Marinuojame mėsą: kodėl nereikėtų persistengti su druska

Druska ir pipirai – šiuos du pagrindinius prieskonius galima rasti kone kiekvienuose namuose, o ir jie beveik visada atsiduria kepamai mėsai naudojamame marinate. Tačiau maisto ekspertai pastebi, jog yra gausybė būdų, kaip paįvairinti mėsos marinavimą: nuo egzotinių vaisių iki juodosios arbatos. Vis dėlto, egzistuoja tam tikros taisyklės, kurių paisyti turėtų kiekvienas grilio entuziastas.

Teigiama, jog tinkamai naudojamas marinatas gali suminkštinti mėsą ir suteikti jai sultingumo. Be to, net ir kepant „kietesnę“ mėsą, pavyzdžiui, kiaulienos kumpį ar vištienos krūtinėlę, gerai parinktas marinatas dar labiau išryškina patiekalo skonį. Tačiau tam būtina naudoti tik kokybiškus produktus ir reikiamais kiekiais – jei kurio nors ingrediento būtų per daug ar jo trūktų, patiekalas prarastų nemažai skonio savybių.

5 žingsniai iki tobulo marinato

Sakoma, kad geram marinatui užtenka vos kelių ingredientų, tačiau jų įvairovė – tikrai didelė. Laimei, pakanka žinoti vos kelias bazines taisykles, kurios padės paruošti ir paskaninti vasaros kepsnius.

Pirmas žingsnis: pasirūpinkite kokybiškais ingredientais.

Balansas tarp riebalų, rūgšties ir prieskonių – tokia yra gero marinato paslaptis. Riebaluose puikiai tirpsta įvairūs prieskoniai, kurie marinuojamai mėsai ir perduoda skonines savybes bei išlaiko kepsnio sultingumą. Jie taip pat padeda subalansuoti bendrą skonį ir neleidžia dominuoti pernelyg aštrioms ar rūgščioms natoms. Marinatui galima pasitelkti alyvuogių, sezamo sėklų aliejų, jogurtą, majonezą ir kitus produktus, turinčius daug riebalų.

Tuo metu rūgštis susilpnina paviršinius mėsos baltymus ir natūraliai sustiprina jos skonį. Pasirinkti tikrai yra iš ko: citrusinių vaisių sultys, balzaminis ar obuolių sidro actas, pasukos ir pan. Jei sandėliuke dar yra bent vienas stiklainis raugintų agurkų, jų skysčio taip pat galima įpilti į marinatą.

Tačiau atogrąžų vaisiai, pavyzdžiui, kiviai, išskiria ir įvairius fermentus, kurie ardo mėsos struktūrą. Tad, nusprendus mėsą marinuoti su skaniais, bet rūgščiais vaisiais, mėsos tokiame marinate nereikėtų palikti per naktį – ji gali tiesiog iširti ir subyrėti.

Galiausiai, prieskoniai ir prieskoninės žolelės – praktiškai viską galima paversti marinato dalimi. Tradicijų gerbėjams pravers čiobreliai, laiškiniai česnakai, bazilikai, garstyčios. Ištroškusieji egzotikos gali išmėginti aitriosios paprikos miltelius, imbierą, karį. Vietos mėsos marinate atsiras ir mėtų lapeliams – būsimam patiekalui jie suteiks maloniai stebinančio gaivumo.

Nors tarp bazinių ingredientų nepatenka, marinuojant mėsą verta pasitelkti ir cukrų ar kitus saldiklius. Jie maistui suteikia kompleksiškumo, t. y. padeda atsiskleisti papildomiems skoniams. Tam galima panaudoti medų, agavų sirupą ar netgi dažno namuose aptinkamą pomidorų padažą.

Antras žingsnis: neskubėkite su druska.

Nors druska – esminis beveik visų patiekalų prieskonis, kurio taip ir norisi įberti į mėsai skirtą marinatą, „Lidl“ ekspertai pataria nepersistengti, nes druska išsausina mėsą. Taip nutinka todėl, kad sūrumas į mėsą skverbiasi gilyn, ardydamas raumeninę struktūrą. Druskos patartina užberti tik ant jau iškeptos kiaulienos, jos kepsnius ar šašlyko gabaliukus palikus 5-10 minučių pailsėti uždarame inde.

Trečias žingsnis: nepersistenkite su kiekiu.

