Lietuvos bankas siūlo atsisakyti 1 ir 2 euro centų monetų. Kaip apvalintų kainas?

Lietuvos bankas (LB) siūlo atsisakyti 1 euro cento ir 2 euro centų monetų. Anot banko duomenų, nuo euro įvedimo Lietuvos gyventojai kas metus pameta apie trečdalį milijono tokių monetų. Pamestų cento monetų bendra vertė nuo euro įvedimo siekia 2,4 mln. eurų.

Pasak Lietuvos banko Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Lisinskaitės, šioms monetoms pakeisti ir tvarkyti Lietuvos valstybė kasmet išleidžia pusę milijono eurų.

„Valstybė kasmet išleidžia po pusę milijono eurų šių monetų (kurių didžiąją dalį pametame) kaldinimui ir administravimui, bei tvarkymui“, – ketvirtadienį, diskusijos „Ar mums reikalingos 1 euro cento ir 2 euro centų monetos?“ metu teigė E. Lisinskaitė.

„Vienas iš Lietuvos banko uždavinių yra užtikrinti Lietuvos prekybininkų ir vartotojų grynųjų pinigų poreikį. Todėl tas monetas turime ir toliau kaldinti ir leisti“, – pridūrė ji.

„Čia taip pat galime kalbėti ir apie žmogiškuosius kaštus – kiek susitaupo žmonėms darbo laiko ir verslui pastangų, kai nereikia skaičiuoti monetų dienos pabaigoje. Kiek efektyvesnis tampa prekybos ciklas, kai jomis neatsiskaitoma“, – aiškino LB atstovė.

Pašalinus centus ir apvalinant kainas, jos vartotojams beveik nedidės

Jeigu toks 1 ir 2 ct monetų pašalinimas įvyktų, pasak E. Lisinskaitės, atsiskaitant grynaisiais kainos būtų apvalinamos remiantis artimiausiu 5 kartotiniu. Jos teigimu, toks apvalinimas būtų daromas tik mokant grynais ir remiantis ne atskirų kainų, o viso krepšelio kaina.

„Apvalinama būtų galutinė pirkinių krepšelio suma, ne atskirų prekių kaina. Apvalinimas būtų atliekamas tik tuomet, kai parduotuvėse atsiskaitoma grynaisiais pinigais. Jeigu mokama kortele ar kuponais ar perkant internetu, toks apvalinimas nebūtų taikomas. Apvalinama būtų iki 5 centų, priklausomai nuo situacijos į šiek tiek didesnę ar mažesnę sumą“, – aiškino E. Lisinskaitė.

„Degalinėse kainos, nors pilant degalus yra nustatomos trijų skaičių po kablelio tikslumu, yra suapvalinamos“, – pridūrė ji.

Pridedama, kad iš LB pusės nemanoma, kad toks apvalinimas turės neigiamo poveikio vartotojams per didesnes kainas. Anot specialistės, vartotojai susidurtų su vos 0,01 proc. kainų pokyčiu.

„Mūsų skaičiavimai ir analizės rodo, kad apvalinimo įtaka vartotojo išlaidoms yra arti nulio. Lietuvos banko tyrimu, remiantis trijų prekybos tinklų 200 tūkst. kvitų, tarp kurių atrinkome tuos, kurie buvo sumokėti grynaisiais pinigais, ir buvo pritaikyti apvalinimo principai. Pamatyta, kad pritaikymo įtaka tesiekia vos vieną šimtąją procento“, – tvirtino LB specialistė.

Taip pat, pasak E. Lisinskaitės, toks apvalinimas bus taikomas tik rinkoje. Tokiems dalykams kaip algos ar išmokos, centų sumos apvalinimas nebūtų taikomas.

Žygimantas Šilobritas (ELTA)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nepasiturintiems šalies gyventojams – maisto produktai ir higienos priemonės

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus dalijama ir rugpjūčio, spalio bei gruodžio mėnesiais. Kartu su birželio ir gruodžio mėnesių maisto produktais gyventojai sulauks ir paramos higienos priemonėmis. „Maisto dalijimas yra viena iš valstybės teikiamos paramos formų, kuri padeda nepasiturintiems ar sunkumų patiriantiems žmonėms. Valstybės teikiama parama visada pasiekia tuos, kam pagalbos reikia labiausiai“, – sako socialinės apsaugos

Kuo svarbūs mineraliniai papildai galvijams?

Mineralinės medžiagos karvių organizme užtikrina fiziologines reakcijas ir apykaitos procesus. Šios medžiagos  dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose, įeina į kai kurių fermentų sudėtį. Jos įtakoja gyvulių produktyvumą, augimo intensyvumą bei reprodukcines funkcijas. Pagrindinis mikroelementų šaltinis atrajotojams – augalinės kilmės pašarai Mikroelementų kiekį pašaruose ir gyvulio organizme lemia daug veiksnių: dirvožemis, aplinkos sąlygos, pašarų ruošimo ir konservavimo būdas, antagonistiniai mineraliniai elementai, skirtingų pašarų santykis racione. Cheminiai elementai, būtini organizmui egzistuoti, vadinami biogeniniais elementais. Atsižvelgiant į keletą kriterijų, jie skirstomi į makro- ir

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Taip pat skaitykite