Ministras K. Navickas: „Lumpėnų Rambynas“ – pavyzdys, kaip investavimas į naujausias technologijas lemia sėkmę

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ (Pagėgių savivaldybė) karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis jau daugiau kaip tris dešimtmečius, ir jo vadovas Remigijus Kelneris yra pavyzdys, kaip technologijos ir ūkininkų darbštumas bei žinios lemia sėkmę.

„Technologijos ir inovacijos augti siekiantiems ūkiams užtikrina konkurencingumą ir stabilumą. „Lumpėnų Rambynas“ yra pavyzdys, kaip investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejama sėkmingo pieno ūkio veiklos dalimi. Modernus pieno ūkis yra efektyvus, o technologijos ir, žinoma, ūkininkų darbas bei žinių siekis čia vaidina didelį vaidmenį“, – sako ministras K. Navickas.

R. Kelneris neslepia, kad sukurti modernų ir konkurencingą ūkį padėjo įžvalgumas, nuojauta, kartais ir drąsiai priimti rizikingi sprendimai. Anot jo, „Lumpėnų Rambynui“ pakilti padėjo ir žinios, ir ūkio darbuotojų susitelkimas, ir Europos Sąjungos parama. Visko reikėjo iškart – ir naujų tvartų, ir šienavimo technikos.

„Mano varomoji jėga – truputis rizikos ir sunkumų. Iš esmės dėl savo sprendimų nebuvau nudegęs, dažniausiai pataikau. Gal todėl, kad vadovaujuosi taisykle – daryk tai, ką geriausiai išmanai“, – sako modernaus ūkio savininkas, Pagėgių ūkininkų sąjungos pirmininkas R. Kelneris.

Drąsūs, inovatyvūs sprendimai ir naujausios technologijos, suteikiančios galimybę nuolat stebėti bei valdyti gamybos procesus, optimizuoti resursų naudojimą, gerinti gyvūnų gerovę ir sumažinti neigiamą poveikį aplinkai, leido „Lumpėnų Rambynui“ sustiprėti.

Įsigyti tokias technologijas ir tapti  vienu moderniausių Lietuvoje pienininkystės ūkių padėjo Žemės ūkio ministerijos ir Europos Sąjungos parama. Gavęs paramą iš Kaimo plėtros programos (KPP), kooperatyvas įsigijo grandininę mėšlo pašalinimo sistemą, pieno aušintuvą, melžimo robotus, veršelių girdyklas ir kitos reikalingos įrangos bei technikos.

Karuselinę 40 vietų melžimo aikštelę kooperatyvas taip pat įsigijo gavęs KPP paramą investicijoms į žemės ūkio valdas. Kooperatyvas numatė ir daugiau investicijų, planuojama įsigyti krautuvą, mėšlo separavimo – pasterizavimo sistemą, augmenijos smulkintuvą, savaeigį savikrovį pašarų maišytuvą – dalintuvą ir kitos veiklai vykdyti reikalingos įrangos.

Surėmus pečius – lengviau, nauda ne tik kooperatyvo nariams, bet ir visam kaimui

Šiuo metu „Lumpėnų Rambynas“ priklauso penkiems dalininkams, trys iš jų yra šeimos nariai. Kooperatyve iš viso dirba 38 žmonių. Pagrindinė kooperatyvo kryptis – galvijininkystė, pieno ūkis. Šiuo metu ūkyje yra apie 960 gyvulių, iš kurių 560 – melžiamos karvės. Jų skaičių kooperatyvas siekia padidinti iki 1000 – reikės daugiau tvartų, todėl bulių atsisakoma.

Kooperatyvas dirba 650 ha žemės (339 ha nuosavos), o kartu su aptarnaujamais ūkininkais – 1200 ha. Tiek žemės pakanka ne tik pašarams pasigaminti, bet ir užauginti maistinių javų bei rapsų, kuriuos pardavus papildomas kooperatyvo biudžetas.  Dar viena alternatyvi veikla, padedanti uždirbti – paslaugų teikimas kitiems ūkiams.

„Pavyzdžiui, žolę, kukurūzus sėjam, nupurškiam, smulkinam, priimame grūdus išvalyti, superkame iš artimų ūkių, nuvežame grūdus pagal poreikį“, – pasakoja Remigijus, kurį nesustoti ir siekti daugiau įkvepia šeima.