Mityboje svarbiausia – saikas, ir tai tinka kalbant apie kepamai mėsai skirtą marinatą. Nesiveliant į labai tikslius gramų ir mililitrų skaičiavimus, užtenka įsiminti paprastą proporciją: vienam kilogramui mėsos – viena kupina stiklinė marinato. Jei po ranka nėra stiklinės, tokį kiekį marinato galima pasemti dviem saujomis. Mėsa neturi plaukioti marinate – kitaip perteklių teks išmesti, nes pakartotinai panaudoti jo neleidžiama.

Ketvirtas žingsnis: pasirūpinkite saugumu.

„Lidl“ ekspertai pabrėžia, kad mėsą marinuoti reikėtų tik šaldytuve – laikant ją kambario temperatūroje gali atsirasti nepageidaujamų, sveikatai pavojingų bakterijų, o tai, tikėtina, pasibaigtų apsinuodijimu. Dėl to taip pat patariama išmesti marinato likučius ir nenaudoti jų kaip padažo ar kitam patiekalui gaminti. Taip pat verta įsidėmėti, kad nerekomenduojama mėsos ir kitų maisto produktų marinuoti metaliniuose induose – metalas gali sureaguoti su marinate esančiomis rūgštimis, ir taip pakeisti būsimo patiekalo skonį.

Penktas žingsnis: turėkite kantrybės.

Mėsai tinkamai susimarinuoti reikia pakankamai laiko, ir trukmė skiriasi priklausomai nuo jos rūšies, pavyzdžiui, vištienai užtenka nuo pusvalandžio iki trijų valandų, žuviai ir jūros gėrybėms – vos 15 minučių, bet ne ilgiau valandos. Žuvies mėsa – minkšta, todėl per ilgai marinuojama ji ištęžta ir pasidaro nebetinkama kepti. Ilgiausiai marinuoti teks raudoną mėsą: kiaulieną, avieną, veršieną – mažiausiai pusvalandį, arba net per visą naktį. Taip yra todėl, kad raudona mėsa – kietesnė, turinti daugiau raumeninių skaidulų.

Skubantiems bei norintiems greito ir kokybiško rezultato, kai nebereikia apie nieką galvoti, „Lidl“ ekspertai siūlo išbandyti kepti jau paruoštus „Grill & Fun“ prekių ženklo linijos produkciją: marinuotus vištienos petelius su rūkytų paprikų marinatu, pjaustytą vištienos krūtinėlės filė marinate, kiaulienos mentės šašlyką majonezo marinate ir daugybę kitų skanių produktų. Juos telieka iškepti, ir jau galima skanauti!

Kiaulienos nugarinės šašlykai juodosios arbatos marinate

Galvojate, kad arbata dera tik su sausainiais ir sumuštiniais? Galvokite iš naujo – ji puikiai gali pagardinti net ir kepamą mėsą. „Lidl“ ekspertai siūlo išmėginti kiaulienos nugarinės šašlykus, marinuotus juodojoje arbatoje. Jums reikės: 1 kg kiaulienos nugarinės, 100 g juodosios arbatos (birios, ne pakeliuose), 1 l verdančio vandens, druskos, pipirų pagal skonį, norimų šviežių daržovių: pomidorų, agurkų, svogūno laiškų ir kt.

Paruošimas: užplikykite arbatą verdančiu vandeniu ir palikite ją mažiausiai 15 minučių. Užplikytas arbatžoles galite laikyti ir ilgiau – taip išgausite intensyvesnį skonį. Praėjus nustatytam laikui, nukoškite arbatžoles. Kol arbata vėsta, pasiruoškite mėsą. Supjaustykite ją ne mažesniais kaip 1,5 cm dydžio gabalėliais ir sudėkite į stiklinį ar molinį dubenį. Supilkite arbatą – mėsą joje palikite ne mažiau kaip 3 val. Arbata suminkštins mėsą ir suteiks jai maloniai tamsų, auksinį atspalvį. Prieš pat kepimą, išimkite mėsą iš marinato, užbarstykite druskos bei pipirų, jais švelniai įtrinkite šašlykus ir kepkite ant ugnies. Iškeptus šašlykus apibarstykite supjaustytais šviežiais svogūno laiškais, greta patiekite kitų šviežių, mėgstamų daržovių. Skanaus!

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite