Medžių kenkėjų plitimas Lietuvoje ir Šilutės krašte

Valstybinės miškų tarnybos specialistai rugsėjo antrą dekadą užbaigė pavojingiausio medžių liemenų kenkėjo, žievėgraužio tipografo antros generacijos gausos stebėjimą. Nors rugsėjis kol kas buvo rekordiškai šiltas, paskutinės apskaitos metu į gaudykles pakliuvusių vabalų skaičius nebuvo gausus ir svyravo nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų vabalų gaudyklėje. Vidutiniškai vienoje gaudyklėje sugauta 160 vnt. žievėgraužio tipografo suaugėlių (pernai tuo pačiu laikotarpiu vos 45 vabalai).

Bendras antros žievėgraužio tipografo generacijos gausumas, lyginant su 2022 metais, buvo 28 procentais didesnis. Kenkėjų populiacijos augimas šiais metais kiek lėtesnis: palyginus 2021/2022 metų sezonus antra generacija augo net 58 procentais. Visgi antros žievėgraužio tipografo generacijos pagausėjimas ir šiemet yra ženklus ir atokvėpio kovoje su miškų kenkėjais nežada.

Kita nerimą kelianti tendencija yra ta, kad antra žievėgraužio tipografo generacija didėja jau trejus metus iš eilės. Iki šiol (stebėjimai vykdomi nuo 2003 metų) netgi dvejus metus iš eilės augimas nebuvo stebimas. Tai rodo, kad aplinkos sąlygos eglėms nebuvo optimalios ir medžiai nesugeba sėkmingai apsiginti nuo vabzdžių atakų.

Antros generacijos augimas Lietuvos teritorijoje pasiskirstė nevienodai, o atskiruose šalies rajonuose fiksuojamas populiacijos sumažėjimas. Skraidančių vabalų sugauta mažiau nei pernai VĮ Valstybinių miškų urėdijos Dubravos, Joniškio, Jurbarko, Radviliškio, Šilutės, Tauragės ir Ukmergės regioninių padalinių administruojamose teritorijose.

Tačiau daugumoje regioninių padalinių žievėgraužio tipografo antros generacijos gausa išaugo. Labiausiai kenkėjų gausėjo Prienų, Telšių, Šakių, Šalčininkų, Kuršėnų regioniniuose padaliniuose, kur skraidančių vabalų sugauta daugiau nei dvigubai, jei lygintume su 2022 metais.

Ypač gausios šių žievėgraužių antros kartos vabalų populiacijos  fiksuotos pietrytinėje Lietuvos dalyje (Nemenčinės, Prienų, Šalčininkų, Trakų regioniniuose padaliniuose) bei Žemaitijoje (Kretingos, Kuršėnų, Mažeikių, Telšių regioniniuose padaliniuose).

Kiek menkesnis kenkėjų fonas registruotas vidurio Lietuvoje (Dubravos, Radviliškio, Ukmergės regioniniuose padaliniuose). Absoliučiai gausiausiai antros kartos vabalų sugauta Prienų regioninio padalinio Dušnionių girininkijos teritorijoje, kur trimis gaudyklėse kirtavietėje vidutiniškai pakliuvo po 8575 vnt. žievėgraužio tipografo suaugėlių.

Valstybinės miškų tarnybos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05)

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05) Pamario bibliotekininkų bendruomenę pasiekė skaudi žinia. Žiemiškai baltą gruodžio 5-osios rytą Amžinybėn iškeliavo buvusi ilgametė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos darbuotoja Gerdrūta Leškytė. Daugelis šilutiškių ją prisimena kaip Giedrę iš bibliotekos. Gerdrūta Leškytė gimė 1942 kovo 4 d. Upynoje, Šilalės rajone. 1959 m. baigė Upynos vidurinę mokyklą. Taip pačiais metais pradėjo dirbti Lietuvos TSR valstybinėje respublikinėje bibliotekoje (dabar – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). 1965–1968 m. dirbo Šilalės rajono Upynos vidurinės

Atsakė, kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti ir eurą, ir kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ir nuo jų parametrų, ir nuo naudojimo laiko. „Elektrinės girliandos turi labai daug parametrų, kurie gali lemti tokių papuošimų elektros sunaudojimą: girliandos ilgis, lempučių kiekis joje, lempučių tipas ir galingumas. Labiausiai elektros sunaudojimas priklauso nuo girliandos lempučių kiekio, tipo ir galingumo, tad į tai

Popietė „Advento vainikas kitaip“

​Švėkšnoje veikiantis „Diemedžio“ ugdymo centras interneto svetainėje pasidalijo šia gera žinia. ​Adventas – laukimo ir susikaupimo, gerų darbų metas. Norisi draugauti, būti geresniais kitiems, dažniau nusišypsoti. Advento simbolis – vainikas, kuris reiškia šviesos troškimą. Gruodžio 2 dieną, ,,Diemedžio” ugdymo centre vyko edukacinė popietė „Advento vainikas kitaip“, kurią organizavo auklėtoja Vilma Uselienė. Popietė prasidėjo B. Fererro istorija apie 4 advento vainiko žvakes, kurios simbolizuoja taiką, tikėjimą, meilę ir viltį. Ši istorija privertė susimąstyti apie tai, kaip svarbu išsaugoti viltį, nes kol

Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje – „Laiškas Gediminui“

Šių metų spalio-lapkričio mėnesiais Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje buvo įgyvendinamas mokyklinis projektas „Laiškas Gediminui“. 2023-ieji metai yra paskelbti Gedimino laiškų metais, todėl vienas iš projekto tikslų ir buvo paminėti šį istorinį įvykį. Mokiniai, dalyvaudami šiame svarbiame projekte, pagilino savo istorines žinias apie Lietuvos kunigaikštį Gediminą, suprato jo rašytų laiškų svarbą, sužinojo, kas padėjo kunigaikščiui jo sumanymą išpildyti ir su kokiais instrumentais buvo rašomi laiškai. Pirmoje projekto dalyje mokiniai buvo supažindinti su daugybe knygų, esančių bibliotekoje, apie garsųjį Gediminą. Antroje

Taip pat skaitykite