Mažos savivaldybės šaunus įvertinimas

Lietuvos laisvosios rinkos instituto sudarytame savivaldybių indekse Pagėgių savivaldybė užėmė kaip niekada aukštą vietą – 16-ą. Pernai pagėgiškiai buvo dvidešimt antri. Iš 100 balų surinkusi 55,3 balo, Pagėgių savivaldybė aplenkė kaimynines savivaldybes – Jurbarko (18 vieta, 53,9 balo), Šilutės (29 vieta, 49,9 balo) ir Tauragės (47 vieta, 37,9 balo). Tai aukščiausia visų laikų Pagėgių savivaldybės pozicija pagal Lietuvos savivaldybių indeksą. Rezultatą nulėmė geresnis švietimo, administracijos ir socialinės rūpybos sričių vertinimas.

Pagėgių savivaldybės vadovai – meras Virginijus Komskis ir administracijos direktorė Dainora Butvydienė džiaugiasi geru savivaldybės įvertinimu.

Pagėgių savivaldybės vadovai – meras Virginijus Komskis ir administracijos direktorė Dainora Butvydienė džiaugiasi geru savivaldybės įvertinimu.

Geriausias – turto valdymas
Kone didžiausią balą, apžvelgiant atskiras vertinimo sritis, Pagėgių savivaldybė gavo už turto valdymą – 99,9 balo. Tai lėmė inventorizuotas visas savivaldybės turtas ir efektyvus jo naudojimas. Aukštas turto valdymo įvertinimo balas kone perpus aplenkė visų indekso sudarytojų įvertintų savivaldybių vidurkį ir pateko tarp 10 geriausiųjų.
Gerai įvertintas Pagėgių savivaldybės administracijos darbas. Absoliuti dauguma (95 proc.) prašymų Pagėgių savivaldybėje išnagrinėjami per įstatymų numatytus terminus, tai ypač pagerino administracijos srities balą. Tokį gerą rezultatą padėjo pasiekti įdiegta dokumentų valdymo sistema. Ji padeda operatyviai ir laiku parengti reikiamus dokumentus ir paspartinti vykstančius procesus, laiku parengti dokumentaciją, o kartais net anksčiau numatytų terminų.
Gana aukštu balu įvertintos ir Pagėgių savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigos (66,5 balo). Kadangi savivaldybė maža, joje veikia tik pirmojo lygmens sveikatos priežiūros įstaigos: pirminiai sveikatos priežiūros centrai, privatus šeimos gydytojų centras. Aukštą balą lėmė tai, jog gyventojams nereikia laukti ilgose eilėse pas gydytojus. Taip pat buvo atsižvelgta į tai, kad gydytojų kabinetai yra aplinkinėse Pagėgių savivaldybės gyvenvietėse, tai didina gyventojams medicinos prieinamumą.
Mažėja nedarbas
Pasak Pagėgių savivaldybės administracijos direktorės Dainoros Butvydienės, šių metų biudžetas bus geresnis nei pernai, tad į tai irgi buvo atsižvelgta vertinimuose.
„Nors nepatekome tarp 14 savivaldybių, kurios neišnaudojo metinių skolinimosi limitų, juos dar galime naudoti investicijoms. Ateinantieji metai bus palankūs biudžeto balansui išlyginti, nes nereikės tiek daug koofinasavimo naujiems projektams. Biudžetas per ateinančius metus bus sutvarkytas taip, kad 2016 m. projektų programoje galėsime dalyvauti su nemažais finansais“, – sakė administracijos direktorė.
Mažėjantis nedarbo lygis bei socialinės pašalpos gavėjų skaičius teigiamai atsiliepė socialinės rūpybos sričiai. Nedarbo lygis Pagėgių savivaldybėje šiuo metu nesiekia 10 proc. Nemažą pliusą Pagėgiams davė optimaliai sutvarkytas švietimo sistemos tinklas. Šiai sričiai skirtas lėšas Savivaldybė panaudoja efektyviai, mat mažiau nei ketvirtadalis atitenka infrastruktūrai išlaikyti. Užimti aukštesnę poziciją savivaldybei sutrukdė prastesnis nei praėjusiais metais investicijų ir mokesčių surinkimo vertinimas.
Ypač menkas užsienio investicijų lygis, išduodama mažai statybos leidimų ir verslo liudijimų. Komentuodamas užsienio investicijų lygi, Pagėgių savivaldybės meras V. Komskis priminė, jog šis kriterijus savivaldybės balą bendruose rezultatuose mažiną jau ne pirmus metus. Jis atkreipė dėmesį, kad Pagėgių savivaldybėje vyrauja ūkininkų investicijos. Užsienio investicijos bus įvertintos ateinančiais metais, mat Pagėgių savivaldybėje nemažai investuoja statantieji vėjo jėgaines.
Pranoko lūkesčius
Neigiamai Pagėgių savivaldybės rezultatą šių metų savivaldybių indekse paveikę Nekilnojamojo turto tarifas padidintas nuo 0,3 iki 0,75 proc., o nenaudojamai žemei taikomas maksimalus 4 proc. tarifas. Pastarasis buvo patvirtintas siekiant, kad žmonės tvarkytų nenaudojamus ar apleistus plotus, nenorėdami mokėti didelio minėtojo mokesčio. Nekilnojamojo turto mokestis buvo padidintas, bet su nedidelėmis lengvatomis smulkiesiems verslininkams. Jis padidintas siekiant surinkti daugiau nekilnojamojo turto mokesčio.
Pagėgių savivaldybės meras, lygindamas aukštą įvertinimą su kaimynų savivaldybėmis, sakė, kad komentuoti sunku, kai nedirbi kitose savivaldybėse… „Lyginti savivaldybes tokiais vertinimais yra naudinga, nes galima pamatyti, kaip atrodo savivaldybė kitų kontekste. Tuo pačiu galima pastebėti silpnąsias vietas, kur dar reikia padirbėti ir ką tobulinti. Apžvelgiant savivaldybių indekso rezultatus, taip pat aiškiai galima matyti, kuriose srityse pasiekėme geresnių rezultatų, o kur rezultatai blogėja. Bendrai vertinant šiemetinį rezultatą belieka pasidžiaugti, kad jis geresnis negu pernai. Per praėjusius metus įgyvendinome beveik visus numatytus darbus ir pasiekėme daugumą užsibrėžtų tikslų. Drąsiai galima sakyti, kad viršijome savo lūkesčius. Apie tai liudija ir daugybė įgyvendintų projektų bei nuveiktų darbų. Tobulėti visada yra kur, tad stengiamės tai daryti ir galbūt ateityje sulauksime dar geresnių savivaldybės įvertinimo balų“, – kalbėjo V. Komskis.
Lietuvos savivaldybių indeksas – vertybinis indeksas, matuojantis ekonominę žmonių laisvę savivaldybėse.
Anot Lietuvos laisvos rinkos instituto, būtent laisvė veikti yra pagrindinė žmonių gerovės prielaida. Indekse geriau vertinamos savivaldybės, kurios užtikrina žmogaus laisvę rinktis, skatina privačią iniciatyvą, kuria palankias verslo sąlygas, taupo išteklius ir veikia skaidriai.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kontroliuos, kaip parduodamos, laikomos ir naudojamos pirotechnikos priemonės

