Lietuvoje pasipylus vaikų nelaimėms: ekspertai siūlo paprastą prevencijos būdą

Neseniai mirtimi pasibaigę kelių vaikų apsinuodijimai svaigalais sulaukė ne tik tėvų, bet ir Lietuvos prezidento dėmesio. Šalies galva šią problemą įvardino grėsme nacionaliniam saugumui ir visas suinteresuotas puses pakvietė imtis griežtesnės prevencijos. Į kilusį susirūpinimą sureagavę ekspertai tėvams siūlo pradėti nuo paprastos, bet efektyvios priemonės – atžalų buvimo vietos stebėjimo, leidžiančio iš anksto pastebėti nerimą keliančius ženklus.

„Iki nelaimių įprastai veda netrumpas kelias. Nukrypimai nuo įprasto maršruto, būrelių praleidinėjimai ir lankymasis neįprastose vietose – visas šias raudonas vėliavėles galima pastebėti vaiko išmaniajame telefone įdiegus „life360“ ar kitą panašią programėlę. Net jeigu pasitikite savo atžala, šio įrankio naudojimas gali būti kritiškai svarbus jaunuoliui patekus į bėdą ar tiesiog padėti patogiau organizuoti kasdienį šeimos gyvenimą“, – įvairiapusę buvimo vietos dalinimosi naudą dėsto „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro ekspertė Indrė Bimbirytė-Yun.

Veikiau atsakingumas nei šnipinėjimas

I. Bimbirytė-Yun pripažįsta, kad mažųjų lokacijos sekimas tėvų bendruomenėje vis dar vertinamas nevienareikšmiškai, nes šią tema gaubia įvairios prielaidos ir klaidingi įsitikinimai. Daliai auginančiųjų vaikus atrodo, jog šis veiksmas prilygsta šnipinėjimui ir kuria nepasitikėjimo atmosferą, ypač kai buvimo vietos stebėjimą norima įjungti didesnį privatumo poreikį turintiems paaugliams. Visgi didelės dalies su tuo susijusių konfliktinių situacijų galima išvengti su jaunuoliu apie tai atvirai pasikalbėjus, išdėstant šio veiksmo motyvus ir akcentuojant privalumus.

Užsienyje yra nuskambėjęs ne vienas atvejis, kai vaikų buvimo vietos sekimo programėlės tėvams padėjo patiems pirmiesiems sužinoti, kad jų atžala pateko į avariją, buvo pagrobta nusikaltėlių ar susidėjo ne su ta kompanija. Turint omenyje vėl pasirodžiusius pranešimus apie didžiuosiuose miestuose saldainiais į neaiškius automobilius viliojamus mažamečius, galimybė bet kada pasitikrinti, kur yra vaikas, gali būti naudinga ne tik į bėdą patekusio vaiko tėvams, bet ir to prireikus policijai ar kitoms pagalbos tarnyboms.

„Vaiko lokacijos stebėjimas anaiptol nėra netinkamo auklėjimo ar prastų tarpusavio santykių išdava. Netgi priešingai – tai yra toks pats tėvų atsakingumo įrodymas, kaip reguliarus mokymosi pasiekimų tikrinimas arba domėjimasis, su kuo mažasis leidžia laiką. Tačiau tam, kad tai nevirstų bręstančios asmenybės privatumo pažeidimu, prieš tai būtina ją informuoti apie savo ketinimus. Leidžiant vaikui taip pat matyti ir jūsų lokaciją, išaiškinus, jog tai daroma dėl jo paties saugumo, sulauksime kur kas mažiau pasipriešinimo. Didelė tikimybė, kad net ir pavyzdingiausiam vaikui toks pokalbis, kartu su pačiu žinojimu apie stebimą buvimo vietą, suteiks papildomos motyvacijos laikytis disciplinos bei atsakingai vykdyti savo pareigas“, – įžvalgomis dalinasi pašnekovė.

I. Bimbirytė-Yun priduria, kad lokacijos stebėjimo pagalba gali būti ugdomas ir vaiko savarankiškumas. Kai vaikas pradeda vienas eiti ar važiuoti į mokyklą ir iš jos, tai, kad tėvai mato buvimo vietą suteikia ir saugumo jausmą. Jei vaikas pats nebežinotų kur yra, tėvai matydami jo vietą galėtų nesudėtingai atvykti pasiimti ar papasakoti kur eiti, kad rastų kelią namo.

Taip pat lokacijos stebėjimo programėlės yra naudingos ir iš patogumo perspektyvos. Tėvams nebereikia skambinti ar rašyti SMS žinučių, norint išsiaiškinti, kur vaikas yra ir kada grįš namo. Kur jis yra galima sužinoti vos keliais paspaudimai, o dauguma aplikacijų dar ir siūlo naudingą pranešimų funkciją. Pavyzdžiui, mama ir tėtis gali būti informuojami, kai vaikas iš mokyklos autobusu pajuda namo, tad gali pradėti ruošti pietus ar planuoti jo nuvežimą į būrelius.

Kaip patogiai stebėti, kur yra vaikas?

