Miesto bitininkystei – platesnius vartus

Aplinkos ministerija palaiko miesto bitininkystės iniciatyvas, kurios padeda išsaugoti bičių populiaciją – labai svarbią, bet nykstančią ekosistemų dalį. Be jų neišgyventų augalai, o mes negalėtume džiaugtis gausiu derliumi. Šiandien minimos Pasaulinės bitės dienos proga aplinkosaugininkai primena visuomenei, kad sukūrus palankias sąlygas bitėms, jos puikiai gali gyventi ir mieste.

Lietuvoje miesto bitininkystė sparčiai populiarėja. Aviliai ant biurų, viešbučių, restoranų, gyvenamųjų namų stogų – nebe naujiena ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose. Tačiau nėra teisės aktų, reglamentuojančių bičių laikymą mieste. Todėl ministerija planuoja inicijuoti diskusijas su šią veiklą kontroliuojančia Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba ir bitininkų bendruomene, siekiant išsaugoti nykstančią bičių populiaciją ir skatinant visuomenę plačiau  užsiimti miesto bitininkyste.

„Mieste pesticidų naudojama mažiau nei žemės ūkyje, o žiedų įvairovė itin marga, tad bitės randa nektaro nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Vis dėlto  tenka susidurti su mitais apie bites ir medų miesto teritorijoje. Manoma, kad aplinkos tarša neigiamai veikia bites ir medaus kokybę. Tačiau tyrimai rodo, kad miesto ir užmiesčio meduje esančių teršalų ir sunkiųjų metalų kiekiai skiriasi labai mažai“, – sako Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyr. specialistė Ieva Čaraitė.

Be biologinės įvairovės palaikymo, bitės  labai svarbios kaip augalų apdulkintojos. Joms išnykus, žmogui tektų apdulkinti augalus savo rankomis. Pagal Tarptautinės platformos dėl biologinės įvairovės ir ekosisteminių paslaugų 2016 m. atliktą vertinimą, pasaulinė bičių ir kitų apdulkintojų teikiama nauda siekia nuo 210 iki 515 mlrd. eurų per metus (žemės ūkio produkcijos verte).

Deja, bičių ir kitų apdulkintojų mažėja visų pirma dėl žmogaus veiklos. Pagrindinės priežastys: žemės naudojimo paskirties keitimas ir buveinių nykimas, aplinkos tarša, intensyvus žemės ūkis ir pesticidų naudojimas, klimato kaita, invazinės  rūšys ir  ligos. Todėl siekiant išsaugoti bičių populiaciją, urbanistinė bitininkystė tampa  vis reikalingesnė.

Bitės egzistuoja jau nuo dinozaurų laikų. Seniausiai bitės fosilijai – maždaug 100 milijonų metų. Nors ankstyvos jų rūšys jau išnykusios, šie vabzdžiai nuo senų laikų žmonijai neša didelę naudą.

Aplinkos ministerijos inf. 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Per Jonines savo vardadienį mini daugiau kaip 60 tūkst. žmonių

Birželio 24-oji ypatinga dideliam būriui Lietuvos gyventojų – daugiau nei 63 tūkst. Jonų, Janinų, Jonių ir kitų panašių vardų savininkų švenčią savo vardadienį.  Gyventojų registro duomenimis, Lietuvoje šiuo metu gyvena 27 tūkstančiai Jonų ir 21,5 tūkst. Janinų. Vardą Ivan turi 4,3 tūkst. gyventojų, Žanų turime beveik 1,7 tūkst. Ivanų – nepilnus 1,1 tūkst. Jonės vardu pavadintos 459 moterys, Jano – 324, Žano – 213 vyrų. Be to, daugiau nei 7 tūkst. asmenų turi du vardus, kurių bent vienas yra Jonas

Policijos pareigūnai per savaitę išaiškino 20 neblaivių vairuotojų

Vienas iš būdų, kuriuo siekiama sutramdyti neblaivius vairuotojus – griežtesnė atsakomybė. Vis tik tikinčių, kad net išgėrę jie yra „puikūs“ vairuotojai, ir kad policijai neįklius, pasitaiko ne vienas. Birželio 16–22 d. Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, siekdami gerinti eismo saugumą Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, vykdė neblaivių vairuotojų  kontrolę. Pareigūnai įvairiose vietose stabdė transporto priemones ir alkoholio kiekio matuokliu tikrino vairuotojų blaivumą. Reido metu policijos pareigūnai sustabdė 943 transporto priemones. Išaiškinta 11 neblaivių vairuotojų. Pareigūnai tikrino ir

Paparčio žiedo ieškos ir finansiniai sukčiai. Nepraraskite budrumo!

Daugumai kasdienių veiklų persikėlus į skaitmeninę erdvę, nemažėja pranešimų apie finansinius sukčius. Įmonių vadovais, bankininkais, bičiuliais bei įsimylėjėliais apsimetantys asmenys stengiasi apgaulės būdu išvilioti svetimus pinigus arba jautrią informaciją, iš kurios vėliau būtų galima pasipelnyti. Lietuvos bankų asociacija (LBA) primena, kad sukčiai laisvadienių neturi, todėl gyventojai turėtų nuolat išlikti budrūs ir atidūs. Anot LBA prezidentės dr. Eivilės Čipkutės, nors Lietuvoje veikiantys bankai nuolat diegia išmanias saugumo sistemas ir vidinius nusikalstamos veiklos atpažinimo procesus, nusikaltėliai taip pat nesnaudžia ir sugalvoja naujų

Ar konteinerių nuoma reikalinga paslauga žmonėms?

Žmonėms dirbantiems prie statybų, ypač tiems, kurie statosi namą ir reikia atvažiuoti iki statybų vietos nemažą atstumą, mąsto, kur galėtų sudėti visus įrankius ar daiktus, kurie reikalingi statyboms. Tuomet dažniausiai žmonės ieško internete informacijos ir idėjų. Su tuo susidūrusieji sako, jog geras variantas išsinuomoti konteinerį, kuris pritaikytas viskam: laikyti daiktams, įvairioms statybinėms medžiagoms ar net gyventi. Yra konteinerių, pritaikytų ir šiukšlėms, likusioms po statybų. Tokia paslauga pasinaudojusieji tikina, jog ši paslauga yra viena iš geriausių nenorint visų daiktų ir įrankių

Taip pat skaitykite