Tauragės apskr. VPK pareigūnai nuo gruodžio 10 d. iki kitų metų sausio 4 d. vykdys civilinių pirotechnikos priemonių laikymo, naudojimo ir prekybos kontrolę. Visu šiuo laikotarpiu policijos pareigūnai tikrins fizinius ir juridinius asmenis, importuojančius bei prekiaujančius minėtomis priemonėmis, bei galimas civilinių pirotechnikos priemonių neteisėto prekybos ir naudojimo vietas. Raginame gyventojus naudojant pirotechnikos priemones laikytis visų būtinų saugumo reikalavimų ir instrukcijų, nurodytų ant pakuotės. Būkite itin atsargūs bandydami įsigyti pirotechnikos priemonių. Perkant tokias priemones iš nepatikimų, neturinčių leidimo užsiimti tokia veikla

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Kvietimas teikti idėjas Klaipėdos krašto metų programai

Šilutė ir visas Klaipėdos kraštas 2023 m. ruošiasi paminėti neeilinį istorinį įvykį – Klaipėdos krašto suvienijimo su Lietuvos Respublika 100-metį. Šis istorinis įvykis turi ypatingą svarbą Valstybės ir tautos likimo bei raidos istorijoje. Lietuvos Respublikos Seimas 2021 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą  „Dėl 2023 metų paskelbimo Klaipėdos krašto metais“, kuris turi politinę ir kultūrinę reikšmę. Kviečiame įstaigas, organizacijas, meno kūrėjus telkis, diskutuoti ir teikti idėjas, kaip galėtume šio ypatingo įvykio jubiliejų paminėti Šilutės rajone ir etnografiniame Mažosios Lietuvos regione.

Taip pat skaitykite