Mokinių gerovė – pačių jaunuolių rankose: kaip kurti draugišką aplinką mokykloje?

Dažnai kalbame apie emocinę sveikatą, streso įveikimą, komandinį darbą ir bendruomeniškumą darbo aplinkoje. Su šiomis sąvokomis susipažįstame jau mokykloje, bet ypatingo dėmesio joms neskiriame. Gerai pagalvojus, moksleiviai susiduria su kone tokiomis pat problemomis kaip suaugusieji – patyčiomis, darančiomis įtaką emocinei sveikatai, stresu, kurį kelia atsiskaitymai ir egzaminai ar komandinio darbo subtilumais grupinių projektų ar popamokinių veiklų metu. Lietuvos raudonojo kryžiaus komunikacijos vadovė bei „Samsung“ organizuojamo konkurso „Solve for Tomorrow“ mentorė Luka Lesauskaitė dalijasi, kodėl svarbu mokyklose skatinti emocinę ir fizinę gerovę.

Kalbėti verta ne tik apie patyčias

Ne paslaptis, jog pagal patiriamų patyčių mokykloje rodiklius, Lietuva jau eilę metų rikiuojasi sąrašų viršūnėse. „Liūdna, kad patyčios mokykloje vis dar yra opi problema. Tiesa, dabar jos yra įgavusios kitokią formą nei prieš dešimtmetį ar dar anksčiau. Šiandien patyčios vyksta ne tik fizinėje aplinkoje, bet ir socialiniuose tinkluose – ten plinta žaibišku greičiu ir pridaro labai daug žalos“, – teigia L. Lesauskaitė.

Dažnai patyčios – tai tik kitų opių problemų priežastis, tad šių dienų kontekste mokinių emocinės bei fizinės gerovės palaikymas yra itin svarbus. Tam, kad kuo daugiau moksleivių galėtų mokytis pozityvioje, kūrybiškumą ir tobulėjimą skatinančioje aplinkoje, rūpintis jų gerove yra būtina.

Pasak L. Lesauskaitės, labai svarbu kalbėti apie pasekmes, kurias sukelia patyčios – nuo depresijos, įvairių ligų ar net savižudybės. „Tarp problemų, kurias pastebiu bendraudama su moksleiviais iš visos Lietuvos – didžiulė baimė suklysti, savikritika ir ryški pasitikėjimo savimi stoka. Todėl būtina kalbėti apie minkštąsias kompetencijas, kurti palankias erdves pokalbiams, dalijimuisi, kuo daugiau kalbėti apie emocinę sveikatą, galimybes ir pagalbą jaunam žmogui.“

Nauda mokiniams ir visai bendruomenei

Skatinti mokinius aktyviai dalyvauti kuriant teigiamą ir įkvepiančią atmosferą mokykloje yra nepaprastai svarbu dėl kelių priežasčių. Šis iniciatyvus dalyvavimas naudingas ne tik patiems mokiniams, bet ir turi platų poveikį visai mokyklos bendruomenei.

„Taip, kaip valstybę kuriame mes patys, taip ir savo bendruomenėje, savo mokykloje mes turime prisiimti tam tikrą atsakomybę. Labai svarbu, kad jauni žmonės kuo anksčiau suprastų dalyvavimo ir įsitraukimo svarbą, patys siūlytų idėjas, reikštų savo nuomonę, sakytų, kas jiems nepatinka ir kokie jų poreikiai“, – sako LRK komunikacijos vadovė.

Įsitraukimas į savo aplinkos gerovės formavimo procesą moksleiviams suteikia atsakomybės jausmą, leidžiantį pajusti, kad jų veiksmai ir sprendimai daro įtaką ne tik jų, bet ir bendraklasių, draugų, mokytojų bei visos mokyklos bendruomenės gerovei.

Gerovė, anot L. Lesauskaitės, yra neatsiejamai susijusi su akademine sėkme. Kai mokiniai jaučiasi fiziškai ir emociškai saugūs, palaikomi ir vertinami savo mokyklos bendruomenėje, didėja jų motyvacija tobulėti. Įkvepianti ir ugdanti aplinka skatina aktyvų įsitraukimą, susikaupimą ir norą mokytis, o tai galiausiai lemia ir geresnius akademinius rezultatus.

Pasak LRK komunikacijos vadovės, tik tada, kai žmogus pats išmėgina bendruomeniškas veiklas, o ne tik pasyviai stebi ar piktinasi, yra ugdomas pilietiškumo jausmas, formuojamos kompetencijos ir stiprinama tiek pati asmenybė, tiek bendruomenė. „Tik patys mokiniai geriausiai žino, ko jiems reikia ir gali tai įgyvendinti“, – teigia ekspertė.

