Ministerijos telkia pastangas kovai su seksualiniais nusikaltimais prieš vaikus ir nepilnamečių narkotinių medžiagų vartojimą

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene, Teisingumo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, policijos, vaiko teisių apsaugos atstovais aptarė seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius ir narkotikų paplitimo mokyklose problematiką ir prevenciją.

Pernai užregistruotos 498 nusikalstamos veikos dėl seksualinių nusikaltimų nepilnamečių asmenų atžvilgiu. Per pirmuosius š. m. 3 mėn. pastebėtas seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų progresavimas – jau užregistruota 212 tokių nusikalstamų veikų.

2018-2022 m. daugiausia užregistruotų seksualinio pobūdžio nusikalstamų veikų, padaromų vaikų atžvilgiu, sudarė nusikalstamos veikos dėl disponavimo pornografinio turinio dalykais, kuriuose atvaizduoti vaikai, antroje vietoje – jaunesnio negu 16 m. asmens tvirkinimas. Išžaginimo ir seksualinio prievartavimo nusikaltimų atvejai pavieniai, nesisteminiai, dažniau nusikaltimai įvykdomi artimoje aplinkoje.

Ministrė A. Bilotaitė pabrėžė, jog viena iš efektyvių prevencinių priemonių yra Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registras dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikus. Švietimo įstaigos ar jų darbuotojai, taip pat gydymo įstaigos ar jų darbuotojai bei kitos įstaigos, kurių darbas susijęs su vaikais, įdarbindami asmenį gali kreiptis į Registrą dėl nemokamos pažymos išdavimo.

Registre dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikus ir nepilnamečius nuo 2000 m. registruoti 2 643 asmenys (2023 m. – 46, 2022 m. – 168). 2022 m. pagal LR vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą gauta 2574 fizinių asmenų prašymai ir 1345 valstybės institucijų ir įstaigų prašymai gauti pažymą. Pagal vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą pernai gauta 796 fizinių asmenų ir 157 valstybės institucijų ir įstaigų prašymų. Susitikime aptarta, jog mokyklos šia priemone naudojasi nepakankamai, todėl ŠMSM skatins mokyklas ja pasinaudoti.

VRM iniciatyva nuo 2021 m. seksualinius nusikaltimus padarę asmenys įpareigoti pranešti apie gyvenamosios vietos pakeitimą ar išvykimą iš jos policijos įstaigai. VRM yra identifikavusi poreikį sukurti efektyvų Probacijos tarnybos, policijos, vaiko teisių apsaugos tarnybos bendradarbiavimo algoritmą, kad prevencinės priemonės būtų veiksmingai įgyvendinamos.

Policijos departamentas yra parengęs Baudžiamojo kodekso straipsnio dėl jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimo pakeitimus, kuriais numatoma sugriežtinti asmens atsakomybę už sisteminius tvirkinimo veiksmus daugiau nei vieno nepilnamečio atžvilgiu, taip pat priskirti šį straipsnį prie sunkių nusikaltimų.

Susitikime aptarta ir narkotikų paplitimo tarp nepilnamečių problema bei galimos priemonės jai spręsti. Ministrės A. Bilotaitės teigimu, būtinas visų atsakingų institucijų, savivaldybių, mokyklų, tėvų, bendruomenių įsitraukimas užtikrinant prevenciją. Ji pabrėžė, jog narkotikų vartojimas tarp nepilnamečių negali ir neturi būti vien policijos atsakomybė, nes policija dirba su pasekmėmis ir pagrindiniai policijos pajėgumai nukreipiami į pasiūlos mažinimą, kovą su organizuotu nusikalstamumu.

Praėjusiais metais Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai atliko 91 tarptautinę operaciją bendradarbiaudami su 25 šalių pareigūnais, o šių operacijų metu iš neteisėtos apyvartos išimta daugiau nei 10 tonų įvairių rūšių narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Pagal Teisės aktų pažeidimų ir nusikaltimų prevencijos modelį planuojama inicijuoti pilotinį projektą pasirinktoje savivaldybėje, kurioje identifikuota nepilnamečių narkotikų vartojimo problema.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė pristatė Gyvenimo įgūdžių programą, kuri Lietuvos mokyklose startuos nuo ateinančių mokslo metų ir bus vedama 1-11 klasių moksleiviams. Programa stiprins ir ugdys vaikų atsparumo įgūdžius, apims socialinį ir emocinį mokymą, kur bus kalbama ir apie narkotines medžiagas. Ministrės teigimu, jau vykdomas mokytojų rengimas, įgyvendinama nacionalinė kvalifikacijos kėlimo programa.

