Medieną biokurui augins durpininkai

Klasmann – Deilmann grupė, gerai žinoma durpių gavybos ir substratų bei kuro iš jų gaminimo įmonė, plečia savo veiklą – pradėjo auginti trumpos rotacijos augalus biokurui. Žilvičių mediena bus naudojama kurui ir kaip priedas kaip kuriems substratams.

Žilvičių plantacijos sodinamos pasitelkus specialią techniką.

Biokuro gamybai įsteigta dukterinė bendrovė – UAB „Klasmann – Deilmann Bioenergy“. Lietuvoje veikiančių Klasmann – Deilmann įmonių vadovas Kazimieras Kaminskas „Pamariui“ sakė, kad pradėti auginti greitos rotacijos augalus paskatino tai, kad, sparčiai daugėjant biokurą naudojančių katilinių, gali susidaryti smulkintos medienos stygius, kilti jos kaina.
Tam nemažai įtakos turėjo didelė medienos paklausa plokštėms ir baldams gaminti. Kita vertus, Lietuva įsipareigojo iki 2020 m. 23 proc. energijos pagaminti naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Konkurencija dėl turimų medienos resursų, ryšium su didėjančia paklausa tiek vietinėje, tiek užsienio rinkose, neišvengiamai didės. Jau keleri metai malkinės medienos eksporto srautai į Tolimuosius Rytus vis didėja. Baldų pramonė taip pat nuolat didina savo gamybinius pajėgumus. Įmonė stengiasi maksimaliai atsiriboti nuo galimų minėtųjų neigiamų tendencijų ir iš savo energetinių želdinių plantacijų pagamintą biokurą realizuoti tik vietinėms katilinėms.
Žilvičius pradėta auginti siekiant sukurti nuosavą ekologiškos žaliavos bazę ir būti nepriklausomiems nuo kitų tiekėjų. Taip pat sudaroma galimybių klientams siūlyti ilgalaikes sutartis, garantuoti kainos ir kokybės stabilumą.
Biokuru numatoma aprūpinti Klaipėdos regiono katilines, jis naudojamas ir gaminant šiluminę energiją savo reikmėms.

UAB „Klasmann – Deilmann Bioenergy“ žemės ir miškų ūkio ekspertai Julius Ambrozevičius ir Tomas Nalivaika su jau užaugusio ir tinkamo biokurui gaminti žilvičio pliauskomis.

Įsisavinti naują veiklos sritį įmonei padeda konsultantai iš Švedijos ir Vokietijos, kur sėkmingai plėtojamas trumpos rotacijos augalų auginimo biokurui verslas. Taip pat talkina Kauno technologijos universiteto mokslininkai. Pasak UAB „Klasmann – Deilmann Bioenergy“ žemės ūkio ir miškininkystės eksperto Tomo Nalivaikos, skandinavai šioje srityje pirmauja. Vien Švedijoje auginamų energetinių želdinių plotai viršija 20 tūkst. ha. Kaimyninėje Latvijoje šiuo metu trumpos rotacijos energetiniais augalais apsodinta 3000 hektarų, Lietuvoje kol kas tokių plantacijų plotai teužima iki 2 000 ha.
Pasak bendrovės ekspertų Tomo Nalivaikos ir Juliaus Ambrozevičiaus, Lietuvoje turime apie ketvirtį milijono hektarų dirvonuojančių žemių, o žilvičiams auginti tinka ir prastos, apleistos dirvos. Skirtingai nei žemės ūkiui, jokių žemę alinančių pesticidų ir trąšų šiems medžiams auginti nereikia. Beje, žilvičių želdiniai saugo dirvas nuo erozijos.
UAB „Klasmann-Deilmann Bioenergy“ nuo praėjusių metų šių augalų augina apie 400 ha Šilutės rajone ir apie 100 ha – Tauragės rajone. Pjauti žilvičius numatoma 2016-2017 metais, kai jie užaugs apie 5 metrų aukščio, kamieno skersmuo bus apie 5-6 cm. Žilvičių plantacijos gyvuoja apie 20 metų, mediena pjaunama kas treji metai. Žilvičiai pjaunami žiemą, kai lengviau įvažiuoti į laukus su technika, o medienoje būna susikaupę mažiausiai drėgmės.
Kai žilvičiai užaugs, iš šiuo metu užsodintų plotų numatoma gauti apie 80 tūkst. kubinių metrų medienos. Trumpos rotacijos augalų auginimas ne vien ekologiškas, bet ir suteikia darbo ūkininkams. Žilvičių plantacijoms paruošti, priežiūrėti ir derliui nuimti Klasmann-Deilmann įmonė samdo vietos ūkininkus ir nuomoja iš jų techniką.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 situacija Šilutės ligoninėje

Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos, Šilutės ligoninėje atidedamos visos planinės operacijos ir hospitalizacijos, pacientų lankymas draudžiamas nuo 2021 m. spalio 27 d. Lietuvai galynėjantis su ketvirtąja COVID-19 užkrato banga, vis naujų iššūkių patiria ir Šilutės ligoninė. Esant įtarimams, atlikus antrąjį PGR testą, koronavirusas diagnozuotas Vidaus ligų skyriaus pacientui. Nedelsiant profilaktiniai testai buvo atlikti ir kitiems skyriaus pacientams bei darbuotojams. Šiandien paaiškėjo, kad infekcija pasitvirtino dar 9 pacientams. Sergančių darbuotojų nenustatyta. Atsižvelgiant į susidariusią padėtį, pranešama, kad Šilutės ligoninėje buvo imtasi visų

Grabupiuose sprogo ir užsidegė malūnas

Grabupiuose sprogo ir užsidegė malūnas, per nelaimę nukentėjo vienas darbininkas. Pirmadienį apie 10.30 val. buvo gautas pranešimas, kad Grabupiuose, Kiaulių auginimo ūkyje, įvyko sprogimas malūno viduje, kilo gaisras. Atvykus gelbėtojams, iš pastato veržėsi dūmai. Kilusį gaisrą vandens laistymo žarna gesino vienas darbuotojas. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, kad Sprogimo banga išgriovė 30 metrų aukščio pastato sieną, išdužo visi pirmo aukšto langai, išvirto lauko durys, užsidegė viduje laikyti polietileniniai maišai su miltais. Per gaisrą nukentėjo viduje buvęs darbininkas. Nukentėjusysis patyrė

Vietinės bitės Lietuvoje gali išnykti

Lietuvos mokslininkai vos prieš kelerius metus atrado vietines – lietuviškas – bites, tačiau šiandien joms gresia išnykti. Todėl svarstoma jas saugoti valstybės kontroliuojamuose selekciniuose branduoliuose. Apie tai, kas ir kaip galėtų tapti tokiais selekciniais branduoliais, kas galėtų parengti vietinių bičių išsaugojimo programą, Žemės ūkio ministerijos atstovai Marcinkonyse diskutavo su Dzūkijos Nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vadovybe ir mokslininkais. Mokslininkai ištyrė, kad kai kuriuose tradiciškai bitininkaujančiuose bitynuose dar yra apie 45 proc. išlikusių motininių linijų, priklausančių vietinio medunešės

Šokių grupės „Juknaičiai“ sėkmė konkurse „Pora už poros“

Dvi dienas Prienuose vyko konkursinio festivalio „Pora už poros“ nacionalinis turas. Smagiame, spalvingame renginyje laureato vardą pelnyti siekė per šešiasdešimt liaudiškų šokių grupių iš visos šalies ir lietuvių bendruomenių Seinuose bei Punske (Lenkija) šokių kolektyvai.  Konkurse dalyvavo ir Šilutės rajono vyresnio amžiaus žmonių liaudiškų šokių grupė „Juknaičiai“, pasirodymas sulaukė pripažinimo ir gero įvertinimo. Šis konkursas vyksta kas ketveri metai. Juknaitiškių kolektyvas šiame konkurse dalyvauja nuo pat 1997 metų. Nuolatos pelnydavo prizines vietas, o 2001 ir 2005 metais tapo laureatais. Sėkmė

Taip pat skaitykite