti, ar visi projektai yra vienodai svarbūs ir reikšmingi. Komiteto

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės. Šiuo metu siuntų iki 22 Eur deklaruoti nereikia, tačiau netrukus tvarka pasikeis. Liepos 1 d. neliks importo PVM lengvatos, o tai reiškia, kad net mažiausios vertės siuntos su prekėmis, atkeliaujančios iš trečiųjų šalių, bus apmokestintos. Pavyzdžiui, jūsų iš

Taip pat skaitykite