Lietuvos bankas Valstybės Konstitucijos 100-metį įamžino aukso monetoje

Šiandien, rugsėjo 6 d., Lietuvos bankas išleidžia kolekcinę monetą, skirtą Valstybės Konstitucijos 100-mečiui. 50 eurų aukso moneta išleidžiama 3 000 vnt. tiražu. 

„Naujoji aukščiausios prabos kolekcinė aukso moneta, sverianti ketvirtadalį uncijos, įamžina Lietuvos Valstybės Konstitucijos šimtmetį. Prieš 100 metų, 1922 m. rugpjūčio 1 d., Steigiamasis Seimas priėmė pirmąją nuolatinę Konstituciją, ji įtvirtino nepriklausomą, demokratinę Lietuvos Respubliką“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gedminas Šimkus.

Anot G. Šimkaus, šios sukakties svarbą atskleidžia ir tai, kad jai dedikuota būtent aukso moneta. Lietuvos bankas aukso monetas leidžia gana retai: iš 139 kolekcinių litų ir eurų monetų, leidžiamų nuo 1993 m., tik 20 monetų, įskaitant ir naująją monetą, – auksinės.

Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė ir Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gedminas Šimkus. Egidijaus Milerio nuotr.

„Šimtmetį mininčioje 1922 m. rugpjūčio 1 d. Steigiamojo Seimo priimtoje modernioje Vakarų valstybių teisinėmis tradicijomis paremtoje nepriklausomos Lietuvos Valstybės Konstitucijoje, kurią įprasmina naujoji kolekcinė moneta, atsiskleidė lietuvių tautos nepriklausomybės troškimas, socialiniai ir politiniai siekiai, joje daug dėmesio buvo skirta žmogaus teisėms ir laisvėms, įtvirtinta demokratinė konstitucinė santvarka. Šimtametės Lietuvos konstitucionalizmo tradicijos yra dabartinės 1992 metų Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindas ir jos kūrėjų įkvėpimo šaltinis“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė.

1922 m. Konstituciją sudarė preambulė, 108 straipsniai, suskirstyti į 15 skyrių. Pirmasis jos paragrafas aiškiai įvardijo, kad: „Lietuvos Valstybė yra nepriklausoma demokratinė Respublika. Suvereninė valstybės valdžia priklauso Tautai.“ Aukščiausia valdymo institucija buvo Seimas, o vykdomoji valdžia teko Ministrų Kabinetui ir Seimo renkamam Prezidentui. Ši Konstitucija galiojo iki 1928 m., kai A. Smetona po 1926 m. gruodžio 17 d. įvykusio perversmo paskelbė naują Konstituciją.

50 eurų aukso monetos, skirtos Valstybės Konstitucijos 100-mečiui, reverse – simbolių kalba perteikiami Lietuvos Valstybės Konstitucijoje įtvirtinti demokratiniai valstybės kūrimo pamatai. Monetos averse – stilizuotas Lietuvos Respublikos herbo simbolis Vytis, žemiau jo – nominalas, viršuje puslankiu užrašyta LIETUVA.

Aukso moneta, kurios svoris 7,78 g, išleidžiama 3 000 vnt. tiražu. Monetos dizainą sukūrė dailininkas Egidijus Rapolis. Moneta nukaldinta UAB „Lietuvos monetų kalykloje“. Monetą lydinčios skrajutės tekstą parašė istorikas dr. Saulius Kaubrys.

Aukso monetą, kurios kaina 530 Eur, galima įsigyti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt, Lietuvos banko kasose Vilniuje bei Kaune.

Video apie monetą čia:  https://youtu.be/DMTUYnkmg_Y 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kiek kišenpinigių duoti vaikams ir kaip jiems padėti suprasti pinigų vertę?

Įsibėgėjant mokslo metams tėvams kyla klausimas: kiek kišenpinigių duoti vaikui ir kaip jį išmokyti juos valdyti? Patarimais tėvams, kaip savo atžalas pamažu mokyti atsakingai elgtis su pinigais, dalijasi Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas. Nebūtina laukti problemos Norėdami išugdyti supratimą apie pinigų vertę, tėvai turėtų kuo anksčiau vaikams pradėti pasakoti apie kasdieninius pirkinius, patiriamas išlaidas ir jų dydį bei galimybes taupyti. Dviejų vaikų tėvas E. Jurevičius su savo dukra apie pinigus pradėjo kalbėti, kai jai buvo treji. Jis įsitikinęs,

Kas yra Reiki ir kaip juo užsiimti?

Reiki gydymo sistema gydymui naudoja universalią gyvybinės jėgos energiją. Perkeliant ir manipuliuojant savo prigimtinės energijos srautu į kito kūną, ši energija gali būti naudojama išgydyti tiesiogiai arba perkeliant kūrinį gaunantį subjektą į gilaus atsipalaidavimo ir saugumo būseną, kad jo kūnas galėtų išgydyti save. Teigiama, kad aukšto Reiki lygio specialisto gydomasis prisilietimas skleidžia šilumą, komfortą ir net dilgčiojimo pojūtį kūne. Kas yra Reiki? Reiki atsirado Japonijoje, nors viena iš dviejų šakų vadinama Vakarų Reiki ir dažniausiai praktikuojama JAV. Reiki yra japonų

Kada ir kodėl verta plauti automobilio variklį?

Švaros paslaugų ekspertai primena po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais. Variklį rekomenduojama plauti bent kartą per dvejus metus važinėjant mieste arba 1-2 kartus per metus eksploatuojant automobilį žvyrkeliais. Nors automobilio variklis slepiasi po kapotu ir įprastai yra atidengiamas tik papildyti langų plovimo skysčiui, ant jo vis viena kaupiasi nešvarumai, kuriuos rekomenduojama šalinti. „Daugiausia purvo ir dulkių

Šilutiškius teis naujuose teismo rūmuose

Prieš mėnesį į rekonstruotą pastatą persikraustę Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai surengė atidarymo iškilmes. Per šventę Tauragės apylinkės teismo pirmininkas Egidijus Mockaitis akcentavo, kad tai yra itin svarbus istorinis įvykis. Erdvesnes ir šiltesnes patalpas apžiūrėjo svečiai. Įkurtuvių proga Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmus pasveikino Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Sigita Rudėnaitė. Sveikinimo žodį tarė Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Jatkevčius, Klaipėdos apygardos teismo pirmininkas Marius Dobrovolskis, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Simbolinį raktą nuo pastato įteikė uždarosios akcinės bendrovės

Taip pat skaitykite