Medieną biokurui augins durpininkai

Klasmann – Deilmann grupė, gerai žinoma durpių gavybos ir substratų bei kuro iš jų gaminimo įmonė, plečia savo veiklą – pradėjo auginti trumpos rotacijos augalus biokurui. Žilvičių mediena bus naudojama kurui ir kaip priedas kaip kuriems substratams.

Žilvičių plantacijos sodinamos pasitelkus specialią techniką.

Biokuro gamybai įsteigta dukterinė bendrovė – UAB „Klasmann – Deilmann Bioenergy“. Lietuvoje veikiančių Klasmann – Deilmann įmonių vadovas Kazimieras Kaminskas „Pamariui“ sakė, kad pradėti auginti greitos rotacijos augalus paskatino tai, kad, sparčiai daugėjant biokurą naudojančių katilinių, gali susidaryti smulkintos medienos stygius, kilti jos kaina.
Tam nemažai įtakos turėjo didelė medienos paklausa plokštėms ir baldams gaminti. Kita vertus, Lietuva įsipareigojo iki 2020 m. 23 proc. energijos pagaminti naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Konkurencija dėl turimų medienos resursų, ryšium su didėjančia paklausa tiek vietinėje, tiek užsienio rinkose, neišvengiamai didės. Jau keleri metai malkinės medienos eksporto srautai į Tolimuosius Rytus vis didėja. Baldų pramonė taip pat nuolat didina savo gamybinius pajėgumus. Įmonė stengiasi maksimaliai atsiriboti nuo galimų minėtųjų neigiamų tendencijų ir iš savo energetinių želdinių plantacijų pagamintą biokurą realizuoti tik vietinėms katilinėms.
Žilvičius pradėta auginti siekiant sukurti nuosavą ekologiškos žaliavos bazę ir būti nepriklausomiems nuo kitų tiekėjų. Taip pat sudaroma galimybių klientams siūlyti ilgalaikes sutartis, garantuoti kainos ir kokybės stabilumą.
Biokuru numatoma aprūpinti Klaipėdos regiono katilines, jis naudojamas ir gaminant šiluminę energiją savo reikmėms.

UAB „Klasmann – Deilmann Bioenergy“ žemės ir miškų ūkio ekspertai Julius Ambrozevičius ir Tomas Nalivaika su jau užaugusio ir tinkamo biokurui gaminti žilvičio pliauskomis.

Įsisavinti naują veiklos sritį įmonei padeda konsultantai iš Švedijos ir Vokietijos, kur sėkmingai plėtojamas trumpos rotacijos augalų auginimo biokurui verslas. Taip pat talkina Kauno technologijos universiteto mokslininkai. Pasak UAB „Klasmann – Deilmann Bioenergy“ žemės ūkio ir miškininkystės eksperto Tomo Nalivaikos, skandinavai šioje srityje pirmauja. Vien Švedijoje auginamų energetinių želdinių plotai viršija 20 tūkst. ha. Kaimyninėje Latvijoje šiuo metu trumpos rotacijos energetiniais augalais apsodinta 3000 hektarų, Lietuvoje kol kas tokių plantacijų plotai teužima iki 2 000 ha.
Pasak bendrovės ekspertų Tomo Nalivaikos ir Juliaus Ambrozevičiaus, Lietuvoje turime apie ketvirtį milijono hektarų dirvonuojančių žemių, o žilvičiams auginti tinka ir prastos, apleistos dirvos. Skirtingai nei žemės ūkiui, jokių žemę alinančių pesticidų ir trąšų šiems medžiams auginti nereikia. Beje, žilvičių želdiniai saugo dirvas nuo erozijos.
UAB „Klasmann-Deilmann Bioenergy“ nuo praėjusių metų šių augalų augina apie 400 ha Šilutės rajone ir apie 100 ha – Tauragės rajone. Pjauti žilvičius numatoma 2016-2017 metais, kai jie užaugs apie 5 metrų aukščio, kamieno skersmuo bus apie 5-6 cm. Žilvičių plantacijos gyvuoja apie 20 metų, mediena pjaunama kas treji metai. Žilvičiai pjaunami žiemą, kai lengviau įvažiuoti į laukus su technika, o medienoje būna susikaupę mažiausiai drėgmės.
Kai žilvičiai užaugs, iš šiuo metu užsodintų plotų numatoma gauti apie 80 tūkst. kubinių metrų medienos. Trumpos rotacijos augalų auginimas ne vien ekologiškas, bet ir suteikia darbo ūkininkams. Žilvičių plantacijoms paruošti, priežiūrėti ir derliui nuimti Klasmann-Deilmann įmonė samdo vietos ūkininkus ir nuomoja iš jų techniką.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

NIKO Kintuose koncertavo vienuoliktą kartą

Šią vasarą muzikos rajone netrūksta: trankiai nuskambėjo miestelių šventės, vyko tradiciniai renginiai – „Muzikuojanti Rusnės sala“ ir Rusnės festivalis. Artėja Žolinė. Tačiau ilgiausiai besitęsiantis Kintų muzikos festivalis kiekvienais metais turi ką pasiūlyti ir pačiam išrankiausiam žiūrovui. Gražų sekmadienio vakarą į Kintų didžiąją bažnyčią rinkosi kamerinės muzikos gerbėjai iš viso rajono ir ne tik pasižiūrėti ir pasiklausyti NIKO koncerto. Šio kamerinio orkestro muzika Kintuose skambėjo jau vienuoliktą kartą. Naujų idėjų kamerinis orkestras (Niko) – tai styginių instrumentų ansamblis, kurį 2006 metais

Kaip išsirinkti kompiuterį kiekvieno mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalimi. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams. Įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui. „Senukų“ ekspertai išskiria svarbiausius nešiojamųjų kompiuterių parametrus skirtingų poreikių turintiems jaunuoliams, ir aptaria priedus, palengvinsiančius darbą. Kas svarbu mokslų reikmėms? Nors nuslūgus pandemijai mokiniai grįžo atgal į mokymosi įstaigas, dalis mokyklinės veiklos tikriausiai taip ir liks virtualioje erdvėje. Prekybos tinklo duomenimis, šiuo metu klientai aktyviai ruošiasi naujiems mokslo metams ir ieško kompiuterių tiek

Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis” (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę. Mokslo metų pradžios proga „Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos”. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė”. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų

Brangstantis pragyvenimas didina skurstančiųjų gretas

Lietuvoje infliacija ir toliau auga, nors jos tempai nėra tokie spartūs. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, liepą, palyginti su šių metų birželiu, buvo fiksuojamas 1,2 proc. kainų augimas. Metinė infliacija liepą pasiekė 21,6 proc. Per metus pabrango praktiškai viskas: vartojimo prekių kainos padidėjo 25,6 proc., paslaugų – 12,3 proc. Pramogų, pietų restoranuose ar atostogų sumenkus pajamoms galima atsisakyti, tačiau maistas ir būsto išlaikymas – tos kategorijos, kur taupymo galimybės ribotos. Statistikos departamento skaičiavimais, būsto išlaikymas – vanduo, elektra, dujos bei kitas

Taip pat skaitykite