Šiuo metu viena populiariausių vietovės sekimo programėlių yra „life360“, kuri prieinama tiek „Android“, tiek „iOS“ platformose. Šią aplikaciją kiekvieną mėnesį naudoja apie 42 milijonai vartotojų, o jos populiarumo paslaptis – didelis vietos sekimo funkcijų pasirinkimas. Instaliavę „life360“ tiek vaiko, tiek savo telefonuose, tėvai gali žemėlapyje sužymėti populiariausias vietas ir gauti pranešimus, kai vaikas peržengia mokyklos slenkstį ar grįžta namo.

Taip pat programėlė siūlo galimybę aplink šias vietas kurti saugių zonų „burbulus“ ir įspėti, kai atžalos juos palieka. Visgi bene įdomiausia „life360“ funkcija – ataskaitos apie vaikus vežančių vairuotojų vairavimo ypatumus ir pranešimas apie įvykusį eismo įvykį.

Tarp „life360“ alternatyvų galima paminėti „FamiSafe“ aplikaciją, kuri išsiskiria įvairių papildomų funkcijų gausa. Ji leidžia vaiko buvimo vietą leidžia stebėti ne tik gyvai, bet ir praėjus laikui patikrinti anksčiau lankytas vietas. Programėlė taip pat gali generuoti ataskaitas apie vaiko prie ekrano praleidžiamą laiką, filtruoti nepageidaujamus paieškos rezultatus ir prireikus užblokuoti vieną ar kitą programėlę.

Nenorint naudoti trečiųjų šalių sprendimų, vaiko buvimo vietą galima sekti ir pasitelkus gamyklines išmaniųjų telefonų programėles – „Google Family Link“ turint „Android“ išmanųjį arba „Find My Friends“, jeigu šeimoje naudojami „Apple“ įrenginiai. Tiesa, pastarosios paprastai siūlo kur kas mažiau su lokacijos stebėjimu susijusio funkcionalumu, nei tam išskirtinai dedikuotos aplikacijos.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05)

IN MEMORIAM Gerdrūta Leškytė (1942 03 04–2023 12 05) Pamario bibliotekininkų bendruomenę pasiekė skaudi žinia. Žiemiškai baltą gruodžio 5-osios rytą Amžinybėn iškeliavo buvusi ilgametė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos darbuotoja Gerdrūta Leškytė. Daugelis šilutiškių ją prisimena kaip Giedrę iš bibliotekos. Gerdrūta Leškytė gimė 1942 kovo 4 d. Upynoje, Šilalės rajone. 1959 m. baigė Upynos vidurinę mokyklą. Taip pačiais metais pradėjo dirbti Lietuvos TSR valstybinėje respublikinėje bibliotekoje (dabar – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). 1965–1968 m. dirbo Šilalės rajono Upynos vidurinės

Atsakė, kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti ir eurą, ir kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą. Ekspertai sako, kad vienareikšmiškai pasakyti, kiek elektros sunaudos kalėdinės dekoracijos, yra sudėtinga, nes tai priklauso ir nuo jų parametrų, ir nuo naudojimo laiko. „Elektrinės girliandos turi labai daug parametrų, kurie gali lemti tokių papuošimų elektros sunaudojimą: girliandos ilgis, lempučių kiekis joje, lempučių tipas ir galingumas. Labiausiai elektros sunaudojimas priklauso nuo girliandos lempučių kiekio, tipo ir galingumo, tad į tai

Popietė „Advento vainikas kitaip“

​Švėkšnoje veikiantis „Diemedžio“ ugdymo centras interneto svetainėje pasidalijo šia gera žinia. ​Adventas – laukimo ir susikaupimo, gerų darbų metas. Norisi draugauti, būti geresniais kitiems, dažniau nusišypsoti. Advento simbolis – vainikas, kuris reiškia šviesos troškimą. Gruodžio 2 dieną, ,,Diemedžio” ugdymo centre vyko edukacinė popietė „Advento vainikas kitaip“, kurią organizavo auklėtoja Vilma Uselienė. Popietė prasidėjo B. Fererro istorija apie 4 advento vainiko žvakes, kurios simbolizuoja taiką, tikėjimą, meilę ir viltį. Ši istorija privertė susimąstyti apie tai, kaip svarbu išsaugoti viltį, nes kol

Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje – „Laiškas Gediminui“

Šių metų spalio-lapkričio mėnesiais Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje buvo įgyvendinamas mokyklinis projektas „Laiškas Gediminui“. 2023-ieji metai yra paskelbti Gedimino laiškų metais, todėl vienas iš projekto tikslų ir buvo paminėti šį istorinį įvykį. Mokiniai, dalyvaudami šiame svarbiame projekte, pagilino savo istorines žinias apie Lietuvos kunigaikštį Gediminą, suprato jo rašytų laiškų svarbą, sužinojo, kas padėjo kunigaikščiui jo sumanymą išpildyti ir su kokiais instrumentais buvo rašomi laiškai. Pirmoje projekto dalyje mokiniai buvo supažindinti su daugybe knygų, esančių bibliotekoje, apie garsųjį Gediminą. Antroje

Taip pat skaitykite