„Dirbti ir nesustoti įkvepia šeima, dukros gyvena tame pačiame kaime, reikia daryti taip, kad ir šeimai, ir kaimui būtų gerai. Trys dukros, devyni anūkai, visi gyvename toje pačioje gatvėje. Visos dukros ūkininkauja“, – džiaugiasi kooperatyvo vadovas.

Ūkio tvartai, statyti 1997 m., yra su atviru kraigu – tokių pavyzdžių R. Kelneris matė Vokietijoje. Ten, pasak jo, ir kilo mintis laikyti galvijus šalto tipo tvartuose. Oras tokiam tvarte laisvai cirkuliuoja, todėl kaupiasi mažiau amoniako ir labiau juntamas pašarų, o ne mėšlo kvapas. Šiuo metu vykdoma jau antra rekonstrukcija, keičiamos grindys, investuojama į atnaujinimą.

Melžiamų karvių bandą sudaro holšteinizuotos Lietuvos juodmargės. Veislė nuolat gerinama, grynaveislių juodmargių liko mažiau nei 100.  Per dieną „Lumpėnų Rambyne“ pagaminama 18,5 t pieno. Vidutinis karvės produktyvumas – 12 848 tūkst. litrai pieno per metus. „Technologijos yra žemės ūkio ateitis, nes tik toks ūkis, kuris taiko naujausias technologijas, gali būti patrauklus jaunimui“, – džiaugiasi savo sprendimais Remigijus, kurio vaikai pasekė tėvų pėdomis.

Žemės ūkio min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kultūros darbuotojai mokėsi idėjas paversti realybe

Kultūros bendruomenė nuolatos susiduria su naujų idėjų paieškos iššūkiais (ypač projektų rašymo laikotarpiu), nes kartais atrodo, kad viskas jau buvo sugalvota ir sukurta. Tačiau kas iš tiesų yra gera idėja, ko reikia, kad ją pavyktų paversti sėkminga realybe? Šito Šilutės rajono kultūros darbuotojai kartu su Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos bibliotekininkais gegužės 8–9 d. mokėsi vykusiuose mokymuose „Kūrybinis procesas: nuo idėjos iki paraiškos“. Dviejų dienų mokymus vedė kompetentingų ir profesionalių kūrybinės asociacijos „Žuvies akis“ lektorių Godos Giedraitytės ir

Įvyko tradicinės sportinių šokių varžybos „Pamario pora 2024“

Jau 27-eri metai Šilutės sportinių šokių klubas „Lūgnė“, kartu su Lietuvos sportinių šokių federacija (LSŠF) Šilutėje organizuoja Lietuvos sportinių šokių reitingo varžybas „Pamario pora“. Į Pamario kraštą atvyksta varžytis sportinių šokių šokėjai iš įvairių Lietuvos miestų bei užsienio. Šiais metais šokėjus vertino Lietuvos bei tarptautinės kategorijos sportinių šokių vertintojai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Varžybose dalyvavo daug talentingų šokėjų iš įvairių Lietuvos miestų ir Liepojos (Latvija). Ne vienoje rungtyje sėkmė lydėjo šilutiškius. Šios varžybos yra net ik gera proga

Projekto „Metai su knyga 2‘‘ ambasadorius Juozas Ališauskas – Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje lankėsi jau antrus metus besitęsiančio respublikinio projekto „Metai su knyga 2“ paauglių skaitymo ambasadorius, aktorius, pedagogas, slemeris Juozas Ališauskas. Džiugu, jog šio skaitymo skatinimui skirto projekto ambasadoriai kasmet susitinka su įvairaus amžiaus Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos lankytojais ir supažindina su savo kūryba. Projekto organizatoriai: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos, Ąžuolyno biblioteka ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Kūrybiniame improvizacijų kupiname susitikime su kūrėju Juozu Ališausku dalyvavo Pagėgių Algimanto

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, vadinamą Lietuvos raudonąja knyga. Į šį sąrašą siūloma įrašyti tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenančias šios bičių rūšies šeimas. Laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į jį nebūtų įtraukta. Netaikant šiam vietinės bitės porūšiui teisinių apsaugos priemonių, nustatytų Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, negalima užtikrinti, kad šio porūšio laukinės populiacijos nebus prarastos.

Taip pat skaitykite