Vidaus reikalų min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tarptautinio poezijos pavasario stotelė Pagėgių krašte

Išlydint pavasarį, 2023 m. gegužės 14-28 d. Lietuvoje nuvilnijo daugybę kūrėjų iš įvairiausių šalių subūrusio Tarptautinio poezijos pavasario renginiai. Džiugu, jog šiemet šio iškilaus, žymiausius Lietuvos bei užsienio rašytojus vienijančio poezijos karavano maršrute – ir stotelė Pagėgių krašte. Ypatingoje, bohemiškoje, kūrybiniams ieškojimams ir atradimams buriančioje vietoje – ant garsiojo Rambyno kalno 2023 m. gegužės 26 dieną margą it gamta poezijos puokštę susirinkusiesiems dovanojo garsūs šalies bei užsienio poetai – Tarptautinio poezijos pavasario dalyviai: kūrėjai Liutauras Degėsys, Vytas Dekšnys, Dainius Gintalas,

Mero padėka Šilutės gimtadienio šventės kūrėjams

512-ojo Šilutės miesto gimtadienio šurmuliui nurimus nuoširdžiausius padėkos žodžius tariu miesto šventės organizatoriui – Šilutės kultūros ir pramogų centrui, taip pat šventės vedėjams, Savivaldybės administracijos specialistams, vietos verslo įmonėms ir visiems, kurie prisidėjo prie šio savaitgalio renginių organizavimo. Tik Jūsų dėka šventė atkeliavo į visų šilutiškių ir miesto svečių širdis. Dėkoju šventės svečiams – užsienio partneriams iš Ckaltubo (Sakartvelas), Kolobžego (Lenkija) ir Gdansko Pruščo  (Lenkija), Saldus (Latvija) bei Skadovsko (Ukraina) savivaldybių delegacijoms, lietuvių bendruomenei iš JAV, Lietuvos Respublikos Seimo nariui,

Sodo darbų sezonas įsibėgėja: kaip išvengti traumų?

Vis daugiau gyventojų šylant orams skuba tvarkyti ir puoselėti teritorijas aplink namus bei įninka į daržininkystės darbus. Kad aktyvus sodo sezonas būtų sklandus ir įsibėgėtų be traumų, svarbu tinkamai pasirūpinti sveikata bei fizine forma. „Sodų ir nuosavų namų bendrijose bei gyvenvietėse žmonės jau sujudo: sodo darbų sąrašas pavasarį būna labai ilgas – pradedant medžių ir krūmų genėjimu, žolės pjovimu, lysvių kasimu, augalų sodinimu, baigiant aplinkos tvarkymu ir kitais būtinais darbais. Dažniausiai sode pasitaikančios traumos yra įvairūs patempimai, sodo įrangos ir

Gegužė: šalnos, saulėtos dienos ir sausra

Hidrometeorologijos tarnyba gegužės mėnesio antrojo dešimtadienio orų apžvalgoje skelbia, kad ir Šilutės rajone jau nuo gegužės 9 d. prasidėjo sausra. Šalnos, pirmąjį gegužės dešimtadienį fiksuotos visomis dienomis, nesitraukė ir antrąjį dešimtadienį. Gegužės 11-12 d., 19 d. ore, o 11-13 d. ir 18-19 d. arčiau dirvos paviršiaus ryto valandomis fiksuotos šalnos – temperatūra ore krito iki 2 laipsnių šalčio, arčiau dirvos paviršiaus oras šalo iki -5 laipsnių. Sausringas laikotarpis, kaip pavojingas meteorologinis reiškinys, kai kuriose Plungės ir Šilutės rajonų seniūnijose pradėtas

Taip pat skaitykite