Specialus projektas kviečiantis kurti draugišką aplinką mokykloje

Trečius metus iš eilės vykstantis projektas „Solve for Tomorrow“ šiemet kviečia 9–12 klasių moksleivius iš Baltijos šalių generuoti idėjas ir ieškoti technologinių sprendimų, kurie prisidėtų prie draugiškesnės mokyklos aplinkos kūrimo. Prizinis fondas trijų geriausių idėjų autoriams siekia net 16 tūkst. eurų.

9–12 klasių moksleiviai kviečiami burtis į komandas ir teikti konkurso paraiškas projekto interneto svetainėje https://www.solvefortomorrowbaltics.com/lt iki spalio 5 d. Sėkmingiausiai programoje pasirodžiusios komandos paaiškės 2023 metų gruodžio mėnesį, finaliniame idėjų pristatymo renginyje.

Nugalėjusiai komandai šiais metais atiteks 5 tūkst. eurų vertės prizas „Samsung“ įrenginiams įsigyti ir 5 tūkst. eurų piniginis prizas pristatytai idėjai įgyvendinti. Prizais bus apdovanotos ir antrą bei trečią vietą užėmusios Baltijos šalių komandos.

Pranešimą spaudai parengė agentūra „Publicum“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip išrinkti dienos stovyklą vaikui?

Renkantis dienos stovyklą vaikui būtina atsižvelgti į jo amžių ir pomėgius. Pavyzdžiui, aktyviam, sportuojančiam vaikui puikiai tiktų sporto stovykla, o menais besidominčiam – dailės stovykla. Labai svarbu pasirinkti stovyklą, kuri atitiktų vaiko interesus, kad jie mėgautųsi stovykloje praleistu laiku ir gautų kuo daugiau naudos iš pasisemtos patirties. Tėvai gali įtraukti savo vaikus į sprendimų priėmimo procesą, kad jie pasirinktų stovyklą, kurioje vaikas mielai lankytųsi. Vieta ir tvarkaraštis taip pat yra esminiai veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis dienos stovyklos vaikams.

Stilingi ir funkcionalūs pastatomi lauko šviestuvai

Gerai suplanuotas išorinis namų apšvietimas atlieka kelias funkcijas. Visų pirma, jis užtikrina saugų patekimą į namus sutemus ir atbaido potencialius vagis. Žavinga lauko šviestuvų šviesa taip pat gražiai papuošia pastato aplinką ir sukuria nepakartojamą sodo atmosferą. Planuojant lauko apšvietimą svarbiausia atsižvelgti į atskirų šviesos taškų išdėstymą. Laiptai ir lauko durys, įvažiavimo vartai, garažo vartai ir varteliai, terasa, sodo takeliai, gėlynai, vandens telkiniai ir kiti sodo elementai, taip pat namo fasadas – visa tai turi būti apšviesta. Šiuo atžvilgiu svarbu parinkti

Židinys ar krosnelė? Ką pasirinkti šildymui?

Židinius vertiname visų pirma dėl atmosferos, kurią jie sukuria interjere. Tačiau gyvosios ugnies žavesys interjere yra toks pat, nesvarbu, ar savo namuose įsirengsite židinį, ar malkomis kūrenamą krosnelę. Šie įrenginiai taip pat vertinami dėl gebėjimo šildyti interjerą, kuris šiuo metu tampa ypač svarbus. Tačiau tarp židinio ir krosnelės yra nemažai skirtumų. Židinys ar krosnelė? Kokie skirtumai? Sprendimą, ką rinktis – židinį, ar krosnelę, lemia daugybė veiksnių. Estetiniu požiūriu židiniai yra aiškūs nugalėtojai – židinio įdėklą galima apipavidalinti nesuskaičiuojama daugybe būdų,

Kaip išsirinkti elektros generatorių, kuris atitiks jūsų poreikius?

generatorius

Generatorius – tai prietaisas, kuris gali praversti įvairiose situacijose. Jei norite būti tikri, kad pasirinkote tinkamą modelį, reikia atsižvelgti į keletą veiksnių. Nesijaudinkite, neužkrausime jūsų sausa technine informacija. Parengėme trumpą ir įdomų vadovą, kuriame sužinosite, kaip išsirinkti geriausią įrenginį. Kaip teisingai pasirinkti generatorių? Įrangos savybės Svarstote, kaip išsirinkti jūsų poreikius atitinkantį generatorių? Planuojate pirkti generatoriaus agregatą? Tai puikus sprendimas, jei norite užsitikrinti prieigą prie elektros energijos ekstremaliomis situacijomis arba jei norite jį naudoti įrangai maitinti vietose, kur nėra elektros. Prieš

Taip pat skaitykite