Lietuvos karininko fotografijų paroda

Prieš 73 metus, 1941 m. birželio 14-ąją, prasidėjo lietuvių masiniai areštai ir trėmimai. Apkaltinti be kaltės krovininiais vagonais į Sibirą buvo gabenami ir jauni, ir seni. Kelyje vyrai atplėšti nuo žmonų, tėvai – nuo vaikų. „Kalti“ buvo net kūdikiai…

Gedulo ir Vilties dienos išvakarėse Šilutės r. savivaldybės meras Šarūnas Laužikas ir Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, Šilutės tremtiniai, viešnia iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Rūta Trimonienė padėjo gėlių Macikų kapinėse prie kryžiaus genocido aukoms atminti. Vėliau Šilutės kraštotyros muziejuje atidaryta Nepriklausomos Lietuvos karininko ir politinio kalinio Medardo Vasiliausko (1910-03-29–1944-09-12) fotografijų paroda „Tarpukario Lietuva karininko akimis (1930-1940)“.
Parodos atidaryme dalyvavo Šilutės tremtiniai, „Pamario aido“ choristai. Apie savo senelį Medardą Vasiliauską ir parengtą parodą pasakojo anūkė Rūta Trimonienė. Bendraudama su prof. Vyteniu Almonaičiu bei kartą gavusi dovanų fotografijų albumą užsiminė jam ir apie jos šeimoje saugomas senelio nuotraukas. Profesorius susidomėjo jomis ir paakino tokio turto nelaikyti namie, o parodyti visuomenei.
2011 m. Tuskulėnų memorialiniame muziejuje buvo atidaryta fotografijų paroda apie Sausio 13-osios įvykius. Tąkart R. Trimonieneė užsiminė parodoje dalyvavusiam garsiam fotomenininkui Stanislovui Žvirgždui apie savo senelio nuotraukas. Fotografas patikino, kad fotografų gildija apie Medardą Vasiliauską, kuris nuo 1937 m. buvo Lietuvos fotomėgėjų sąjungos narys, savo nuotraukas publikavo „Karde“, „Naujojoje Romuvoje“, buvo apdovanotas Šveicarijoje leidžiamo Tarptautinės fotografų sąjungos žurnalo „Camera“ diplomu, žino ir dar kartą paakino rengti parodą.
Taip po metų, minint Gedulo ir vilties dieną, Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso konferencijų salėje buvo surengta Nepriklausomos Lietuvos karininko ir politinio kalinio Medardo Vasiliausko fotografijų paroda.
Medardas Vasiliauskas gimė Latvijoje 1910 metais, Marijos Giedraitytės ir profesoriaus Kazimiero Vasiliausko, medžiagų atsparumo ir statybinės mechanikos pradininko Lietuvoje, šeimoje. Pirmojo pasaulinio karo metais šeima gyveno Kazanėje, kur K. Vasiliauskas dirbo gubernijos jaunesniuoju architektu, vėliau – apygardos butų valdybos kariniu inžinieriumi, taip pat dėstė politechnikos mokykloje. 1918-ųjų vasarą šeima apsigyveno Kaune. Medardas buvo vyriausias iš 4 vaikų.
Baigęs gimnaziją, studijavo architektūrą, dar baigė Kauno karo mokyklą. 1936-aisiais Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos aktu jam suteiktas leitenanto laipsnis. Po kelerių metų pradėjo studijuoti Vytauto Didžiojo aukštojoje karo mokykloje, o dar po metų buvo paskirtas ryšių kuopos vyr. karininku. Sovietų sąjungai okupavus Lietuvą, paskirtas tarnauti Karo aviacijos štabe karo žvalgu, nes buvo geras fotografas. 1940-aisiais buvo išsiųstas į karininkų kursus Jaltoje, o po jų paskirtas Ukmergės karo miestelio komendantu. 1941-ųjų birželio 14-osios rytą iš namų buvo išvežtas. Pasakyta, kad į manevrus, todėl su savimi pasiėmė dienoraštį, fotokamerą „Roleiflex“, keletą asmeninių daiktų: auksinį laikrodį ir portsigarą.
Deja, išvežė ne į manevrus, bet į Rešotų lagerį, Krasnojarsko krašte. Nuteistas kalėti, į Lietuvą daugiau nebegrįžo, 1944-aisiais mirė greitąja džiova ant krikšto mamos Stasės Giedraitytės-Šakenienės rankų.
R. Trimonienė pasakojo, kad jos senelis tremtyje ant medinių lentelių išraižė brėžinį namo, kurį planavo pastatyti sugrįžęs į Lietuvą. „Koks jis turėjo būti alkanas, kad nubraižytame name du trečdalius užėmė maisto sandėliai“, – sakydavęs R. Trimonienės tėvas Vytautas Vasiliauskas, žvelgdamas į savo tėvo brėžinius.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite